vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Perlele elevilor şi profesorilor

Asimetric
post Feb 5 2009, 07:34 AM
Post #21

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

In cazul asta, teiul Luceafarului ce grosime ar avea? emo-um.gif

emo-lol.gif

Edited by Stelist_4_3v3r: Feb 5 2009, 07:34 AM
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

BigDefender
post Feb 11 2009, 09:43 AM
Post #22

de la mine mai mult, de la altii mai putin
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Buzau-Romania
Member No.: 18

- Lapusneanu s-a tinut de cuvant cand a zis ''De ma voi scula, pre multi am sa popesc si eu!'' dovada ca azi cel mai intilnit nume este Popescu.
- Zoe si Tipatescu se iubeau pe la spate.
- Ion Creanga s-a nascut intre anii 1887-1889.
- Imparatul avea o gradina si in fund un mar.
- Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.
- Este bine sa mai si citesti, decat sa tai frunza la caini degeaba.
- Cristofel Columb a plecat in America unde s-a insurat cu o bastinoasa.
- In cunoscuta balada Miorita, sunt descrise cateva intamplari in care sunt implicate doi criminali, o oaie turnatoare, si un cioban ce socheaza prin prostia lui.
- Toma Alimos era viteaz pt. ca cu o mana conducea calul, cu o mana isi tinea matele si cu o mana se batea cu Manea..
- Inima este impartita in doua atricule si doua testicule.
- Capitala SUA este Casa Alba.
- Moromete plecase in excursie sa vanda cerealele.
- Femeile ramaneau acasa in loc de barbati.
- Antarctica este un continent alb din cauza zapezilor care nu se mai topesc odata.
- Eminescu este trist pentru ca nu a reusit sa faca nimic in viata lui.
- Viata albinelor e primejduita mereu de insecte ca: tantarul, viespea, soarecele si ursii care se urca in fagi unde sunt albinele stranse in colonii si depun miere.
- In padurile Amazoniei traieste o jungla fioroasa.
- In nuvela La vulturi de Gala Galaction, sunt descrise aventurile unei alpiniste curajoase fugarite de turci, si copii ei.
- Dintre cele cinci scrisori trimise de Eminescu, prima este considerata a treia. In Scrisoarea a treia se desfasoara batalia de la Rovinari.
- Poemul Miorita circula pe baza orala, adica nu a fost scrisa, din motive tehnice.
- Animalele salbatice traiesc in padurea zoologica.
- Datorita faptului ca Lapusneanu chinuia pe boieri taindu-le nasul, urechile, mainile, etc, el le-a devenit antipatic acestora.
- Harap Alb era femeie se imbraca in alb si semana cu Mihaela Radulescu.
- La batranete imparatul naste un fecior.
- Latina clasica este o limba moarta, care nu se poate vorbi decat in scris.
- Vitoria , pe langa calitatea de mama avea si pe cea de tata, calitate care este mult mai dificil de indeplinit.
- Podul de la Drobeta Turnu-Severin, a fost construit de Apollodor din Damasc, al carui picior se mai vede si astazi.
- Rascoala de la Bobalna a inceput pe un deal si s-a terminat in 1438.
- Sahara se afla asezata pe un nisip uscat, lipsa apei avand in zona o prezenta statornica

User's Signature

Pace celor ce vin, bucurie celor ce raman, binecuvantare celor ce pleaca!

PM
+ Quote Post

piko
post Feb 14 2009, 09:03 AM
Post #23

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
From: Constanta
Member No.: 141

Perle elevi:

Ordin de la Stefan: "Stefan cel Mare a dat ordin la cai sa cotropeasca mai tare!"

Cu predatul e mai greu: "Profa de romana predeaza foarte bine"

Ion Creanga: "Nica mergea la scaldat imbracat in pielea goala"

Metale gazoase: "Singurele metale in stare gazoasa sunt nemetalele"

Versuri: "Versul "De la strabunii mei pina la tine" explica distanta in km, care exista intre poet si rudele sale care traiau undeva la tara. "

Enigma Otiliei: "Felix si Otilia fiind lipsiti de dragoste paterna si-o acordau reciproc. "

Limba vulgara: "In secolul al XV-lea limba vorbita de popor era considerata vulgara si n-o vorbea nimeni."

User's Signature

Ridicați drapelu’ sus, sus, să se vadă… Scrieți pe el “România e de pradă!"Că merg oamenii cu capu’ plecat pe stradă, apăsați de o viață de corvoadă…Bravadă în mass-media, guvernu’ face media. Trăim bine, să mor eu, asta-i concluzia...Europeni... Da’ pentru cine nu știa, europenii, pe la noi, au spor de lumea-a-treia…
PM
+ Quote Post

Aida
post Mar 4 2009, 09:20 PM
Post #24

StarGazer
Group Icon

From: Craiova
Member No.: 17

De la elev:

Ficatul este situat in cavitatea bucala.

User's Signature

Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

PM
+ Quote Post

Alexandros
post Mar 8 2009, 11:29 PM
Post #25

RisingStar
Group Icon

Member No.: 855

CITEAZA(piko @ Feb 14 2009, 09:03 AM) *
Ion Creanga: "Nica mergea la scaldat imbracat in pielea goala"

emo-lol.gif emo-lol.gif Perla autentica asta.
PM
+ Quote Post

pufonel
post Mar 26 2009, 11:08 PM
Post #26

StarGazer
Group Icon

From: țara pisicilor negre
Member No.: 246

Tot autentica, de la o lectie de istorie despre Reforma:
"Oamenilor nu le convenea ca slujbele religioase erau tinute in limba catolica" emo-lol.gif

User's Signature

"Don't rush me, I'm a-thinkin'... and my head hurts..."
(Yosemite Sam)
PM
+ Quote Post

vesperala
post Jun 5 2009, 04:51 PM
Post #27

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

http://andreipaunescu.blogspot.com/2008/03...ighetorile.html

ei bine perlele copilului sunt nostime, dar una din observațiile profesorului depășește deja ceea ce eu numesc perlă:

Eminescu este Poetul Nepereche, poeți pereche fiind atâția alții, dar nu el.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 17 2010, 08:29 AM
Post #28

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

" Eminescu s-a născut Eminovici între 1850 și 1889 și a vrut să reînvie ca trupa Phoenix după ce Nelu Vulcan i-a schimbat numele în «La Familia». Eminescu a scris cinci scrisori. Prima dintre cele cinci scrisori este a treia în care se face vorbire despre conflictul de la Rovinari, unde Pașa Hayssam și-a pierdut trei dinți din față. Eminescu o cheamă pe Veronica pe lacul codrilor albaștri ca amândoi să cutremure o baracă. Pentru că Veronica era măritată, Eminescu se iubea cu ea pe la spate."

" Prâslea avea o curte și în fund un copac cu mere de aur. Când se scutura, merele cădeau. Apoi le mânca.“

"Limbile greco-romane sunt moarte și, ca atare, noi învățăm alte feluri de limbi mai vii. Cei din antichitate erau mai rafinați și aveau mai mult timp pentru studiu, nu exista netul și de aceea se apucau de limbi. "

"Avram Iancu era unic în felul său fiindcă de pe calul său alb cu o mână își biciuia roibul, cu alta lupta cu lancea lui Horea și cu cealaltă scria locotenentului ungur Simonfy. "

"Moș Nichifor Crainic din Creangă le suie pe fecioare în căruță ca să le ademenească cu vorbe meșteșugite în pătul. Azi, acest comportament ar putea fi încadrat la hărțuire, dar atunci nu se respectau drepturile omului, mulțumită odiosului regim comunist de tristă amintire."

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jun 21 2010, 06:57 AM
Post #29

StarGazer
Group Icon

Agripina nu avea decît doi copii, pentru ca al treilea, Paunas, nu mai conteaza, pentru ca tot îl manînca vulturii.

In nuvela "La vulturi" de Gala Galaction, sunt descrise aventurile unei alpiniste curajoase fugarite de turci, si copii ei.

Metoda folosita de Ion pentru a pune mîna pe pamîntul Anei este însarcinarea.

Privind atent plugul vede ca e de fier si privind si mai atent taranul, Arghezi, ca un poet bun ce este, vede ca e de bronz.

Si Stroe Orheianu cînd îl vazu pe Tudor Soimaru zise în gînd: Pe unde o scot, vere?!

Vlaicu- Voda era un functionar model care avea un randament deosebit ca domn.
Este vorba de peripetiile lui Robinson Crusoe dupa ce pleaca din Troia.

In cunoscuta balada "Miorita", sunt descrise cateva intamplari in care sunt implicate doi criminali, o oaie turnatoare, si un cioban ce socheaza prin prostia lui.

Capitala SUA este Casa Alba.

În China traieste foarte multa lume care manînca o abundenta de orez, se încheie la gît si-a inventat guma de la capatul creionului.

Sahara se afla asezata pe un nisip uscat, lipsa apei avînd în zona o prezenta statornica.

Î n padurile Amazoniei traieste o jungla fioroasa.

Lebada moare de cîte ori canta.

Animalele salbatice traiesc în padurea zoologica.

În caz de accident nu trebuie sa fugi de la locul faptei fiindca victima, daca nu e lovita fatal, poate retine numarul masinii.

Antarctica este un continent alb din cauza zapezilor care nu se mai topesc odata.

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

În multe poezii Octavian Goga a scos în evidenta natura si treieratul pe caldura.

Rascoala de la Bobîlna a început pe un deal si s-a terminat în 1438.

Zaharia Stancu a scris un roman descult. A fost si sef de birou la scriitori.

User's Signature

PM
+ Quote Post

BigDefender
post Jul 5 2010, 02:25 PM
Post #30

Group Icon

Elevii care au susținut Bacalaureatul la Limba și Literatura Română au dat dovadă de foarte multă originalitate. În încercarea de a compensa prin creativitate slaba pregătire a subiectelor, liceeni au realizat adevărate perle.

1. În versurile: "Ce-ți pasă tie chip de lut / Dac-oi fi eu sau altul?" poetul ne vorbește despre aspectul ființei cu care Luceafarul este în gagicareală și ea îi spune că nu stie dacă va fi al ei sau va fi altul.

2. Agripina nu avea decît doi copii, pentru ca al treilea, Paunas, nu mai conteaza, pentru ca tot îl manînca vulturii.

3. În nuvela "La vulturi" de Gala Galaction, sunt descrise aventurile unei alpiniste curajoase fugarite de turci, si copii ei.

4. Metoda folosită de Ion pentru a pune mîna pe pamîntul Anei este însarcinarea.

5. Poetul își așteaptă iubita ca împreuna să cutremure o barcă.

6. La începutul fiecărei poezii eminesciene sta plantat câte un tei mai gros sau mai subțire în funcție de câte strofe are poezia.

7. Basmul este o poveste mai lungă, poate fi chiar cât o carte groasă, și are atâtea personaje că nu le mai ții numărul dar trebuie să fii atent la fabula ca te întâlnești cu ea și în final.

8. Privind atent plugul vede că e de fier și privind si mai atent taranul, Arghezi, ca un poet bun ce este, vede ca e de bronz.

9. Omenia este o specie lacomă și nepăsătoare, deci faptele bune sunt o faptă măreață".

10. "Omul bun nu se bate pe copii, se vorbește politicos cu bătrânii, se salută politicos pe doctori și pe oamenii de știință".

11. "Când eram la Viena a picat pe pământ o bătrânică la intrarea în metrou" (elevul povestește mai departe cum a ajutat-o el pe bătrână făcând o faptă bună).

12. "Dacă are omenie, alți oameni se uit la tine un alt ochi".

13. "Omenia este caracter moral și definitoriu".

14. "Omenia poate dăuna când e percepută ca mijloc perfid de a profita".

15. "Dar în viața asta există oameni bun care are un suflet mai mare și mai pură decât alții".

16. Și Stroe Orheianu cînd îl vazu pe Tudor Soimaru zise în gînd: Pe unde o scot, vere?!

17. Vlaicu-Voda era un funcționar model care avea un randament deosebit ca domn.

18. Pentru că suntem oameni, nu poți să ceri cainelui din scara blocului să sufere pentru decepțiile tale.

19. Zaharia Stancu a scris un roman desculț. A fost și șef de birou la scriitori.

20. Răscoala începu spre seara și țăranii își aprinseră lanternele ca să vadă drumul spre ciocoi.

21. Cu cît ne apropiem de izbucnirea rascoalei, cu atît taranii stau mai mult în cîrciuma, ca sa faca în ciuda boierului.

22. Si cînd Petre Petre o văzu pe Nadina dezbrăcată îl gîdila în talpi.

23. Romanul "Rascoala" este conceput de Liviu Rebreanu sferic, pentru ca începe si se termina cu imaginea burtii lui Rogojinaru, care seamana cu o sfera.

24. Cînd eroul muri împuscat de nemti pe cîmp, simti miros de mărar și de pătrunjel.

25. Nichita Stănescu este un poet care se mira de orice. El se mira și de faptul că oamenii aud și au urechi. Păi de ce? El n-a avut urechi? A văzut el vreun om fără urechi? Mă rog, da se zice că așa este în poezie, să te miri de toate și să le pui pe toate unele subt altele, în rânduri scurte, ca să se vadă că sunt versuri.

26. Școala Ardeleană nu a avut propriu-zis sediu, din lipsa de fonduri austro-ungare.

27. Dintre cele cinci scrisori trimise de Eminescu, prima este considerată a treia. In "Scrisoarea a treia" se desfășoara bătălia de la Rovinari.

28. "În cunoscuta baladă "Miorița", sunt descrise câteva întâmplări în care sunt implicați doi criminali, o oaie turnătoare și un cioban ce șochează prin prostia lui".

29. "În caz de accident nu trebuie să fugi de la locul faptei, fiindcă victima, dacă nu e lovită fatal, poate reține numărul mașinii".

30. "Personajele vorbește în modul dialog".

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post May 7 2011, 09:16 PM
Post #31

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

întrucât nu există criteriu de divizibilitate cu 13, înseamnă că nu există numere divizibile cu 13. (clasa a V-a, concurs)

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Aprig
post May 8 2011, 11:12 AM
Post #32

Ce avem noi aici?
Group Icon

From: București
Member No.: 55

Hai să mergem mai departe. Nu există nici împărțirea la 1. De ce? Ai un număr. Îl împarți la 1. Cît dă? Tot el, deci rămîne întreg. Dacă a rămas întreg înseamnă că n-a fost împărțit, logic. Dacă ar fi fost împărțit i-ar fi lipsit o fărîmă. Deci împărțirea la 1 nu există. De unde schimbăm definiția: 13 e număr prim pentru că se împarte doar la el însuși și la 0.

User's Signature

I sensed a great disturbance in the FOSS, as if millions of voices suddenly cried out in terror and were suddenly silenced.

(source)
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Sep 5 2011, 08:02 AM
Post #33

StarGazer
Group Icon

Mihai Eminescu si-a intitulat poezia "Din valurile vremii..." vrand sa sugereze vremea si apoi nu a mai continuat titlul din nu stiu din ce motiv s-a razgandit si a inceput strofa I.. .

Calin tine de mîna mireasa care are parul lung de fericire.

Ion Creanga s-a nascut între anii 1887-1889.

Nechifor Lipan statea "pe spate cu fata in jos" .

Basmul studiat de noi este Harap Alb si este un basm cult pentru ca este scris de un om cult, Eminescu. Atunci cand cel care scrie basmul este incult si basmul este incult, adica opus basmului cult, dar amândoua basmele sunt frumoase, numai ca unul este scris intr-un fel si celalalt in alt fel.

Zoe si Tipãtescu se iubeau pe la spate.

User's Signature

PM
+ Quote Post

BigDefender
post Sep 12 2011, 03:53 PM
Post #34

Group Icon

http://satirikon.ro/2011/09/11/bac-ul-in-2...m-rasul-copios/

User's Signature

PM
+ Quote Post

BigDefender
post Jul 8 2012, 06:23 AM
Post #35

Group Icon

PERLE de la BAC – 2012
“Mircea cel Mare, care prima data a fost batrân, sta la un discurs cu Baiazid. Acesta îl primeste politicos, dar cu obraznicie, si-l face în tot felul, ca pe o albie de porci”
“Mircea cel Batrân a fost înmormântat la Cozia, împreuna cu umbra sa”
“Dintre cele cinci scrisori trimise de Eminescu, prima este considerata a treia”
“Multimile de boieri exploatatori îsi tineau banii numerar în pungi. Haiducii îi atacau si îi usurau de bani în toate baladele”
“Balada e o specie a liricii populare inventata de Ciprian Porumbescu”.
“Receptorul este o femeie foarte frumoasa”
“Autorul îmi prezinta ca sa vad niste imagini auditive si nu numai”
“Eu nu am jurnal pentru ca jurnalul este pentru fete mici”
“Sper ca va (sic!) placut. Cred ca o sa mai vin si la anul.”
“Luceafarul e cea mai lunga poezie româneasca si din lume, desi nu s-a hotarât exact câte strofe are”
“Ce poate fi mai frumos ca o floare albastra? Asa i-a venit poetului ideea sa scrie despre iubirea lui cu o floare care nu creste pe toate drumurile”.
“Nu am o carte preferata, dar m-a impresionat Abecedarul”
“Limba româna este curgatoare si se întinde peste mari si tari”
“Eu si cartea suntem doua zari îndepartate”
“Ionut Strivet” si “Corola de minuni a lumii” a fost scrisa de Lucian Blaga
“Ilie Moromete si-a trimis feciorii la curtea împaratului”
“Misterul nu trebuie lamurit, ci înnodat, încâlcit”
“Sarmanul Dionis” tema ovarului este irezistibila”
“Iubirea-i ca focul, pâna nu-i pui un bat, nu arde”.
Relația profesor-elev e un amestec năstrușnic de sentimente.
Iubirea este cel mai frumos lucru pentru că așa m-a învațat mama care îl iubește pe tata.
Luceafarul a coborât pe Pământ și a făcut sex cu aleasa inimii lui. Cătălina i-a dăruit un copil din flori.
Nu este vorba despre Luceafărul Huilei cum ai crede la început, ci despre o stea.
Ce poate fi mai frumos ca o floare albastră? Așa i-a venit poetului ideea să scrie despre iubirea lui cu o floare care nu crește pe toate drumurile.
Eu nu am jurnal pentru că jurnalul este pentru fete mici.
Din scrisoare lipsește destinatarul și expeditorul.
Mircea cel Bătrân a fost înmormântat la Cozia, împreună cu umbra sa.
Receptorul este o femeie foarte frumoasă.
Încearcă să mă convingă cu tot felul de cuvinte pentru că așa este.
Acest Dionis este pur și simplu distrus de lăcomie, ajunge să se teamă și de sine, că nu cumva să i se fure banii.
Nu am o carte preferată, dar am fost impresionat de abecedar, din care am învățat primele litere, dar și primele poezii.
Conflictul dintre profesor și elev ajunge și la vărsare de sânge.
Sper că va (sic!) plăcut. Cred că o să mai vin și la anul.
Cratima uneori apropie sau alteori departează.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Asimetric
post Jul 8 2012, 08:57 AM
Post #36

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

Cateva dintre ele le-am mai auzit. smile.gif Si cel care le-a cules le-a auzit de mai multe ori, si le-a si scris de mai multe ori.

"Ionut Strivet" si "Corola de minuni a lumii" emo-lol.gif emo-lol.gif

CITEAZA(Aprig @ May 8 2011, 12:12 PM) *
Hai să mergem mai departe. Nu există nici împărțirea la 1. De ce? Ai un număr. Îl împarți la 1. Cît dă? Tot el, deci rămîne întreg. Dacă a rămas întreg înseamnă că n-a fost împărțit, logic. Dacă ar fi fost împărțit i-ar fi lipsit o fărîmă. Deci împărțirea la 1 nu există. De unde schimbăm definiția: 13 e număr prim pentru că se împarte doar la el însuși și la 0.

Sper ca nu spun o prostie, dar impartirea la 0 e cam imposibila...
PM
+ Quote Post

Yelle1
post Jul 8 2012, 07:39 PM
Post #37

SuperStar

Group: Banned by Moderators
From: capatul lumii
Member No.: 1,577

Si cand te gandesti ca profesorii semneaza un acord prin care se angajeaza sa nu divulge "perle" catre presa sau altcineva...
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 22 2014, 07:56 AM
Post #38

StarGazer
Group Icon

"Genul liric poate fi ca un indragostit care cade-n genunchi in fata iubitei si ca o fata care se oftica de dor. Genul epic e la fel, dar nu are versuri, are randuri."

"Zapada saruta intinderile" inseamna ca e foarte intima cu ele. Nu e nepotrivit, adica asa se intampla iarna."

"Titlul este, ca figura de stil, o personalitate."

"Zapada saruta intinderile" se refera la cum se acopera mizeria de pe strada si se simt si intinderile bine. Desigur, poetul isi imagineaza ca sunt oameni si pot fi sarutate."

"Repetitia este cuvantul zapada, pe care autorul il scrie cam des, si in titlu, si in poezie."

"Trasaturile locuitorilor din Maramures sunt mesterimea si smecheria. Adica sunt secretosi cu ce fac in ateliere, sa nu faca si restul ca ei ca n-ar mai avea ce sa vanda la turisti."

"Zona geografica descrisa este Maramuresul, adica tinutul dintre Prut si Nistru, unde se afla si orasul Chisinau.
In acea zona sunt dealuri cu copite si claie de fan."

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Oct 9 2014, 08:06 PM
Post #39

StarGazer
Group Icon

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Oct 10 2014, 06:59 AM
Post #40

StarGazer
Group Icon

From: Brasov
Member No.: 282

Eu refuz sa cred ca e reala treaba shooting.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st July 2018 - 07:00 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum