vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Flori dăruite fetei dragi

vesperala
post Jul 21 2008, 08:57 PM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Buy Me A Rose - Kenny Rogers

Cât de mult contează să primești flori de la El? Cât de des îi dai flori Ei?

Fiecare fată uneori spune că nu sunt importante florile, că pot fi și alte gesturi importante...

Sunt? Nu sunt?

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

florin7franky
post Jul 21 2008, 09:01 PM
Post #2

Sapient
Group Icon

Group: Stars
From: Italia
Member No.: 80

Sunt importante cum sa nu smile.gif
La fiecare ocazie care necesita daruiesc o floare .
emo-rose.gif pentru tine si domnitele forumului sad_star.gif

User's Signature

Origami
         
PM
+ Quote Post

romanovici
post Jul 21 2008, 10:19 PM
Post #3

RisingStar
Group Icon

From: Constanta - Bucuresti
Member No.: 145

QUOTE (florin7franky @ Jul 21 2008, 10:01 PM) *
La fiecare ocazie care necesita daruiesc o floare .

same here

User's Signature

Om liber, tu vei iubi intotdeauna marea

hai_farul.gif
PM
+ Quote Post

Orpheus
post Jul 22 2008, 10:42 AM
Post #4

.
Group Icon

From: Bacovia's city
Member No.: 32

In general nu am fost adeptul florilor in exces, nu pentru ca doamnele nu ar merita, departe de mine gandul, insa cand merg pe drum cu buchetul de flori am impresia ca toata lumea se uita la, si dupa mine. Imi aduc aminte amuzat de anii tineretii cand duceam florile intr-o teava de PVC, din aia mare de pluviala emo-lol.gif , pentru ca imi era rusine sa merg cu florile pe strada, ca sa vedeti figura, cu ditai' tevoiul nu aveam complexe.
Acum anii au trecut si evident ca nu mai sunt de vazut cu teava sub brat pe strada, dar tot nu am reusit sa scap de complexul acesta al florilor, asa ca, in continuare, prefer cadourile in locul florilor.
Asta nu inseamna ca nu mai daruiesc si flori, insa, pe cat posibil, o fac prin comanda directa la adresa smile.gif.
Exceptie fac zilele de 1 si 8 Martie, precum si ziua de nastere a sotiei, cand le daruiesc personal.
PM
+ Quote Post

samsara
post Aug 10 2008, 04:01 PM
Post #5

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

QUOTE (Orpheus @ Jul 22 2008, 11:42 AM) *
In general nu am fost adeptul florilor in exces, nu pentru ca doamnele nu ar merita, departe de mine gandul, insa cand merg pe drum cu buchetul de flori am impresia ca toata lumea se uita la, si dupa mine. Imi aduc aminte amuzat de anii tineretii cand duceam florile intr-o teava de PVC, din aia mare de pluviala emo-lol.gif , pentru ca imi era rusine sa merg cu florile pe strada, ca sa vedeti figura, cu ditai' tevoiul nu aveam complexe.

glaugh.gif Mie imi place sa vad barbati pe strada cu flori.
Imi place sa primesc flori ( desi rar le primesc), imi place sa le daruiesc emo-flowers.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

KyKy
post Feb 28 2009, 06:03 PM
Post #6

Take your place inside the fire with her!
Group Icon

Group: Moderator
From: București
Member No.: 813

din cand in cand mai merge o floare

User's Signature

PM
+ Quote Post

malitzia
post Mar 1 2009, 04:05 PM
Post #7

StarGazer
Group Icon

Member No.: 172

Eu primesc saptamanal. rolleyes.gif
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Mar 25 2009, 06:40 PM
Post #8

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

Nu zic ca nu imi plac florile. Nici nu au de ce sa nu imi placa. Sunt unele din "inventiile" minunate ale celui care le-a creat (oricine ar fi el). Dar parca imi plac mai mult intr-o gradina, pe un camp, sau oriunde, acolo unde sunt vii.
Printre miile de intrebari pe care mi le pun zilnic, vazand diversele comportamente ale celor din jur, sunt acestea: De ce flori? De ce nu un borcan gol, sau o pereche de sosete de lana? Cand o fi aparut obiceiul de a taia vegetatia planetei pentru a o face cadou? De ce cineva face cadou ceva ce nu ii apartine?
Am incercat sa ma pun in locul unei femei. Nu am reusit sa raspund nici la intrebarea "De ce naiba eu, ca femeie (asta era ipoteza mea), as simti nevoia (sau ma rog, m-as bucura la gestul asta) ca cineva sa imi ofere niste buruieni (de altfel, extraordinare, dupa cum am zis) care sa tina locul (in capul lui, de cele mai multe ori) unor lucruri mai importante? Macar daca as fi erbivor, ca le-as manca. Dar asa, ce sa fac cu ele? Sa ma uit la ele cum se usuca intr-o vaza oribila facuta in Taiwan (probabil primita tot de la el), cand ar putea sa stea infipte in niscaiva cernoziom, la soare, realizand fotosinteaza cea necesara vietii pe Terra?

Mistere, mistere... rolleyes.gif Ma rog, nu spun nici ca nu ar mai trebui facut asa ceva, sau ca as avea dreptate, doar expuneam motivul pentru care nu ofer flori (din fericire, sau din pacate, nu am ocazia asa des de a o face). De fapt, am dat ceva flori in acesti aproape 20 de ani, dar cele mai multe au fost date "doamnei invatatoare". Atunci nu aveam de ales, desi imi displacea la fel de mult chestia asta si in clasa a treia (poate insemna asta ca am ramas la mintea de atunci? hm.gif huh.gif).

smile.gif

Edited by Stelist_4_3v3r: Mar 25 2009, 06:44 PM
PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 25 2009, 06:45 PM
Post #9

StarGazer
Group Icon

Mi-a placut clapping.gif e adevarat ca le sta mai frumos in pamant si ca ne taiem singuri oxigenul ... Poate omul de- a lungul timpului simtindu-se gol pe dinauntru a zis sa ofere ceva care exprima frumusete

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 25 2009, 06:51 PM
Post #10

Miradoniz
Group Icon

1. dacă nu ar scoate bani din plantarea lor, cel ce le-a sădit , îngrijit și apoi tăiat nu ar mai planta nimic și amintita fotosinteză ar lipsi.
2. s-a încercat cândva înlocuirea cu unele sintetice, "durabile"...
3. se încearcă mai nou cadouri cu mini-ghiveci smile.gif zambila cu ghiveci etc... tocmai ca să poată fi plantate. sau păstrate mai mult timp.
smile.gif

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

Asimetric
post Mar 25 2009, 07:05 PM
Post #11

StarGazer
Group Icon

In general, eu nu sunt adeptul cadourilor. Decat daca e ceva folositor, nedaunator in niciun fel naturii si nu foarte ieftin (emo-lol.gif).
Florile... emo-non.gif de cele mai multe ori sunt date din reflex. E la indemana oricui, fiind foarte ieftine si aflandu-se pe toate tarabele. Atunci cand e o zi speciala (nu ma refer la Valentine's sau altele de genul, astea-s prostii), ce sa ia un barbat femeii pe care o are pe-acasa? Normal, flori. Sau chestii simbolice care ii sunt mai mult decat nefolositoare bietei doamne. Din aceasta cauza, a devenit, si foarte previzibil.

mellow.gif

PS: Insectele nu polenizeaza si plantele ca laleaua, trandafirul, etc.? hm.gif

Edited by Stelist_4_3v3r: Mar 25 2009, 07:08 PM
PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 25 2009, 07:07 PM
Post #12

StarGazer
Group Icon

Sa nu uiti, unei femei sa-i iei mereu cadouri, de care vrei tu dar ia-i, bag-o in sama emo-lol.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Asimetric
post Mar 25 2009, 07:26 PM
Post #13

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(samsara @ Mar 25 2009, 07:07 PM) *
Sa nu uiti, unei femei sa-i iei mereu cadouri, de care vrei tu dar ia-i, bag-o in sama emo-lol.gif

O persoana care crede ca i se cuvine un cadou la fiece zi mai "speciala" e foarte superficiala si habar nu are pe ce lume se afla. De asta sper ca exista si femei care ies din formula de mai sus, pentru binele meu. biggrin.gif
PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 25 2009, 07:30 PM
Post #14

Miradoniz
Group Icon

e simplu și comod să etichetezi

smile.gif mai simplu decât să faci cadouri

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

Asimetric
post Mar 25 2009, 07:33 PM
Post #15

StarGazer
Group Icon

Deja deviez...dar mi-am demonstrat asta dupa un studiu pe un esantion de...2 persoane. emo-lol.gif Mie mi se pare suficient. Cum am mai zis, nu sunt un mare fan al cadourilor, dar daca e ceva care necesita mai mult de 5 secunde de gandire pentru a ajunge la el, e bine venit, si bine dat, de asemenea. In concluzie, fara flori sau chestii inutile, pentru ca atunci nu mai e cadou, ci doar un lucru banal care ocupa un spatiu degeaba si care e primit doar pentru a nu-l face pe cel care l-a dat sa se simta prost.

Edited by Stelist_4_3v3r: Mar 25 2009, 07:48 PM
PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 25 2009, 07:38 PM
Post #16

StarGazer
Group Icon

Din pacate n-ai inteles ... sad.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Asimetric
post Mar 25 2009, 07:58 PM
Post #17

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(samsara @ Mar 25 2009, 07:38 PM) *
Din pacate n-ai inteles ... sad.gif

hm.gif Am inteles ca femeilor nu le place sa fie ignorate. Adica vor sa se simta in centrul atentiei (in sensul bun). Dar eu vorbeam de persoanele care cad in extrema acestui fapt. Adica nu concep sa nu primeasca un cadou cand cred ca li se cuvine, dar reactioneaza exagerat (in sens negativ) atunci cand primesc daruri, cum am mai zis, simbolice.

emo-um.gif Cat de coerent a fost ce am spus?

PS: Deja nu mai e vorba de flori. Scuze de derapaj. emo-pardon.gif

Edited by Stelist_4_3v3r: Mar 25 2009, 07:59 PM
PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 25 2009, 08:13 PM
Post #18

StarGazer
Group Icon

emo-lol.gif Gata gata nu mai zic nici eu nimica ca ne indepartam cum bine spuneai.

Deci inca imi place sa primesc flori, desi nu le primesc decat rar. Mi-am cumparat singura si s-a uitat lung emo-lol.gif
In rest poate fi orice gest, orice cuvant facut cadou ...

Edited by samsara: Mar 25 2009, 08:15 PM

User's Signature

PM
+ Quote Post

piko
post Mar 25 2009, 10:04 PM
Post #19

StarGazer
Group Icon

From: Constanta
Member No.: 141

QUOTE (Orpheus @ Jul 22 2008, 12:42 PM) *
Acum anii au trecut si evident ca nu mai sunt de vazut cu teava sub brat pe strada, dar tot nu am reusit sa scap de complexul acesta al florilor, asa ca, in continuare, prefer cadourile in locul florilor.
Asta nu inseamna ca nu mai daruiesc si flori, insa, pe cat posibil, o fac prin comanda directa la adresa smile.gif.
Exceptie fac zilele de 1 si 8 Martie, precum si ziua de nastere a sotiei, cand le daruiesc personal.

Am ras cu lacrimi!!!! lool.gif lool.gif lool.gif

Asa procedez si eu,doar ca pun florile intr-o sacosa d-aia mare ca sa nu se vada,le scot cand aproape am ajuns la destinatie emo-lol.gif emo-lol.gif emo-lol.gif
Totusi teava.... emo-lol.gif

User's Signature

Ridicați drapelu’ sus, sus, să se vadă… Scrieți pe el “România e de pradă!"Că merg oamenii cu capu’ plecat pe stradă, apăsați de o viață de corvoadă…Bravadă în mass-media, guvernu’ face media. Trăim bine, să mor eu, asta-i concluzia...Europeni... Da’ pentru cine nu știa, europenii, pe la noi, au spor de lumea-a-treia…
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Mar 26 2009, 11:30 AM
Post #20

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(vesperala @ Mar 25 2009, 06:51 PM) *
2. s-a încercat cândva înlocuirea cu unele sintetice, "durabile"...

Oribil. Astia nu au inteles ca nu ideea de floare trebuie mentinuta, ci ideea de "ceva dragut" (dar banal sad.gif) Ceva mai inutil decat o floare este doar o floare care nici macar nu miroase.
CITEAZA(samsara @ Mar 25 2009, 08:13 PM) *
emo-lol.gif Gata gata nu mai zic nici eu nimica ca ne indepartam cum bine spuneai.

E bine, pentru ca alunec in subiecte la care nu ma pricep... smile.gif

Edited by Stelist_4_3v3r: Mar 26 2009, 11:33 AM
PM
+ Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th July 2018 - 07:05 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum