Jump to content
Vesperala Forum

Cantatul Imnului national inaintea orelor de curs


Folderaş

Recommended Posts

Nu ştiu cum o fi toamna voastră...

Dar la mine a scăzut brusc de la temperaturi de mânecă scurtă şi ventilator, la vreo 9 grade. Adică la helancă şi geacă de piele.

Când spun brusc mă refer la: azi mânecă scurtă şi peste 24 de ore helancă .Aşa a fost schimbarea. De ieri plouă întruna, acum deja toarnă cu găleata.

 

Copiii au ascultat în ploaie discursurile de început de an... Cei ce le-au spus, tot în ploaie au stat să le spună... Un protocol obligatoriu şi în astfel de condiţii cuprins de ridicol.

Şi poate totul ar mai fi cumva, dar să ţi se citească mesajul ministrului învăţământului în timp ce toarnă cu găleata pe tine... :)

 

A trecut şi prima zi de şcoală...

Asa a venit toamna si pe la mine ! Dar parca mai domolita . Ploua dar nu cu galeata . O geaca subtire este suficienta peste un tricou . CAm 14 grade afara . Dimineata au fost 12 .

 

Nu stiu ce sa mai cred despre invatamantul asta al nostru , dar ministrul actual parca cere numai pumni ... Inca se mai poarta sa asculti mesaje de la ministru in ploaie ? Un lucru as vrea sa stiu . Se mai intoneaza imnul dimineata ? La asa ceva nu as renunta ! :vespe: :vespe:

Link to comment
Share on other sites

Prin lege e obligatorie la prima oră de curs intonarea imunlui. Dar o perioadă lungă după revoluţie nu a fost obligatorie şi pur şi simplu legea respectivă nu se aplică. Nu, nu se mai cântă. Aşa se şi explică faptul că adolescenţii nu îl ştiu...

Dar se ascultă mesajele ministrului la început de an. :) Ba e o adevărată agitaţie, şcolile se cam sună una pe alta să facă rost de el dacă nu au internet... :focus:

Link to comment
Share on other sites

Prin lege e obligatorie la prima oră de curs intonarea imunlui. Dar o perioadă lungă după revoluţie nu a fost obligatorie şi pur şi simplu legea respectivă nu se aplică. Nu, nu se mai cântă. Aşa se şi explică faptul că adolescenţii nu îl ştiu...

Dar se ascultă mesajele ministrului la început de an. :) Ba e o adevărată agitaţie, şcolile se cam sună una pe alta să facă rost de el dacă nu au internet... :focus:

Nu stiu ce sa mai zic . Imi vine sa rad , imi vine sa plang ....

:woodpecker:

 

Cred ca toamna este de vina ! Oare ministrii se gandesc si ei ca toamna se scutura bobocul ... :ha:

Link to comment
Share on other sites

Ah, eu oricum am intarziat juma` de ora, deci nu stiu daca s-a tinut discurs/intonat imn :ha: ...

 

Oricum, tipul asta de vreme mie imi place... E faina senzatia aia cand ajungi acasa infrigurat, si te bagi la caldurica... Si afara ploua... :wub: :whistle:

da cateodata am si eu senzatia asta . dar ma astept la altfel de caldurica . BRB pe timpul meu :oldman: imnul era pe primul loc in fiecare zi .

 

imi pare rau ca se pune mai mult accent pe un discurs idiot decat pe imnul tarii .

Link to comment
Share on other sites

Pe mine personal,, m-a exasperat cantatul imnului in fiecare dimineata.

si oricum ... nu stiu cat bine ii poate face imnului national, cand este lalait si pocit intr-o plictiseala colectiva, de 30 de elevi. :yawn:

Corect. :) Eu am cantat imnul in fiecare dimineata din clasa intai pana in clasa a patra. La un moment dat incepusem sa chiulesc de la prima ora. :D: Am inteles ca inainte de 89 se canta pe toata durata scolarizarii (cat o fi fost ea) :huh: Cred ca renuntam de tot la scoala. :lol:

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Pe mine personal,, m-a exasperat cantatul imnului in fiecare dimineata.

si oricum ... nu stiu cat bine ii poate face imnului national, cand este lalait si pocit intr-o plictiseala colectiva, de 30 de elevi. :yawn:

lalait , pocit nu conta , era imn .

 

Corect. :) Eu am cantat imnul in fiecare dimineata din clasa intai pana in clasa a patra. La un moment dat incepusem sa chiulesc de la prima ora. :D: Am inteles ca inainte de 89 se canta pe toata durata scolarizarii (cat o fi fost ea) :huh: Cred ca renuntam de tot la scoala. :lol:

l-am cantat , dar nu stiu pana cand .

 

Dar sa revenim la toamna . Din pacate a venit cam repede. De abia incepea sa infloreasca trandafirul meu chinezesc ca s-a racit vremea . Si are o groaza de boboci . Sper sa nu ii pierd .

Link to comment
Share on other sites

lalait , pocit nu conta , era imn .

Eu sunt de acord si cu tine. Este un punct de vedere valid.

... dar dintotdeauna mi s-a parut caraghios ce urma dupa celebrul: "trei culoooori. un', doi, trei, si" :ha:

 

Nu postati in urmatoarele 3-4-5 minute, cat sa despart subiectul despre imn.

mersi pt. intelegere

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de acord si cu tine. Este un punct de vedere valid.

... dar dintotdeauna mi s-a parut caraghios ce urma dupa celebrul: "trei culoooori. un', doi, trei, si" :ha:

 

Nu postati in urmatoarele 3-4-5 minute, cat sa despart subiectul despre imn.

mersi pt. intelegere

asta este . nu te condamn . treaba sta de fapt altfel . pe atunci erai un copil ...

 

Ontopic : cred ca in viitor toamna va disparea . v-a exista ceva o vara si o iarna . si atat.

Edited by NightShift
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca inainte de 89 se canta pe toata durata scolarizarii (cat o fi fost ea) :huh: Cred ca renuntam de tot la scoala. :lol:

Chiar nu mai retin daca in primul trimestru al clasei a IX-a (cat am mai prins perioada lui ceasca), a trebuit sa-l cantam sau nu;

... dar pana in clasa a VIII-a,, CU SIGURANTA!!!

Link to comment
Share on other sites

O aiureala cantatul imnului la inceputul orelor. Timp pierdut.

Personal am prins pe vremuri "ore" de 35 de minute. Cantatul mai lipsea.

 

Imul se foloseste ca simbol al tarii, in sport, in army, la evenimente culturale eventual.

Nu la scoala dimineata. Ca studiu da. Am avut colegi din Chile in scoala primara.. Pai ei ce treaba aveau sa cante cu noi cot la cot imnul?

Lasa ca-i bine sa stea copiii in ploaie dupa mintea unora. Niste aiuriti la varful invatamantului romanesc.

Link to comment
Share on other sites

O aiureala cantatul imnului la inceputul orelor. Timp pierdut.

Personal am prins pe vremuri "ore" de 35 de minute. Cantatul mai lipsea.

 

Imul se foloseste ca simbol al tarii, in sport, in army, la evenimente culturale eventual.

Nu la scoala dimineata. Ca studiu da. Am avut colegi din Chile in scoala primara.. Pai ei ce treaba aveau sa cante cu noi cot la cot imnul?

Lasa ca-i bine sa stea copiii in ploaie dupa mintea unora. Niste aiuriti la varful invatamantului romanesc.

Pai daca erau din CHILE ce cautau la scoala in ROMANIA ?

 

Sincer imnul este bun .Parerea mea . Macar in memoria unora care su murit pe ici pe colo pentru noi ... ca sa postam pe forumuri instelate ... :star:

Link to comment
Share on other sites

Pai daca erau din CHILE ce cautau la scoala in ROMANIA ?

 

Sincer imnul este bun .Parerea mea . Macar in memoria unora care su murit pe ici pe colo pentru noi ... ca sa postam pe forumuri instelate ... :star:

 

E bun. Dar nu cred ca la inceputul orelor. Nu exagera.

 

Cautau o sansa in locul unui streang sau glont. Parintii. Banuiesc.

Link to comment
Share on other sites

:lol: Intrebam ce cautau elevii din Chile in Romania ! SI daca erau in Romania , lasa-i domnule sa cante si ei . Poate romanii erau prea lesinati !

 

Lasandu-i pe colegii din Chile la o parte ma indoiesc ca eram lesinati.

Mai repede suna a constrangere. A prefacatorie ieftina. De aci pana la ironii sau "sabotaje"

muzicale e cale scurta.

Nu cred ca vremurile is altfel legat strict de subiect.

 

Imnul e una iar lalaiala matinala impusa e cu totul altceva. Cred.

Link to comment
Share on other sites

Lasandu-i pe colegii din Chile la o parte ma indoiesc ca eram lesinati.

Mai repede suna a constrangere. A prefacatorie ieftina. De aci pana la ironii sau "sabotaje"

muzicale e cale scurta.

Nu cred ca vremurile is altfel legat strict de subiect.

 

Imnul e una iar lalaiala matinala impusa e cu totul altceva. Cred.

Orice lucru impus conduce la un mic sabotaj . Dar daca nu ar fi fost , noi nu aveam ce povesti . Poate ca nici nu ne aduceam aminte in seara asta de imn

Deci chiar daca a fost impus ( nu cred ca impus este chiar cuvantul pentru ca puteam oricand sa ma prefac ) scopul de a nu uita de el a fost atins .

Link to comment
Share on other sites

Orice lucru impus conduce la un mic sabotaj . Dar daca nu ar fi fost , noi nu aveam ce povesti . Poate ca nici nu ne aduceam aminte in seara asta de imn

Deci chiar daca a fost impus ( nu cred ca impus este chiar cuvantul pentru ca puteam oricand sa ma prefac ) scopul de a nu uita de el a fost atins .

 

Domnul meu, esti singurul care pune problema ca se poate uita imnul. Sau neglija.

De unde pana unde? Sau si mai rau. Cum ca fara "constrangere" imnul se uita.

Nu-s de acord cu asta. Chiar deloc.

Link to comment
Share on other sites

Cautau o sansa in locul unui streang sau glont. Parintii. Banuiesc.

 

 

:lol: Intrebam ce cautau elevii din Chile in Romania !

şi el ţi-a spus chiar clar că părinţii lor erau în România de nevoie

şi odraslele cu ei

Link to comment
Share on other sites

Domnul meu, esti singurul care pune problema ca se poate uita imnul. Sau neglija.

De unde pana unde? Sau si mai rau. Cum ca fara "constrangere" imnul se uita.

Nu-s de acord cu asta. Chiar deloc.

Eu l-am uitat . Stiu ca exista pe undeva si atat !

 

şi el ţi-a spus chiar clar că părinţii lor erau în România de nevoie

şi odraslele cu ei

:goodnight: Chiar nu am vazut ! Imi cer scuze ! Noapte buna Bădie si Vespe ....! :casc:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...