vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> TOTAL ERONAT!

vesperala
post Jan 13 2008, 09:28 PM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

cnd ceri o părere sau o exprimi pe a ta, ţi se răspunde prin forum adesea n felul acesta...
sunt eu cănuţă om sucit, sau mai au şi alţii senzaţia de gol n stomac atunci cnd citesc aceste cuvinte? nu de alta, dar chiar dacă apoi cuvintele sunt justificate stufos şi documentat, eu nu mai citesc acele argumente... e ca un fel de reacţie psihică de autoapărare...

cred că aşa se ntmplă şi cu elevii, dacă i opreşti cu aceste vorbe din ceea ce spun... ei bine sunt convinsă că ar tăcea mlc pnă să sfrşitul orei majoritatea.

cam aşa şi cu adulţii. cel puţin eu nu reuşesc să mai urmăresc nimic din explicaţie, dacă sunt contrazisă att de virulent, de parcă s-ar nega faptul că am dreptul la o părere proprie, de parcă ar deţine adevărul absolut cel ce mi vorbeşte...

voi ce credeţi? cum receptaţi un "total eronat!" ?

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea şi soarele-i fereasta/La temniţa vieţii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, până ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

puiu.t
post Jan 13 2008, 09:31 PM
Post #2

Banned
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 14

cel putin cu curiozitate, .....

User's Signature

This user is no longer a member of vesperala*forum
PM
+ Quote Post

vesperala
post Jan 13 2008, 09:32 PM
Post #3

Miradoniz
Group Icon

QUOTE (puiu.t @ Jan 13 2008, 09:31 PM)
cel putin cu curiozitate, .....

probabil de aceea l şi foloseşti... doar că nu ştii şi că poate genera antipatie.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea şi soarele-i fereasta/La temniţa vieţii
Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

puiu.t
post Jan 13 2008, 09:48 PM
Post #4

Banned
Group Icon

total eronat
mai intai nu caut antipatia nimanui, dar imi pare o ipocrizie sa sustin altceva decat ce gandessc, doar cu gandul de a nu rani pe cineva la care tin mult.
antipatia spontana la care te referi este doar rigiditatea gandirii, cautarea impunerii unei idei cu orice pret, si tine mai mult de orgoliu....
cu mult timp in urma am vazut un film cu un colegiu englezesc de ''vita veche'' in care o profesoara severa si hatra reactiona cam la fel la orice raspuns indiferent de forma lui prin cuvintele: esti obraznic! si ameninta cu aratatorul

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Jan 13 2008, 09:52 PM
Post #5

Miradoniz
Group Icon

rigiditate sau nu, eu măcar recunosc faptul că simt această reacţie spontană de ndepărtare... faptul că nu te deranjează să o provoci, ba mai şi subliniezi, ţine de emanciparea gndirii presupun...

sincer, vorbele tale jignesc.

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 13 2008, 09:54 PM
Post #6

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

De acord cu Vesperala. Orice subiect poate fi comentat din mai multe puncte de vedere,se preteaza la interpretari , in functie de unghiul din care privesti. Nimic nu e batut in cuie. Ceea ce inveti astazi, maine s-ar putea sa nu mai fie valabil. Daca nu as fi de acord cu cineva ,as interveni de maniera asta: "eu am citit ca..." ,"eu am auzit ca..." ," eu cred ca..."," eu stiam ca...". emo-flowers.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

puiu.t
post Jan 13 2008, 09:54 PM
Post #7

Banned
Group Icon

cheer.gif ..vorbele tale ma doare! cheer.gif
emo-peace.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Orpheus
post Jan 13 2008, 09:56 PM
Post #8

.
Group Icon

From: Bacovia's city
Member No.: 32

QUOTE (vesperala @ Jan 13 2008, 09:28 PM)
cnd ceri o părere sau o exprimi pe a ta, ţi se răspunde prin forum adesea n felul acesta...
sunt eu cănuţă om sucit, sau mai au şi alţii senzaţia de gol n stomac atunci cnd citesc aceste cuvinte? nu de alta, dar chiar dacă apoi cuvintele sunt justificate stufos şi documentat, eu nu mai citesc acele argumente... e ca un fel de reacţie psihică de autoapărare...

cred că aşa se ntmplă şi cu elevii, dacă i opreşti cu aceste vorbe din ceea ce spun... ei bine sunt convinsă că ar tăcea mlc pnă să sfrşitul orei majoritatea.

cam aşa şi cu adulţii. cel puţin eu nu reuşesc să mai urmăresc nimic din explicaţie, dacă sunt contrazisă att de virulent, de parcă s-ar nega faptul că am dreptul la o părere proprie, de parcă ar deţine adevărul absolut cel ce mi vorbeşte...

voi ce credeţi? cum receptaţi un "total eronat!" ?

Total eronat, interesant subiect. Am auzit de multe ori in viata expresia si in totdeauna venea din partea cuiva gata pus pe contraziceri, este bine sa nu facem astfel de afirmatii chiar daca avem dovezile necesare pentru a dovedii eroarea. Sunt o mutime de metode si moduri de a arata si corecta o eroare, moduri mult mai prietenoase decat categoricul "Total eronat", dar daca ne inselam, daca nu este eronat si noi etichetam deja. Cum spunea si Vesp, aceasta expresie, dar si altele, te estompeaza pur si simplu, taie orice dialog, te face sa te simti total in afara si lipsit de vreo sansa sa mai argumentezi ceva. De obicei se da ignore si se evita pe viitor dialogul cu persoana care se exprima atat de categoric si fara echivoc. Dupa parerea mea persoanele care procedeaza asa sunt persoanele care nu si-au gasit un loc in societate, cele care sunt impinse, marginalizate, este un mod agresiv de a se introduce intr-un colectiv etaland cunostintele "vaste" pe care le au, fara sa tina cont de parerile cuiva. Si din pacate sunt destui

Edited by Black Hawk: Jan 13 2008, 10:07 PM
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 13 2008, 09:59 PM
Post #9

StarGazer
Group Icon

Hei,ce faceti ,va certati? Eu avusei impresia ca V. se refera la un caz anume,trecut.
Nuuuu,nu va certati! Va roooog!

User's Signature

PM
+ Quote Post

puiu.t
post Jan 13 2008, 10:04 PM
Post #10

Banned
Group Icon

Puiule, total eronat!
Modul tau de exprimare ascunde mai degraba furia, neputinta sau poate.....teama de ignore!

User's Signature

PM
+ Quote Post

puiu.t
post Jan 13 2008, 10:06 PM
Post #11

Banned
Group Icon

QUOTE (Narcis @ Jan 13 2008, 07:59 PM)
Hei,ce faceti ,va certati? Eu avusei impresia ca V. se refera la un caz anume,trecut.

ce cearta?
sunt doar sageti simpatice aruncate de-un arcas ''amor'' azi cam zurbagiu emo-airkiss.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Orpheus
post Jan 13 2008, 10:12 PM
Post #12

.
Group Icon

From: Bacovia's city
Member No.: 32

QUOTE (Narcis @ Jan 13 2008, 09:59 PM)

Nu se cearta nimeni, Narcis, ceea ce noi spuneam era si o recunoastere a existentei unei astfel de expresii dar si o povata ca noi sa nu procedam asa cu altii emo-yes.gif

Edited by Black Hawk: Jan 13 2008, 10:13 PM
PM
+ Quote Post

vesperala
post Jan 13 2008, 10:17 PM
Post #13

Miradoniz
Group Icon

QUOTE (puiu.t @ Jan 13 2008, 10:04 PM)
Puiule, total eronat!
Modul tau de exprimare ascunde mai degraba furia, neputinta sau poate.....teama de ignore!

te-a fi ntrebat dac eti convins de ceea ce spui...dar debutul pledoariei arat c deja i-ai pus etichet.

i repet: sunt etichetri jignitoare i total gratuite.

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

rubens
post Jan 23 2008, 12:17 PM
Post #14

Qui triomphe de lui-meme, possede la force.Lao-Tseu
Group Icon

Member No.: 30

Cine poate pretinde ca detine adevarul ?
Eu incerc pe cit se poate sa ma exprim prin : cred ca, poate si tu ai dreptate, nu ma gindisem si la varianta asta, din experienta mea am vazut ca.....sau ... nu sunt de acord pentru ca ....
Totul e relativ, TOTUL ...
Functie de cum sunt expuse, polemicile pot fi constructive sau destructive, deci, atentie ( mamaie zicea ca inainte sa scoti o vorba sa invirti de 10 ori limba in gura ).
Cind sunt contrazisa cu inversunare ... daca mi se pare ca interlocutorul nu se apropie deloc cu ideea pe care o sustin, nici nu ma plec nici nu ma indirjesc, trec mai departe si caut altul...

"cel puţin eu nu reuşesc să mai urmăresc nimic din explicaţie, dacă sunt contrazisă att de virulent,"
Nu-ti pierde nici firea nici timpul ... intoarce spatele oricarei forme de violenta, inclusiv verbala, vei gasi in mod sigur alte si alte pareri , te poti imbogati fara sa fie nevoie sa accepti impulsivitatea altora.
Chiar daca sunt idei opuse, nu trebuie uitat ca " vorba dulce mult aduce".
Vishenka_11.gif
PM
+ Quote Post

redbyst
post Jan 24 2008, 12:15 PM
Post #15

FallingStar
Group Icon
**

Member No.: 51

cel care pronunta "TOTAL ERONAT" in cele mai multe cazuri nu detine si adevarul absolut si merita contrazis daca nu este o persoana labil psihic,

User's Signature

Sunt inofensiv dar gandul meu e CRIMINAL !
PM
+ Quote Post

Ally
post Jan 30 2008, 07:20 PM
Post #16

Falling star
Group Icon

From: departe...cat de departe!
Member No.: 42

Un "total eronat"as accepta de la detinatorul adevarului suprem.De la "muritorii de rand" as accepta doar "total eronat fata de ce am eu in minte" .Totul este relativ (si nu-mi apartine afirmatia,e a altuia mult mai "dastept "ca mine :D )si de aia nu-mi prea place sa accept "totalitatea" de la cineva tot atat de limitat ca si mine.

User's Signature

Nimic nu e ceea ce pare.
Nimeni nu este atat de prost sau de intelept pe cat se crede.

Imi rezerv dreptul de a scrie cu "agramaticalitati"
Omnia mutantur, nihil interit.
PM
+ Quote Post

puiu.t
post Jan 31 2008, 08:11 AM
Post #17

Banned
Group Icon

partial eronat!!!!!!
unde ati uitat oare hazul?

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 9 2013, 08:49 PM
Post #18

StarGazer
Group Icon

Fiecare om crede intr-un anumit adevar. Adevarul lui. In numele propriului adevar isi imagineaza ca are dreptul sa urasca, adesea chiar sa ucida pe cel care crede in alta marca de adevar. Nu vreau sa neg existenta adevarului, evident ca trebuie sa dam atentie acestei notiuni fundamentale, dar nu trebuie sa pierdem din vedere ca, totusi , omul este mai pretios decat "adevarul" sau.

User's Signature

PM
+ Quote Post

visdevara
post Jan 11 2013, 09:29 AM
Post #19

ShiningStar
Group Icon

Member No.: 1,680

QUOTE (Narcisa @ Jan 9 2013, 09:49 PM) *
Fiecare om crede intr-un anumit adevar. Adevarul lui. In numele propriului adevar isi imagineaza ca are dreptul sa urasca, adesea chiar sa ucida pe cel care crede in alta marca de adevar. Nu vreau sa neg existenta adevarului, evident ca trebuie sa dam atentie acestei notiuni fundamentale, dar nu trebuie sa pierdem din vedere ca, totusi , omul este mai pretios decat "adevarul" sau.

... sau si minciuna ii un adevar daca o repetam l-a nesfarsit ajungem sa o credem. sa o tranform in adevar, un adevar mai adevar decat adevarul adevarat...

User's Signature

maiviiozi@hotmail.com
PM
+ Quote Post

Radu_RoAp
post Jan 11 2013, 03:42 PM
Post #20

SuperStar

Group: Banned by Moderators
Member No.: 1,696

QUOTE (Narcisa @ Jan 9 2013, 08:49 PM) *

E posibil. Rar!

Pana atunci reevaluati asocierea "user/om".

Cateodata ar trebui sa functioneze.
PM
+ Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th September 2018 - 04:59 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum