vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Windows XP ne spune adio

piko
post Jul 18 2008, 10:27 AM
Post #1

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
From: Constanta
Member No.: 141

Microsoft retrage de pe piață cel mai utilizat sistem de operare din toate timpurile.
http://www.infoportal.ro/presa~info-563557.html

User's Signature

Ridicați drapelu’ sus, sus, să se vadă… Scrieți pe el “România e de pradă!"Că merg oamenii cu capu’ plecat pe stradă, apăsați de o viață de corvoadă…Bravadă în mass-media, guvernu’ face media. Trăim bine, să mor eu, asta-i concluzia...Europeni... Da’ pentru cine nu știa, europenii, pe la noi, au spor de lumea-a-treia…
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Orpheus
post Jul 18 2008, 01:03 PM
Post #2

.
Group Icon

From: Bacovia's city
Member No.: 32

Asa cum am mai spus-o, un soft cel putin, nu poate rezista la nesfarsit pe piata. Era mai mult decat evident ca veteranul XP va fi trimis la parcul rece intr-un final, locul sau fiind luat de mult controversatul Vista. In orice domeniu, nu doar in industria softurilor, caci este o industrie, se fac continuu schimbari, noul luand locul vechiului, chiar daca de multe ori acest "nou" se dovedeste mai prost decat vechiul.
La drept vorbind, XP-ul a fost o afacere de succes , de foarte mare succes pentru compania Microsoft, aducandu-le profituri substantiale, profituri ce ar fi putut sa fie de zeci de ori mai mari daca pirateria nu ar fi lucrat in paralel cu legalul. Pe de alta parte, probabil Microsoft a ajuns la concluzia ca in momentul de fata XP-ul si-a scos banii si nici nu mai au ce-i aduce nou pentru a stimula cumpararea lui. Nu ignor nici faptul ca noul soft, avand cerinte ce depasesc actuala configuratie a multor calculatoare, ar putea sa ascunda in spate si o intelegere, ( a se citi procent din vanzari ), cu firmele producatoare de hardware. Nu stiu,...... in fond cine stie, culisele au intotdeauna o marime exponentiala cu marimea afacerii. Personal lucrez pe Vista de mai bine de un an, si nu am avut probleme majore cu el, defapt in afara de unele programe ce inca nu au versiune si pentru Vista, nu am avut probleme deloc. Dar preferintele nu se discuta, insa pacat ca cei de la Microsoft, este drept, nici ei nu le discuta .....le impun.

In concluzie, ne place sau nu , vom trece toti la noul OS, fie ca vrem fie ca nu, intrucat acest lucru, dupa cum se vede, nu se intampla liber.....ci este determinat.
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Jul 18 2008, 06:16 PM
Post #3

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

Ar fi trebuit sa retraga XP-ul de-abia dupa ce terminau de realizat noul OS, numit provizoriu Windows 7. Asa mi se pare logic. Vista a fost, dupa parerea mea, doar un intermediar intre XP si 7, din dorinta Microsoft de a iesi cu ceva nou pe piata. Era mai bine daca nu lansau Vista, ci il foloseau doar ca baza pentru un nou sistem de operare (ceea ce se pare ca fac acum, dar de-abia dupa ce l-au dat spre testare catorva zeci de milioane de oameni emo-who.gif).

Edited by Stelist_4_3v3r: Jul 18 2008, 06:17 PM
PM
+ Quote Post

Neo
post Jul 19 2008, 09:47 PM
Post #4

SuperStar
Group Icon

Member No.: 11

Fac orice ca sa elimine xp-ul si sa isi primeasca banii pe vista.
Mie personal nu imi place deloc vista.
PM
+ Quote Post

paulvanorton
post Jul 20 2008, 10:26 AM
Post #5

ShiningStar
Group Icon

From: China jud.Galati
Member No.: 7

nu-ti place vista...
dar cand a aparut xp-ul?
cum a fost?
sa fim seriosi.politica de "vanzari"o face microsoftul cu toata gasca de producatori.si lor le place vista.
ca vrei ca nu vrei,ca-ti place ca nu tot la vista ajungi in cel mai scurt timp.garantat

User's Signature

________________________________________________________________________________

This post has been edited by paulvanorton:acu'3 luni fix...aaa....ba cred ca sunt 6 luni fix.
________________________________________________________________________________

CUMPAR CEASURI VECHI,CHIAR SI NEFUNCTIONALE.

Romanii au talent.
-la furat
PM
+ Quote Post

Neo
post Jul 23 2008, 02:14 PM
Post #6

SuperStar
Group Icon

Member No.: 11

Cand a aparut XP-ul mi-a placut mult de tot.

Edited by Neo: Jul 23 2008, 02:14 PM
PM
+ Quote Post

Blue Sun
post Aug 2 2008, 09:07 AM
Post #7

RisingStar
Group Icon

Member No.: 22

XP ii cel mai BUN mozaic

User's Signature

Deși trepte osebite le-au ieșit din urna sorții,
Deopotrivă-i stăpânește raza ta și geniul morții;
La același șir de patimi deopotrivă fiind robi,
Fie slabi, fie puternici, fie genii ori neghiobi!

Mihai Eminescu
PM
+ Quote Post

crysty2k5
post Aug 2 2008, 04:19 PM
Post #8

Malware Defender
Group Icon

From: Bucharest[Ro]
Member No.: 160