vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Geopolitica României

vesperala
post Jul 18 2008, 07:31 PM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Wikipedia spune că: Geopolitica este o știință politică ce studiază impactul așezării și poziționării geografice a unui stat asupra politicii sale externe și interne

Eu mă întreb care evenimente din istoria României sutn determinate în mod evident de poziționarea geografică de fapt...

M-ar interesa nu atât vecinii și conflictele specifice zonei, cât influența aspectelor legate de climă și relief asupra evenimentelor și strategiilor politice...

Stiu că iarna a fost uneori determinantă: atât pe la războaiele daco-romane, cât și sfârșitul lui Iancu de Hunedoara...
Alte momente puteți menționa?

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

NightShift
post Jul 18 2008, 08:58 PM
Post #2

Scârțar
Group Icon

Group: Stars
From: Paradise City
Member No.: 110

Actualmente, situatia geopolitica a unei tari se rezuma la stabilitatea si predictibilitatea guvernarii, natura si calitatea relatiilor diplomatice cu vecinii in general, dar cu NATO in special smile.gif . Desigur, amplasarea geografica este importanta, dar in fata tehnologiei militare de ultima ora, acest aspect conteaza din ce in ce mai putin. La capitolul geografie, mai exista un aspect (poate cel mai important la ora actuala) pe care nu l-ai mentionat .... zacamintele petroliere. (si nu numai)

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th August 2018 - 07:45 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum