vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Bomba din Orientul apropiat, sau pericolul fundamentalismului islamic

Sykarian
post Jan 5 2008, 09:25 PM
Post #1

LittleStar
Group Icon
*

Group: Stars
From: Bayern, Munchen, Germany
Member No.: 39

In conjuctura ca tocmai acolo se afla una din cele mai mari rezerve energetice fosile ale planetei !

Se va folosi motivatia combaterii terorismului si al pericolului fundamentalist pentru a se pune stapanire pe noi surse de combustibil fosil?

Ar fi justificata politic si economic o interventie militara in zona datorita bombei atomice iraniene ...sau este bine sa sponzorizam cu toti la pompa de benzina terorismul fundamentalist de stat islamic ...in conditiile cand se vede ca islamul nu e compatibil cu democratia ...iar fundamentalismul islamic se raspandeste in toate tarile musulmane ...facandu-si lozinca din faptul ca vor inalta steragul verde al islamului pe TOTI MUNTII PLANETEI!

Israelul si succesul terorismului palestinian de a-si face un stat independent ...in timp ce peste 20 de milioane de kurzi ...nici nu au dreptul sa viseze la asa ceva!

Multe teme ...multe ... si toate interesant de dezbatut
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

vesperala
post Jan 5 2008, 09:27 PM
Post #2

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

QUOTE (Sykarian @ Jan 5 2008, 09:25 PM)
Se va folosi motivatia combaterii terorismului si al pericolului fundamentalist ptr a se pune stapanire pe noi surse de combustibil fosil?

nu degeaba se spune că drumul spre iad e pavat cu intenţii bune

mai nou, n numele binelui se face ntotdeauna mult rău...

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea şi soarele-i fereasta/La temniţa vieţii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, până ce pier...

PM
+ Quote Post

vall
post Jan 9 2009, 08:23 PM
Post #3

LittleStar
Group Icon
*

From: valcea
Member No.: 339

E razboiul dintre civilizatiii....! Nu se va sfarsi niciodata ...sau se va sfarsii cand se va sfarsii lumea.....

User's Signature

be human and learn to be human... donn`t believe ``homo homini lupus est `` fight against bad things ...
PM
+ Quote Post

pufonel
post Jan 25 2009, 01:27 AM
Post #4

StarGazer
Group Icon

From: ara pisicilor negre
Member No.: 246

Eu nu cred ca Islamul este incompatibil cu democratia. Dupa mine, e doar o "etapa de copilarie" a acestei religii, similara cu Inchizitia si cu macelul prin care au trecut aztecii si mayasii, chipurile pentru a-i crestina, dar de fapt pentru ca spaniolii sa puna mana pe aurul lor.

Din pacate situatia nu mai e ca acum 500 de ani, acum exista petrolul si bombele atomice, asa ca nu putem decat sa speram ca oamenii vor fi suficient de intelepti sa nu apese pe buton, si ca se va pastra macar acest echilibru fragil.

User's Signature

"Don't rush me, I'm a-thinkin'... and my head hurts..."
(Yosemite Sam)
PM
+ Quote Post

NightShift
post Jan 27 2009, 04:28 AM
Post #5

Scrar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

QUOTE (pufonel @ Jan 25 2009, 01:27 AM) *
Eu nu cred ca Islamul este incompatibil cu democratia. Dupa mine, e doar o "etapa de copilarie" a acestei religii

Pufonele, sunt de acord. Islamul inca este intr-o etapa de copilarie. emo-who.gif
Dar asta nu inseamna ca religia respectiva este compatibila cu democratia.
Hai sa nu ne imbatam cu apa rece. Islamul N-ARE NICIO TREABA cu democratia.

Evreii si arabii sunt fix aceeasi stofa: Niste ticniti cu petrol si niste ticniti cu putere economica pe wall street. Ambii traiesc cu convingerea ca drepturile lor pot incalca fara jena drepturile altora, si ambii sunt oarecum intr-o perioada a copilariei. Cred ca bomba va cadea mai devreme decat sa apuce maturitatea si sa se inteleaga.

User's Signature

PM
+ Quote Post

pufonel
post Jan 30 2009, 12:05 AM
Post #6

StarGazer
Group Icon

From: ara pisicilor negre
Member No.: 246

QUOTE (NightShift @ Jan 27 2009, 04:28 AM) *
Pufonele, sunt de acord. Islamul inca este intr-o etapa de copilarie. emo-who.gif
Dar asta nu inseamna ca religia respectiva este compatibila cu democratia.
Hai sa nu ne imbatam cu apa rece. Islamul N-ARE NICIO TREABA cu democratia.

Nu cunosc destul de bine Coranul ca sa pot sa-ti dau dreptate. Am facut acea afirmatie doar prin comparatiue cu ororile comise de crestini in trecut, chipurile "in numele credintei", dar de fapt pentru bani sau putere.
QUOTE (NightShift @ Jan 27 2009, 04:28 AM) *
Evreii si arabii sunt fix aceeasi stofa: Niste ticniti cu petrol si niste ticniti cu putere economica pe wall street. Ambii traiesc cu convingerea ca drepturile lor pot incalca fara jena drepturile altora, si ambii sunt oarecum intr-o perioada a copilariei. Cred ca bomba va cadea mai devreme decat sa apuce maturitatea si sa se inteleaga.

Si aici tot banul e mobilul principal. Evreii au avut mereu bani, iar arabii au prins si ei gustul de cateva zeci de ani, de cand au descoperit petrol. Iar acum s-au trezit ca nu mai au loc unii de altii si a (re)izbucnit conflictul, caruia i-au dat o spoiala religioasa pentru a-l face credibil.

Din pacate iti dau dreptate cu ultima afirmatie. Sper totusi ca nu se va intampla asa, ca mai e inca loc de diplomatie.

User's Signature

"Don't rush me, I'm a-thinkin'... and my head hurts..."
(Yosemite Sam)
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th September 2018 - 03:30 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum