vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre Iisus, Argumentat ...pro si contra

Narcisa
post Feb 13 2008, 09:58 PM
Post #41

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Ce fata cuminte m-am facut eu... O saptamana m-am certat cu Sykarian prin casa pana mi-a trecut angoasa...O tineam intr-o boscorodeala, cat p'aci sa dau in altele...Ally, invata din patania altora (asta daca nu ai vreo zeitate la indemana, legata fedeles , vreo inregistrare video, audio...ma rog, genul asta de argumente). Sa tin pumnii bine stransi?

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Ally
post Feb 15 2008, 03:28 PM
Post #42

Falling star
Group Icon

Group: Stars
From: departe...cat de departe!
Member No.: 42

Cum vrei tu Narcisa... smile.gif multam' de sfat. Cearta?prefer sa-i spun polemica. Imi expun doar punctul meu de vedere pentru ca nu gasesti nicaieri doi oameni absolut la fel ;identitatea consta in varietatea/diversitate ideilor proprii; nici in n'șpe mii de ani n-are sa se gaseasca Sykarianul care sa rastoarne modul de gandire al omenirii incat toata lumea sa gandeasca la fel (n-are rost sa ma lungesc cu "teze"despre comunism ,deconstructivism,globalizare sau alte"curente schimbatoare de gandiri ").

On topic :Nu-mi place sa fiu luat de ''cel mai prost din curtea scolii" (sau io stiu ce alta vina sau "calitate" as mai avea din cauza credintei in "ceva" abstract ,transcendent si perfect dar inexplicabil d.p.d.v. stiintific ) doar pentru ca eu am alte convingeri care nu sunt la fel cu ale lui X,Y,Z...cauza din care sunt denigrate sub pretexte asa-zis stiintifice.

User's Signature

Nimic nu e ceea ce pare.
Nimeni nu este atat de prost sau de intelept pe cat se crede.

Imi rezerv dreptul de a scrie cu "agramaticalitati"
Omnia mutantur, nihil interit.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 15 2008, 07:53 PM
Post #43

StarGazer
Group Icon

Da, asta este, pana la urma , ideea. Insa, mi-a soptit cineva ( persoana de incredere, parol) ca indaratnicul de Sykarian nu-i deloc atat de intolerant precum pare si ca, in realitate , ne provoaca la discutii controversate pentru a ne motiva sa postam pe aici cat mai multi! Cat adevar grait-a...cata legenda...noi nu vom sti-o ,poate, niciodata. emo-rade.gif Cert este ca,dupa ce-am auzit asta, am reusit sa ies din pasa schizofrenico- paranoico -maniaco-depresiva in care intrasem pana-n gat emo-tomato.gif emo-hammer.gif emo-ang.gif Se pare ca am ramas cu sechele... emo-rade.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Sykarian
post Feb 15 2008, 09:05 PM
Post #44

LittleStar
Group Icon
*

From: Bayern, Munchen, Germany
Member No.: 39

QUOTE (Narcisa @ Feb 15 2008, 08:53 PM) *
Da, asta este, pana la urma , ideea. Insa, mi-a soptit cineva ( persoana de incredere, parol) ca indaratnicul de Sykarian nu-i deloc atat de intolerant precum pare si ca, in realitate , ne provoaca la discutii controversate pentru a ne motiva sa postam pe aici cat mai multi! Cat adevar grait-a...cata legenda...noi nu vom sti-o ,poate, niciodata. emo-rade.gif Cert este ca,dupa ce-am auzit asta, am reusit sa ies din pasa schizofrenico- paranoico -maniaco-depresiva in care intrasem pana-n gat emo-tomato.gif emo-hammer.gif emo-ang.gif Se pare ca am ramas cu sechele... emo-rade.gif

Imi pare rau ca te-am adus in starea de care ne povestesti, nu mi-a stat in intentie.

Eu sunt doar un mic greieras caruia ii place adevarul si documentatia ...si nu-mi place sa fiu prost in ochii mei, asa ca nu am nimic cu personajul istoric Isus.
Eu nu pot accepta minciuna si aici ma lovesc de Constantin cel Mare care l-a impus pe Isus ca Dumnezeu doar ca sa isi poate el asuma autoritate divina ca urmas al lui Isus.

Cat despre cei amatori de transcendenta mistica ...le recomand ciupercile Magic Mushrooms [ edited by admin]

Edited by vesperala: Feb 15 2008, 09:56 PM
Reason for edit: nu mai faceți referiri la droguri și nu mai încurajați /continuați astfel de discuții. ps: recitiți regulamentul. v-a scăpat ceva.
PM
+ Quote Post

vesperala
post Feb 15 2008, 09:25 PM
Post #45

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

QUOTE (Sykarian @ Feb 15 2008, 09:05 PM) *
sunt un mic greieras

offtopic.gif scuze , dar pot scrie asta la member title la tine? pe la 100 de postări poți scrie tu însuți ce dorești. până atunci, mi se pare că te definește..smile.gif

ontopic: înverșunarea nu e niciodată un argument.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Ally
post Feb 15 2008, 10:16 PM
Post #46

Falling star
Group Icon

QUOTE (Sykarian @ Feb 15 2008, 09:05 PM) *
Imi pare rau ca te-am adus in starea de care ne povestesti, nu mi-a stat in intentie.

Eu sunt doar un mic greieras caruia ii place adevarul si documentatia ...si nu-mi place sa fiu prost in ochii mei, asa ca nu am nimic cu personajul istoric Isus.
Eu nu pot accepta minciuna si aici ma lovesc de Constantin cel Mare care l-a impus pe Isus ca Dumnezeu doar ca sa isi poate el asuma autoritate divina ca urmas al lui Isus.

Cat despre cei amatori de transcendenta mistica ...le recomand ciupercile Magic Mushrooms [ edited by admin]

...Si cine l-a acceptat pe el ca urmas al lui Iisus?

...

Mda...ma gandeam eu:nimeni.

Sa vedem... literatura de specialitate precum si Discopery Ch. caracterizeaza religiile precrestine prin obtinerea extazului cu halucinogene. Crestinismul (precum si religiile orientale) recomanda atingerea extazului mistic prin meditatie aka rugaciune aka concentrare intensa aka puterea mintii asupra materiei;aici pot exemplifica prin fenomene cunoscute cum ar fi clarviziunea , telepatia, telekinezia sau alte cazuri de alterare a realitatii,consemnate stiintific.

User's Signature

Nimic nu e ceea ce pare.

PM
+ Quote Post

Sykarian
post Feb 16 2008, 07:29 PM
Post #47

LittleStar
Group Icon
*

QUOTE (Ally @ Feb 15 2008, 10:16 PM) *
...Si cine l-a acceptat pe el ca urmas al lui Iisus?

Toti crestini acelei perioade ....in plus de asta senatul roman la sarbatorit ca Mantuitor ~

Sa vedem... literatura de specialitate precum si Discopery Ch. caracterizeaza religiile precrestine prin obtinerea extazului cu halucinogene. Crestinismul (precum si religiile orientale) recomanda atingerea extazului mistic prin meditatie aka rugaciune aka concentrare intensa aka puterea mintii asupra materiei;aici pot exemplifica prin fenomene cunoscute cum ar fi clarviziunea , telepatia, telekinezia sau alte cazuri de alterare a realitatii,consemnate stiintific.

Hallo ... unde ai vazut tu asa ceva la crestinism ? poate dupa rugaciune ai vrut sa pui punct!

- iar :"religiile" orientale de care zici ...au ceva deosebit ...ele au ca obiect al meditatiei mai ales Omul ...adica propria-ti persoana ...iar exercitiile de dezvoltare a mintii ...cred ca sunt total inversul crestinismului !
Crestinismul se bazeaza pe credinta nestramutata adica a proasta ...iar cele orientale (alea cu concentrarea si puterea mintii) ...mai ales pe cunoastere si autocunoastere...si pe dezvoltarea si optimizarea fintei umane ...

Motiv pentru care sunt denumite demonice de catre crestini
PM
+ Quote Post

Ally
post Feb 18 2008, 08:06 PM
Post #48

Falling star
Group Icon

Referitor la Constantin dupa a carui moarte muulta apa a mai curs pe garla... de ce totusi dupa moartea lui de ce nu s-a gasit nimeni care sa schimbe divinitate lui Iisus,in ciuda faptului ca lui Constantin i-au urmat cativa imparati care nu se intelegeau tocmai bine cu crestinii si ar fi putut foarte bine sa schimbe dispozitia lui Constantin?Ce i-a facut pe ei sa-l accepte pe Iisus Dumnezeu?Si aici sa nu-mi spui ca din dorinta de a se considera urmasii divini ai lui Iisus-dumnezeul pe care il combateau cu atata ardoare...

Da,se bazeaza crestinismul pe credinta nestramutata .Obiectul meditatiei crestine este relatia de comuniune Dumnezeu-om;nu am zis ca mintea se poate dezvolta exclusiv prin rugaciunea meditativa crestina,si te rog nu mai rastalmaci;de aia am si dat exemplul oriental,si imi permit sa continui cu exemplul martirilor crestini-care isi sufereau pedepsele concentrandu-se prin rugaciune- vs fachiri sau calugari shaolin ,ca sa dau exemple cunoscute,care se concentreaza prin mantre/rugaciuni/invocatii adresate sinelui , etc.
...Care religii orientale au fost considerate initial din lipsa de documentare, demonice;actualmente afirmatia a fost reconsiderata.

User's Signature

Nimic nu e ceea ce pare.

PM
+ Quote Post

BigDefender
post Feb 19 2008, 10:26 AM
Post #49

de la mine mai mult, de la altii mai putin
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Buzau-Romania
Member No.: 18

Exista o cale de iluminare spirituala interioara si crestin-ortodoxa!
Crestinismul ortodox - Isihasmul
Cuvantul isihasm vine de la termenul grecesc isihia, care inseamna liniste, tacere interioara. Isihasmul este una dintre cele mai directe si pure (libera de dogmatism ori inchistari religioase) cai de a atinge iluminarea spirituala. Toti marii sfinti ortodocsi au practicat isihasmul sau cel putin au abordat tehnicile speciale de control, transcendere a mintii ori focalizare a atentiei in interior (pantece, inima etc) caci dupa cum spune Sf. Grigorie Sinaitul dar si altii "e cu neputinta sa se mantuiasca cineva fara atentie amanuntita si fara paza mintii".

User's Signature

Pace celor ce vin, bucurie celor ce raman, binecuvantare celor ce pleaca!

PM
+ Quote Post

Sykarian
post Feb 19 2008, 04:59 PM
Post #50

LittleStar
Group Icon
*

QUOTE (BigDefender @ Feb 19 2008, 11:26 AM) *
Exista o cale de iluminare spirituala interioara si crestin-ortodoxa!
Crestinismul ortodox - Isihasmul
Cuvantul isihasm vine de la termenul grecesc isihia, care inseamna liniste, tacere interioara. Isihasmul este una dintre cele mai directe si pure (libera de dogmatism ori inchistari religioase) cai de a atinge iluminarea spirituala. Toti marii sfinti ortodocsi au practicat isihasmul sau cel putin au abordat tehnicile speciale de control, transcendere a mintii ori focalizare a atentiei in interior (pantece, inima etc) caci dupa cum spune Sf. Grigorie Sinaitul dar si altii "e cu neputinta sa se mantuiasca cineva fara atentie amanuntita si fara paza mintii".

Nu ti se pare macar curios ca de atata "iluminare spirituala" tarile ortodoxe mai bajbaie si azi prin intuneric?...si un exemplu concret este ca crimele militiilor sarbe sau croate au fost amplu sustinute de religie ...ba chiar acum in Kosovo ...episcopul ortodox este cel care instiga la lupta sangeroasa ?

In timp ce adevarata spiritualitate a izbucnit si eate la apogeu exact in tarile protestante ....adica acolo unde religia a fost trecuta la "diateza pasiva"~!

Edited by Sykarian: Feb 19 2008, 05:02 PM
PM
+ Quote Post

constantin
post Feb 19 2008, 05:11 PM
Post #51

*Membru de Onoare*
Group Icon

Group: Membru de onoare
From: suceava
Member No.: 20

QUOTE (Sykarian @ Feb 19 2008, 04:59 PM) *
Nu ti se pare macar curios ca de atata "iluminare spirituala" tarile ortodoxe mai bajbaie si azi prin intuneric?...si un exemplu concret este ca crimele militiilor sarbe sau croate au fost amplu sustinute de religie ...ba chiar acum in Kosovo ...episcopul ortodox este cel care instiga la lupta sangeroasa ?

In timp ce adevarata spiritualitate a izbucnit si eate la apogeu exact in tarile protestante ....adica acolo unde religia a fost trecuta la "diateza pasiva"~!

...vad ca acum primim si lectii de gramatica a limbii romane.
Poate ma lamureste cineva cum poate fi religia verb si dupa aia o sa inteleg si eu cum e cu diateza pasiva.

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

PM
+ Quote Post

Ally
post Feb 19 2008, 06:25 PM
Post #52

Falling star
Group Icon

QUOTE (Sykarian @ Feb 19 2008, 04:59 PM) *

Luminarea spirituala nu sta la indemana oricui,nici atat la indemana vreunui episcop ajuns in functie in urma concursului de imprejurari nu a iluminarii spirituale. Un iluminat nu alearga dupa cele trecatoare-implicari in functii,sau evenimente sociale. De aceea "iluminismul "spiritual nu prea are nimic de a face cu cel social.

User's Signature

Nimic nu e ceea ce pare.

PM
+ Quote Post

Sykarian
post Feb 19 2008, 09:01 PM
Post #53

LittleStar
Group Icon
*

QUOTE (Ally @ Feb 19 2008, 07:25 PM) *
Luminarea spirituala nu sta la indemana oricui,nici atat la indemana vreunui episcop ajuns in functie in urma concursului de imprejurari nu a iluminarii spirituale. Un iluminat nu alearga dupa cele trecatoare-implicari in functii,sau evenimente sociale. De aceea "iluminismul "spiritual nu prea are nimic de a face cu cel social.

Exact!

Si cum religia este un instrument social cu destinatie sociala precisa .... iata ca "Iluminismul spiritual" este cu totul altceva decat Biserica lui Isus!
Lucru de altfel dovedit si de Sfanta Istorie!

Edited by Sykarian: Feb 19 2008, 09:01 PM
PM
+ Quote Post

Ally
post Feb 22 2008, 03:54 PM
Post #54

Falling star
Group Icon

@ Sykarian :Da...deci iata ca "iluminismul spiritual"poate fi gasesit si altundeva ,nu doar exclusiv in Biserica lui Hristos!- trebuia formulat postul tau... pentru ca tot Biserica lui Hristos este si in slavitele si dezvoltatele tari apusene, care nu si-au epuizat resursele luptand pentru independenta spre a nu mai fi un simplu pasalac turcesc,sau provincie rusa sau prusaca,precum hulita noastra Romanica...iaca deci ca dezvoltarea intarziata a tarii noastre nu se datoreaza religiei crestine si prin urmare -ca sa fiu ontopic - lui Iisus...
Lucru dovedit de asemeni de Sfanta Istorie !

P.S Germania.Anglia Spania si ce mare stat guru-economic vrei tu au fost mari detinatoare de colonii papandu-le resursele unor tari ca Romania ,care tari sunt economic vorbind cam pe aceeasi treapta cu noi...

Edited by Ally: Feb 22 2008, 03:55 PM

User's Signature

Nimic nu e ceea ce pare.

PM
+ Quote Post

Sykarian
post Feb 22 2008, 07:49 PM
Post #55

LittleStar
Group Icon
*

QUOTE (Ally @ Feb 22 2008, 03:54 PM) *
@ Sykarian :Da...deci iata ca "iluminismul spiritual"poate fi gasesit si altundeva ,nu doar exclusiv in Biserica lui Hristos!- trebuia formulat postul tau... pentru ca tot Biserica lui Hristos este si in slavitele si dezvoltatele tari apusene

Evident ca este ...dar tot mai apropiat de zero ...in biserica germana anual se reduc mii de locuri de munca (preoti secretari etc) tocmai ca dovada ca societatea in dezvoltarea ei a gasit alte repere spirituale decat o biserica lansata de un criminal care ca sa isi impuna "inventia" a ucis zeci de mii de adevarati crestini urmasi ai lui Isus.

care nu si-au epuizat resursele luptand pentru independenta spre a nu mai fi un simplu pasalac turcesc,sau provincie rusa sau prusaca,precum hulita noastra Romanica...iaca deci ca dezvoltarea intarziata a tarii noastre nu se datoreaza religiei crestine si prin urmare -ca sa fiu ontopic - lui Iisus...
Lucru dovedit de asemeni de Sfanta Istorie !

Eventual de sfanta istorie ceausista ... eu nu am cunostinte ca romanii au aparat Viena de asaltul turcesc ...ci din contra ...ca au participat alaturi de turci la asediul Vienei ...iar ceea ce crezi tu ca era lupta pentru independenta ...era doar lupta impotriva turcului venit sa isi stranga drepturile .

P.S Germania.Anglia Spania si ce mare stat guru-economic vrei tu au fost mari detinatoare de colonii papandu-le resursele unor tari ca Romania ,care tari sunt economic vorbind cam pe aceeasi treapta cu noi...

te cam inseli...Germania a stat slab la capitolul colonii ...si cu toate acestea era cea mai dezvoltata societate a Europei continentale...iar Spania Portugalia cu coloniile lor ...plus Italia cu fanatismul lor religios ...au fost si inca mai sunt coada europei civilizate ...adica o palma crestina pe obrazul emanciparii europene!
PM
+ Quote Post

Ally
post Feb 24 2008, 09:26 PM
Post #56

Falling star
Group Icon

QUOTE (Sykarian @ Feb 22 2008, 07:49 PM) *
Evident ca este ...dar tot mai apropiat de zero ...in biserica germana anual se reduc mii de locuri de munca (preoti secretari etc) tocmai ca dovada ca societatea in dezvoltarea ei a gasit alte repere spirituale decat o biserica lansata de un criminal care ca sa isi impuna "inventia" a ucis zeci de mii de adevarati crestini urmasi ai lui Isus.

Mda... pentru a 'nspea oara-biserica crestina nu al fost lansata/inventata de Constantin ; spune-ne din caror confesiuni apartin "preotii" si secretarii despre care vorbesti!

Eventual de sfanta istorie ceausista ... eu nu am cunostinte ca romanii au aparat Viena de asaltul turcesc ...ci din contra ...ca au participat alaturi de turci la asediul Vienei ...iar ceea ce crezi tu ca era lupta pentru independenta ...era doar lupta impotriva turcului venit sa isi stranga drepturile
Zau,tu?? si... de unde avea turcu' sau habsburgu' sau rusnacu' drepturi la noi in tara?!

te cam inseli...Germania a stat slab la capitolul colonii ...si cu toate acestea era cea mai dezvoltata societate a Europei continentale...iar Spania Portugalia cu coloniile lor ...plus Italia cu fanatismul lor religios ...au fost si inca mai sunt coada europei civilizate ...adica o palma crestina pe obrazul emanciparii europene!

Da...si Germania niciodata n-a invadat /ocupat si jefuit pe nimeni... Spania si Portugalia n-au avut nimic de-a face cu amerindienii,chiar le-au trimis ajutoare L.O.L... Daaaa...siigur,i-auzi ,coada Europei civilizate ... ce poti sa ne spui de popoarele "bananiere" ca Romania,Albania, Kosovo emo-tongue.gif ,Bulgaria ??

User's Signature

Nimic nu e ceea ce pare.

PM
+ Quote Post

malitzia
post Jun 12 2008, 09:29 AM
Post #57

StarGazer
Group Icon

Member No.: 172

Un documentar despre Iisus pentru cei interesati

"Cum a devenit Iisus un Christos"

Partea I

Partea a II-a
PM
+ Quote Post

Alexandros
post Mar 8 2009, 09:40 PM
Post #58

RisingStar
Group Icon

Member No.: 855

CITEAZA(Sykarian @ Jan 5 2008, 01:52 PM) *
Ce a fost Isus?
Om ...Dumnezeu ...sau Lucifer

Dumnezeu si om. Fara latura dumnezeiasca Iisus este egal cu zero.

Dar un "dumnezeu" care recunoaste ca a venit : nu sa aduca pacea !!! ci sabia!!!!...si in loc de iubire ...cere ca cei care il urmeaza ...sa isi urasca parintii ...fratii ... sotii si copii?
Voi ati urma o asemenea chemare in numele lui?

Scrie in Scriptura ca Hristos aduce sabia ? Unde ? Pune aici. Explicatia este simpla.
Oare ce poate fi considerat Isus ... atunci cand el singur recunoaste ca e "Stapanul Cheilor Mortii si ale Iadului"?

Da,detine cheile Iadului dar si pe cele ale Imparatiei Cerurilor,caci altfel n-ar mai fii Dumnezeu - "Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri"(Matei 16,19).
PM
+ Quote Post

soimos
post May 5 2009, 01:38 PM
Post #59

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 953

QUOTE (Iskander @ Mar 8 2009, 10:40 PM) *
Dumnezeu si om. Fara latura dumnezeiasca Iisus este egal cu zero.

De ce ...omul nu are valoare?

Si cine sa-i fi dat "latura Dumnezeiesca" caci Yahwe cel original in mediul sau natural nu are nici azi fii ...ci un alt fals Yahwe ..."nascut"(probabil din minciuna) la cca 3000 de ani dupa Yahwe cel original ...revendica ca El e Tata si are un Fiu

Noi pe cine sa credem>

Scrie in Scriptura ca Hristos aduce sabia ? Unde ? Pune aici. Explicatia este simpla.

Sfânta Evanghelie după Matei Cap. 10

34. Nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.!!!!

sau cu alte cuvinte ...crestinismul este amenintare globala!

Edited by soimos: May 5 2009, 01:39 PM

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post May 11 2009, 09:17 PM
Post #60

StarGazer
Group Icon

Iisus prezinta 7 semne importante care vor precede inceputul sfarsitului:
-razboaie si amenintari de razboi;
-rascoale;
-cutremure;
-foamete;
-ciumi;
-aratari inspaimantatoare;
-semne mari in cer.
Dupa ce enumera semnele, El repeta de doua ori:" sfarsitul nu va fi atunci...Sfarsitul nu va fi atunci!...Asadar aceste semne nu vestesc sfarsitul absolut ci doar inceputul durerii, al patimilor. Al rascumpararii.
Imi amintesc de o matusa, sora mamei. Era credincioasa si mergea des la biserica, la slujbe. Ea imi spunea ca sfarsitul va veni atunci cand, in Israel, va curge sange "pana la zabalelr cailor"...Eram mica pe atunci, nu-mi amintesc ce mai zicea, amanunte, dar imaginea asta mi-a ramas in minte.

User's Signature

PM
+ Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th December 2018 - 03:25 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum