vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Semnul fiarei, ingerul digital

Hyperion
post Feb 7 2009, 02:31 PM
Post #21

LittleStar
Group Icon
*

Group: Stars
Member No.: 410

QUOTE (NightShift @ Jul 28 2008, 05:38 PM) *
Aha .. am crezut ca este vorba chiar de dispozitivele de identificare personala pe baza de RFID (un chip de identificare folosit pe scara din ce in ce mai larga in IT si in industria auto). Eu personal nu am nimic de obiectat in legatura cu introducerea lor la identificarea personelor, dar deh ... stiu ca Biserica Ortodoxa a sarit in sus, ca vezi doamne, vom fi marcati, si "semnul fiarei", si etc. emo-stars.gif

Si n-are dreptate ? hm.gif

QUOTE (NightShift @ Jul 28 2008, 06:10 PM) *
Asta nu inseamna ca esti un obiect.

In fine .. vedem altfel lucrurile, si oricum, nu noi vom fi cei care decid in sensul aplicarii solutiei.

Orice om trebuie sa aleaga, pt ca are libertatea. Majoritatea vor alege cipul. Chiar daca tu nu te vezi un obiect, "conducatorii" te vad un obiect. biggrin.gif

QUOTE (RoAp @ Jul 28 2008, 07:14 PM) *
Punctul dumneavoastra de vedere este cinstit. Is cateva insemne pe care nimeni nu le-ar accepta.

Chiar nimeni ? hm.gif
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

RoAp
post Feb 7 2009, 03:23 PM
Post #22

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

QUOTE (Hyperion @ Feb 7 2009, 02:31 PM) *
Chiar nimeni ? hm.gif

Nimeni cu alternativa posibila. Legat de insemne la care fac eu referinta.
Sau mai bine spus nimeni interesat. Material, spiritual sau alte forme de avantaje. Cred.
PM
+ Quote Post

Hyperion
post Feb 7 2009, 04:37 PM
Post #23

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 410

QUOTE (RoAp @ Feb 7 2009, 05:23 PM) *
Nimeni cu alternativa posibila. Sau mai bine spus nimeni interesat. Material, spiritual sau alte forme de avantaje. Cred.

Ba da. Material vorbind. Biblia spune :

Apocalipsa 13, 17 : Si nimeni sã nu poatã cumpãra sau vinde, fãrã sã aibã semnul acesta, adicã numele fiarei, sau numãrul numelui ei.

Edited by Hyperion: Feb 7 2009, 04:38 PM
PM
+ Quote Post

RoAp
post Feb 7 2009, 04:41 PM
Post #24

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

QUOTE (Hyperion @ Feb 7 2009, 04:37 PM) *
Ba da. Material vorbind. Biblia spune :

Apocalipsa 13, 17 : Si nimeni sã nu poatã cumpãra sau vinde, fãrã sã aibã semnul acesta, adicã numele fiarei, sau numãrul numelui ei.

Is paralel cu scrierile sfinte. Totusi pare scos din context.
Sau semantica prost interpretata.

Deviem. d1.gif
PM
+ Quote Post

piko
post Feb 10 2009, 10:57 AM
Post #25

StarGazer
Group Icon

From: Constanta
Member No.: 141

intimitatea noastra....va rog sa va uitati la asta

http://www.youtube.com/watch?v=_V4c6gAjq8g&NR=1

User's Signature

Ridicați drapelu’ sus, sus, să se vadă… Scrieți pe el “România e de pradă!"Că merg oamenii cu capu’ plecat pe stradă, apăsați de o viață de corvoadă…Bravadă în mass-media, guvernu’ face media. Trăim bine, să mor eu, asta-i concluzia...Europeni... Da’ pentru cine nu știa, europenii, pe la noi, au spor de lumea-a-treia…
PM
+ Quote Post

pufonel
post Feb 12 2009, 12:27 AM
Post #26

StarGazer
Group Icon

From: țara pisicilor negre
Member No.: 246

QUOTE (piko @ Feb 10 2009, 10:57 AM) *
intimitatea noastra....va rog sa va uitati la asta

http://www.youtube.com/watch?v=_V4c6gAjq8g&NR=1

Sincer, filmul mi se pare o aberatie. La fel de bine puteau sa ia o secventa din Terminator sau orice alt film si sa scrie: asa va fi cand vor fi implantate chipuri huh.gif

Pe de alta parte, stati linistiti, ca deja suntem destul de urmariti si fara chipuri. E de ajuns sa treci pe langa o camera de supraveghere, sa platesti cu cardul sau chiar sa navighezi pe net, ca "baietii destepti" deja stiu cam pe unde iti faci veacul. In fata acestei situatii exista 2 chestii pe care poti sa le faci: sa devii paranoic (adica sa te izolezi co,plet de ceilalti) sau sa fii realist si sa te adaptezi situatiei. Eu sunt pentru varianta a doua.

Parerea mea e ca asta e inca o previziune care nu se va adeveri. Cand va veni sfarsitul lumii, nu vom mai avea timp sa ne intrebam de ce si, cel mai probabil, nu va sti nimeni dinainte. Asa ca, oameni buni, traiti-va viata, nu va mai ingrijorati pentru orice, ca nimeni nu stie cand ii vine clipa sa treaca dincolo.

User's Signature

"Don't rush me, I'm a-thinkin'... and my head hurts..."
(Yosemite Sam)
PM
+ Quote Post

NightShift
post Feb 12 2009, 03:20 AM
Post #27

Scârțar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

CITEAZA(Hyperion @ Feb 7 2009, 02:31 PM) *
Si n-are dreptate ? hm.gif

Hyperion, incearca o expunere mai ampla a ideii.
Ca sa-ti raspund totusi la intrebare, ar trebui sa stabilim ce intelegi tu prin 'a fi marcat'.

Daca marcajul inseamna o simpla carte de identitate,, fie ea o foaie galbejita completata cu penita , fie ca este din plastic si contine fotografie, filigran anticopiere, holograma, banda magnetica cu date biometrice,, sau fie ea chip RFID implantat in piele,, obiectul este doar o simpla carte de identitate. Atat. Chiar nu stiu de unde a aparut asocierea cu numarul fiarei,, din moment ce s-a declarat peste tot ca nici tehnologia RFID si nici cipul respectiv nu are legatura cu numarul respectiv. De ce trebuie sa cautam fantome acolo unde nu sunt?

CITEAZA
Chiar daca tu nu te vezi un obiect, "conducatorii" te vad un obiect.

Bun, dar existenta, sau inexistenta implantului de identitate electronica schimba situatia cu ceva? biggrin.gif

Piko, filmuletul acela este in primul rand tendentios. Printre altele, camera focalizeaza pe un grup de femei care se plimba printre niste standuri de lenjerie intima. Este evident ca femeile sar ca arse sa vada asta. Iar continutul bagajelor ... biggrin.gif tabu!!!! Intr-o alta secventa, un barbat se uita la o pereche de ochelari. Computerul afiseaza un glob ocular in sectiune ... emo-lol.gif emo-lol.gif emo-lol.gif ... faina grafica, dar nu inteleg care-i faza. Oare tocmai a fost diagnosticat de miopie, sau ce?

Oricum, daca sistemul prezentat se va implementa, atunci cu totii vom avea doar de castigat. Doar ca din pacate, multi nu vor realiza niciodata asta.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Vesperal News
post Mar 10 2009, 10:14 AM
Post #28

News Bot

Group: Bot
Member No.: 61

Ce inseamna acest lucru? Cei de la Pretec au prezentat primele carduri CompactFlash , care au o viteza teoretica de citire/scriere de 133 Mb/s. Daca va intrebati cum este aceasta viteza: mica sau mare, as vrea sa mentionez ca viteza hdd-urilor cu interfata PATA (Parallel Advanced Technology Attachment) este aproximativ aceeasi. [...] ...

vezi intregul articol
Reason for edit: (merge topics)

User's Signature

Acest cont este un BOT de știri, nu un user.

PM
+ Quote Post

Rocozaur
post Mar 25 2009, 09:13 PM
Post #29

RisingStar
Group Icon

Member No.: 260

Nu ma numar printre crestin-ortodocsii infocati care sunt impotriva "semnului fiarei", insa atunci cand cineva imi pune un cod de bare pe frunte, clar ca nu ma simt bne smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Mar 26 2009, 02:42 AM
Post #30

Scârțar
Group Icon

Pe frunte? emo-lol.gif Pai adevarul este ca nici mie nu mi-ar conveni un cod de bare tocmai pe frunte. emo-imao.gif
Dar o capsula de diametru 1mm implantata sub piele undeva in zona omoplatului, zau ca nu m-ar deranja.

User's Signature

PM
+ Quote Post

BigDefender
post Mar 27 2009, 09:15 AM
Post #31

de la mine mai mult, de la altii mai putin
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Buzau-Romania
Member No.: 18

Serialul ''Dark Angel'' cu Jessica Alba in rolul principal, pune bara de coduri pe ceafa! emo-lol.gif

User's Signature

Pace celor ce vin, bucurie celor ce raman, binecuvantare celor ce pleaca!

PM
+ Quote Post

BigDefender
post Mar 30 2009, 09:28 AM
Post #32

de la mine mai mult, de la altii mai putin
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Buzau-Romania
Member No.: 18

Demonstratia este perfecta si este bine sa nu-mi dau nici o parere pana nu citesc tot despre chestiunea in cauza si pro si contra!
Asa este, am ajuns mai mult sa fim cunoscuti dupa ce respingem, decat dupa ce acceptam!
Insa revin la ideea mea si spun cu tarie ca tot ceea ce este facut de OM, poate fi contracarat tot de OM!
Vezi cei care sparg programe militare si nu hackeri, ci crackeri!
Si o parere cat de cat argumentata si cu legislatie o gasiti aici:
http://blog.nisi.ro/2009/03/pasapoarte-bio...oia-sau-adevar/

Edited by BigDefender: Mar 30 2009, 09:51 AM

User's Signature

Pace celor ce vin, bucurie celor ce raman, binecuvantare celor ce pleaca!

PM
+ Quote Post

NightShift
post Mar 30 2009, 10:22 AM
Post #33

Scârțar
Group Icon

Aceasta este imaginea viitorului daca deschidem ochii sa o vedem. [bla bla bla] si toate drepturile indepartate.

pffff ... pur si simplu fara cuvinte!

User's Signature

PM
+ Quote Post

piko
post Mar 30 2009, 11:30 AM
Post #34

StarGazer
Group Icon

From: Constanta
Member No.: 141

QUOTE (NightShift @ Mar 30 2009, 11:22 AM) *
pffff ... pur si simplu fara cuvinte!

Eu nu vreau sa fiu animalul nimanui....nu vreau sa umblu ca vaca cu clopotu la gat, ca oaia , capra etc...tie chiar ti-ar placea? sa nu fii nimic altceva decat un cod? fara personalitate , fiind considerat un animal numerotat , fara ratiune, fara sentimente , fara drepturi? doar niste numere amarate sa devenim?!

User's Signature

Ridicați drapelu’ sus, sus, să se vadă… Scrieți pe el “România e de pradă!"Că merg oamenii cu capu’ plecat pe stradă, apăsați de o viață de corvoadă…Bravadă în mass-media, guvernu’ face media. Trăim bine, să mor eu, asta-i concluzia...Europeni... Da’ pentru cine nu știa, europenii, pe la noi, au spor de lumea-a-treia…
PM
+ Quote Post

NightShift
post Mar 31 2009, 03:59 AM
Post #35

Scârțar
Group Icon

Foarte bine punctat!
Nu va lasati fraieriti!

d1.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Mithras
post May 5 2009, 11:06 AM
Post #36

StarGazer
Group Icon

Member No.: 10

"toti, mici si mari, bogati si saraci, slobozi si robi, sa primeasca un semn...si nimeni sa nu poata cumpara sau vinde fara sa aiba semnul acesta..."(Apocalipsa).
sinistru scenariu al controlului absolut, care presupune golirea omului de propria sa demnitate!

User's Signature

PM
+ Quote Post

soimos
post May 5 2009, 01:05 PM
Post #37

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 953

QUOTE (Mithras @ May 5 2009, 12:06 PM) *
"toti, mici si mari, bogati si saraci, slobozi si robi, sa primeasca un semn...si nimeni sa nu poata cumpara sau vinde fara sa aiba semnul acesta..."(Apocalipsa).
sinistru scenariu al controlului absolut, care presupune golirea omului de propria sa demnitate!

Dar cum este situatia cu semnul fiarei in biserica ...adica locul in care se "vinde" un nimic pentru bani adevarati?

De ex in presa de azi: http://www.romanialibera.ro/a152911/cat-co...archetului.html

sau te pomenesti ca Fiara locuieste azi in biserici (asa cum scrrie in Biblie la 2 Tesal.4) si ca semnul ei este ... crucea ...fapt confirmat si de realitatea cotidiana unde vedem ca in cimitire este doar semnul crucii ...adica simbolul celor pe care i-a luat d*cu .... mii de scuze nu e spus ca o invectiva .... ci doar o speculatie logica bazata pe faptul ca Dumnezeu nu ia vieti ci daruieste vieti ... ceea ce vedem confirmat de citatul Biblic din Apoc.1.18 prin care vedem ca Lucifer cel care este Stapanul cheilor iadului se declara si Stapanul cheilor mortii ....adica confirma faptul afirmat mai sus precum ca diavolul este cel care ia vietile oamenilor ...si nu Dumnezeu!

Apropo stiti cine e acel Lucifer cel care le declara pe toate acestea ?

Edited by soimos: May 5 2009, 01:09 PM

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post May 5 2009, 01:45 PM
Post #38

Scârțar
Group Icon

Soimos, nu te indeparta de subiect.
Aici era vorba de implantarea CHIPurilor RFID, cu datele biometrice ale detinatorului.

User's Signature

PM
+ Quote Post

malitzia
post May 5 2009, 03:29 PM
Post #39

StarGazer
Group Icon

Member No.: 172

Ma intreb cum o sa-i chipuiasca pe aia din Africa care traiesc inca in triburi. emo-lol.gif

Sa presupunem ca eu nu vreau sa-mi fac Pasaport de posedata. Ce optiuni am? Sa nu mai calatoresc? Sa ma mut la tara si sa cresc oi sau vaci? Nu cred ca avem de ales.
PM
+ Quote Post

soimos
post May 5 2009, 04:01 PM
Post #40

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 953

QUOTE (NightShift @ May 5 2009, 02:45 PM) *
Soimos, nu te indeparta de subiect.
Aici era vorba de implantarea CHIPurilor RFID, cu datele biometrice ale detinatorului.

Eu tot la ele ma refeream ...si imi puneam problema de felul cum vor fi chipuiti cei care vand Duh Sfant sau intermediaza solicitari intre om si divinitate raspunzand Mithrei care a postat citatul:

caci si biserica face tranzactii comerciale ... si cum va fi CHIPpuita conform acestui verset!

User's Signature

PM
+ Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th September 2019 - 05:34 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum