vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Acnee

Narcisa
post Jan 5 2009, 08:56 AM
Post #21

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Zilnic se aplica pe zonele afectate frunze de varza murata. Compresa se tine 25 de minute, apoi se spala pielea cu apa rece. Cura dureaza 1,5-2 luni.

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Christina_Whispe...
post Jan 5 2009, 10:15 PM
Post #22

SuperStar
Group Icon

Group: Stars
From: SilverMoon City
Member No.: 40

QUOTE (samsara @ Aug 9 2008, 04:13 PM) *
Uf, deci asa : iei o pastila de aspirina o faci praf cat mai fin, iti umezesti fata ( sau daca ai cosuri pe spate, umeri, piept ) si aplici pe fata aceasta pulbere si faci un masaj energic. Eu de obicei fac asta seara si las acest praf pana dimineata si de abia atunci ma clatesc. Imi usuca foarte bine cosurile si folosit regulat chiar impiedica iesirea unora noi.

O sa incerc si eu ! ca am probleme cu asta.. bine ca nu am pe fata, dar imi ies pe spate :|

User's Signature

~~~~~~~~~~~~~~

May the Stars guide you...

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Apr 11 2009, 06:58 AM
Post #23

StarGazer
Group Icon

O mască de nalbă mare și miere este indicată pentru pielea sensibilă. După ce veți achiziționa rădăcina de nalbă mare din plafaruri sau farmacii, ea se va rupe în bucăți mai mici și se va măcina în râșnița de cafea. Pulberea obținută se va pune într-un vas mic. Mierea se va dizolva în trei linguri de apă fierbinte, apoi se va turna peste pulbere și se va amesteca bine. Pasta obținută se va întinde pe față și se va lăsa să acționeze o oră. Apoi vă puteți clăti cu apă caldă și apă minerală.
În schimb, pentru tenul uscat și iritat, în ajutor vă va veni masca de ulei de gălbenele și ou. Uleiul de gălbenele se picură în gălbenușul de ou până ce se obține o maioneză tare. Se adaugă apoi câteva picături de lămâie. Pasta rezultată se întinde pe fața bine curățată înainte, pe gât și pe decolteu. Se va lăsa să acționeze o jumătate de oră, după care se va spăla cu multă apă caldă. Fața se va șterge apoi cu puțin oțet de mere diluat cu apă.

User's Signature

PM
+ Quote Post

KyKy
post Apr 11 2009, 03:58 PM
Post #24

Take your place inside the fire with her!
Group Icon

Group: Moderator
From: București
Member No.: 813

Eu m una urata rau de tot emo-ping.gif
Inafar de puroiul care curge se adauga sangele.
Am 2 unflaturi pe fata si in unele parti pielea se rupe singura si e cam urat.

Recomandarea de la Spitalul Clinic Colentina din Bucuresti este Roacutane in mod:
2 dimineata
2 seara
CU MANCARE !

Si o crema Eucerin pentru fata.
Am fata exfoliata COMPLET si buzele se usuca din caza tratamentului (Am un lipstick pentru buze).

Deci arat ca un monstru emo-suicide.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Apr 11 2009, 04:37 PM
Post #25

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Eu nu am auzit lucruri bune despre pastilele astea Roacutane

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 2 2010, 08:05 AM
Post #26

StarGazer
Group Icon

Pentru tratarea acneei se pot face măști doar cu miere sau cu miere și polen în care să se pună și o picătură de propolis. Cel mai bun în tratarea acneei e însă propolisul, care lasă fața curată, fără cicatrici. Datorită conținutului de flavonoizi, mierea are efect antibacterian, ea fiind recomandată și în tratamentul posttraumatic al rănilor și postchirurgical.

Aplicată în strat gros, mierea previne suprainfectarea rănilor, accelerează regenerarea țesuturilor afectate și favorizează cicatrizarea.

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Feb 2 2010, 09:20 AM
Post #27

StarGazer
Group Icon

Sau se pot folosi capsule de brusture, am avut ceva clienti/cliente care au fost multumiti. In general treaba vine din interior ..

User's Signature

PM
+ Quote Post

Christina_Whispe...
post Feb 2 2010, 05:05 PM
Post #28

SuperStar
Group Icon

From: SilverMoon City
Member No.: 40

Eu... si eu am avut dar am urmat un tratament strict de la dermatolog. Mi au trecut.. uneori, mai apar, dar dispar in functie de ce mananc smile.gif vorba aceea: esti ceea ce mananci

User's Signature

~~~~~~~~~~~~~~

May the Stars guide you...

PM
+ Quote Post

Narcisa
post May 3 2010, 07:50 AM
Post #29

StarGazer
Group Icon

Pisati o aspirina, amestecati-o cu doi-trei stropi de apa, pana devine o pasta omogena si aplicati-o direct pe pielea afectata. Dupa 5 minute spalati zona si veti vedea ca problema incepe sa dispara.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jun 19 2010, 08:04 AM
Post #30

StarGazer
Group Icon

Dacă ai acnee trebuie să introduci în alimentație carnea de pește sau pui, cerealele integrale, lactatele de capră, băuturile de soia și orez, fructele, mâncarea cât mai puțin industrializată. De asemenea, este bine să renunți la alimentele prăjite în favoarea preparatelor înăbușite în aburi.

User's Signature

PM
+ Quote Post

piko
post Jun 19 2010, 06:58 PM
Post #31

StarGazer
Group Icon

From: Constanta
Member No.: 141

QUOTE (Narcisa @ Jun 19 2010, 09:04 AM) *
Dacă ai acnee trebuie să introduci în alimentație carnea de pește sau pui, cerealele integrale, lactatele de capră, băuturile de soia și orez, fructele, mâncarea cât mai puțin industrializată. De asemenea, este bine să renunți la alimentele prăjite în favoarea preparatelor înăbușite în aburi.

si NU MAI BETI COLA, CAFEA,RED BULL sau alte dracovenii d-astea. NU MAI FUMATI si NU MAI MANCATI CIOCOLATA.

User's Signature

Ridicați drapelu’ sus, sus, să se vadă… Scrieți pe el “România e de pradă!"Că merg oamenii cu capu’ plecat pe stradă, apăsați de o viață de corvoadă…Bravadă în mass-media, guvernu’ face media. Trăim bine, să mor eu, asta-i concluzia...Europeni... Da’ pentru cine nu știa, europenii, pe la noi, au spor de lumea-a-treia…
PM
+ Quote Post

vesperala
post Jun 19 2010, 07:14 PM
Post #32

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

de fumat ciocolată nu am fumat smile.gif

dar crezi că are legătură cu acneea? din câte știu ciocolata face bine, ajută mult memoria

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

piko
post Jun 19 2010, 07:36 PM
Post #33

StarGazer
Group Icon

crezi ca asa a fost exprimarea mea?! "nu mai fumati ciocolata"?
Stiu din proprie experienta. Nu stiu sa explic de ce. Probabil nici nu trebuie sa explic de ce, ca nu sunt cercetator. Pot spune doar ca am avut si eu probleme cand eram adolescent si nu aveau efect medicamentele, ba chiar imi faceau mai rau. In disperarea mea am avut marea sansa de a discuta cu un medic care nici macar nu era dermatolog dar care mi-a spus ca important e ceea ce mananci si bei. Mi-a facut o lista cu ce sa nu mananc si sa nu beau. Nu le mai tin minte pe toate dar din cate imi amintesc erau : cola,ciocolata, cafea ,alcool,tutun , alimente prajite in ulei, redbull , Fast-Food(cand spun fast-food ma refer si la McDonald's , KFC sau alte porcarii d-astea,stiu despre ce vorbesc, am lucrat la McDonald's si stiu ce idiotenii de mancaruri sunt acolo) , sucuri cu acid , mancaruri picante si a se evita sarea. Cam astea sunt principalele,daca imi mai amintesc mai adaug.

Edited by piko: Jun 19 2010, 07:38 PM

User's Signature

Ridicați drapelu’ sus, sus, să se vadă… Scrieți pe el “România e de pradă!"Că merg oamenii cu capu’ plecat pe stradă, apăsați de o viață de corvoadă…Bravadă în mass-media, guvernu’ face media. Trăim bine, să mor eu, asta-i concluzia...Europeni... Da’ pentru cine nu știa, europenii, pe la noi, au spor de lumea-a-treia…
PM
+ Quote Post

samsara
post Jun 20 2010, 08:38 AM
Post #34

StarGazer
Group Icon

cacaoa e un excitant nervos si impreuna cu zaharul si chimicalele din ciocolata se pare ca cresc aciditatea din organism si la unii se elimina la exterior prin acnee ... inlocuiti cacao cu praful de roscove si zaharul cu mierea smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

EM!L
post Jun 20 2010, 09:21 AM
Post #35

RisingStar
Group Icon

Member No.: 296

Am avut și eu (nu demult, culmea.. spun culmea pentru că 'problemele' n-au apărut la "vârsta normală" emo-lol.gif ) ceva 'lupte' cu acneea. Rezolvarea, cel puțin pe moment, a venit de la Zineryt.

User's Signature

Curiozitatea a omorât pisica...
PM
+ Quote Post

samsara
post Jun 20 2010, 09:22 AM
Post #36

StarGazer
Group Icon

totusi am auzit ca e cam nociv sad.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

piko
post Jun 21 2010, 02:44 PM
Post #37

StarGazer
Group Icon

QUOTE (EM!L @ Jun 20 2010, 10:21 AM) *
Am avut și eu (nu demult, culmea.. spun culmea pentru că 'problemele' n-au apărut la "vârsta normală" emo-lol.gif ) ceva 'lupte' cu acneea. Rezolvarea, cel puțin pe moment, a venit de la Zineryt.

Mi se recomandase si mie. Nu l-am incercat pentru ca era destul de scump la acea vreme. Stiu ca un prieten de-al meu folosea si i se mai ameliorase,dar nu trecusera de tot...

User's Signature

PM
+ Quote Post

EM!L
post Jun 21 2010, 03:43 PM
Post #38

RisingStar
Group Icon

32 de lei.
Sau mergi la medicul de familie (pare'mi'se trebuie programare și aici shooting.gif ), îți dă trimitere la dermato, iar dermatologul îți dă rețetă gratuită.

User's Signature

PM
+ Quote Post

piko
post Jun 21 2010, 03:50 PM
Post #39

StarGazer
Group Icon

QUOTE (EM!L @ Jun 21 2010, 04:43 PM) *
32 de lei.
Sau mergi la medicul de familie (pare'mi'se trebuie programare și aici shooting.gif ), îți dă trimitere la dermato, iar dermatologul îți dă rețetă gratuită.

Acum vreo 5 ani cred ca mi se recomandase...daca nu fac confuzie cu alt medicament...si era vreo 80 ron.
Acum nu se mai da nimic gratuit,nici macar pastile de rosu in gat. Am fost eu saptamana trecuta si am platit pentru ele emo-lol.gif Am ajuns smecheri nu gluma emo-rade.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

EM!L
post Jun 21 2010, 04:00 PM
Post #40

RisingStar
Group Icon

Posibil sad.gif Eu l-am luat gratis (rețetă) cu o lună juma' - două în urmă.
QUOTE (samsara @ Jun 20 2010, 08:22 AM) *
totusi am auzit ca e cam nociv sad.gif

Tot ce se poate. Ca prim efect a fost uscarea pielii și exfolierea. În paralel am folosit și un săpun antiacneic.

User's Signature

PM
+ Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st September 2017 - 09:17 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum