Jump to content
Vesperala Forum

Telepatia


Recommended Posts

M-am gandit sa deschid acest topic aici, pentru ca stiinta nu a reusit sa defineasca concret acesta manifestare a psihicului uman.

 

Fiecare dintre noi am trait cel putin o data acesta stare. Va invit sa dezbatem acest subiect pentru care, stiinta inca nu a gasit o definitie.

 

http://www.elady.ro/articole/Psihologie/Telepatia.html

 

http://www.revistafelicia.ro/da_Telepatia,...are_1002382.htm

 

http://www.atac-online.ro/30-03-2008/Ediso...-telepatia.html

Edited by malitzia
Link to comment
Share on other sites

Telepatia (insemnand literal simtire la distanta) vine din greaca tele ("distanta") si pathe "sentiment" si se referă la abilitatea de a comunica informatie ...

M-as baga si eu in telepatie dar fiindca imi este frica ca o sa rspunda altcineva mai bine NU ''Abonatul telepatic nu poate fi contactat va rugam reveniti...'' ... si ca o remarca de final :Si banuiesc că multi dintre voi au avut clipe de telepatie, de comunicare cu personaje din trecut, sau o fi vorba de un permanent dialog cu noi insine? ... :thanks:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

voi citi articolele mai tarziu

 

despre telepatie pot zice ca trebuie sa ai o anumita puritate si credinta in gandire

pe la 11 ani m-a invatat cineva sa vorbesc prin telepatie...dar numai cu persoana respectiva am putut vorbi si destul de greu

apoi am incercat si cu o pisica dar nu stiu ce a fost real si ce a fost gandul meu

apoi stiu ca am incercat si cu lucruri, de exemplu un calculator de birou si i-am cerut sa-mi faca o inmultire al carui raspuns sa nu-l pot calcula eu mintal, ceva de genul 34*45 si raspunsul mi-a venit instantaneu in minte. cand l-am verificat mai tarziu...era corect

 

acum nu mai practic telepatia, insa ,poate din cauza ei, pot citi gandurile oamenilor....e ca si cum vin spre mine si eu le captez

dar nu mereu, sunt anumite momente

cateodata cand ma gandesc intens la o persoana imi apar gandurile ei sau chiar imagini cu ea in acel moment

dar toate depind mult si de starea in care ma aflu

 

 

Doru, mesajul tau va fi receptat mai tarziu de acea persoana

poate fi ceva de genul : "Va rugam sa lasati un mesaj dupa semnalul sonor: tttt" :happymail:

Edited by Artemis_Dida
Link to comment
Share on other sites

Exista persoane care se pricep foarte bine la a fi receptori. Si eu am aceasta capacitate. Imediat simt cand cineva se gandeste la mine, stiu uneori cine ma suna inainte de a ajunge la telefon . Nu mai zic de empatie...simt tot ce simte o persoana care este langa mine. Uneori ma deranjeaza asta.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca oricine poate sa exerseze telepatia.

Creierul omului are putere enorma.

Stim numai un mic percent din ce poate face creierul nostru.

 

Cred ca nu trebuie sa ne fie frica sa incercam

este superb sa stii ca cineva poate sa asculta gindurile pe care le transmiti , si ca poti sa ai acest tip de comunicare cu cineva.

 

Multe persoane spun ca nu pot sa au resultat cind incearca, cred ca asta se intimpla pt ca frica de necunoscut le blocheaza.

 

 

ah scuza-ma pt romana mea...nu pot sa folosesc multe cuvinte la care ma gindesc si ma aud ca un copil, folosind numai cuvinte usoare :(

Link to comment
Share on other sites

Cred ca oricine poate sa exerseze telepatia.

Creierul omului are putere enorma.

Stim numai un mic percent din ce poate face creierul nostru.

 

Cred ca nu trebuie sa ne fie frica sa incercam

este superb sa stii ca cineva poate sa asculta gindurile pe care le transmiti , si ca poti sa ai acest tip de comunicare cu cineva.

 

Multe persoane spun ca nu pot sa au resultat cind incearca, cred ca asta se intimpla pt ca frica de necunoscut le blocheaza.

 

 

ah scuza-ma pt romana mea...nu pot sa folosesc multe cuvinte la care ma gindesc si ma aud ca un copil, folosind numai cuvinte usoare :(

 

Eu cred ca vorbesti foarte bine! Bine ai venit! :flowers:

Link to comment
Share on other sites

cert e că eu gânduri nu ştiu să citesc... :huh:

 

Idem. Nu stiu eu sa citesc printre randuri, dar sa receptionez si sa transmit ganduri :sorry:

Am citit despre puterea miraculoasa a gandului . Daca te gandesti mereu la cineva... si te gandesti din toata inima, atunci si gandurile aceluia se vor indrepta spre tine. Asta ar fi esenta...mie nu mi-a reusit. Niciodata.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Cred ca si eu am usoare inclinatii spre telepatie. Cateodata visez o persoana cu care nu m-am vazut de mult timp si ori ma intalnesc cu ea, ori ma suna, ori primesc mail, etc. Cu mama insa am sigur o legatura telepatica. Daca suntem departe, ni se intampla la amandoua sa ne visam si a doua zi una dintre noi sa o sune pe cealalta. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu pot simti cand cineva se apropie de mine sau cateodata simt o prezenta permanenta panga mine si cam imi este teama cateodata. Nu stiu ce poate fi asta.

 

Mama poate sa zica cand cineva o suna inainte.

 

 

OFF: Chinezii au inventata un robot care este controlat de undele creierului.

Edited by kykykyky
Link to comment
Share on other sites

:goodnight:

M-am gandit sa deschid acest topic aici, pentru ca stiinta nu a reusit sa defineasca concret acesta manifestare a psihicului uman.

 

Fiecare dintre noi am trait cel putin o data acesta stare. Va invit sa dezbatem acest subiect pentru care, stiinta inca nu a gasit o definitie.

 

http://www.elady.ro/articole/Psihologie/Telepatia.html

 

http://www.revistafelicia.ro/da_Telepatia,...are_1002382.htm

 

http://www.atac-online.ro/30-03-2008/Ediso...-telepatia.html

Eu pot sa zic ca am trait pe viu un astfel de fenomen telepatic, iata intamplarea: Intr-o dimineata suna un telefon in momentul cand

visam mai multi puisori de pisica....cand sa raspund la telefon, sora-mea ma anunta ca pisica ei a nascut 6 pisicute.

Link to comment
Share on other sites

:goodnight:

Eu pot sa zic ca am trait pe viu un astfel de fenomen telepatic, iata intamplarea: Intr-o dimineata suna un telefon in momentul cand

visam mai multi puisori de pisica....cand sa raspund la telefon, sora-mea ma anunta ca pisica ei a nascut 6 pisicute.

:welcome: Bine ai venit. Telepatia clasica ca sa-i zic asa e cand auzi in capsorul tau exact ce gandeste celalalt. Adica eu vorbesc acum cu tine si tu auzi si ce gandesc. Esti constient de asta.

Al tau se poate numi un fel de vis premonitoriu

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt interesata de subiectele astea.. de parapsihologie, desi nu am citit foarte mult, si nici nu stiu mare lucru. Imi place si astrologia. Citesc cu placere tot ce scrie pe forum legat de aceste subiecte. :)

Edited by Cryss
Link to comment
Share on other sites

Pai te asteptam si pe aria de astrologie. Eu as posta mai mult acolo, dar stiu ca as vorbi singura. :rolleyes:

 

Pai .. am citit.. dar nu stiu ce sa spun.. adica.. eu nu am nici un fel de cunostinte in materie de astrologie, eu doar citesc.. si incerc sa corelez informatiile cu.. mine. :lol: Dar imi place la nebunie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Exista persoane care se pricep foarte bine la a fi receptori. Si eu am aceasta capacitate. Imediat simt cand cineva se gandeste la mine, stiu uneori cine ma suna inainte de a ajunge la telefon . Nu mai zic de empatie...simt tot ce simte o persoana care este langa mine. Uneori ma deranjeaza asta.

 

Şi eu .. dar nu mă deranjează. Uneori, pentru a nu simţi ce simte acea persoană de lângă mine, mă gândesc la diferite melodii, şi le mimez (în gând).

 

M-am gandit sa deschid acest topic aici, pentru ca stiinta nu a reusit sa defineasca concret acesta manifestare a psihicului uman.

 

Fiecare dintre noi am trait cel putin o data acesta stare. Va invit sa dezbatem acest subiect pentru care, stiinta inca nu a gasit o definitie.

 

http://www.elady.ro/articole/Psihologie/Telepatia.html

 

http://www.revistafelicia.ro/da_Telepatia,...are_1002382.htm

 

http://www.atac-online.ro/30-03-2008/Ediso...-telepatia.html

 

 

Şi eu am experienţe, dar acum o să îţi dau o definiţie pentru telepatie... sper să îţi fie pe înţeles.Dicţionarul Explicativ al limbii române spune că este o "facultate psihologică , atribuită unor oameni de a percepe în gând fenomene care nu sunt în raza simţurilor lor, şi de a transmite gândul altor persoane,aflate la mare distanţă,fără a folosiorganele de simţ obişnuite." Cu alte cuvinte, telepatia consta in perceperea fenomenelor şi a gândurilor de la distanţă, dar nu numai :hm: . Dicţionarul Academiei Române dă o definiţie asemănătoare telepatiei, dar nu uită să adauge că "ea este contestată de unii."

 

 

Altfel spus, daca fenomenele telepatice se produc fără concursul organelor de simţ, înseamnă că ele au loc doar pe plan mental. Mai exact, gândurile telepatice se formează pe creier, la nivelul subconştientului, tot creierul fiind responsabil şi de transmiterea respectivelor gânduri către persoana vizată.

 

Mai pe înţelesul tuturor, fenomenul psihic numit telepatie are loc între două minşi si reprezintă transferul de gânduri, imagini mentale, idei, sentimente sau senzaţii între cele două persoane

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...