vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Avem sau nu avem voință proprie?

malitzia
post May 22 2008, 09:09 AM
Post #1

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 172

Se pare ca luam decizii cu cateva secunde inainte de a fi constienti de ele. Pfff , atunci cine ia deciziile in locul nostru?? confused.gif

Desigur, întrebarea din titlu poate părea fără sens. La urma urmei deciziile se fac în creier, deci putem spune că oricând avem voință proprie. Cu toate acestea, problema este mai subtilă, așa cum este prezentat foarte frumos de filozoful Daniel C. Dennett: Avem un colțișor din creier unde se manifestă conștiința și de acolo pleacă decizia? Sau deciziile se iau înainte în diverse părți din creier, iar ceea ne numim noi conștiința își asuma (pe furate) luarea deciziilor? În primul caz am spune că avem voință proprie, în al doilea că nu avem.

Discuția de mai sus a fost deschisă acum mai mult de 20 ani în urmă, de către Benjamin Libet. Acesta a raționat că, dacă cea de-a doua variantă este corectă (nu avem de fapt voință proprie), atunci am putea măsura când se ia de fapt decizia din creier, iar acest moment ar trebui să preceadă momentul când subiectul crede că a luat decizia... Cu ajutorul electroencefalogramei, Libet a măsurat că momentul când se ia efectiv decizia în creier precede cu o fracțiune de secundă (câteva sute de milisecunde) momentul când subiectul crede că ia decizia. Adică nu avem voință proprie.

Cititi aici tot articolul...
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

vesperala
post May 24 2008, 04:23 PM
Post #2

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

huh.gif ciudat... mie mi se pare că că m-am decis , spun chiar ce am decis...și hotărăsc pe urmă emo-tease.gif

la drept vorbind chiar dacă ar fi așa, să nu uităm că ne mai și răzgândim în privința acelei decizii...

huh.gif o fi pentru că nu o luăm noi pe prima?

hm, e ca și cu orice altceva, presupun.
adică întâi mă doare și pe urmă îmi dau seama că mă doare, poate durerea a și trecut când spun eu au...
verbalizarea proceselor psihice nu e atât de rapidă cu siguranță, chiar dacă folosim un limbaj prescurtat...

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

blue eyes
post May 25 2008, 06:38 AM
Post #3

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
From: Loc cunoscut
Member No.: 59

am luat o decizie............
in gand............
tac...............
gandesc......gandesc ....o intorc pe toate fetele
e buna ...o aplic
nu ?..........va sta in asteptare

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post May 9 2014, 07:39 AM
Post #4

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Avem, fireste, nimeni nu se naste robot, nici papusi de manipulat cu sfoara nu suntem. Vointa ne face puternici, doar prin ea constientizam ce-i cu adevarat valoros in viata:

"Poate că de abia acum am învățat să prețuiesc pâinea. Pentru că pâinea asta este a mea – ți-am mai spus. Viața m-a așezat aici, lângă pâinea mea. Și atâta timp cât pot să aleg o pâine dintre atâtea pâini, înseamnă că am și eu un loc pe lume. Ajung acasă și tai pâinea pentru prânz. Mușc din pâine și mă uit la ai mei. Ar trebui să le spun și eu ceva, ca să mă țină minte. Dar nu le spun. Îți zic ție, băi, tată: sunt puternic!"

User's Signature

PM
+ Quote Post

Yelle
post Jun 24 2014, 03:20 PM
Post #5

StarGazer

Group: Banned by Moderators
Member No.: 1,771

A mea doarme si nu stiu cum s-o trezesc, ca sa nu fie cu fata-n perna.
PM
+ Quote Post

Aprig
post Jun 24 2014, 03:58 PM
Post #6

Ce avem noi aici?
Group Icon

Group: Stars
From: București
Member No.: 55

E invers. S-a demonstrat deja că uneori efectul precede cauza, deci nici vorbă de voință proprie. Totul este prederminat.

Sau încă nu s-a demonstrat asta?

P-ormă mai e și efectul cu reflexul, cu ăstea, cînd pui frînă înainte să gîndești, sau ferești înainte să vezi, deci clar. Indiferent ce aș face nu e vina mea, nu am avut de ales.

Zen.

*te. Te ferești.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Yelle
post Jan 10 2015, 03:38 PM
Post #7

StarGazer

Group: Banned by Moderators
Member No.: 1,771

Cateodata nu-i de ajuns.
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st October 2017 - 11:22 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum