vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> CINEMATECA, sa ne amintim si sa recomandam

vesperala
post Mar 10 2008, 03:20 PM
Post #21

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Tarzan..:tarzan:

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea şi soarele-i fereasta/La temniţa vieţii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, până ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Jul 28 2008, 07:08 PM
Post #22

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

The Godfather. Toate mi-au placut in mod egal, fiind singurele filme de dinainte de '90 pe care le-am vazut in intregime, fara sa ma plictisesc de moarte (alaturi de Scarface, doar ca la asta am avut tentative de a-l inchide inainte de sfarsit).

The Prestige, The Illusionist. Ambele au cam aceeasi tema: povestea unui iluzionist. In primul iluzionistul este Alfred Borden (Christian Bale), a carui sotie, care ii e si asistenta, moare intr-unul din numerele de iluzionism, chiar pe scena. Borden il invinuieste pe partenerul lui si, totodata, prietenul lui cel mai bun, Robert Angier (Hugh Jackman) de decesul sotiei lui, in scurt timp devenind rivali, fiecare dand reprezentatii pe cont propriu, sabotand, in acelasi timp, numerele celuilalt.
The Illusionist este povestea unui iluzionist, supranumit Einsenheim (Edward Norton), care este indragostit de o fata dintr-o familie foarte bogata, doar ca aceasta este fortata sa se marite cu printul mostenitor. Einsenheim isi foloseste abilitatile pentru a o "elibera" pe femeie de aceasta obligatie. smile.gif

Pentru fanii filmelor cu super-eroi, am doar trei cuvinte: The Dark Knight. Asta e singurul care conteaza cu adevarat printre filmele de gen. Superman Returns si seria Spider-Man sunt niste glume proaste. In The Dark Knight, spre deosebire de celelalte filme, firul filmului se invarte in jurul personajului negativ, si nu in jurul eroului.
Sin City, iarasi un film bun, cu un iz de benzi desenate, dar cu povesti mult mai complicate, trei la numar, aparent fara nicio legatura intre ele, dar, la o privire mai atenta, fiecare e intr-un fel influentata de cealalta.

Adventure:
Pirates of the Caribbean Un film bun, toate cele trei parti ale sale de pana acum fiind de o calitate, zic eu, mai mare decat cea perceputa de majoritatea oamenilor. Are cam tot ce poate avea un film: o poveste de dragoste, actiune, lupta contra raului, putin SF, umor, iar personajul Jack Sparrow e extrem de bine realizat si interpretat. Celelalte personaje practic "depind" de el, in acelasi timp avand personalitati foarte bine definite.
Lord of the Rings.

Celor carora le plac filmele cu un aer macabru le recomand seria SAW. Personajul principal este, dupa parerea mea, cel mai inteligent personaj dintr-un film horror; nu macelareste tot ce gaseste (cum se intampla in filmele horror proaste, ca Texas Chainsaw Massacre), ci are metode extrem de complexe de a-si face victimele sa ii cada in capcana, lucrand pe latura psihologica. Practic, el nu are niciun fel de contact cu victimele sale, nici macar vizual, singurele mijloace de comunicare fiind un reportofon cu o caseta inregistrata si o papusa "vorbitoare", aceasta (comunicarea) facandu-se intr-o singura directie.

Sa nu uit de Requiem for a dream. Mama, fiu, viitoare nora. Totul e perfect, sau cel putin asa pare. Incercand sa isi indeplineasca visele, toti trei ajung dependenti de droguri, totul luand o intorsatura nu tocmai placuta.

Edited by Stelist_4_3v3r: Jul 28 2008, 07:43 PM
PM
+ Quote Post

vesperala
post Jul 28 2008, 07:43 PM
Post #23

Miradoniz
Group Icon

Lord of the Rings e din 2001...

smile.gif Pare mai vechi?

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea şi soarele-i fereasta/La temniţa vieţii
Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

Asimetric
post Jul 28 2008, 07:46 PM
Post #24

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

Scuze, trebuie sa zicem filme vechi? Pentru ca nu am vazut foarte multe, dupa cum am zis. In cazul asta, imi cer scuze inca o data. hatoff.gif

Trebuie sa spun ca am vazut pe topicul asta si filme care nu sunt chiar din anii '60 (sa zicem). In al doilea rand: "sa ne amintim si sa recomandam", crede-ma ca si acum ma mir cum am reusit sa imi aduc aminte atatea filme. smile.gif emo-lol.gif

Mutat sau sters? smile.gif

Edited by Stelist_4_3v3r: Jul 28 2008, 07:56 PM
PM
+ Quote Post

vesperala
post Jul 28 2008, 08:23 PM
Post #25

Miradoniz
Group Icon

QUOTE (Stelist_4_3v3r @ Jul 28 2008, 08:46 PM) *
Mutat sau sters? smile.gif

lsat...)

n principiu da, trebuie vechi...
dar la fiecare din noi vechi e practic direct proporional cu vrsta poate.

mi plceau filmele cu Elvis Presley... poate chiar din pricina regelui...
Viva Las Vegas chiar mi-a rmas aproape ntreg n minte... O poveste de dragoste romantic, eroina fiind un soi de prines fugit din palat..smile.gif

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

Zaply
post Aug 1 2008, 08:04 PM
Post #26

ShiningStar
Group Icon

Group: Stars
From: Bucharest
Member No.: 162

Ce tare e Stelistul nostru smile.gif

Singing in the rain... Gene Kelly in general! emo-wub.gif
Gone with the wind
Breakfast at Tiffany's
Psyco!!!
Cabinetul doctorului Caligari
Un chien andalou
Frankenstein
The wizard of Oz
Citizen Kane

printre preferatele mele...

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Nov 21 2008, 11:11 PM
Post #27

Miradoniz
Group Icon

Cyrano de Bergerac n interpretarea lui Gerard Depardieu este de recomandat

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

gabriel
post Dec 7 2008, 10:02 PM
Post #28

StarGazer
Group Icon

Member No.: 406

Home alone
foarte amuzanta comedia ,cred ca am vazut filmul de 4 ori , o sa ma uit si la Home alone 2 sa mai rad si eu emo-lol.gif
PM
+ Quote Post

LLDS
post Dec 7 2008, 10:25 PM
Post #29

RisingStar
Group Icon

From: Bordeaux, France
Member No.: 564

Ben Hur; primul film din istoria cinematografiei care a castigat 11 Oscaruri.

User's Signature

Sunt in cautarea unei semnaturi.
PM
+ Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th July 2018 - 10:10 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum