vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Moda tatuajelor și piercingului

NightShift
post Sep 18 2008, 10:04 AM
Post #21

Scârțar
Group Icon

Group: Stars
From: Paradise City
Member No.: 110

In State te-ai trezi in judecata pentru o asemenea declaratie discriminatorie. biggrin.gif

Acu .. sa-mi spun si eu parerea: Tatuajele nu ma impresioneaza. next...
Piercingurile insa??? Ma trec fiorii de cate ori ma uit la asa ceva. Cine a avut vreodata taieturi mai grave,, ori i-a scapat din greseala cutitul, foarfeca, surubelnita si i-a trecut prin degete, acela stie despre ce vorbesc. Daca mai pun si ca piercingurile se aplica in zone mai sensibile,, nu cred ca gresesc mult daca spun ca trebuie sa ai o doza de sadism in tine, ca sa poti aprecia asa ceva.

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

cristi
post Sep 18 2008, 10:54 AM
Post #22

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 389

crezi ca m-ar da in judecata? de ce?
...daca ma gandesc bine...poate ai dreptate....
Acolo cand mergi la un interviu pt slujba mai bine cotata iti pun niste intrebari si iti urmaresc fiecare reactie...afla si cat timp ai fost alaptat de mic...sigur, la sfarsit iti zambesc larg si iti multumesc pentru ca te-ai prezentat si iti spun ca te vor avea in vedere. Dupa ce iesi...isi spun unul altuia in 2 cuvinte exact ce cred despre tine, iti arunca cv-ul la cos...si gata. Dar candidatul e fericit fiindca s-a prezentat la un interviu cinstit unde a fost intervievat corect si a fost respectat. biggrin.gif
In SUA e rasism, discriminare si ipocrizie cat cuprinde...totul sub larga umbrela a celei mai mari democratii.

User's Signature

Cristi
PM
+ Quote Post

NightShift
post Sep 18 2008, 11:25 AM
Post #23

Scârțar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

QUOTE (cristi @ Sep 18 2008, 11:54 AM) *
crezi ca m-ar da in judecata? de ce?

Pentru ca 80% din avocatii lumii profeseaza in State. Te miri ce motive gasesc aia sa se dea in judecata. biggrin.gif

In rest, poate ca la intevriu conteaza aspectul fizic, apartenenta rasiala, religioasa, (etc), dar cat timp nu isi pot masca subiectivitatea in spatele unui criteriu OBIECTIV si BINE INTEMEIAT, pur si simplu nu exista cadru legal ca sa fii refuzat. ... asta ca sa nu mai vorbim de (cum spun ei) -"corectitudinea politica", sau chiar discriminarea pozitiva.

Ne cam indepartam de subiect, dar no problem. Daca discutia prinde contur, continuam si despart subiectul.

User's Signature

PM
+ Quote Post

malitzia
post Sep 18 2008, 08:39 PM
Post #24

StarGazer
Group Icon

Member No.: 172

Eu nu stiu de ce par asa deranjati unii de tatuaje si piercinguri? Fiecare face ce vrea cu al sau corp...

Personal, mi-am facut piercing pentru ca mi-am dorit o schimbare . Nu am facut asta pentru a impresiona . Niciodata nu port bluze sub buric (pe care le gasesc grotesti ) sa mi se vada piercingul. Este un mod de a te simti pe tine ...este o moda. Nimic mai mult sau mai putin.

Este foarte dureros sa-ti faci piercing. La mine (in buric ) s-a vindecat in 3 luni, din care prima a fost ingrozitoare. Sincer, nu as mai trece prin asa ceva . Mie mi-au spus ca in doua sapatamani se cicatrizeaza...dar realitatea e alta. Gaura mi-am facut-o sub anestezie la o clinica medicala (pentru siguranta) dar nu la noi in tara.

Tatuaje nu mi-as face niciodata...

Dar afirmatia lui Cristi m-a dat pe spate. emo-ha.gif Nu vad legatura intre instabilitatea emotionala si tatuaje & piercinguri. Daca omul este capabil, ce treaba are asta cu tatuajele & piercingurile pe care le-ar putea avea?

Mie afirmatia asta imi suna asemanator cu : "Toti cei care asculta rock, punk etc sunt satanisti". emo-ha.gif emo-ha.gif emo-ha.gif emo-lol.gif emo-lol.gif emo-lol.gif
PM
+ Quote Post

RoAp
post Sep 18 2008, 08:57 PM
Post #25

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

QUOTE (cristi @ Sep 18 2008, 10:29 AM) *
Nu vreau sa supar pe nimeni , dar eu, ca si angajator de exemplu nu as angaja persoane cu tatuaje si poate nici cu piercinguri. Motivul? oamenii care recurg la astfel de lucruri sunt instabili emotional si nesiguri pe valoarea propriei persoane. Si daca sunt asa referitor pa propria persoana atunci cum o sa imi reprezinte mie firma cu credibilitate si convingere?

Va spun ca nu am citit mai departe. In general puteti sa luati drept buna afirmatia mea.
Am avut si am colegi care adopta moda aceasta. Inclusiv par vopsit in cele mai ciudate culori.

Nu stiu ce cod CAEN are firma dumneavoastra. Insa am senzatia ca sunteti subiectiv. Probabil va referiti la agenti de vanzari. Cred.

Ai mei colegi tatuati sau intepati in limba sau buric(fetele) is toti os pe varza. Is buni, ai naibii de buni.
PM
+ Quote Post

cristi
post Sep 19 2008, 06:35 AM
Post #26

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 389

Imi mentin afirmatiile. Nu cred ca e valabila comparatia cu rockerii. Sa asculti rock-apesi pe un buton la cd player.; aici te supui deliberat la o suferinta pentru a te simti mai bine in propria piele. Faptul ca e la moda nu inseamna ca e ceva bun. [text teregulamentar]
Pe mine nu ma deranjeaza in nici un fel oamenii cu tatuaje sau piercinguri. Sunt 100% de acord ca fiecare are dreptul sa faca ce vrea pe corpul sau. Dar in acelasi timp e dreptul meu sa imi aleg colaboratorii in functie de criteriile care MIE mi se par importante. Tatuajele nu sunt dintre cele mai importante, dar pot inclina balanta.
Nu ma refeream neaparat la agenti de vanzare, ci la orice post in care interactionezi cu clientii si trebuie sa prezinti seriozitate, credibilitate si echilibru. V-ati opera la un chirurg cu parul vopsit verde si un cercel in limba si unul in spranceana ? Eu nu. Asta penbtru ca aspectul nostru exterior-asa cum il facem noi, prin coafura, vestimentatie, dantura, aspectul general mai ingrijit sau mai dezordonat..etc...transmite semnale referitoare la felul nostru de a fi, la propriul set de valori, la exigenta noastra legata de propria persoana.
Modele sunt create si popularizate de persoane abile si influente care obtin profituri uriase din asa ceva. Deci au tot interesul sa creeze mode diferite cu o frecventa cat mai mare. A fi la moda nu este asadar bine intotdeauna. Mi-ar face placere, daca se doreste, sa discutam despre moda in general. Am putea afla lucruri interesante.
Va salut,
Cristi

Edited by vesperala: Sep 19 2008, 07:28 PM

User's Signature

Cristi
PM
+ Quote Post

Orpheus
post Sep 19 2008, 06:49 AM
Post #27

.
Group Icon

From: Bacovia's city
Member No.: 32

Asa este, insa cum spui si tu, nu putem decat sa privim acest fenomen, moda, sau ce o fi, si cel mult sa incercam sa facem selectii, daca asta ne este la indemana, insa libertatea de a alege trebuie respectata si nu combatuta.
Si aici nu fac referire la postul tau, care din punctul meu de vedere nu combate ci expune, ma refer in general.
Cred ca ar fi cazul sa incercam ca si subiectele de alta natura decat cele de la Fun, sa le tratam pe mai multe pagini, unele chiar sunt interesante si cred ca merita. In special subiectele cu impact social.
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Sep 19 2008, 10:11 AM
Post #28

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

QUOTE (malitzia @ Sep 18 2008, 09:39 PM) *
Personal, mi-am facut piercing pentru ca mi-am dorit o schimbare . Nu am facut asta pentru a impresiona . Niciodata nu port bluze sub buric (pe care le gasesc grotesti ) sa mi se vada piercingul. Este un mod de a te simti pe tine ...este o moda. Nimic mai mult sau mai putin.

Este foarte dureros sa-ti faci piercing. La mine (in buric ) s-a vindecat in 3 luni, din care prima a fost ingrozitoare. Sincer, nu as mai trece prin asa ceva .

Cu tot respectul. Daca nu e ca sa se vada, de ce e? Si care e schimbarea? Merita, oare, chinul cumplit?

User's Signature

Pot să fiu uitat, pentru că
nu țin la brațe, pot să-mi lipsească.
Pot fi părăsit, pentru că
nu-mi iubesc picioarele, pot merge
și cu aerul.
Pot fi lăsat singur, pentru că
sangele meu se varsă în mare
oricum.

http://mariuslupu.deviantart.com/

PM
+ Quote Post

vesperala
post Sep 19 2008, 10:14 AM
Post #29

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

QUOTE (Stelist_4_3v3r @ Sep 19 2008, 11:11 AM) *
Cu tot respectul. Daca nu e ca sa se vada, de ce e? Si care e schimbarea? Merita, oare, chinul cumplit?

în anumite locuri sigur nu e ca să se vadă...sau măcar nu vede oricine...smile.gif

cât despre schimbare, eu o prefer pe cea vestimentară

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

malitzia
post Sep 19 2008, 10:39 AM
Post #30

StarGazer
Group Icon

QUOTE (Stelist_4_3v3r @ Sep 19 2008, 11:11 AM) *

Mie imi place cum arata. Cum e cu cerceii in urechi- o moda - asa si cu piercingul. Am vreo 5 pana acum , le schimb dupa chef.Acum depinde cat suporti durerea si daca esti dispus sa faci acest sacrificiu. Mie nu mi se pare ingrozitor sa -ti faci o gaura...pana la urma nu este operatie.

Daca merita chinul? Depinde de fiecare. Eu m-am bagat , nestiind ca dureaza 3-4 luni sa se cicatrizeze ( asta este partea neplacuta) . Doua saptamani mai erau de suportat.Acum imi place cum arata...Dar n-as mai repeta experienta...din cauza durerii pe care trebuie sa o suporti.
PM
+ Quote Post

oemor
post Sep 19 2008, 04:00 PM
Post #31

StarGazer
Group Icon

Member No.: 273

eu doar vreau sa intreb ceva?
nici macar nu ma pricep la tatuaje..piercing!
poate este ceva ce nu inteleg eu...va simtiti altfel?...cu astfel de lucruri?
cred ca este o problema foarte complexa si ar trebui discutata la modul foarte serios!
prefer sa aud doar raspunsuri de la cei care au astfel de ''accesorii''!
inlocuiesc ceva...sau pe cineva?
eu asta nu inteleg?
exprima o durere sau o stare de fericire?

Edited by oemor: Sep 19 2008, 04:05 PM
PM
+ Quote Post

malitzia
post Sep 19 2008, 04:34 PM
Post #32

StarGazer
Group Icon

Eu nu ma simt diferita. Piercingul nu a inlocuit pe nimeni si nimic. Nu a exprimat o durere...A fost doar o toana. Imi cautam niste cercei intr-o bijuterie si am vazut piercingul (care era un fluturas cu pietricele mov) si mi-am spus: : "Ce-ar fi sa imi pun piercing? Sotul meu nu a avut nimic impotriva...asa ca mi-am pus." Nimic mai mult sau mai putin.

Nu complicati prea mult lucrurile. Mie nu mi se pare mare scofala.

Despre cei cu tatuaje nu stiu ce sa zic...Sa vina cineva care are tatuaje si sa spuna ce si cum ...
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Sep 19 2008, 05:21 PM
Post #33

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

In traducere suna cam asa: de ce simplu, daca se poate si complicat? S-au, cum s-ar zice, a-ti face singur bube pe piele sanatoasa... confused.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

oemor
post Sep 19 2008, 05:48 PM
Post #34

StarGazer
Group Icon

Member No.: 273

QUOTE (malitzia @ Sep 19 2008, 05:34 PM) *
Eu nu ma simt diferita. Piercingul nu a inlocuit pe nimeni si nimic. Nu a exprimat o durere...A fost doar o toana. Imi cautam niste cercei intr-o bijuterie si am vazut piercingul (care era un fluturas cu pietricele mov) si mi-am spus: : "Ce-ar fi sa imi pun piercing? Sotul meu nu a avut nimic impotriva...asa ca mi-am pus." Nimic mai mult sau mai putin.

Nu complicati prea mult lucrurile. Mie nu mi se pare mare scofala.

Despre cei cu tatuaje nu stiu ce sa zic...Sa vina cineva care are tatuaje si sa spuna ce si cum ...

QUOTE (Narcisa @ Sep 19 2008, 06:21 PM) *
In traducere suna cam asa: de ce simplu, daca se poate si complicat? S-au, cum s-ar zice, a-ti face singur bube pe piele sanatoasa... confused.gif

la fete este explicabil cumva cu toate ca mi-e greu sa inteleg asta...
toane am si eu ...ohoho daca mi-as fi facut cate un piercing de cate ori am avut o toana eram plin de zurgalai...
as fi putut sa fiu renul RUDOLPH !
INTREBAREA MEA A FOST ALTA... dupa ce trec toanele...ce faci cu accesoriile?
raman doar ca o toana sau iti construiesti intrega viata in jurul lor?
exprima o stare de moment sau chiar sunt necesare?

iar pentru Narcisa care este o scumpa...bube...bube dar ce frumoase sunt?
pielea poate fi sanatoasa doar ca sunt persoane care nu tolereaza aurul sau argintul in contact cu pielea!
or mai fi si alte materiale pentru piercing...
iar pentru tatuaje stiu ca este foarte greu de eliminat ceea ce ti-ai pus acolo...cred ca exista metode cu laser cel putin asa stiu eu!...

Edited by oemor: Sep 19 2008, 05:49 PM
PM
+ Quote Post

RoAp
post Sep 19 2008, 07:26 PM
Post #35

StarGazer
Group Icon

QUOTE (cristi @ Sep 19 2008, 07:35 AM) *
Imi mentin afirmatiile. Nu cred ca e valabila comparatia cu rockerii. Sa asculti rock-apesi pe un buton la cd player.; aici te supui deliberat la o suferinta pentru a te simti mai bine in propria piele. Faptul ca e la moda nu inseamna ca e ceva bun.
Cristi

[text neregulamentar]
Spuneati de medici. Va dau un exemplu recent. Pustoaica mea a fost asistata la nastere de seful spitalului insa tot greul l-a dus unul dintre invataceii dumnealui. Tanar, nonconformist. Parul strans in coada, bandana exotica pe cap, limbaj neconventional dar politicos si ferm. Un tip care stia ce are de facut si care se simtea bine in pielea lui. Se vedea de la o posta ca e fustangiu.
Am deviat putin. Nu stiu daca era tatuat sau nu insa era genul de tip modern care adopta artificiile.
Deloc rele in opinia mea.
Cred ca dumneavoastra ati vrut sa subliniati extremele. Un papitoi imberb si putind a transpiratie dar cu parul vopsit fiindca asa e moda intr-adevar e o gluma proasta. Exista insa tot gluma proasta este.
Personal mi-s adeptul libertatii. Inca ceva. Nimeni dintre colegii mei nu si-ar permite sa mearga la un interviv altfel decat decenti.
Imi place chestia asta la un om. Tatuat sau nu.
Ma rog, eu is mai "coleg" cu ei, sa zic asa.

Toate bune dumneavoastra. d1.gif

Edited by vesperala: Sep 19 2008, 07:31 PM
Reason for edit: Nu cita ceva neregulamentar și nu răspunde la ceva neregulamentar.
PM
+ Quote Post

malitzia
post Sep 19 2008, 07:54 PM
Post #36

StarGazer
Group Icon

QUOTE (Narcisa @ Sep 19 2008, 06:21 PM) *

Asta cu bubele m-a amuzat teribil. emo-ha.gif Da, cam asa este...cu cat doare mai tare cu atat valoreaza mai mult si se uita mai greu...Ca in dragoste. rolleyes.gif

QUOTE (oemor @ Sep 19 2008, 06:48 PM) *
INTREBAREA MEA A FOST ALTA... dupa ce trec toanele...ce faci cu accesoriile?
raman doar ca o toana sau iti construiesti intrega viata in jurul lor?
exprima o stare de moment sau chiar sunt necesare?

Dupa ce trec toanele cred ca le scoti.

Daca iti construiesti viata in jurul lor, atunci chiar ai o problema.

Si da, cred ca sunt rezultatul unei stari de moment. Cel putin in cazul meu asa a fost.

Bine ca tatuatii si cei care poarta piercing s-au ascuns si m-au lasat pe mine in bataia pustii. Invision-Board-France-653.gif

Asteptam si alte pareri.
PM
+ Quote Post

RoAp
post Sep 19 2008, 08:13 PM
Post #37

StarGazer
Group Icon

QUOTE (malitzia @ Sep 19 2008, 08:54 PM) *
Asteptam si alte pareri.

Daca-mi pun cercel in ureche din nou is eligibil? Invision-Board-France-653.gif

Fac orice, mai putin mustata. biggrin.gif
PM
+ Quote Post

malitzia
post Sep 19 2008, 08:52 PM
Post #38

StarGazer
Group Icon

Te-am prins RoAp! Pai acum spui?

Ia spune tu cum te-ai simtit cand ti-ai pus cercel in ureche? Ce a reprezentat acest lucru pentru tine? De ce l-ai scos?
PM
+ Quote Post

RoAp
post Sep 20 2008, 09:59 AM
Post #39

StarGazer
Group Icon

QUOTE (malitzia @ Sep 19 2008, 09:52 PM) *
Te-am prins RoAp! Pai acum spui?

Ia spune tu cum te-ai simtit cand ti-ai pus cercel in ureche? Ce a reprezentat acest lucru pentru tine? De ce l-ai scos?

Nu mai stiu exact. Stiu doar ca a doua zi am mancat doar castraveti murati si am baut zeama de varza. Cum sa ma simt? Eram tare incantat. Am vrut sa fac un lucru si l-am facut.
Se spunea ca ai inclinatii homo daca porti ca barbat cercel. Se specifica si urechea.
Ei bine asta a fost subiect de bascalie in gasca mult timp. Doamne cat mai radeam.
Acum banuiesc ca sa fi vrut si nu ma primeau homosexualii in comunitatea lor.
Cine naiba s-ar fi indragostit de un urangutan brunet ca mine? Cu tot cercelul din ureche. emo-ha.gif

Il am si acum. Is multi ani de cand nu-l mai port. Am avut o interventie chirurgicala de suprafata in spatele urechii intr-o iarna de la o lovitura care s-a lasat cu infectie si de atunci nu l-am mai purtat. Am avut bandaj ceva timp si era locul sensibil iar siguranta de la cercel lovea chiar acolo. Initial doctorul mi-a spus ca cercelul a provocat infectia insa eu nu-l purtam in momentul in care am primit lovitura. Tot de la o cafteala mi s-a tras. biggrin.gif
Totusi legat de moda aceasta is adeptul chestiilor discrete, de finete, nu ostentative.
Si as minti daca as spune ca nu am fost placut surprins de cateva ori de-a lungul timpului de asa ceva.

Toate bune dumneavoastra. d1.gif
PM
+ Quote Post

Anca
post Dec 11 2008, 10:41 PM
Post #40

Love Moto
Group Icon

From: Buzau/Bucuresti
Member No.: 566

eu aveam doar in urechea dreapta sus atat am avut, unul......in schimb faceam la greu altora emo-lol.gif motivul pt care il faceau majoritatea era sa fie mai.......cool.....asta nu am inteles-o huh.gif nu esti cu mai nimic interesant daca iti bagi un cercel.....

Edited by ank: Dec 11 2008, 10:42 PM

User's Signature

now u see me now u don't
PM
+ Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th September 2017 - 05:49 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum