vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Telepatia

malitzia
post Apr 14 2009, 06:36 PM
Post #21

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 172

Pai te asteptam si pe aria de astrologie. Eu as posta mai mult acolo, dar stiu ca as vorbi singura. rolleyes.gif
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Cryss
post Apr 14 2009, 08:45 PM
Post #22

RisingStar

Group: Guests
From: Iasi
Member No.: 883

QUOTE (malitzia @ Apr 14 2009, 06:36 PM) *
Pai te asteptam si pe aria de astrologie. Eu as posta mai mult acolo, dar stiu ca as vorbi singura. rolleyes.gif

Pai .. am citit.. dar nu stiu ce sa spun.. adica.. eu nu am nici un fel de cunostinte in materie de astrologie, eu doar citesc.. si incerc sa corelez informatiile cu.. mine. emo-lol.gif Dar imi place la nebunie.

User's Signature

foryouforyou
PM
+ Quote Post

Gliphy
post May 3 2009, 06:37 PM
Post #23

StarGazer
Group Icon

From: Medias
Member No.: 956

QUOTE (malitzia @ Aug 21 2008, 10:31 AM) *
Exista persoane care se pricep foarte bine la a fi receptori. Si eu am aceasta capacitate. Imediat simt cand cineva se gandeste la mine, stiu uneori cine ma suna inainte de a ajunge la telefon . Nu mai zic de empatie...simt tot ce simte o persoana care este langa mine. Uneori ma deranjeaza asta.

Și eu .. dar nu mă deranjează. Uneori, pentru a nu simți ce simte acea persoană de lângă mine, mă gândesc la diferite melodii, și le mimez (în gând).

QUOTE (malitzia @ May 14 2008, 12:05 PM) *
M-am gandit sa deschid acest topic aici, pentru ca stiinta nu a reusit sa defineasca concret acesta manifestare a psihicului uman.

Fiecare dintre noi am trait cel putin o data acesta stare. Va invit sa dezbatem acest subiect pentru care, stiinta inca nu a gasit o definitie.

http://www.elady.ro/articole/Psihologie/Telepatia.html

http://www.revistafelicia.ro/da_Telepatia,...are_1002382.htm

http://www.atac-online.ro/30-03-2008/Ediso...-telepatia.html

Și eu am experiențe, dar acum o să îți dau o definiție pentru telepatie... sper să îți fie pe înțeles.Dicționarul Explicativ al limbii române spune că este o "facultate psihologică , atribuită unor oameni de a percepe în gând fenomene care nu sunt în raza simțurilor lor, și de a transmite gândul altor persoane,aflate la mare distanță,fără a folosiorganele de simț obișnuite." Cu alte cuvinte, telepatia consta in perceperea fenomenelor și a gândurilor de la distanță, dar nu numai hm.gif . Dicționarul Academiei Române dă o definiție asemănătoare telepatiei, dar nu uită să adauge că "ea este contestată de unii."

Altfel spus, daca fenomenele telepatice se produc fără concursul organelor de simț, înseamnă că ele au loc doar pe plan mental. Mai exact, gândurile telepatice se formează pe creier, la nivelul subconștientului, tot creierul fiind responsabil și de transmiterea respectivelor gânduri către persoana vizată.

Mai pe înțelesul tuturor, fenomenul psihic numit telepatie are loc între două minși si reprezintă transferul de gânduri, imagini mentale, idei, sentimente sau senzații între cele două persoane

User's Signature

Stiu ca nu ma consideri atat de talentata la arte plastice, dar sa pictez sufletele in rogvaiv este hobby-ul meu. Nu poti sa-mi iei asta. Recunoaste ca la final imi ies niste lucrari reusite!
P.s : I love you..
PM
+ Quote Post

malitzia
post May 3 2009, 07:14 PM
Post #24

StarGazer
Group Icon

Member No.: 172

Cam asa. rolleyes.gif
PM
+ Quote Post

Gliphy
post May 4 2009, 02:04 PM
Post #25

StarGazer
Group Icon

From: Medias
Member No.: 956

Nu stiu unde ma gandeam cand am scris, dar sper ca ati inteles bblush.gif

User's Signature

Stiu ca nu ma consideri atat de talentata la arte plastice, dar sa pictez sufletele in rogvaiv este hobby-ul meu. Nu poti sa-mi iei asta. Recunoaste ca la final imi ies niste lucrari reusite!
P.s : I love you..
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Jan 3 2015, 08:06 PM
Post #26

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

Cred ca explicatia e asa. Am inventat-o in urma cu putin timp, dar cred ca e plauzibila.
Deci. Fara deci.
Deci, toti oamenii emit un fel de unde... electromagnetice (rezultate din activitatea cerebrala), de diverse frecvente. Frecventele sunt setate in urma interactiunilor anterioare cu anumite persoane. Oarecum... egalizate. Asa ca o frecventa poate fi receptionata doar de creierul care emite unde de aceeasi frecventa. Iar semnalul poate fi mai slab sau mai puternic. Si, pentru ca pe Pamant nu exista nimic care poate avea viteza luminii - nici macar lumina, undele mai slabe se pierd in atmosfera inainte de a ajunge la receptor. Cele puternice ajung, de cele mai multe ori, fiind captate de creierele care lucreaza la aceleasi frecvente.
Ceva de genul. emo-um.gif
Mai am de lucrat la teoria mea.
PM
+ Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th July 2018 - 06:42 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum