vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Amintiri de când erai copil, ♥♥♥♥

Felix
post Feb 6 2008, 09:42 PM
Post #41

singur si în cautare..:))
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 53

Visam sa zbor in comos,dar n-am reusit decat sa vad costumul si nava cu care a zburat Gagarin.

...unde esti copilarie?
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Marius-Doru
post Feb 8 2008, 12:45 PM
Post #42

SuperStar
Group Icon

From: Bucuresti - undeva prin nord
Member No.: 44

Amintirile din copilarie? ... un pas la trecerea spre maturitate. crying.gif

User's Signature

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.
(Jack Penn)
PM
+ Quote Post

Floarea Soarelui
post Feb 9 2008, 06:14 PM
Post #43

StarGazer
Group Icon

Member No.: 52

Mă temeam îngrozitor de furtună și uneori mă ascundeam de la primele fulgere, stăteam într-un loc al meu, secret, până se potolea cerul...

User's Signature

PM
+ Quote Post

Marius-Doru
post Feb 12 2008, 09:12 AM
Post #44

SuperStar
Group Icon

From: Bucuresti - undeva prin nord
Member No.: 44

...ninsorile cu fulgi mari emo-noimage2qk.gif

User's Signature

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.
(Jack Penn)
PM
+ Quote Post

rubens
post Feb 12 2008, 02:16 PM
Post #45

Qui triomphe de lui-meme, possede la force.Lao-Tseu
Group Icon

Member No.: 30

In vacanta de vara, timp de multi ani, mergeam in vacanta la bunici, la tara, ca mai toti copii ...
Si-aveam in curte cais, prun si visin .... Doamne ce fericire, ca in sfirsit puteam sa maninc ce vreau si cind vreau ... adica sa ma indop cu fructe mai mult verzi decit coapte, acreeeeeeee de mi se sterpezeau dintii, dar buneeeeeeee .... ca la bloc de' , muma ma indopa cu carne....
Ma si nu zîci ca intr-o vara, cum se apropia data fatidica de intoarcere, ma mîncai de ma sparsei, si seara, la doar citeva ore dupa ce ajunsei acasa, ma apucara neste dureri de burta si neste ''scaune'' cum zic doctorii, de sunara bietii parinti salvarea ... si la spital ma pusera pe perfuzii de anemica si deshidratata ce eram si ... imi amintesc ca si cum ar fi fost ieri cearta de-am incaltat-o si &agrave;cele prin glezne ca prin miini nu stiu de ce incornoratului nu putura hale asistente sa mi le puna ....
Dar nu-mi mai amintesc daca vara urmatoare am mai petrecut-o la bunici JC_boogie.gif
PM
+ Quote Post

Angelica
post Mar 1 2008, 03:10 PM
Post #46

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 93

Tin minte, ca ne-a invitat o vecina la ea cand nu erau parintii acasa. Aveam in jur de 8-9 maxim 11 ani cu totii care ne-am dus. Intre timp, au venit parintii ei care erau niste oameni foarte exigenti, iar prietena mea s-a speriat .. si ne-a spus sa sarim practic de la balcon... ca nu e distanta mare pana jos emo-lol.gif Zis si facut.. norocul nostru este ca statea la 1.. smile.gif
PM
+ Quote Post

BigDefender
post Mar 2 2008, 10:59 AM
Post #47

de la mine mai mult, de la altii mai putin
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Buzau-Romania
Member No.: 18

Sunt megies din targul Buzaului, orasul prafuit de la rascruce de drumuri, atestat documentar de 1600 ani!
Familia mamei este de 4 generatii aici, ne tragem din ''sarbi( gresit spus pentru ca gradinarii erau de fapt bulgari)'', iar tata a fost din Judetul Arges(sunt morti de 25 ani), s-au cunoscut la Bucuresti si tata cared ca m-a conceput intr-o permisie de pe front, m-am nascut in octombrie 1945, intr-o aripa daramata a Spitalului Coltea din Bucuresti. De la doi ani pana la 7 ani ma crescut la Mizil, la o matusa pana parintii s-au reunit la Buzau cu casa si serviciile.
Am fost copil unic nascut tarziu, nerasfatat, din parinti profesori, tata=latina si greaca la Scoala Normala de baieti, mama=istorie si geografie la Scoala Normala de fete.
Perioda cat am stat la Mizil a fost hotaratoare pentru educatia si viitoarea mea meserie. Sa va explic cum!
Matusa Antoneta( sora mamei care nu avea copii) si Unchiul Ionel tineau o Bacanie langa un han, la iesirea din micul orasel, pe malul garlei Ineu, deci toata copilaria mea s-a desfasurat intre carute, cai, han si bacanie.
Unchiul Ionel avea obiceiul ca dupa amiaza sa citesca Scanteia, dupa masa, cu glas tare si asa pe la varsta de 5 ani, cunosteam literele mari si citeam titlurile din ziar, iar faptul ca mai cantaream la bacanie stafide, masline,zahar, bomboane, m-au determinat ca in meseria mea de mai tarziu sa fiu un bun AMC-ist( aparate de masura si control).
Totul s-a sfarsit tragic, aveam 14 ani sieram deja la Buzau, Nenea Ionel avea cataracta la ambii ochi, a fost operat la Spitalul Predingher din Ploiesti, si cand i -sau dat bandajele jos si a vazut din nou, a suferit un atac de inima si a murit, la auzul vestii matusa Antoneta s-a aruncat in fantana.
Dumnezeu sa-i odihneasca, le port respectul ca si parintilor mei!
In 1952, ne-am mutat toata familia la Buzau, cu chirie la un avocat , care avea doua camere libere(casa se mai gaseste si azi in centru pe str.Independentii nr.6), o camera dormitorul parintilor, o camera pentru mine care era si sufragerie si bucatarie, wc comun pe un hol, iar baie la lighean.
In aceeasi curte mai statea la parter un carutas, copilaria mi-am petrecut-o cu Mishu, calul care nu a acceptat niciodata prietenia mea,deoarece i-am baut odata apa din galeata lui,iar tata a fost obligat sa cumpere o galeata noua.
Vecinii nostri erau: un evreu cu sapte fete(Ahter, care in final a emigrat cu toata familia in Israel), un neamt care avea un atelier de reparatii(Stosky) si familia Simionescu(adventisti) care aveau un baiat de o seama cu mine.
Acum imi dau seama ca eu crestin-ortodox, am crescut cu catolici, iudei si adventisti la un loc, fara ca asta sa impieteze cu ceva jocurile noatre comune, ba inca de mic copil participam la toate sarbatorile lor religioase.
Am fost dat la scoala in 1952, o singura clasa amarata, unde invatam toti, indiferent de varsta.
Si mai imi aduc aminte ca in iarna anului 1953 a fost o zapada de cainii vecinilor veneau la geamul nostru( la etajul unu) dupa mancare si apa.
In 1952 a avut loc o a doua stabilizare monetara, imi aduc aminte ca se schimbau numai 10 mil. pe 10 lei noi, erau multi care nu aveau nici un milion, iar altii saci intregi, se schimba personal cu buletinul, multi dadeau la altii sa schimbe cu o cota parte, bineinteles.
Aproape un an de zile ne-am jucat cu leii vechi care nu mai aveu nici o valoare, carutasul meu, nea Tanase, isi rasucea tigari din ei.
Mai rau este ca aparusera cartelele pe puncte, rationalizarea, aveai bani, magazinele aveau produse, dar trebuia sa te gandesti ce iei pe puncte:ulei, zahar,faina orez, paine,salam,carne sau sa dai 100 puncte si sa-ti iei un palton, dar vreo doua saptamani ce mai mancai?
Viata era mai putin complicata, dar mai dura din punctul de vedere al supravietuiririi( ca de altfel si azi), toti ne cunosteam cu toti si stiam exact ce se gateste in fiecare zi a saptamanii, ca nu erau hote, stiam cand luau leafa sau isi cumparau ceva in casa, astazi asa ceva este de neconceput, atunci eram mai putin sofisticati si in saracia noastra nu aveam nimic de ascuns.
Perioda 1952-1956, primii ani de scoala! Ehe! Atunci s-au legat prietenii care dureaza si in ziua de azi, unii din colegii de atunci au si murit(Dumnezeu sa-ierte!). In clasa a patra am fost repartizat in banca cu Mirela( fata simigiului Borosh), atunci s-a facut mixtarea in scoli si am luat proportii intr-un an! De ce? Simplu! Ca sa copie temele( pe care nu aveam cum sa nu le fac acasa, fiind dubla supraveghere profesionala!), mi sa aduceau placinte, braga si un mar zilnic!
Si asa ajunsesem ca la 10 ani sa am 55 Kg, de-mi ziceau colegii ''shunci''!
Tot in acel an ARLUS_ul( Asociatia Romana de Legaturi cu Uniunea Sovietica) la indicatia NKVD( vedeti o carte de Pavel Corut, ca le publica), a introdus obligatoriu in scoala ca prima limba rusa si optional a doua, eu am ales franceza din clasa a cincea.Era obligatorie purtarea uniformelor, sepcilor, emblemelor cu numere, vai de ciorapii colegelor din bumbac, sportul se facea separat! La film ne duceam cu clasa, sau individual sambata de la 15-17, in rest eram panditi si sanctionati, dar aveam si parti bune si anume campionatul orasului pentru copii la Interstrazi!
Si inca una: le-am reprosat mereu parintilor mei ca eu sunt copilul lor, nu elevul lor!
Pe vremea aceea ma inoiam de doua ori pe an: de Paste si de Craciun!
Imi aduc aminte ca prima mea jucarie a fost un camion de lemn, iar primul ghiozdan, unul de carton, pe care-l purtam in spate, ca sa nu mai vorbesc de toc si calimara!
Aparat de radio aveam un Telefunken din timpul razboiului, abia in 1955, tata a cumparat un Orion, iar in 1963 un televizor alb-negru Rubin 102.
Evreii stabiliti in Romania, care ulterior au emigrat in Israel, contra cost, erau printre putinii care dadeau pe datorie pe carnet(un fel de credit) si te mai pasuiau pana la leafa.
Imi aduc aminte ca in fiecare dimineata, venea laptareasa se la tara, sambata aducea si branza si smntana si i se si platea, odata pe an vara venea un sarb care aducea o caruta cu pepeni, pe care ii bagam la beci(frigider nu aveam), iar toamna venea acelasi sarb cu alta caruta cu varza, carofi, ceapa, fasole,etc. pentru iarna.( lucru care este valabil si in 2007 pentru aceleasi produse pe care UE le interzice sa le mai vanda in orase, ci numai la ei in comuna!)
Tata a predat un timp Latina si Greaca la Seminarul Teologic din Buzau, pentru ca Gh.Gheorghiu-Dej o scosese din scoli, Ceausescu a reintrodus-o in 1964.

User's Signature

Pace celor ce vin, bucurie celor ce raman, binecuvantare celor ce pleaca!

PM
+ Quote Post

LIVIA BATAIOSU
post Mar 4 2008, 09:57 AM
Post #48

RisingStar
Group Icon

Member No.: 114

AMINTIRI

autor: LIVIA BATAIOSU

Vin amintirile in valuri,
Din vremuri dedemult.
Copil fiind umblam hai-hui,
Descult si uneori flamand.

Sanzaienele pe dealuri
Ne cheamu sa alergam.
Eram rosii ca si macii,
Ba chiar poate-i intreceam.

Livezi de meri si de caisi…
In pomi ne cataram.
Genunchii ne erau juliti.
De grija nu stiam.

Apoi iazul dintre dealuri,
Clipocea si ne striga.
Printre chicote si glasuri,
Apa lui ne racorea.

Noaptea ne prindea pe dealuri,
Povestind de draci si umbre.
Le stiam noi de la bunii,
Povestite-n umbra lunii.

Obositi, cu frica-n san,
Ajungeam la blidul cald.
Ne urcam sus pe cuptor,
Intr-o clipa adormeam.

Ce-a fost ieri maine uitam.
O luam de la-nceput.
Sanzaiene adunam,
Macii, iazul….iar dormeam.
PM
+ Quote Post

Christina_Whispe...
post Apr 3 2008, 10:04 PM
Post #49

SuperStar
Group Icon

From: SilverMoon City
Member No.: 40

cand eram mica.. credeam ca lumea e un loc bun. in care majoritatea oamenilor se bucura de dragostea cu care sunt inconjurati de cei apropiati...

dar m-am trezit la realitate... si am vazut ca nu e asa.! lumea nu e plina de dragoste.. si chiar si cei apropiati reusesc sa te raneasca...

vreau sa fiu mica din nou... emo-cry.gif sa lerg prin casa cum faceam inainte.. sa ma joc cu toate jucariile din plus de-a scoala si de-a medicul...

Edited by Christina_Whisperwind: Apr 3 2008, 10:07 PM

User's Signature

~~~~~~~~~~~~~~

May the Stars guide you...

PM
+ Quote Post

vesperala
post Apr 3 2008, 10:12 PM
Post #50

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

QUOTE (Christina_Whisperwind @ Apr 3 2008, 11:04 PM) *
cand eram mica.. credeam ca lumea e un loc bun.

confused.gif ești supărată... dar e doar un moment care va trece
fiecare rănește uneori sau e rănit, cu sau fără voia sa...
dar asta nu face ca lumea să fie un loc rău, ci ne face mai puternici și ne dă puterea de a alege și capacitatea de a discerne.

emo-babyhug.gif

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Christina_Whispe...
post Apr 3 2008, 10:15 PM
Post #51

SuperStar
Group Icon

From: SilverMoon City
Member No.: 40

QUOTE (vesperala @ Apr 3 2008, 10:12 PM) *
confused.gif ești supărată... dar e doar un moment care va trece
fiecare rănește uneori sau e rănit, cu sau fără voia sa...
dar asta nu face ca lumea să fie un loc rău, ci ne face mai puternici și ne dă puterea de a alege și capacitatea de a discerne.

emo-babyhug.gif

mai mult ca sigur ai dreptate... dar in momentul asta.. cred ca nu mai gandesc cum trebuie << emo-suicide.gif >> ei bine..nici chiar suicide.. emo-lol.gif

User's Signature

~~~~~~~~~~~~~~

May the Stars guide you...

PM
+ Quote Post

vesperala
post Apr 10 2008, 03:26 PM
Post #52

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Nu pricepeam :

1. de ce nu o repară nimeni pe venus de milo, de ce nu i se pune iar capul, brațul...
2. de ce nu o aruncă , să facă alta, dacă nu o pot repara.

mai târziu am priceput că aia e artă. și iar nu am priceput:
3. de ce aruncă mama bibelourile pe care le sparg, dacă ele sunt valoroase și așa sparte.

huh.gif

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

rubens
post Apr 22 2008, 02:12 PM
Post #53

Qui triomphe de lui-meme, possede la force.Lao-Tseu
Group Icon

Member No.: 30

Mama mea draga, intr-un moment de mare tandrete, ma alinta ....un lapsus mai mult decit hazliu ma face si acum sa rid ; in loc de " copila mea" mi-a zis, migiindu-ma pe cap :
" copiiiiiiiiiiita mea " !!!!!!!!!
Daca va spun ca am fost turbate de ris e putin spus .... emo-ha.gif
PM
+ Quote Post

samsara
post Aug 10 2008, 03:56 PM
Post #54

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Imi aduc destul de bine aminte perioada gradinitei, dar primul an de scoala e in ceata. Tin minte prima zi de gradinita cum mama m-a lua de mana si m-a plimbat prin tot orasul. Vedeam ca cumpara ceva culori, plastilina, nu intelegeam exact. Am ajuns la gradinita si de aici amintirea se continua cu ajutorul unei prietene de atunci care isi aduce aminte de mine, ea era a doua venita, dupa mine, si imi admira rochita, iar eu stateam singurica pe un fel de patut. Imi aduc aminte cum am fost la mare si aruncam cu fratele mai mare cu caise de pe balcon dupa trecatori ha-ha.gif Si eu faceam haine papusilor din sosete sau taiam margelele mamei si le faceam papusilor chicken_dance.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Feb 4 2010, 10:45 PM
Post #55

crowded and cold
Group Icon

From: Nicaieri
Member No.: 587

Imi aduc aminte de anii copilariei, prietenii din copilarie, care acum s-au imprastiat in tara, numai eu am ramas tintuita aici. In timpul verii, abia ne convingeau mamele sa intram in casa, asa bine ne simteam impreuna si de timp nu ne pasa.
Apoi, cel mai important, vizitele tatalui meu ce imi faceau ziua mai frumoasa. Ne plimbam un pic, apoi ne asezam undeva, pe o banca si nu ma saturam sa il ascult.
De multe ori mi-am pus problema ca amintirile de multe ori nu sunt tocmai ceva placut.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 5 2010, 10:08 AM
Post #56

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

CITEAZA(Lucareli @ Feb 4 2010, 10:45 PM) *
amintirile de multe ori nu sunt tocmai ceva placut.

Asa este, Luc. Instinctiv, le ocolim cu gandul pe cele rele (reflexul nostru de autoaparare functioneaza) , le stim deja rele, urate, niste dusmani cunoscuti , dar tindem sa ne oprim, din cand in cand, in momentele noastre de introspectie, de liniste sau de durere adanca, la cele frumoase, la cele care ne-au sustinut atat de bine odinioara. Un popas la prieteni. Si, paradoxal, apare durerea. Provenita din contrastul brutal trecut-prezent. emo-console.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Feb 5 2010, 01:34 PM
Post #57

crowded and cold
Group Icon

CITEAZA(Narcisa @ Feb 5 2010, 12:08 PM) *
Asa este, Luc. Instinctiv, le ocolim cu gandul pe cele rele (reflexul nostru de autoaparare functioneaza) , le stim deja rele, urate, niste dusmani cunoscuti , dar tindem sa ne oprim, din cand in cand, in momentele noastre de introspectie, de liniste sau de durere adanca, la cele frumoase, la cele care ne-au sustinut atat de bine odinioara. Un popas la prieteni. Si, paradoxal, apare durerea. Provenita din contrastul brutal trecut-prezent. emo-console.gif

Stiu, narcisa, dar e al naibii de greu. Te sufoca cateodata.

CITEAZA(Lucareli @ Feb 5 2010, 03:31 PM) *
Stiu, narcisa, dar e al naibii de greu. Te sufoca cateodata.

Iar aceasta neputinta ma lasa dezarmata si cu nervi totodata.
PM
+ Quote Post

Lucareli
post Mar 10 2010, 10:27 PM
Post #58

crowded and cold
Group Icon

Am fost melancolica si cand eram copil, macinata de dor. A fost o perioada de 1 an si 8 luni in care nu mi-am vazut absolut deloc tatal. Ma uitam lung la fereastra cate o ora, chiar mai mult, sfarseam visand cu ochii deschisi, mi-l imaginam venind si intrand pe poarta, iar visul era atat de bine regizat, de multe ori ajungeam sa iau de bun. Il asteptam sa vina si nu venea, nu-mi raspundea la scrisori, nimeni nu voia sa-mi spuna unde era. De cate ori o intrebam pe mama, imi raspundea ca e bine. Copil...nevinovat
In rest ma temeam mult de ploaie. rolleyes.gif
PM
+ Quote Post

Mihai LEONTE
post May 31 2010, 08:59 PM
Post #59

*Membru de Onoare*
Group Icon

Group: Membru de onoare
From: Moldova Noua Romania
Member No.: 6

SPIRITUL COPILĂRIEI

Oricât vom încerca să spunem că numai suntem copii, nu vom putea să ne despărțim de ceea ce am trăit în copilărie. Foarte mulți psihologi au constatat în studiile lor că perioada copilăriei ne rămâne încrustată în sufletul și inima noastră pentru totdeauna. Nu aș putea să spun astăzi că am avut o copilărie frumoasă sau fericită. În adâncul inimii mele totul a fost foarte frumos.
Chiar daca azi văd lucrurile cu totul altfel, aș putea spune că a fost greu, că am fost frustrat de anumite lucruri, totuși am rămas în suflet cu imaginile cele mai frumoase ale timpului de atunci. Nu am avut mamă de la o vârstă imemorială, dar asta nu m-a împiedicat să fiu copil. Mediul în care am crescut nu mi-a lăsat timpul necesar pentru a crede că nu sunt fericit cu ce am, sau că alții au mai mult ca mine. M-am mulțumit cu puțin, ca și alții cu mult. Pentru acest motiv totul pentru mine avea o frumusețe deosebita. Mergând cu vitele la pășune îmi găseam satisfacții în a privi câmpul ca pe un univers infinit, în care descopeream că totul este plin de viață. Iarba și florile, aveau pentru mine un impact deosebit, ținându-mi tovărășie ca și o haină ce este mereu cu tine. Miile de gângănii ce formau o altă lume plină de mister, mă făceau să văd în mișcările lor permanente că ele au un rol deosebit în spațiul înconjurător.
Mă fascinau mușuroaiele cu furnici în continuă mișcare, ce nu își întrerupeau munca niciodată. Albinele și bondarii, ce zburau prin florile câmpului, într-un permanent du-te vino, formau niște escadrile permanente de avioane imaginare, care se luptau pentru aerodromurile lor de flori, dirijate de turnuri de control fără dispeceri autorizați. Însoțit îndeaproape de veșnic flămânzii mei boi, care oricât mâncau ziua, seara ajungeau acasă tot flămânzi, iar tatăl meu mă punea să le mai dau ceva lucernă amestecată cu paie de mâncare și pentru noaptea. În câmpul deschis aveam libertatea să gândesc ce vreau. Călătoream cu norii împreună spre acele mirifice meleaguri ale poveștilor cu zâne frumoase, cu împărați drepți și buni, cu acei viteji ce nu puteau fi bătuți în lupta nici de cei mai fioroși zmei. Soarele era și el un prieten bun ce mă însoțea, fiindu-mi aliat dar și dușman. Când se ascundea în nori îmi părea rău, iar când strălucea arzător mă ascundea de razele lui sub diferite tufe de fel de fel de copăcei, sau chiar prin lanul de păpușoi, devenit în plinul verii, o adevărată pădure misterioasă.
Nimic nu avea vreo importanță deosebită. Totul decurgea normal din punctul de vedere al copilului ce aștepta să vină seara, să ajungă acasă, să mănânce și să se culce legănat de vise, în care săreai din somn, căci îți lua jitarul vitele, pentru că intraseră în cine știe ce lanuri străine de ale tale. Viața își ducea cursul ei normal. Necazurile de azi erau bucuriile de mâine, astfel că niciodată nu aveai timp să te cuprindă plictiseala sau alte griji. Grijile le aveau părinții, căci pe ei îi auzeam că au anumite lucruri de făcut mâine, și nu altădată.

User's Signature

Poezia este infinitate de ipoteze, axiomele sunt interzise! Mihai LEONTE
vezi;
http://www.flickr.com/photos/22071323@N06
http://www.armbell.com/petia/
PM
+ Quote Post

Lucareli
post Jul 18 2010, 09:51 AM
Post #60

crowded and cold
Group Icon

Imi amintesc ca atunci cand eram copil, maica-mea ma striga Chermit, dupa nu stiu ce papusa mapets care se infoia pe la televizor. Avea impresie ca sunt rautacioasa precum acel broscoi sau ce era.
Bunica mereu ii zicea: Nu mai zice asa copilului, asa o sa-i mearga numele. Apoi tot bunica mi-a zis Luca. Este singura din familie care imi spune asa. give_heart.gif
PM
+ Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 10th December 2018 - 11:27 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum