Jump to content
Vesperala Forum

Cateva creatii


mad

Recommended Posts

Intradevar, semnaturile sunt un mod destul de bun de a exersa. Dar e prea putin. Adica, in afara de extract, un background si un text, nu poti face nimic constructiv la semnaturi. Mai mult de asta, poti doar sa bagi un render C4D, niste brushuri downloadate, si cateva glow-uri pe ici, pe colo, dar deja s-au demodat toate, sunt chiar penibile, as putea spune. Plus ca, unde le e rostul?

 

Chestiile din a doua categorie nu le inteleg.

 

Colorarea unei poze desaturate nu am idee cum se face (ma rog, imi pot imagina, dar nu m-a preocupat niciodata), dar pare destul de dificila, ceea ce e bine, pentru ca, cu cat incerci ceva din ce in ce mai greu, cu atat vei putea trece mai repede la un stadiu mai avansat, testandu-ti si imbunatatindu-ti skill-urile.

 

PS: Nu vorbesc in necunostinta de cauza. Lucrez cu Photoshop de 3 ani jumate. Destul de mult, zic eu. Eu am incercat sa ma axez mai mult pe ceva concret si folositor, si anume Web-Design, dar in ultimul timp ma preocupa si "pictura" digitala. :)

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Vii tu repede sa te lauzi :whistle: ... Ce-ar fi sa-mi aduc si eu lucrarile, ai? :whistle:

 

Glumesc, stii ca-mi place cum lucrezi...

 

Stelistule, nu stiu daca e chiar asa... Eu zic ca din semnaturi poti invata mai tot ceea ce inseamna PS, pentru ca trebuie sa creezi un background, sa potrivesti un render cu acesta, sa ii pui light-spot, sa te juci cu luminile si umbrele, sa pozitionezi textul, sa pui efecte, etc... Evident, aici nu ma refer la semnaturile la care iei un bg de pe net, donwloadezi un render si il lipesti acolo, ci la semanturile facute de la 0. Pentru ca iti dezvolta simtul estetic, te invata sa lucrezi cu layere, s.a.m.d.

 

Iar m-am exprimat ca o analfabeta, sper ca s-a inteles ce vroiam sa zic.. :lol:

 

PS: Vespe, o sa incerc eu sa umblu la poza aia cu Eminescu, dar nu stiu cat o sa o pot colora... e low quality.

Edited by BeRightBack
Link to comment
Share on other sites

Vii tu repede sa te lauzi :whistle: ... Ce-ar fi sa-mi aduc si eu lucrarile, ai? :whistle:

 

Glumesc, stii ca-mi place cum lucrezi...

 

Stelistule, nu stiu daca e chiar asa... Eu zic ca din semnaturi poti invata mai tot ceea ce inseamna PS, pentru ca trebuie sa creezi un background, sa potrivesti un render cu acesta, sa ii pui light-spot, sa te juci cu luminile si umbrele, sa pozitionezi textul, sa pui efecte, etc... Evident, aici nu ma refer la semnaturile la care iei un bg de pe net, donwloadezi un render si il lipesti acolo, ci la semanturile facute de la 0. Pentru ca iti dezvolta simtul estetic, te invata sa lucrezi cu layere, s.a.m.d.

 

Iar m-am exprimat ca o analfabeta, sper ca s-a inteles ce vroiam sa zic.. :lol:

 

PS: Vespe, o sa incerc eu sa umblu la poza aia cu Eminescu, dar nu stiu cat o sa o pot colora... e low quality.

Scuze, dar eu aici nu vad nimic facut de la 0. :) No offence, dar background-ul unora din semnaturi sunt doar niste brush-uri continue, paralele, colorate diferit, iar altele sunt fotografii. Sigur ca poti face o semnatura de 150 layere, dar atunci iese un kitsch ordinar. O semnatura e foarte bine sa fie cat mai simpla, dar nu despre asta vorbeam.

Semnaturile acestea sunt bine facute, dar gradul lor de dificultate e scazut. Avanseaza. :) :wink:

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Scuze, dar eu aici nu vad nimic facut de la 0. :) No offence, dar background-ul unora din semnaturi sunt doar niste brush-uri continue, paralele, colorate diferit, iar altele sunt fotografii. Sigur ca poti face o semnatura de 150 layere, dar atunci iese un kitsch ordinar. O semnatura e foarte bine sa fie cat mai simpla, dar nu despre asta vorbeam.

Semnaturile acestea sunt bine facute, dar gradul lor de dificultate e scazut. Avanseaza. :) :wink:

Nu ma mai ocup de mult timp de semnaturi. De fapt, nu ma mai ocup de Photoshop. Eu inteleg ce vrei sa zici.. totusi eu m'am axat pe latura artistica a design'ului, adica cea a photo manipularilor, nu pe cea constructiva (webdesign). Din sig'uri poti invata multe. Si.. chiar daca tie ti se pare cel mai usor de realizat cele cu un background deja stabilit, nu e asa. Ca sa le faci perfecte, trebuie o imaginatie foarte bogata, sa poti face lightning'ul perfect nu e mare lucru. Trebuie sa iti imaginezi exact unde anume pe imagine ar fi umbra/highlight daca ai pozitiona light spotu'ul intr'un anume loc. Mie insa imi lipseste aproape complet imaginatia, deci.. :ha:

Iti multumesc insa pentru critici si pareri. Bafta in continuare.

 

Bee, pune'le si tuuuuuuu. :hugs:

 

@vesperala : am incercat mai devreme, dar e low-quality, deci e mai greu de realizat. Am sa mai incerc.

 

P.S. 'Chestiile' din a 2-a categorie sunt C4D'uri.. le'am facut in Cinema4D + Photoshop cateva retusuri.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma mai ocup de mult timp de semnaturi. De fapt, nu ma mai ocup de Photoshop. Eu inteleg ce vrei sa zici.. totusi eu m'am axat pe latura artistica a design'ului, adica cea a photo manipularilor, nu pe cea constructiva (webdesign). Din sig'uri poti invata multe. Si.. chiar daca tie ti se pare cel mai usor de realizat cele cu un background deja stabilit, nu e asa. Ca sa le faci perfecte, trebuie o imaginatie foarte bogata, sa poti face lightning'ul perfect nu e mare lucru. Trebuie sa iti imaginezi exact unde anume pe imagine ar fi umbra/highlight daca ai pozitiona light spotu'ul intr'un anume loc. Mie insa imi lipseste aproape complet imaginatia, deci.. :ha:

Iti multumesc insa pentru critici si pareri. Bafta in continuare.

 

Bee, pune'le si tuuuuuuu. :hugs:

 

@vesperala : am incercat mai devreme, dar e low-quality, deci e mai greu de realizat. Am sa mai incerc.

 

P.S. 'Chestiile' din a 2-a categorie sunt C4D'uri.. le'am facut in Cinema4D + Photoshop cateva retusuri.

:d1: Multumesc ca nu ai luat in nume de rau ceea ce am zis. Nici nu era asta scopul.

Manipularile cu ce le faci? :)

Link to comment
Share on other sites

PS: Vespe, o sa incerc eu sa umblu la poza aia cu Eminescu, dar nu stiu cat o sa o pot colora... e low quality.

 

 

@vesperala : am incercat mai devreme, dar e low-quality, deci e mai greu de realizat. Am sa mai incerc.

dragii mei, e un printscreen făcut la un document pdf...

 

aşa că poate găsiţi voi aceeaşi poză, altundeva, cu o calitate mai bună. şi o prelucraţi pe aceea

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de asta, oricum nu cred ca exista vreo poza cu el cat de cat calitativa...

 

Vroiam sa zicem ca nu o sa iasa ceva de genu... :

 

De la: http://i186.photobucket.com/albums/x77/BeR...3/forlani17.png

 

La: http://i186.photobucket.com/albums/x77/BeR...forlani17-1.png

 

(ma rog, un exemplu aleatoriu de prin albumul meu... e facuta mai demult.. :rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...