vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Sisteme de plata online

sakura
post Nov 27 2008, 12:44 PM
Post #1

LittleStar
Group Icon
*

Group: Stars
From: milkyway, earth, europe, romania, arad
Member No.: 552

As avea nevoie de un sfat.
Problema e urmatoarea, trebuie sa implementez un sistem care sa permita accesul utilizatorilor pe baza unui "abonament" lunar. Intrebarile care se pun sunt urmatoarele, ce sistem de plata online e recomandabil? PayPal (sau altul?), mai sunt alternativele cu sms-uri (voi ce spuneti? recomandabil?).
Ok pana aici sa spunem toate bune si frumoase, am studiat unele articole care vorbesc despre sistemul PayPal, alta nelamurire pe care o am, ar fi cum as putea sa imi aranjez baza de date astfel incat accesul sa fie garantat pe baza platii. Eu m-am gandit la un moment dat, ca tabelul sa cuprinda un camp de genu "plata" ... daca "abonamentul" nu a fost platit din default sa fie 0, iar in momentul efectuarii platii ia valoarea 1 => are acces. Problema e ca nu am mai facut asa ceva niciodata si am multe lapsusuri, nelamuriri si intrebari. Daca pana aici am "rezolvat" problema, urmatoarea e, cand se schimba luna, abonamentul trebuie platit din nou, se poate face un script care sa "calculeze" timpul (cam aiurea intrebarea stiu lojic, ca e posibil) pana cand expira "abonamentul", problema ar fi unde il implementez? Nu am vazut niciodata cum functioneaza sistemul acesta, nici macar ca si cumparator, asa ca sunt multe lucruri pe care nu le inteleg.
In fine, v-as fi recunoscatoare pentru orice sfat pe care mi l-ati putea da, in special cu un sistem bun de plata, niste sfaturi in legatura cu organizarea bazei de date, si daca aveti idee si mi-ati putea explica cum functioneaza sistemele acestea de plati gen PayPal. Multumesc

User's Signature

"Taina existentei umane nu sta in a trai, ci a sti pentru ce traiesti." Nicolae Iorga
"yami ni madoi shi aware na kage yo... hito wo kizutsuke toshimetem tsumi ni obore shigyou no tamashii... ippen shin de miru?" - Enma Ai

"omul si-a dat in cap cand si-a pus conducatori"
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

RoAp
post Nov 27 2008, 08:09 PM
Post #2

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

QUOTE (sakura @ Nov 27 2008, 12:44 PM) *
As avea nevoie de un sfat.
Problema e urmatoarea, trebuie sa implementez un sistem care sa permita accesul utilizatorilor pe baza unui "abonament" lunar. Intrebarile care se pun sunt urmatoarele, ce sistem de plata online e recomandabil? PayPal (sau altul?), mai sunt alternativele cu sms-uri (voi ce spuneti? recomandabil?).
Ok pana aici sa spunem toate bune si frumoase, am studiat unele articole care vorbesc despre sistemul PayPal, alta nelamurire pe care o am, ar fi cum as putea sa imi aranjez baza de date astfel incat accesul sa fie garantat pe baza platii. Eu m-am gandit la un moment dat, ca tabelul sa cuprinda un camp de genu "plata" ... daca "abonamentul" nu a fost platit din default sa fie 0, iar in momentul efectuarii platii ia valoarea 1 => are acces. Problema e ca nu am mai facut asa ceva niciodata si am multe lapsusuri, nelamuriri si intrebari. Daca pana aici am "rezolvat" problema, urmatoarea e, cand se schimba luna, abonamentul trebuie platit din nou, se poate face un script care sa "calculeze" timpul (cam aiurea intrebarea stiu lojic, ca e posibil) pana cand expira "abonamentul", problema ar fi unde il implementez? Nu am vazut niciodata cum functioneaza sistemul acesta, nici macar ca si cumparator, asa ca sunt multe lucruri pe care nu le inteleg.
In fine, v-as fi recunoscatoare pentru orice sfat pe care mi l-ati putea da, in special cu un sistem bun de plata, niste sfaturi in legatura cu organizarea bazei de date, si daca aveti idee si mi-ati putea explica cum functioneaza sistemele acestea de plati gen PayPal. Multumesc

Ii sarcina de serviciu sau e afacere proprie? Pe mine doar cuvantul abonament ma duce cu gandul la probleme.

Nu cer detalii.

Mie mi s-a parut cel putin inocenta intrebarea. Sau poate ca nu...

Interesant. Imi place abordarea. d1.gif
PM
+ Quote Post

vesperala
post Nov 27 2008, 08:22 PM
Post #3

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Sunt numeroase siteurile care au așa ceva

Siteuri care de exemplu trimit email abonaților de câte ori apare știre nouă pe ele

Dar nu știu cum sunt făcute.

Forumurile au și un sistem implicit de așa numite "subscrieri", userii putând intra în anumite secțiuni contra cost, cu plata online cred.

Aici nu e activat. smile.gif și nu cunosc detaliile modului în care funcționează.

Uite un exemplu: intri în grupul numit VIP Members contra cost (taxa câțiva dolari considerați donație)și ai acces la anumite "modificări" de board la care ceilalți nu au acces.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

RoAp
post Nov 27 2008, 08:36 PM
Post #4

StarGazer
Group Icon

QUOTE (vesperala @ Nov 27 2008, 08:22 PM) *
Sunt numeroase siteurile care au așa ceva

Siteuri care de exemplu trimit email abonaților de câte ori apare știre nouă pe ele

Dar nu știu cum sunt făcute.

Forumurile au și un sistem implicit de așa numite "subscrieri", userii putând intra în anumite secțiuni contra cost, cu plata online cred.

Aici nu e activat. smile.gif și nu cunosc detaliile modului în care funcționează.

Uite un exemplu: intri în grupul numit VIP Members contra cost (taxa câțiva dolari considerați donație)și ai acces la anumite "modificări" de board la care ceilalți nu au acces.

Ii un exemplu, e drept. Totusi colegul nu vorbeste despre un forum. Eu inclin spre ceva comercial legat de datele problemei.
Nimic rau in asta. Insa asta se trateaza altfel.

Cred.
PM
+ Quote Post

vesperala
post Nov 27 2008, 08:40 PM
Post #5

Miradoniz
Group Icon

QUOTE (RoAp @ Nov 27 2008, 08:36 PM) *
Ii un exemplu, e drept. Totusi colegul nu vorbeste despre un forum. Eu inclin spre ceva comercial legat de datele problemei.
Nimic rau in asta. Insa asta se trateaza altfel.

Cred.

1. E o colegă.
2. Presupun că vorbește de un site propriu, cu un sistem de donare...
smile.gif

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

RoAp
post Nov 27 2008, 08:50 PM
Post #6

StarGazer
Group Icon

QUOTE (vesperala @ Nov 27 2008, 08:40 PM) *
1. E o colegă.
2. Presupun că vorbește de un site propriu, cu un sistem de donare...
smile.gif

Nu m-am gandit la asta. 1

Mi-ar placea informatiile Sakurei. 2
PM
+ Quote Post

sakura
post Nov 28 2008, 10:59 AM
Post #7

LittleStar
Group Icon
*

smile.gif Multumesc pentru raspunsuri
Nu e pentru site-ul meu, da e pentru un site cu un profil comercial, uhm adica site-ul asta e o baza mare de date care aduna la un loc mai multe firme (toate de acelasi profil), nu ma pricep sa explic, e un fel de bursa online
In fine, am incercat sa ma interesez care sisteme de plata sunt mai utile, proprietarul site-ului pare sa incline spre sistemul de sms, eu la inceput inclinam spre ceva gen PayPal, dar apar alte probleme in cazul asta, nu sti daca utilizatorul are un card acceptat de PayPal etc etc
eh sa zicem ca m-am lamurit in mare cum e cu sistemele astea, insa mai intervine un lucru, ok omul plateste, primeste notificare ca plata i-a fost inregistrata (de la serviciul prin care se efectueaza plata, paypal, sms whatever), primesti si tu notificare ca xulescul a platit, bun pana aici, cum stie serverul meu, site-ul ca xulescu a platit si sa ii garanteze acces? adica da o sa am o baza de date in care valoarea unui camp hai sa ii zicem "plata" e 0 si trebuie sa se faca 1 in momentul platii ... cum "afla" baza mea de date de tranzactie, ca doar nu o sa incep sa iau dupa fiecare notificare ca x,y au platit sa schimb baza de date manual, ar fi o prostie si o munca titanica si nu am facut nimic atunci, trebuie ca toata treaba asta sa se poata face automat. Pentru ca, da eu pot scrie un If in care ii spun ca daca plata=0 nu are acces si ii tot apare pagina de plata, sau de "dezabonare" sau eu stiu ce alte optiuni (mai trebuie sa ma gandesc la asta) sau daca plata=1 sa garanteze accesul, eh da pentru asta trebuie sa se schimbe valoarea in baza de date, dar cum. Nu stiu daca se intelege ce vreau sa intreb sunt racita si nu imi gasesc cuvintele potrivite si s-ar putea ca tot ce am scris sa sune mai rau decat s-ar exprima un n00b

User's Signature

"Taina existentei umane nu sta in a trai, ci a sti pentru ce traiesti." Nicolae Iorga
"yami ni madoi shi aware na kage yo... hito wo kizutsuke toshimetem tsumi ni obore shigyou no tamashii... ippen shin de miru?" - Enma Ai

PM
+ Quote Post

pnv
post Nov 28 2008, 06:34 PM
Post #8

.
Group Icon

Member No.: 520

de iluzii sunt negustori multi si imbatraniti in rele,daca nu vinzi si nu cumperi ceva
pe care sa se poata pune mana...macar candva,eu nu stiu cum sa faci bani pe net
poate vreun gangster de-o treapta de scara blocului sa fi aflat,dar astia stiu si tac
(asta fu de tras cu spatele...ne tinem capu pe bat,dar ne cam trage inima inapoi)
........
eu simt ca ar trebui incurajate donatiile..adica in bani,chiar daca banii nu se pun*
chiar si AICI unde aceasta optiune e dezactivata,cu greu se face orice..trebuie si putini bani
daca acest loc va disparea,veti gasi altele...dar acesta,pe voi aici,nu va mai fi niciodata!!!!!
nicio optiune,niciun drum nu trebuie inchis,asta e de alegere,trebuie sa fie si sa ramana.
pe pielea mea as prefera ceva prin sms,toate companiile de telefonie ofera acest serviciu
asta,gen paypal,si multe altele pot tine pe multi in a face bine,asta si din neatentie
oricine isi poate face un cont moca:http://platesteonline.com/paypal-in-romania
banii sunt dati de drag,sau poate fi ceva rau,dar trebuie macar sa sti ca vor ajunge unde-i duci
(sumele mici ajung aproape totdeauna sigur,se sta in adormire pana se intercepteaza ceva de fuga)
prin telefon e mai usor si chiar la indemana,si mana e putin ciudata,dar macar e a Ta.
nu e chiar simplu ce iti doresti sa faci,cu atat mai rau cu cat sunt mai multi bagati
pot aparea erori...asa cum se intampla la bani,ca socoteala nu prea se tine singura.
totusi,sa n-o lasam pe vorbe,aveti deja o baza de date comuna si ii lipseste asta?
sigur ca e si ceva sigur de bagat bani in orice..clienti de drag sa fie,am sa caut si eu.
v1.gif
PM
+ Quote Post

sakura
post Nov 28 2008, 08:58 PM
Post #9

LittleStar
Group Icon
*

well treaba e sigura, adica firma respectiva are deja clienti, si apoi nu cred ca m-ar pune pe drumuri sa imi fac autorizatie in informatica pentru ca sa facem un contract de colaborare (asta pentru ca trebuie sa isi justifice cheltuielile si au nevoie de chitante) daca nu ar fi ceva pe bune, in fine povestea cu sistemul de plata nu e singurul lucru pe care trebuie sa il fac, pe langa asta voi avea de administrat si site-ul, si alte baze de date ale firmei, eu inca nu m-am bagat in baza lor de date, mi s-a spus ca mi se da libertatea sa o modific cum cred eu de cuvinta pentru buna functionare, dar mai intai trebuie sa ma lamuresc si eu cu aspectele legate de platile online, pentru ca vor si asa ceva, cica acces pe baza de "abonament" lunar, e adevarat de obicei ca sa primesti bani vinzi, well in cazul asta ei vand "informatie" (imi pare rau dar as prefera sa nu intru in detalii), oricum activitatea site-ului nu e ceva iesit din comun

User's Signature

PM
+ Quote Post

pnv
post Nov 29 2008, 08:44 AM
Post #10

.
Group Icon

ai sa reusesti cumva,tine-te de baza lor de data...cum o fi oare?!
dupa cum sti,poti baga orice acolo..pana la irizatiile parului celei care va sparge banii
dar daca n-ai umblat prin ea,greu sa afli ce e de facut mai departe
o baza de date nu e doar una si atat,dupa cum nici un om nu e unul,si se tot rasuceste
nu conteaza ce vand,dar conteaza diferentele,asta si face o baza de date,diferente
eu singur,intr-o singura ora am gasit o gramada de script-uri si programe pentru asa ceva
probabil ca pe paypal se va merge,e un cerc vicios si asta e cel mai vicios din toate
nu stiu de ce drracu cer atatia bani pe ele,sigur ca ne incearca,dar nu e vorba,se poate!
well,daca ai sperat ca aici vei afla raspunsurile,da-o mai..tehnic,e nevoie de putin mai mult.
v1.gif
PM
+ Quote Post

sakura
post Nov 29 2008, 01:44 PM
Post #11

LittleStar
Group Icon
*

nu am sperat sa gasesc neaparat aici raspunsurile, de fapt am postat deja si pe forumuri internationale de specialitate, anyways chiar incerc sa ma documentez si am citit pana acuma tone de forumuri unde s-au ridicat deja probleme asemanatoare dar au dat-o in IPN (instant payment notification) fara sa dea detalii ce e si cum se foloseste, acuma mai citesc documentatiile site-urilor de profil (plati online)
si cine sti poate va fi util si altuia care o sa dea pe aici din greseala ... adica nu am sa ma opresc in a lasa intrebarea deschisa aici, o data gasita solutia si pusa in practica am sa o postez (bine asta nu inseamna ca o sa pun aici baza de date sau tot scriptul asa cum l-am folosit), doar ideea de cum se poate rezolva asa ceva smile.gif, cu unele explicatii

Edited by sakura: Nov 29 2008, 01:46 PM

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Nov 29 2008, 01:46 PM
Post #12

Miradoniz
Group Icon

dacă ai detalia, poate unii dintre cei de aici ar putea să te sfătuiasă

unsure.gif

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

pnv
post Nov 29 2008, 10:27 PM
Post #13

.
Group Icon

cate ceva pentru paypal,mai sunt si altele,daca le doreste cineva....
1. PayPal Flash Button Enhancer v2.0
2. PayPal Flash Button Creator v1.7
3. MembersPro PayPal Version v4.0
4. PHP PayPal Button Generator
5. PayPal Shop Builder v1.51
6. PayPal Button Machine v2.0
7. OCloud PayPal Notifier v2.1
8. PayPal Login Verifier v2.0
9. PayPal Link Creator
10. PPCalc v2.2
11. PayPal Image's
12. PayPal Logo's
13. Bio Electro Mech's PayPal Button Creator
14. Tech Devils PayPal Button Creator
15. 80x15 Brilliant Button Maker
16. PayPal Compare Calculator
17. PayPal Button Gallery

"PayPal Tools 17in1 AIO" se bate sfantu google cu ce e in ghilimele
v1.gif
PM
+ Quote Post

sakura
post Nov 30 2008, 01:25 PM
Post #14

LittleStar
Group Icon
*

Multumim emo-flowers.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

pnv
post Dec 1 2008, 09:44 PM
Post #15

.
Group Icon

inca o data,se poate ca pe unele din ele sa se fi asezat putin praf,doar pe unele!
putin si nu ca s-a ales prafu,pot fi folosite si asa,dar noi putem mai mult de atat
ce inseamna sa sti sa cauti ca sa gasesti,sa sti exact ce cauti si sa nu te lasi deloc!
mai intai cautati la ce iasa,adica la plezneala,pana veti gasi ceva care vi se potriveste
un exemplu,PayPal Shop Builder,versiunea actuala este v3.2,si asta vom cauta
se da in google in plin exact asa:"PayPal Shop Maker 3.2",si asa se va da cu orice altceva!
din trei pagini(uneori mai multe)cautate observam ca nu putem lua usor aceasta versiune,
dar putem lua v 3.0,de acum 2 luni,asta ne e de ajuns,o vom plati cand vom castiga destul
se intampla ca unele fisiere sa aiba parola,un exemplu in fals e asa:
http://www.mediafire.com/?9lunipnvdelaVesperala ,am descarcat un fisier dar n-aveam parola
il vom bate tot pe google..ca el stie,cu tot linku,sau doar asa:"?9lunipnvdelaVesperala"
fu pe mediafire,dar e valabil si pe rapidshare..si pe orice alt server.
asta noi am nascocit-o,si e doar aici!

v1.gif
PM
+ Quote Post

vesperala
post Dec 1 2008, 10:08 PM
Post #16

Miradoniz
Group Icon

@RoAp

fiecare face exact cât poate și cum se pricepe mai bine
nu mai comenta calitatea postărilor nimănui.
fă tu mai bine, dacă poți.
dacă nu, abține-te.

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

RoAp
post Dec 1 2008, 10:14 PM
Post #17

StarGazer
Group Icon

QUOTE (vesperala @ Dec 1 2008, 10:08 PM) *
@RoAp

fiecare face exact cât poate și cum se pricepe mai bine
nu mai comenta calitatea postărilor nimănui.
fă tu mai bine, dacă poți.
dacă nu, abține-te.

Ok. Ma abtin.

Pay Pal sa fie...
PM
+ Quote Post

pnv
post Dec 2 2008, 02:49 AM
Post #18

.
Group Icon

mai pun unu care este lipsa de pe sus,scroll in sus:"Paypal Download Manager 5.2.7"
ce sunt toate astea?.cu ele poti incepe o afacere online,mai mult de una nu stiu!
si tot mai departe pana uitam tot drumul inapoi,cum le folosim practic!?!
pai,uite cam asa:pe sus sunt 17,si cu asta 18,o sa folositi 3-4 din ele,nu stiu care
daca sunteti pe dinafara de tot..asta nu e bine,dar nu e pierduta,puteti invata oricand
dam in google cu asta de la urma,Paypal Download Manager(fara 5.2.7),sunt pe prima pagina
http://www.hotscripts.com/Detailed/58029.html
asta e un script..e simplu,il descarcati,cititi o zi intreaga si toata noaptea ala de la help
un script contine multe fisiere,eu n-am incarcat asa ceva,am serverul meu..pe pozitie.
nu e chiar greu daca iti bati capul cateva ore..mai multe,dar odata puse te simti super!
gata,imi ajunge...vedeti si voi,mai cititi,mai intrebati-ne,oricum, a mers si va merge!
offf,ca aici Cineva e patriot,si eu ca soldat sunt patriotul Ei,ieri a fost 1 decembrie!
si 11 luni de cand exista "VESPERALA.COM"!
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 15th November 2018 - 06:38 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum