vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Alegeri in SUA si in Romania

pufonel
post Nov 5 2008, 11:47 PM
Post #1

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
From: țara pisicilor negre
Member No.: 246

Ma uitam la stiri zilele astea si m-a mirat cat de interesati sunt americanii de rand de alegeri. La ei toata lumea vorbeste de criza, multi si-au pierdut slujbele si chiar casele, asigurarile de sanatate sunt a pamant si cu toate astea afluenta la urne a fost una record. La noi suntem in criza de mult si nu mai reusim sa iesim, salariile sunt mici, preturile cresc incontinuu, guvernul si parlamentul se calca pe bataturi, ca sa nu mai vorbim de eternul conflict dintre palate, si totusi toata lumea spune ca n-are rost sa mearga la vot, ca indiferent cine ar iesi nu se va schimba nimic. Dupa mine atitudinea asta e gresita. Daca n-ai fost sa pui stampila, n-ai voie sa te plangi pentru ca n-ai facut nimic sa incerci macar sa schimbi ceva. Stiu ca politicienii nostri nu sunt niste ingeri, dar credeti ca exista undeva politicieni 100% corecti si de incredere? Din pacate in politica trebuie sa alegi raul cel mai mic si sa incerci sa discerni graul de neghina. Sunteti de acord? Veti merge sa votati pe 30 noiembrie? Vreau pareri sincere si argumentate, dincolo de retorica de partid.

User's Signature

"Don't rush me, I'm a-thinkin'... and my head hurts..."
(Yosemite Sam)
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

LLDS
post Nov 5 2008, 11:57 PM
Post #2

RisingStar
Group Icon

From: Bordeaux, France
Member No.: 564

Imi place cum gandesti pufonel. Eu nu voi vota dintr-un motiv foarte simplu: nu voi fi in tara, iar in Bordeaux nu cred ca se poate (iar sa ma duc la Paris, ma costa si multisor si vine chiar inaintea predarii unui proiect); totusi ma voi interesa daca vor fi urne la Bordeaux si daca voi putea vota.
Daca as fi in tara as vota. Pana acum am votat, cam de fiecare data; am ratat vreo doua (o data nu eram in localitate -erau alegeri locale-, iar alta data mi-am uitat buletinul confused.gif ). Si ai dreptate, ca cine nu voteaza nu are dreptul sa se planga. Pe de alta parte (nu vreau sa acuz pe nimeni), dar noi romanii suntem un popor de plangaciosi, mai ales in domeniul politicii; ne place sa ne vaitam si asteptam sa ne pice din cer de numa-numa. Sper ca asta se va schimba cu timpul, nu de alta , dar nu asta este atitudinea castigatoare.

User's Signature

Sunt in cautarea unei semnaturi.
PM
+ Quote Post

NightShift
post Nov 5 2008, 11:58 PM
Post #3

Scârțar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

Este prima data cand nu ma intereseaza absolut deloc alegerile.

Da, esti indreptatit sa-mi spui ca nu am voie sa ma plang pentru situatia din tara. La fel am facut si eu celor care nu s-au dus la voturile anterioare. Dar de o vreme evit orice stire cu caracter politic,, deci habar n-am cu cine sa votez. Iar sa pun o stampila la intamplare .... n-are rost.

User's Signature

PM
+ Quote Post

pufonel
post Nov 7 2008, 12:10 AM
Post #4

StarGazer
Group Icon

From: țara pisicilor negre
Member No.: 246

Nici eu nu ma dau in vant dupa talk show-urile politice, dar incerc sa ma tin cat de cat informat, pentru ca pana la urma trebuie alesi niste oameni care vor decide pentru mine.

@LLDS, din pacate ai dreptate. Mai e mult pana sa invatam sa ne implicam in societate, Poate copiii de azi sa invete asta. Si atunci va iesi si tara din criza.

User's Signature

"Don't rush me, I'm a-thinkin'... and my head hurts..."
(Yosemite Sam)
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 25th May 2018 - 12:54 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum