vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> PENSIA DE BOALA, revenirea in campul muncii

constantin
post Jul 17 2008, 10:00 AM
Post #1

*Membru de Onoare*
Group Icon

Group: Membru de onoare
From: suceava
Member No.: 20

As vrea sa stiu daca e posibil ca o persoana pensionata pentru incapacitate de gr.II se poate intoarce in campul muncii renuntand desigur la pensie!
Si daca da, ce demersuri trebuie sa faca?!

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

masterliviu
post Jul 17 2008, 10:51 AM
Post #2

LittleStar
Group Icon
*

Group: Stars
From: Timisoara
Member No.: 127

QUOTE (constantin @ Jul 17 2008, 11:00 AM) *
As vrea sa stiu daca e posibil ca o persoana pensionata pentru incapacitate de gr.II se poate intoarce in campul muncii renuntand desigur la pensie!

Parerea mea personala ( nu stiu legislatia ) :
in aceasta situatie ar trebui mai intai sa ai un loc de munca sigur si in momentul cand esti angajat, deja, cei de la resurse umane (la locul de munca respectiv) stiu ce au de facut. Apoi cu o adeverinta (de la locul de munca) cred ca ar trebui sa mergi la Casa de Pensii ( locul de unde primesti pensia pentru incapacitate ) si sa declari ca renunti la pensie avand si o cerere scrisa in care mentionezi motivele pentru care vrei sa renunti, insa sa intrebi ,inainte ,daca nu cumva poti sa pastrezi si aceasta pensie si salariul.
Succes ! Il meriti din plin ,pentru ca altii sunt sanatosi dar nu le place munca .

User's Signature

BRING THE HEAVEN DOWN
PM
+ Quote Post

vesperala
post Jul 17 2008, 10:57 AM
Post #3

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

nu te angajează nimeni fără adeverință de la medic : apt de muncă...

deci cred că la comisia care te-a declarat inapt trebuie să ceri o reevaluare a capacității de muncă...
să te declare apt...

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

BigDefender
post Jul 17 2008, 03:16 PM
Post #4

de la mine mai mult, de la altii mai putin
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Buzau-Romania
Member No.: 18

QUOTE (constantin @ Jul 17 2008, 11:00 AM) *

Constantin, pensia de boala de grd.2 te declara inapt de munca total, poti sa treci pe la comisie din nou, sa spui ca starea de sanatate a ta s-a imbunatatit, te trec la grd.3, cu drept de munca 4 ore pe zi si cu cei care te angajeaza te intelegi tu cu salariul, dar in cartea de munca sa apara ca esti cu program redus, acesta este sfatul meu.

User's Signature

Pace celor ce vin, bucurie celor ce raman, binecuvantare celor ce pleaca!

PM
+ Quote Post

constantin
post Jul 17 2008, 04:29 PM
Post #5

*Membru de Onoare*
Group Icon

Group: Membru de onoare
From: suceava
Member No.: 20

QUOTE (BigDefender @ Jul 17 2008, 04:16 PM) *
Constantin, pensia de boala de grd.2 te declara inapt de munca total, poti sa treci pe la comisie din nou, sa spui ca starea de sanatate a ta s-a imbunatatit, te trec la grd.3, cu drept de munca 4 ore pe zi si cu cei care te angajeaza te intelegi tu cu salariul, dar in cartea de munca sa apara ca esti cu program redus, acesta este sfatul meu.

Va multumesc tuturor!
Voi transmite la randul meu informatiile.

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th August 2018 - 03:29 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum