vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> "4 luni, 3 săptămâni si 2 zile"

delia
post Jan 12 2008, 12:23 PM
Post #21

RisingStar
Group Icon

Group: Stars
From: aici... in lumea virtuala
Member No.: 49

QUOTE (paradise @ Jan 10 2008, 04:32 PM)
si eu vreau s-o contrazic pe delia....mie mi-a placut filmul si eu sunt genul care digera greu un film romanesc...m-a tinut in suspans...
nu inteleg insa de ce se spune ca pe parcursul filmului nu se precizeaza perioada actiunii....la inceputul celui pe care l-am vazut eu scria clar: "romania, 1987"... unsure.gif

pai ma poti contrazice mult si bine... filmul este mediocru (eufemistic vorbind) ... vizioneaza filmul Human trafficking - sau, pentru a fi tot pe linie romaneasca - Morometii — si-atunci poti face o diferentiere intre calitate si ...!
Actorii practic nu au avut nici un rol, camera a filmat atat de tras de par, incercand sa ne induca starea de tensiune, insa nu a reusit decat sa enerveze, cadrele... parca-s facute de un amator — incercand vadit chinuit sa reliefeze toata mizeria si la propriu si la figurat.

Raman la opinia ca sunt filme romanesti de Oscar, dar acesta este ... rahat.
A luat premii tocmai pentru "subiect"
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

puiu.t
post Jan 14 2008, 05:47 AM
Post #22

Banned
Group Icon

Member No.: 14

QUOTE (delia @ Jan 10 2008, 01:29 PM)
4 luni, 3 saptamani si 2 zile - un mare rahat!

Nu iese in evidenta prin nimic.
Actori fara rol, lumini fara lumini, un scenariu ce se vrea a fi original, insa e banal...
in opinia mea - un film ce a reusit peste granitele Ro tocmaidatorita faptului ca mai pune o pata neagra pe imaginea romanilor... femei care fac orice pentru a-si vedea mai departe de cariera, politisti corupti, medici ce nu uita nici in fata durerii de cucul ce-l au in pantaloni, functionari  cu aceleasi metehne eterne, etc.

apreciez critica ta........
emo-noimage2qk.gif

deci am avut dreptate, filmul l-as incadra in categoria..interesant si atat
4-3-2 nu a luat Globul de aur aseara si sansele la Oscar...sa fim seriosi

va recomand alta creatie contemporana romaneasca, mult mai apreciata de mine: sistemul nervos

Edited by puiu.t: Jan 14 2008, 05:54 AM

User's Signature

This user is no longer a member of vesperala*forum
PM
+ Quote Post

Felix
post Jan 25 2008, 10:54 AM
Post #23

singur si în cautare..:))
Group Icon

Member No.: 53

filmul este perceput diferit,in functie de sex si varsta
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Jun 25 2008, 11:59 AM
Post #24

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

Filmul e prost rau. L-am vazut acum cateva zile pe HBO (am vazut doar 20 de minute din el, dar mi-a fost de ajuns sa imi dau seama ca imi pierd timpul si ca e inca unul din acele filme supraevaluate din motive inca necunoscute), si nu are nicio noima. Dialogurile sunt puerile dar, in acelasi timp, pline de cuvinte ce nu au ce cauta intr-un film. Cu toate astea, nimeni nu a facut nimic pentru a-l cenzura (nu aparea decat AP in dreapta jos huh.gif). Nu inteleg cum o porcarie ordinara poate fi apreciata atat de mult de unii. Cred ca, mai degraba, m-as uita la un film indian, cu toate ca si alea sunt niste tampenii, dar nu sunt niste tampenii mai mari decat 4L 3S 2Z.

Cinematografia romana a murit inainte de a se naste (adica nu a existat niciodata cu adevarat). Toate filmele facute in Romania au fost niste prostii. Sergiu Nicolaescu... emo-lol.gif la fel de plictisitor ca western-urile americane din anii 60 - 70. E clar, romanii nu sunt facuti sa produca filme (cel putin, nu filme bune)

Edited by Stelist_4_3v3r: Jun 25 2008, 12:07 PM

User's Signature

Pot să fiu uitat, pentru că
nu țin la brațe, pot să-mi lipsească.
Pot fi părăsit, pentru că
nu-mi iubesc picioarele, pot merge
și cu aerul.
Pot fi lăsat singur, pentru că
sangele meu se varsă în mare
oricum.

http://mariuslupu.deviantart.com/

PM
+ Quote Post

vesperala
post Jun 25 2008, 12:10 PM
Post #25

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

QUOTE (Stelist_4_3v3r @ Jun 25 2008, 12:59 PM) *
Cinematografia romana a murit inainte de a se naste (adica nu a existat niciodata cu adevarat). Toate filmele facute in Romania au fost niste prostii. Sergiu Nicolaescu... emo-lol.gif la fel de plictisitor ca western-urile americane din anii 60 - 70. E clar, romanii nu sunt facuti sa produca filme (cel putin, nu filme bune)

Eu știu mulți care nu se plictisesc vizionând pe Sergiu Nicolaescu și nici westernurile de care zici...smile.gif
Mai depinde cred și de vârstă...
Eu mă uit la niște clipuri cu Bălănel și Miaunel de o jumătate de oră și nu mă mai satur...am văzut cred și cadru cu cadru clipurile pentru a face niște gifuri (le puteți vedea într-un album, în galerie). Îmi place, deși poate pe alții ar plictisi.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Asimetric
post Jun 25 2008, 12:12 PM
Post #26

StarGazer
Group Icon

Probabil e doar nostalgia cea care face pe cineva sa creada ca sunt bune de ceva. Ma rog, gusturile nu se discuta, dar chiar nu vad ce au chestiile astea asa bun in ele.

Edited by Stelist_4_3v3r: Jun 25 2008, 12:13 PM

User's Signature

și cu aerul.
oricum.

PM
+ Quote Post

bb girl
post Jun 26 2008, 12:46 PM
Post #27

FallingStar
Group Icon
**

Member No.: 219

filmul a fost ok. nu m-a dat peste spate, dar as fi curioasa sa vad si celelalte filme de la cannes, sa vedem in fata cui a castigat al nostru

User's Signature

PM
+ Quote Post

malitzia
post Jul 5 2008, 10:09 PM
Post #28

StarGazer
Group Icon

Member No.: 172

Mie mi-a placut foarte mult filmul. Cel mai impresionant este ca trairile interioare sunt scoase in evidenta foarte bine, cu putine cuvinte, iar atmosfera epocii este foarte bine conturata.
PM
+ Quote Post

Blue Sun
post Jul 6 2008, 03:15 PM
Post #29

RisingStar
Group Icon

Member No.: 22

QUOTE (Stelist_4_3v3r @ Jun 25 2008, 11:59 AM) *
Filmul e prost rau. L-am vazut acum cateva zile pe HBO (am vazut doar 20 de minute din el, dar mi-a fost de ajuns sa imi dau seama ca imi pierd timpul si ca e inca unul din acele filme supraevaluate din motive inca necunoscute), si nu are nicio noima. Dialogurile sunt puerile dar, in acelasi timp, pline de cuvinte ce nu au ce cauta intr-un film. Cu toate astea, nimeni nu a facut nimic pentru a-l cenzura (nu aparea decat AP in dreapta jos huh.gif). Nu inteleg cum o porcarie ordinara poate fi apreciata atat de mult de unii. Cred ca, mai degraba, m-as uita la un film indian, cu toate ca si alea sunt niste tampenii, dar nu sunt niste tampenii mai mari decat 4L 3S 2Z.

vazut acuma filmul de cei nascuti dupa Revolutie ii un film slab
pentru cei care am prins anii bunii si inainte ii relaitatea ascunsa a cruzimii vietii...ii un film realiast.
ii drept ca azi urmarim viata starurilor americane si uitam ca sintem Romanii sleepy.gif

User's Signature

Deși trepte osebite le-au ieșit din urna sorții,
Deopotrivă-i stăpânește raza ta și geniul morții;
La același șir de patimi deopotrivă fiind robi,
Fie slabi, fie puternici, fie genii ori neghiobi!

Mihai Eminescu
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Jul 9 2008, 05:23 PM
Post #30

StarGazer
Group Icon

Nu e numai asta...Cum spunea si altcineva de aici, pare filmat de niste amatori, cu niste camere care probabil palesc chiar si in fata acelor camere din anii '20, de pe vremea filmelor mute, si la care cameramanul trebuia sa munceasca foarte mult, fiind de asemenea nevoie de zeci de lilometri de banda.
Pe langa asta, actorii nu sunt foarte straluciti. Desigur, nici nu pot fi comparati cu unii actori cu mare experienta la Hollywood, dar am vazut actori mai buni decat aceia, chiar in Romania.

Si mai sunt limbajul si unele scene, care intr-un film decent nu cred ca au ce cauta. Scenariul e, de asemenea, si el, mediocru.

Iar prin tema filmului, nu s-a facut decat inrautatirea imaginii Romaniei printre straini. Nu inteleg de ce trebuie readuse in mintile oamenilor astfel de vremuri. huh.gif

Edited by Stelist_4_3v3r: Jul 9 2008, 05:25 PM

User's Signature

și cu aerul.
oricum.

PM
+ Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd April 2018 - 08:55 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum