vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> a inceput biserica sa miste, dreg busuiocul

vesperala
post Jun 26 2008, 02:14 PM
Post #21

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

QUOTE (paulvanorton @ Jun 26 2008, 03:12 PM) *
e un link mai sus cu toata povestirea

scrie că e unchiul ei...nu rudă de sânge...
poate fi unchi și dacă e soțul surorii mamei de exemplu...adică unchi nu înseamnă rudă de sânge...

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

constantin
post Jun 26 2008, 02:23 PM
Post #22

*Membru de Onoare*
Group Icon

Group: Membru de onoare
From: suceava
Member No.: 20

QUOTE (vesperala @ Jun 26 2008, 03:14 PM) *
scrie că e unchiul ei...nu rudă de sânge...
poate fi unchi și dacă e soțul surorii mamei de exemplu...adică unchi nu înseamnă rudă de sânge...

E vorba de fratele mamei.
Deci e ruda de sange, dar din punct de vedere legal nu este stabilit faptul ca presupusul este si autor.

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

PM
+ Quote Post

Eonica
post Jun 26 2008, 02:27 PM
Post #23

SuperStar
Group Icon

Group: Stars
From: jud. Covurlui
Member No.: 8

Pai aici dezbatem daca e ruda de sange, prin alianta, fini sau afini pana la gradul IV de rudenie sau despre implicarea bisericii in acest caz?

Asadar revin la subiect. Desi au mai fost cazuri de copii maltratati, violati, etc. asta e prima data cand aud ca biserica se implica sa ajute (in felul ei). Pana acum de ce nu au mai aparut cu astfel de "oferte"?

User's Signature

"Exista ceva mai rau decat oamenii rai, indiferenta oamenilor buni!"
PM
+ Quote Post

paulvanorton
post Jun 26 2008, 02:37 PM
Post #24

ShiningStar
Group Icon

From: China jud.Galati
Member No.: 7

au mai fost si sunt copii si oameni necajiti dar nu's bani.iar astia iau nu dau.
de unde sa aibe,tu nu stii ca averea lor e in pragul a 10miliarde de euro?
ma scuzati,e posibil sa fie mult mai mare.
ar fi buna o nationalizare.ca ce?nu merge imparatia lui dumnezeu transformata in imparatia tuturor

User's Signature

________________________________________________________________________________

This post has been edited by paulvanorton:acu'3 luni fix...aaa....ba cred ca sunt 6 luni fix.
________________________________________________________________________________

CUMPAR CEASURI VECHI,CHIAR SI NEFUNCTIONALE.

Romanii au talent.
-la furat
PM
+ Quote Post

vesperala
post Jun 26 2008, 02:42 PM
Post #25

Miradoniz
Group Icon

rolleyes.gif să pricep că biserica se implică doar pentru că viitoarea mamă e săracă? dacă era bogată nu avea nimic de făcut?

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

paulvanorton
post Jun 26 2008, 02:45 PM
Post #26

ShiningStar
Group Icon

nenene...biserica se implica doar de imagine.
unde ai vazut tu ca ii pasa bisericii de om?
menirea ei e sa jacmaneasca omul.nu conteaza daca misca sau e mort.

editare mai tarziu:daca mamica'sa era bogata avea grija popa din sat/catun/oras sa fie mai putin bogata.

Edited by paulvanorton: Jun 26 2008, 02:51 PM

User's Signature

This post has been edited by paulvanorton:acu'3 luni fix...aaa....ba cred ca sunt 6 luni fix.

Romanii au talent.
-la furat
PM
+ Quote Post

constantin
post Jun 26 2008, 03:04 PM
Post #27

*Membru de Onoare*
Group Icon

QUOTE (paulvanorton @ Jun 26 2008, 03:45 PM) *
nenene...biserica se implica doar de imagine.
unde ai vazut tu ca ii pasa bisericii de om?
menirea ei e sa jacmaneasca omul.nu conteaza daca misca sau e mort.

editare mai tarziu:daca mamica'sa era bogata avea grija popa din sat/catun/oras sa fie mai putin bogata.

Menirea Bisericii nu e sa jecmaneasca!
Ca Preotii nu sunt asa cum ar trebuii sa fie asta e alta poveste!
Si vina intreaga nu o poarta ei ci si asa zisii credinciosi.

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

PM
+ Quote Post

NightShift
post Jun 26 2008, 03:10 PM
Post #28

Scârțar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

QUOTE (constantin @ Jun 26 2008, 04:04 PM) *
Menirea Bisericii nu e sa jecmaneasca!

Nahh ... discutabil. Intreaba un preot daca face un botez / inmormantare / nunta .. orice; fara sa ai cotizatia la zi, fara bani de lumanare, si alte prostii. Iar cotizatia nu e mica, ATENTIE!!! este 10% din veniturile realizate de-a lungul vietii. ... eventual fa si niste calcule. ;)

edit: N-are legatura, doar mi-am adus aminte de o faza haioasa:
Cand ne-am botezat copiii, de ambele dati m-au pus sa aduc 1 milion, o sticla de vin, lumanari, prosop, (alte prostioare ... nu imi amintesc exact), siiii MARE ATENTIE, 50 de litri de apa calda. Mai frate, nu e destul sa-i toarne o lingurita de apa in cap? Trebuie musai sa-i faca baie? emo-ha.gif ... Am vrut sa aduc si Dalinul, dar la protestele vehemente ale sotiei, am renuntat.

Edited by NightShift: Jun 26 2008, 03:17 PM

User's Signature

PM
+ Quote Post

paulvanorton
post Jun 26 2008, 08:54 PM
Post #29

ShiningStar
Group Icon

n-ai sa vezi religie"organizata"sa faca sau sa fi facut bine vreodata omenirii.
tot pe la stirile de la un respectat post tv un popa intervievat de un jurnalist e intrebat:
ceva de genu':de ce biserica este impotriva acestui avort?
popa primitiv ca de obicei:pentru ca a fost vrerea domnului sa faca copilul ala un copil.
jurnalistul ii raspunde:care vrere a domnului,aia in care sa fie violata o copchila?
ca raspuns popa(idiotul de dostoievschi)prinse a bate campii in cel mai....retardat mod.

User's Signature

Romanii au talent.
-la furat
PM
+ Quote Post

illudere
post Jun 26 2008, 10:38 PM
Post #30

StarGazer
Group Icon

Member No.: 108

http://video.google.com/videoplay?docid=9072119975796993477
PM
+ Quote Post

Eonica
post Jun 27 2008, 08:01 AM
Post #31

SuperStar
Group Icon

From: jud. Covurlui
Member No.: 8

N-am rabdare sa vad filmuletul. Care e morala?

User's Signature

"Exista ceva mai rau decat oamenii rai, indiferenta oamenilor buni!"
PM
+ Quote Post

constantin
post Jun 27 2008, 08:29 AM
Post #32

*Membru de Onoare*
Group Icon

QUOTE (NightShift @ Jun 26 2008, 04:10 PM) *
Nahh ... discutabil. Intreaba un preot daca face un botez / inmormantare / nunta .. orice; fara sa ai cotizatia la zi, fara bani de lumanare, si alte prostii. Iar cotizatia nu e mica, ATENTIE!!! este 10% din veniturile realizate de-a lungul vietii. ... eventual fa si niste calcule. ;)

edit: N-are legatura, doar mi-am adus aminte de o faza haioasa:
Cand ne-am botezat copiii, de ambele dati m-au pus sa aduc 1 milion, o sticla de vin, lumanari, prosop, (alte prostioare ... nu imi amintesc exact), siiii MARE ATENTIE, 50 de litri de apa calda. Mai frate, nu e destul sa-i toarne o lingurita de apa in cap? Trebuie musai sa-i faca baie? emo-ha.gif ... Am vrut sa aduc si Dalinul, dar la protestele vehemente ale sotiei, am renuntat.

Tot oamenii i-au invatat!
Dar eu vorbeam de "menire" si nu de ce a ajuns!

User's Signature

Solomon

PM
+ Quote Post

Orpheus
post Jun 27 2008, 09:04 AM
Post #33

.
Group Icon

From: Bacovia's city
Member No.: 32

Ce este curios, cum de medicina nu este aceeasi peste tot, in sensul ca medici romani au alt prag de pericol fata de omologii lor englezi, aproape la jumatate.

Pana la urma este stiinta medicala sau teama profesionala ?

In ce priveste pozitia ad-hoc a bisericii, este candidata favorita pentru Euronews la sectiunea: no comment.

Apropos, cred ca biserica are semnale ca tot mai multi enoriasi incep sa "vada", si asta ii alarmeaza. Observ an de an, ma refer strict la zona mea, ca la inviere vin tot mai putini oameni,....... oare de ce ?

Biserica stie.....
PM
+ Quote Post

Vesperal News
post Jun 29 2008, 10:03 AM
Post #34

News Bot

Group: Bot
Member No.: 61

Secretarul de stat in Ministerul Sanatatii, Vlad Iliescu, a anuntat ca legea permite intreruperea cursului sarcinii in cazul fetitei de 11 ani, pentru ca gravida este minora, exista riscul de a nu duce la bun sfarsit sarcina, iar fetita nu este pregatita emotional pentru a da nastere unui copil. „Gravida este copil, victima unui abuz sexual, exista riscuri majore pentru sanatatea mintala a gravidei in cazul evolutiei la termen a sarcinii, incapacitatea psihologica a gravidei de a indeplini...

vezi intregul articol

User's Signature

Acest cont este un BOT de știri, nu un user.

PM
+ Quote Post

vesperala
post Jun 29 2008, 10:04 AM
Post #35

Miradoniz
Group Icon

mda...
se treziră

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 11th December 2018 - 06:37 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum