vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> preparare orez

samsara
post Nov 9 2008, 12:15 PM
Post #1

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

ma duc sa fac pilaf

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

LLDS
post Nov 9 2008, 03:13 PM
Post #2

RisingStar
Group Icon

Group: Stars
From: Bordeaux, France
Member No.: 564

QUOTE (samsara @ Nov 9 2008, 11:15 AM) *
ma duc sa fac pilaf

Mi s-a facut pofta de pilaf.
Am orez, am zahar, dar nu stiu cum sa il fac confused.gif .

User's Signature

Sunt in cautarea unei semnaturi.
PM
+ Quote Post

samsara
post Nov 9 2008, 03:16 PM
Post #3

StarGazer
Group Icon

QUOTE (LLDS @ Nov 9 2008, 03:13 PM) *
Mi s-a facut pofta de pilaf.
Am orez, am zahar, dar nu stiu cum sa il fac confused.gif .

In pilaf nu pui zahar emo-lol.gif
Eu am calit niste ceapa, o rosie si morcovi, i-am mai lasat sa fiarba un pic si apoi am pus orezul, multa apa, sare, vegeta, piper. Si cam atat, dar se pot face tot felul de combinatii. POti sa calesti si orezul si apoi il lasi doar un pic la fiert, poti sa adaugi apoi si cascaval in el

User's Signature

PM
+ Quote Post

LLDS
post Nov 9 2008, 03:23 PM
Post #4

RisingStar
Group Icon

QUOTE (samsara @ Nov 9 2008, 02:16 PM) *
In pilaf nu pui zahar emo-lol.gif
Eu am calit niste ceapa, o rosie si morcovi, i-am mai lasat sa fiarba un pic si apoi am pus orezul, multa apa, sare, vegeta, piper. Si cam atat, dar se pot face tot felul de combinatii. POti sa calesti si orezul si apoi il lasi doar un pic la fiert, poti sa adaugi apoi si cascaval in el

Imi sarise mintea la pilaful dulce.
Aha, deci rosie este, morcov este, ceapa nu este, improvizam, orez este, apa este, sare este, vegeta parca mai era, piper nu stiu daca mai am, cascaval este.
Multumesc pentru reteta emo-airkiss.gif .
Diseara o sa zic si rezultatul :D.

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Nov 9 2008, 03:25 PM
Post #5

StarGazer
Group Icon

Pai ala se face cu lapte zahar scortisoara, cred ca la asta te referi la lapte cu orez emo-um.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

LLDS
post Nov 9 2008, 03:26 PM
Post #6

RisingStar
Group Icon

QUOTE (samsara @ Nov 9 2008, 02:25 PM) *
Pai ala se face cu lapte zahar scortisoara, cred ca la asta te referi la lapte cu orez emo-um.gif

Si de asta mi s-a facut pofta si cred ca am si lapte si orez si zahar si scortisoara.
Astazi fac o zi asiatica, cu orez la pranz si seara emo-lol.gif .

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Nov 9 2008, 03:30 PM
Post #7

StarGazer
Group Icon

Dau indicatii emo-lol.gif

Poti sa fierbi laptele cu un pic de unt si ai grija cat orez pui ca se umfla destul de tare. Scortisoara se adauga separat

User's Signature

PM
+ Quote Post

LLDS
post Nov 9 2008, 09:53 PM
Post #8

RisingStar
Group Icon

Pun orezul in lapte si il las sa se umfle, sau fierb orezul separat si cand e gata umflat il pun in lapte si il las cateva minutele unsure.gif ?

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Nov 9 2008, 10:02 PM
Post #9

StarGazer
Group Icon

Intrebare buna, depinde de preferinte. Mama punea orezul sa fiarba in lapte. Daca nu suporti chestia aia mai vascoasa pe care o lasa orezul l afiert, il poti fierbe separat si apoi il mai dai in niste clocote si in lapte hm.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 13 2009, 05:48 PM
Post #10

StarGazer
Group Icon

Salata cu orez, mazare, porumb si ciuperci

Gustul acestui preparat te va uimi!

Ingrediente si cantitati:

1 cana orez
3 cani apa
1 cutie mazare
1 cutie porumb
1 cutie ciuperci
1 catel de usturoi
2 cepe de apa
1 borcanel smantana slaba (150-200 g)
1 lingura otet balsamic
verdeata proaspata
nucsoara proaspat macinata
sare, piper, dupa gust
ulei

Mod de preparare:

1. Caleste orezul in ulei incins, adauga apa si introdu vasul la cuptor, timp de 30-40 de minute.
2. Taie ceapa de apa, pestisori fini. Asaz-o intr-un bol si freaca ceapa cu mana, adaugand si un praf de sare. Adauga otetul balsamic.
3. Peste ceapa, pune mazarea scursa bine, porumbul si ciupercile, scurse, taiate si calite cateva minute in ulei foarte incins.
4. Adauga verdeata, sarea, piperul si nucsoara macinata proaspat.
5. Scoate orezul din cuptor si lasa-l sa se racoreasca putin. Daca este foarte legat, toarna peste el o jumatate de cana cu lapte dulce si amesteca-l usor, ca sa se desfaca, bob cu bob. Fiind fierbinte, excesul de lichid se va evapora.
6. Lasa orezul sa se racoreasca bine si adauga smantana. Amesteca usor. Combina cele doua compozitii: orezul si ceapa, ciupercile, mazarea si porumbul. Se serveste rece.

Se obtin 6 portii.

Sfat : In loc de mazare, poti folosi fasole boabe fiarta, fasole verde, taiata bucatele, sau broccoli. Poti incerca o varianta cu buchetele de conopida in loc de porumb.

In plus, poti condimenta salata cu boia iute sau cu ardei iute, taiat fin.

De asemenea, poti adauga bucatele de peste din conserva (preferabil, ton), dar, in acest caz, elimini din reteta ciupercile.

Mie nu mi-a iesit salata, nu stiu inca secretul ca bobul sa fie si fiert dar nelipicios si far asa-l fierb si apoi sa-l clatesc.

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 13 2009, 05:55 PM
Post #11

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

CITEAZA(samsara @ Mar 13 2009, 05:48 PM) *
Mie nu mi-a iesit salata, nu stiu inca secretul ca bobul sa fie si fiert dar nelipicios si far asa-l fierb si apoi sa-l clatesc.

eu știu că există mai multe sortimente de orez smile.gif iar cel care arată așa bine în reclame cu siguranță nu e chiar pentru "larg consum"

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 13 2009, 06:25 PM
Post #12

StarGazer
Group Icon

Eu luasem Scotti, l-am lasat si la inmuiat inainte si tot degeaba. Poate trebui a sa -l clatesc apoi, dar nu stiu nu mi se pare chiar normal. Poate doar l aun magazin de naturiste sa gasesc mai multe sortimente de orez si sa le testez care pot fi facute salata.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 31 2009, 09:06 AM
Post #13

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Salata de orez

Ideal este ca aceasta să fie preparată cu o seară înainte de a fi servită, pentru ca boabele de orez să „împrumute“ aromele celorlalte ingrediente. Amestecați orezul fiert și răcit cu boabe de porumb, ardei gras și ardei iute tocat, măsline, usturoi, zeamă de lămâie sau lime și puțin ulei de măsline. Chiar înainte de a servi salata, încorporați brânză rasă. Dacă preferați mâncărurile mai dulci, puteți amesteca orezul fiert cu bucăți de ananas, ton, fasole sau chiar nuci .

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post May 23 2009, 07:39 AM
Post #14

StarGazer
Group Icon

Ardei umpluți cu orez si ciuperci

Ingrediente: 8 ardei grași, o cutie de ciuperci, 4-5 roșii, 500 g orez, 2 cepe, 4 linguri de ulei, o legătură de pătrunjel, o legătură de mărar, sare, piper.
Preparare: Ceapa se curăță, se taie mărunt și se călește în ulei încins. Se adaugă orezul și ciupercile tăiate mărunt, se acoperă cu apă și se lasă la fiert. La sfârșit se pun roșiile tocate.
Se lasă la răcit, se adaugă verdeața tocată și se potrivește de sare și piper. Ardeii se spală, li se taie câte un căpăcel în jurul codiței, se curăță de semințe, se spală iar și se lasă la scurs. Se umplu cu amestecul de orez și ciuperci, se ung cu ulei și se așază în tavă. Se pun felii de roșii printre ei și se dau la cuptor, la foc mic, 45 de minute. Cu zece minute înainte de a fi scoși de la cuptor, se poate turna peste ei sos de roșii.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 13 2010, 05:51 PM
Post #15

StarGazer
Group Icon

Omletă cu orez si somon

1 lingură de ulei, 3 ouă, 1 ceapă tocată fin, 450 g de orez, 150 g de mazăre congelată, 425 g de boabe de porumb fiert, 2 linguri de sos de soia, 1 linguriță de ulei de susan, 100 g de somon afumat, tăiat bucățele.

Încălziți o tigaie la foc moderat. Adăugați jumătate din cantitatea de ulei și încălziți-l bine. Turnați ouăle bătute astfel încât omleta să acopere fundul tigăii. Lăsați-o pe foc timp de două minute sau până când se rumenenește. Transferați omleta pe o farfurie și lăsați-o să se răcească puțin, apoi rulați-o și tăiați-o pe diagonală. Încălziți din nou tigaia la foc moderat, adăugați restul de ulei și încălziți-l bine. Adăugați ceapa și căliți-o, amestecând din când în când, timp de trei minute sau până când se înmoaie. Între timp, fierbeți orezul. Peste ceapa călită adăugați orezul, mazărea, porumbul și sosul de soia. Lăsați amestecul pe foc timp de două minute sau până când mazărea s-a încălzit. Puneți omleta și somonul și turnați uleiul de susan și amestecați până când preparatul se omogenizează. Împărțiți orezul în farfurii și serviți-l cât este cald.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 27 2010, 05:22 PM
Post #16

StarGazer
Group Icon

Orez cu pui la cuptor

2 fileuri din piept de pui (aproximativ 300 g), 200 g brânză brie, 1 lingură de ulei de măsline, 1 ceapă, 150 g șuncă slabă, 1 cățel de usturoi, 300 g orez cu bob lung, 500 g pastă de tomate, 1 lingură de frunze de busuioc, apă, sare și piper.

Preîncălziți cuptorul la temperatura de 180°C. Încălziți uleiul într-o tigaie, la foc moderat. Puneți ceapa tocată fin și căliți-o timp de 1-2 minute sau până când începe să se înmoaie. Puneți șunca tăiată mărunt și prăjiți-o timp de 2 minute. Adăugați apoi pieptul de pui tăiat bucățele și usturoiul pisat și lăsați pe foc, amestecând continuu, până când bucățile de pui se rumenesc. Turnați orezul, pasta de tomate și 500 ml de apă. Condimentați cu sare și piper după gust și lăsați preparatul la fiert. Când e gata, acoperiți tigaia cu un capac sau cu folie de aluminiu și introduceți-o la cuptor, unde o lăsați timp de 30 de minute sau până când lichidul se absoarbe aproape complet. Scoateți tigaia și lăsați-o acoperită timp de 5 minute. Adăugați frunzele de busuioc tocate, tăiați brânza felii și așezați-le peste orez în așa fel încât să se suprapună, apoi dați din nou tigaia la cuptor timp de 5 minute, până când brânza începe să se topească și devine aurie.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Yelle
post Jan 2 2015, 11:50 PM
Post #17

StarGazer

Group: Banned by Moderators
Member No.: 1,771

Urasc orezul! Nu-mi place decat ala de la pomana. emo-tongue.gif
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th August 2018 - 09:46 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum