vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Crestinismul ..., scurt istoric

Alexandros
post Mar 8 2009, 06:29 PM
Post #21

RisingStar
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 855

QUOTE (Sykarian @ Jan 10 2008, 08:55 PM) *
Astfel s-a raspandit si o SECTA a religiei Iudaice ....Secta nazariteanului Isus....secta nascuta dupa moartea cumplita a carismaticului Isus, dar care a inteles sa urmeze religia Iudaica dar modificata si completata de Invataturile revolutionare pentru acea vreme ale lui Isus Christos!

Intr-adevar,revolutionare. Sa intorci obrazul atunci cand esti batjocorit nu este la indemana oricui. Hristos a fost profetit inca din Vechiul Testament,baza Noului Testament fiind implinirea Legii V.T. in Hristos. Conflictul dintre Iacob si Pavel este alta poveste.
Astfel si in imperiul roman dupa 300 de ani de prigoana religioasa Imparatul Constantin a permis practicarea Religiei Iudaice si sub forma Sectei Nazaritene care urma invataturile lui Isus, prin Edictul de Toleranta de la Milano, ( ulterior gnosticilor ...alta secta a religiei iudaice ... li s-a interzis dreptul de a-si exercita credinta)!

Si aici te gasesc cu basme de fratii Grimm. Vezi ce spun Eusebiu sau Lactantiu despre Constantin si despre cum a invins el pe Maxentius in batalia de la podul cu pricina. Dar mai ales,vezi sub care simbol a biruit,caci nu a fost Vulturul.

Ca urmare Constantin s-a hotarat sa distruga orice influenta iudaica in religia pe care acum o controla ... iar prin cele 4 conciclii s-a distantat definitiv de Iudaism, dand viata unei noi religii cu alte "legi", alte ritualuri si alte "misiuni divine" !
Deci a facut o religie noua, radical diferita de cea a lui Isus, folosind scriptura iudeilor si mitul invatatorului lor!

Acele Sinoade s-au intrunit doar pentru clarificara ereziilor si rezolvarea problemelor de ordin dogmatic.
In concluzie ..crestinii de azi ...nu urmeaza calea lui isus ...care era Iudaismul ...ci calea cea noua a lui Constantin!

Nu Constantin este inventatorul crestinismului,el doar i-a conferit libertate pentru ca cei care erau crestini sa nu mai fie macelariti ca animalele.

Edited by Iskander: Mar 8 2009, 06:31 PM
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

BigDefender
post Mar 8 2009, 08:41 PM
Post #22

de la mine mai mult, de la altii mai putin
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Buzau-Romania
Member No.: 18

Iskander, pe mai multe Forumuri il contrazic pe Sykaryan ca fiind DEIST, dar el nu recunoaste asta, asa ca nu-i mai raspund!

User's Signature

Pace celor ce vin, bucurie celor ce raman, binecuvantare celor ce pleaca!

PM
+ Quote Post

Alexandros
post Mar 8 2009, 08:44 PM
Post #23

RisingStar
Group Icon

CITEAZA(BigDefender @ Mar 8 2009, 08:41 PM) *
Iskander, pe mai multe Forumuri il contrazic pe Sykaryan ca fiind DEIST, dar el nu recunoaste asta, asa ca nu-i mai raspund!

Da,si eu cred ca se incadreaza perfect in acel tipar.
PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 8 2009, 08:49 PM
Post #24

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

smile.gif ar trebui discutatŃ tema, nu userii unsure.gif

User's Signature

O racl─â mare-i lumea. Stelele-s cuie/B─âtute-n ea ┼či soarele-i fereasta/La temni┼úa vie┼úii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, până ce pier...

PM
+ Quote Post

Alexandros
post Mar 8 2009, 08:51 PM
Post #25

RisingStar
Group Icon

CITEAZA(vesperala @ Mar 8 2009, 08:49 PM) *
smile.gif ar trebui discutatŃ tema, nu userii unsure.gif

Am inteles. emo-ping.gif
PM
+ Quote Post

soimos
post May 5 2009, 01:28 PM
Post #26

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 953

QUOTE (BigDefender @ Mar 8 2009, 09:41 PM) *

Hai convinge-ma si pe mine ca faci ce spui!
Nu de alta dar eu stiu ca Sykarian e liber cugetator si nu Deist ...si mai stiu ca nimeni in afara lui Eugen.b de pe forumul ziare nu a vorbit cu el despre "credinta" lui!

Am pus cuvantul credinta in ghilimele caci stiu ca Sykarian (adica alter-ego-ul meu) la fel ca si Isus nu da doi bani pe credinta ... pentru ca insusi Isus (si dupa modelul acestuia si Sykarian) propovaduieste Iubirea si nu credinta .... si mantuirea prin fapte corecte (cele de sub lege) si nu mantuirea prin credinta ...adica cea pe care o propovaduieste biserica crestina !
Sau cu alte cuvinte ...si prin asta ne apropiem de subiectul acestui topic ...crestinismul recte biserica crestina este calea mincinoasa ... nu in ultimul rand pentru ca Isus recunostea un singur templu al lui Dumnezeu locuit de Duhul Sfant ...si acesta nu este cladire din piatra ci Corpul Omului (Corinteni 3, 16) ba chiar este impotriva celor care se duc sa se roage in biserici de piatra cum vedem in Matei 6.6

Edited by soimos: May 5 2009, 01:28 PM

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jun 26 2014, 10:38 AM
Post #27

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Amin!

User's Signature

PM
+ Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th December 2018 - 03:30 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum