vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Inmatricularea autoturismelor, Ce trebuie stiut cand se achizitioneaza un autoturism S.H.

anason
post Jun 8 2008, 02:53 PM
Post #21

LittleStar
Group Icon
*

Group: Stars
Member No.: 206

Rog, daca stiti, ce fel se procedeaza in urmatoarea situatie? Doresc sa achizitionez o masina de la cineva care nu a inmatriculat-o inca ci doar a cumparat-o in scopul de a o revinde. Trebuie ca actualul proprietar sa o inmatriculeze mai intai si apoi sa o inmatriculez din nou pe numele meu? Mentionez ca masina nu e la prima inmatriculare.
Imi este neclar ce trebuie facut in aceasta situatie.
Multumesc.
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Chelariu
post Jun 8 2008, 03:00 PM
Post #22

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 83

E suficient sa faceti actele cu ultimul proprietar din CIV - Cartea de Identitate a Vehicolului.
Pentru asta trebuie sa dati de el, sa faceti contractul, sa completati si sa adunati stampilele pe fisa de inmatriculare, sa faceti identificarea la RAR, iar apoi inmatricularea la Politie. In mod normal ar trebui sa coste pana in 150 de euro, acum insa depinde si de distanta pe care trebuie sa o parcurgeti pana la proprietar, daca nu e din acelasi oras.

Cu stima,
Daniel Chelariu
PM
+ Quote Post

anason
post Jun 8 2008, 03:30 PM
Post #23

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 206

Multumesc foarte mult pentru raspuns. O zi buna!
PM
+ Quote Post

constantin
post Jun 9 2008, 06:50 PM
Post #24

*Membru de Onoare*
Group Icon

Group: Membru de onoare
From: suceava
Member No.: 20

Vad in anunturi tot felul de oferte cu autoturisme care sunt oferite cu procura.Care e povestea cu ele?
Pot fi inmatriculate in Romania?Ce se intampla dupa ce expira valabilitatea numerelor?
Pun un link la intamplare cu un astfel de anunt .
http://www.buletinulauto.ro/index.php?acti...m&id=232990

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

PM
+ Quote Post

RoAp
post Jun 9 2008, 06:56 PM
Post #25

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

QUOTE (constantin @ Jun 9 2008, 07:50 PM) *
Vad in anunturi tot felul de oferte cu autoturisme care sunt oferite cu procura.Care e povestea cu ele?
Pot fi inmatriculate in Romania?Ce se intampla dupa ce expira valabilitatea numerelor?
Pun un link la intamplare cu un astfel de anunt .
http://www.buletinulauto.ro/index.php?acti...m&id=232990

Cu tot respectul, feriti-va de asa ceva! N-ati vrea sa-i cunoasteti pe intermediari.
Is masini inscrise in tari cu legislatie permisiva, comunitare si cu drept de circulatie libera la noi.
Intrebati un agent serios de asigurare ce raspundere aveti daca sunteti implicat intr-un accident minor.

De fapt cred ca intuiti riscurile. Toate bune dumneavoastra.
PM
+ Quote Post

constantin
post Jun 10 2008, 07:28 AM
Post #26

*Membru de Onoare*
Group Icon

QUOTE (RoAp @ Jun 9 2008, 07:56 PM) *
Cu tot respectul, feriti-va de asa ceva! N-ati vrea sa-i cunoasteti pe intermediari.
Is masini inscrise in tari cu legislatie permisiva, comunitare si cu drept de circulatie libera la noi.
Intrebati un agent serios de asigurare ce raspundere aveti daca sunteti implicat intr-un accident minor.

De fapt cred ca intuiti riscurile. Toate bune dumneavoastra.

Multumesc RoAp!
Oricum nu m-as baga in ceva dubios.Intrebam din curiozitate.

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

PM
+ Quote Post

Marius
post Oct 31 2008, 09:48 AM
Post #27

FallingStar
Group Icon
**

From: Craiova
Member No.: 559

La capitolul masini second-hand din Vest, alegeti Germania – majoritatea soferilor de acolo exploateaza corect masina, o intretin, o alimenteaza cu combustibili de calitate și ruleaza pe drumuri foarte bune.

Olandezii, belgienii si francezii nu se numara printre cei mai grijulii conducatori auto, italienii si spaniolii sofeaza în spirit latin si nu pun accent pe intretinere.

In general, cu cat o masina are mai multi kilometri la bord, cu atat va necesita mai multe interventii la service. Nu trebuie ignorat nici nivelul de poluare – Euro 3 implica o taxa de mediu mai mare decat Euro 4, la fel cum se intampla și cu un motor mare.

Am ales masina, am vazut dealerul, urmeaza telefonul – sau tentativa de a rezerva masina. Avantaj mare pentru cei care cunosc limba germana.
Cand neamtul aude ca ii vorbesti limba, totul merge mai usor, poate chiar iti rezerva masina, cu toate ca vii din Romania. Daca vorbesti engleza, nu te va aprecia foarte tare.

Etape de parcurs
pentru înmatriculare.

1.Registrul Auto Român – în vederea omologării/autentificării vehiculului/ITP – după caz;
2.Obținerea tipizatelor și completarea acestora (cerere, fișă de înmatriculare, contract de vânzare-cumpărare)
3.Organul fiscal competent al autorității administrației publice locale (DITL) – pentru aplicarea vizei pe fișa de înmatriculare care atestă luarea in evidență a vehicului pentru plata taxei asupra mijloacelor de transport;
4.Achitarea taxelor:
* Autoritatea fiscală competentă - Trezorerie – taxa pe poluare pentru autovehicule;
* CEC – taxa de înmatriculare, taxa certificat de înmatriculare, taxa autorizare provizorie, taxa autorizație de circulație provizorie;
5.Societate de Asigurări – în vederea încheierii asigurării obligatorii de răspundere civilă
6.xerocopierea documentelor originale – unde este cazul;

User's Signature

Trateaza oamenii la fel cum vrei sa te trateze si ei pe tine.
PM
+ Quote Post

constantin
post Oct 31 2008, 12:10 PM
Post #28

*Membru de Onoare*
Group Icon

Intre timp, mi-am cumparat un autoturism marca VW gata adus in tara.M-a costat 3300Eu.
Sunt foarte multumit de achizitie cu toate ca stiu ca in Germania samsarul a dat pe ea doar 1500Eu.
Mai putin multumit sunt de toata bataia de cap legata de inmatriculare.
Sunt programat la RAR abia pentru 4 Dec si sunt deja la al doi-lea set de numere provizorii.

User's Signature

Solomon

PM
+ Quote Post

Marius
post Oct 31 2008, 12:16 PM
Post #29

FallingStar
Group Icon
**

From: Craiova
Member No.: 559

Stiu ca ti-ai cumparat masina de pe forumul marcii respective. biggrin.gif
Ai aflat codul cutiei de viteze, sper!

Edited by last: Oct 31 2008, 12:24 PM

User's Signature

Trateaza oamenii la fel cum vrei sa te trateze si ei pe tine.
PM
+ Quote Post

constantin
post Oct 31 2008, 12:24 PM
Post #30

*Membru de Onoare*
Group Icon

QUOTE (last @ Oct 31 2008, 12:16 PM) *
Stiu ca ti-ai cumparat masina de pe forumul marcii respective. biggrin.gif
Ai aflat codul cutiei de viteze?

...A!
deci ne cunoastem de acolo.
E placut sa aflu asta!

User's Signature

Solomon

PM
+ Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st July 2018 - 05:37 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum