vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Gemenii

vesperala
post Nov 22 2008, 10:11 AM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Mă gândeam că poate unii dinere voi aveți frați gemeni, copii gemeni, ai voștri sau în îngrijire (baby sitter, educatori), prieteni gemeni..smile.gif

E evident pentru oricine că sunt mai dificil de crescut , mai ales în primele luni de viață

Mă întrebam dacă ne puteți povesti din experiența voastră smile.gif Eu nu am frați și nu prea știu decât partea frumoasă și amuzantă, întrucât mi se întâmplă să am elevi gemeni uneori...

Am remarcat că în ciuda asemănărilor fizice , sunt de obicei extrem de diferiți ca fire.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

samsara
post Nov 22 2008, 10:23 AM
Post #2

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Eu cunosc cateva perechi de gemeni, dar nu din familia mea. La scoala am avut 3 gemeni, in liceu, 2 semanau leit, unul se vedea ca era frate cu ei dar atat. Au fost in placente diferite. La inceput nu ii diferentiam decat dupa haine. Cei identici aveau o pasiune comuna, in rest incercau sa se deosebeasca unul de altul prin haine, imbracaminte ... Daca nu ar fi crescut impreuna cel mai probabil era ca s-ar fi asemanat foarte tare si ca fire. Acestia 3 aveau la randul lor 2 verisori gemeni, dar care nu zici nici macar ca erau frati atat aratau de diferit fizic emo-lol.gif
E frumos sa vezi carucioarele duble, sa-i vezi imbracati identic, dar parca doar la altii bebe.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Mr.Emanuel
post Nov 22 2008, 02:31 PM
Post #3

FallingStar
Group Icon
**

Group: Stars
From: Neuropsihiatrie
Member No.: 586

Pare interesant cand vedem doi gemeni imbracati identic,dar nu si pentru mine.
Nu-mi plac parintii care imbraca gemenii identic doar de dragul lumii ori satisfactiei personale,astfel de lucruri creeaza acestor copii tulburari de personalitate,plus ca lume este peste tot, apar acele glume proaste de confundare ori intentionate asupra unuia dintre ei,iar cel devenit "victima" se plange de aceasta incurcatura.
Ma opresc aici cu speranta ca intelegeti,iar de as fi continuat as posta lucruri pe care le stiti deja.

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Nov 22 2008, 02:34 PM
Post #4

StarGazer
Group Icon

Ai un frate geaman?

User's Signature

PM
+ Quote Post

Mr.Emanuel
post Nov 22 2008, 02:42 PM
Post #5

FallingStar
Group Icon
**

From: Neuropsihiatrie
Member No.: 586

Nu am.

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Nov 22 2008, 02:46 PM
Post #6

StarGazer
Group Icon

QUOTE (Mr.Emanuel @ Nov 22 2008, 02:42 PM) *
Nu am.

A oki, mi se paruse dupa felul in care ai exprimat ca ai experimentat asa ceva, deci ca ai avea si tu un astfel de frate.
Cred ca la ei intr-adevar criza de identitate e mai acuta, decat la alti adolescenti.

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Nov 22 2008, 02:55 PM
Post #7

Miradoniz
Group Icon

QUOTE (samsara @ Nov 22 2008, 02:46 PM) *
Cred ca la ei intr-adevar criza de identitate e mai acuta, decat la alti adolescenti.

oare criza nu persistă?

am cunoscut la viața mea câteva perechi de gemeni adulți
o pereche fată-băiat nu avea niciun fel de probleme desigur

altă pereche, doi frați erau căsătoriți ambii , copii mari, familii unite
locuiau practic ușă lângă ușă într-un bloc

a treia pereche pe care o știu eu: doi frați, au aceeași meserie, lucrează în același loc, iese unul din tură, intră celălalt (jandarmi)
spre rușinea mea îi văd zilnic, dar nu îi deosebesc

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

samsara
post Nov 22 2008, 03:02 PM
Post #8

StarGazer
Group Icon

QUOTE (vesperala @ Nov 22 2008, 02:55 PM) *
oare criza nu persistă?

Din experienta mea nu stiu pentru ca nu am stat prea mult prin preajma unor gemeni, doar asa in trecere ... Am vazut doar trei adolescenti care se vedea ca doreau sa arate ca sunt diferiti. Din pacate nu am fost prieteni buni ca sa stiu exact cum gandeau si ce simteau.
Dar ma gandesc ca atata timp cat se vad zilnic, vad cat sunt de identici fizic s-ar putea sa persiste criza. Dar banuiesc ca, cu cat inainteaza in varsta vor intelege mai bine ca fiecare are ceva unic si nu are asa mare importanta ca mai exista o persoana care ii seamana fizic, caci el/ea este el/ea si e unic/a.

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Nov 22 2008, 03:08 PM
Post #9

Miradoniz
Group Icon

QUOTE (samsara @ Nov 22 2008, 03:02 PM) *
nu are asa mare importanta ca mai exista o persoana care ii seamana fizic, caci el/ea este el/ea si e unic/a.

poate că da smile.gif așa ar fi frumos și normal, teoretic

dar în sufletul omului sunt multe semne de întrebare mereu

tocmai mi l-am amintit pe Bănică junior într-un rol cu gemeni, o piesă de teatru interesantă foc, parcă francez autorul
păcat că nu îmi amintesc mai mult

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

jee
post Dec 3 2008, 07:28 PM
Post #10

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 631

Salut..sunt nou pe acest forum.. rolleyes.gif
Cum am ajuns aici? ...plecat de la o mica cearta cu prietena mea..care desigur..are o sora geamana!! Am cautat pe net sa vad daca ceea ce cred eu o impartasesc si altii..si anume imbracatul identic. Chestia asta ma omoara fiindca eu sunt cu ea de aproape 3 ani de zile. Sunt frumoase amandoua..si asta nu o spun numai eu.. Am avut o bafta cu gemenele emo-lol.gif inainte de prietena actuala am vorbit cu o tripleta rolleyes.gif. Am avut si buni prieteni gemeni...chiar si prin liceu am avut niste cunostinte care erau desigur gemeni.
DAR..pe toti ceilalti gemeni..chiar si pe triplete..nu i-am vazut sa se imbrace identic decat pe prietena actuala si sora ei. Prietena a inteles chestia asta cu imbracatul la fel ca e destul de stupida dar..sora ei vrea sa se imbrace asa..si chiar MAMA lor care le impune chestia asta..altfel nu le da bani de haine cica. Eu m-am saturat ca la niste zile importante..aniversari ( acusi e ziua lor), sa se imbrace identic. Nu mi se pare sexy treaba asta chiar daca pe ele hainele stau superb. Ma enerveaza la ochi..imi scrijeleste creierul.. Ma enerveaza ca sora ei tine sa se imbrace la fel ca sa atraga atentia.. Nici macar nu e stabila sa isi gaseasca un prieten normal.. A avut numai ciudati..si toti tampitii aia trebuie sa ma intrebe pe mine "cum iti dai seama care e una si care e alta?" sau... "Nu le confunzi?"..sau cea mai tampita intrebare.."Ai vrea sa o faci cu amandoua?" is satul..
Mama lor este foarte mandra cu treaba asta..baga numai bani in ele..ceea ce mi se pare deplasat..fiindca altceva in afara de frumusete si haine..nu le-a mai bagat in cap.. Am tot incercat sa ii arat prietenei ca mai exista si alte lucruri in afara de frumusete si haine..
La ea imi place ca e stabila in relatie..si isi doreste sa aiba candva o familie..e cuminte..e frumoasa...e "pisicoasa" give_heart.gif

Deci o relatie cu o geamana poate fi foooooarte stresanta..si trebuie sa lupti mereu...
P.S.: eu am 22 si ea acusi 19..
PM
+ Quote Post

vesperala
post Dec 3 2008, 07:33 PM
Post #11

Miradoniz
Group Icon

QUOTE (jee @ Dec 3 2008, 07:28 PM) *
Deci o relatie cu o geamana poate fi foooooarte stresanta..si trebuie sa lupti mereu...

smile.gif baftă multă să aveți în relația voastră, îmi dau seama că e dificil

... nu cred că sunt mulți care ar avea curaj să se implice serios, fiind astfel de complicații

emo-bienvenue.gif

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

jee
post Dec 3 2008, 07:35 PM
Post #12

LittleStar
Group Icon
*

QUOTE (vesperala @ Dec 3 2008, 07:33 PM) *
smile.gif baftă multă să aveți în relația voastră, îmi dau seama că e dificil

... nu cred că sunt mulți care ar avea curaj să se implice serios, fiind astfel de complicații

emo-bienvenue.gif

Thank you emo-flowers.gif
PM
+ Quote Post

malitzia
post Dec 3 2008, 08:08 PM
Post #13

StarGazer
Group Icon

Member No.: 172

QUOTE (jee @ Dec 3 2008, 07:28 PM) *
Salut..sunt nou pe acest forum.. rolleyes.gif
Cum am ajuns aici? ...plecat de la o mica cearta cu prietena mea..care desigur..are o sora geamana!! Am cautat pe net sa vad daca ceea ce cred eu o impartasesc si altii..si anume imbracatul identic. Chestia asta ma omoara fiindca eu sunt cu ea de aproape 3 ani de zile. Sunt frumoase amandoua..si asta nu o spun numai eu.. Am avut o bafta cu gemenele emo-lol.gif inainte de prietena actuala am vorbit cu o tripleta rolleyes.gif. Am avut si buni prieteni gemeni...chiar si prin liceu am avut niste cunostinte care erau desigur gemeni.
DAR..pe toti ceilalti gemeni..chiar si pe triplete..nu i-am vazut sa se imbrace identic decat pe prietena actuala si sora ei. Prietena a inteles chestia asta cu imbracatul la fel ca e destul de stupida dar..sora ei vrea sa se imbrace asa..si chiar MAMA lor care le impune chestia asta..altfel nu le da bani de haine cica. Eu m-am saturat ca la niste zile importante..aniversari ( acusi e ziua lor), sa se imbrace identic. Nu mi se pare sexy treaba asta chiar daca pe ele hainele stau superb. Ma enerveaza la ochi..imi scrijeleste creierul.. Ma enerveaza ca sora ei tine sa se imbrace la fel ca sa atraga atentia.. Nici macar nu e stabila sa isi gaseasca un prieten normal.. A avut numai ciudati..si toti tampitii aia trebuie sa ma intrebe pe mine "cum iti dai seama care e una si care e alta?" sau... "Nu le confunzi?"..sau cea mai tampita intrebare.."Ai vrea sa o faci cu amandoua?" is satul..
Mama lor este foarte mandra cu treaba asta..baga numai bani in ele..ceea ce mi se pare deplasat..fiindca altceva in afara de frumusete si haine..nu le-a mai bagat in cap.. Am tot incercat sa ii arat prietenei ca mai exista si alte lucruri in afara de frumusete si haine..
La ea imi place ca e stabila in relatie..si isi doreste sa aiba candva o familie..e cuminte..e frumoasa...e "pisicoasa" give_heart.gif

Te inteleg perfect. emo-lol.gif E aiurea faza cu hainele. O inteleg la gradinita, dar la 19 ani...

Nasa mea are o sora geamana , care imi este prietena foarte buna. De fapt pe ea am cunoscut-o prima . Dar niciodata nu le-am vazut imbracate la fel. emo-lol.gif As innebuni sa vad o astfel de imagine. emo-imao.gif emo-ha.gif Si caracterele sunt diferite. Dar este adevarat ca exista o conexiune foarte puternica intre ele. rolleyes.gif

Cred ca problema cu hainele tine de inteligenta ,sistem de valori si gust...
PM
+ Quote Post

jee
post Dec 3 2008, 08:23 PM
Post #14

LittleStar
Group Icon
*

QUOTE (malitzia @ Dec 3 2008, 08:08 PM) *
Te inteleg perfect. emo-lol.gif E aiurea faza cu hainele. O inteleg la gradinita, dar la 19 ani...

Nasa mea are o sora geamana , care imi este prietena foarte buna. De fapt pe ea am cunoscut-o prima . Dar niciodata nu le-am vazut imbracate la fel. emo-lol.gif As innebuni sa vad o astfel de imagine. emo-imao.gif emo-ha.gif Si caracterele sunt diferite. Dar este adevarat ca exista o conexiune foarte puternica intre ele. rolleyes.gif

Cred ca problema cu hainele tine de inteligenta ,sistem de valori si gust...

Corect !

ce-am mai gasit eu despre gemeni..si cred ca este adevarat .. are doua pagini articolul.: despre gemeni
PM
+ Quote Post

Yelle
post Dec 19 2014, 06:52 PM
Post #15

StarGazer

Group: Banned by Moderators
Member No.: 1,771

Nu ma dau in vant dupa monozigoti, dar daca-i musai...
PM
+ Quote Post

Radu_RoAp
post Dec 19 2014, 09:04 PM
Post #16

SuperStar

Member No.: 1,696

QUOTE (Yelle @ Dec 19 2014, 06:52 PM) *
Nu ma dau in vant dupa monozigoti, dar daca-i musai...

Si daca monozigotii(forced) is(si(sau)) female?

Ce te faci?

Asa-i ca-s poama? emo-airkiss.gif
PM
+ Quote Post

Yelle
post Dec 19 2014, 09:17 PM
Post #17

StarGazer

Member No.: 1,771

Nu inteleg ce vrei sa spui.

Acum am citit mai sus. La naiba, parintii ii imbraca la fel nu pentru ca li se pare frumos, ci pentru ca fiecare isi doreste ceea ce are celalalt! emo-doh.gif
O prietena are gemeni, baiat si fata. Evident ca pe astia nu ai cum sa-i imbraci similar. E jale atunci cand ii imbraca. La cadouri, e si mai jale. Ii duc ei papusa, lui masinuta. Ea vrea masinuta, el papusa. Cred ca ii doare la basca ce anume e obiectul respectiv, fiecaruia i se pare ca celalalt are ceva mai bun mereu. Prin urmare, desi situatiile conflictuale inca nu pot fi evitate (au 4 ani), ca sa se aseze bine macar la final lucrurile, ii dau ei masinuta si lui papusa. emo-doh.gif haha.gif
PM
+ Quote Post

Radu_RoAp
post Dec 19 2014, 09:57 PM
Post #18

SuperStar

Member No.: 1,696

QUOTE (Yelle @ Dec 19 2014, 09:17 PM) *
Nu inteleg ce vrei sa spui.

Acum am citit mai sus. La naiba, parintii ii imbraca la fel nu pentru ca li se pare frumos, ci pentru ca fiecare isi doreste ceea ce are celalalt! emo-doh.gif
O prietena are gemeni, baiat si fata. Evident ca pe astia nu ai cum sa-i imbraci similar. E jale atunci cand ii imbraca. La cadouri, e si mai jale. Ii duc ei papusa, lui masinuta. Ea vrea masinuta, el papusa. Cred ca ii doare la basca ce anume e obiectul respectiv, fiecaruia i se pare ca celalalt are ceva mai bun mereu. Prin urmare, desi situatiile conflictuale inca nu pot fi evitate (au 4 ani), ca sa se aseze bine macar la final lucrurile, ii dau ei masinuta si lui papusa. emo-doh.gif haha.gif

Teoria spune ca female is amandoua. Sau male amandoi.

Cam asta-i monogotul(sic). Ca-s doi.
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th February 2018 - 03:50 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum