vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Formula 1, Pentru iubitorii sportului rege cu motor

Orpheus
post May 25 2009, 11:37 AM
Post #41

.
Group Icon

Group: Stars
From: Bacovia's city
Member No.: 32

Button s-a impus si la Monte-Carlo

Pentru britanicul Jenson Button Marele Premiu al Principatului Monaco a reprezentat o noua oportunitate de a-si adauga in clasamentul sezonului alte zece puncte, echipierul de la Brawn-Mercedes obtinand, duminica, a cincea cincea victorie stagionala dupa succesele din Australia, Malaysia, Bahrain si Spania. Podiumul din Monte-Carlo a fost intregit de veteranul brazilian Rubens Barrichello, acesta aducand astfel a treia dubla pentru echipa Brawn-Mercedes, dupa cele din Australia si Spania, si finlandezul Kimi Raikkonen, pilot aflat la cea mai buna clasare in 2009.

Cursa urmatoare se va desfasura pe data de 07.06.2009, la Istanbul, Marele Premiu al Turciei.
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Marius-Doru
post Jun 3 2009, 12:50 PM
Post #42

SuperStar
Group Icon

From: Bucuresti - undeva prin nord
Member No.: 44

QUOTE (pufonel @ Nov 7 2008, 12:53 AM) *
Da, campionatul de raliuri incepe prin ianuarie, tot atunci ar trebui sa fie si Dakarul, daca nu se imtampla ca anul trecut shooting.gif si mai sunt cursele pe gheata (trofeul Andros).

On topic, mi-am adus aminte ce varza sint comentatorii de F1 de la TVR. Ei n-au observat ca Hamilton trecuse pe 5 si ii tot dadeau inainte ca Massa e campion. S-au dezmeticit abia dupa ce au inceput cei de la McLaren sa se imbratiseze. Daca tot astia vor transmite si MotoGP la anul, o sa incep sa ma uit pe bulgari emo-hammer.gif

Este si asta o solutie ...dar eu nu mai prind bulgari , mai bine ma uit pe RTL fara sonor. emo-cafea.gif

User's Signature

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.
(Jack Penn)
PM
+ Quote Post

Orpheus
post Jun 7 2009, 04:01 PM
Post #43

.
Group Icon

Jenson Button, noul sultan al Turciei!

Jenson Button a obtinut azi cea de-a sasea victorie din acest sezon, castigand Marele Premiu al Turciei in fata duo-ului Red Bull Racing format din Mark Webber si Sebastian Vettel.

Desi a plecat din pole position, Sebastian Vettel a ratat sansa de a obtine cea de-a treia victorie din cariera, din cauza unei greseli in primul tur al cursei ce i-a permis lui Jenson Button sa treaca in fata, dar si din cauza unei strategii cu trei opriri care s-a dovedit a fi ineficienta in acest context.

Cu toate ca inaintea cursei isi propunea cel putin o clasare pe podium, Jarno Trulli a fost nevoit in cele din urma sa se multumeasca doar cu locul 4, in timp ce Nico Rosberg a terminat pe un excelent loc 5 dupa ce plecase in cursa de pe locul 9.

Chiar daca pe parcursul weekendului a lasat senzatia ca este in revenire de forma, Ferrari nu a impresionant nici in Turcia, Felipe Massa obtinand doar cele trei puncte aferente locul 6. Mai mult decat atat, Kimi Raikkonen a ratat de putin prezenta in puncte, terminand cursa pe locul 9. Marele Premiu al Turciei a consemnat si revenirea in puncte a celor de la BMW-Sauber, Robert Kubica fiind autorul acestei performante dupa ce a terminat cursa pe locul 7. Ultimul punct pus in joc i-a revenit lui Timo Glock.

Formula 1

Urmatoarea cursa 26.06.2009, Marele premiu al Mari Britanii
PM
+ Quote Post

pinturicchio
post Jun 9 2009, 04:40 PM
Post #44

ShiningStar
Group Icon

From: Ploiesti
Member No.: 919

Un pas inainte si doi inapoi pentru Ferrari emo-sadd.gif dupa podimul de la Monaco ma asteptam la ceva mai mult...n-a fost sa fie, sezon ratat

User's Signature

PM
+ Quote Post

pinturicchio
post Jun 20 2009, 10:31 PM
Post #45

ShiningStar
Group Icon

Vettel pleaca din pole maine...Ferrari slab ca de obicei emo-sadd.gif sper sa castige neamtul, m-am saturat de brown

User's Signature

PM
+ Quote Post

Rocozaur
post Jun 21 2009, 12:07 PM
Post #46

RisingStar
Group Icon

Member No.: 260

Si eu tin cu Vettel. Este un piolot cu mult peste Jenson Button. Un viitor Schumi. Ma refer aici la performante, sper sa nu-l vedem pe Vettel facand gesturi de genul Adelaide-1994, Jerez-1997 sau Monaco 2006 smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

pinturicchio
post Jun 21 2009, 01:10 PM
Post #47

ShiningStar
Group Icon

Nu stii ca in sport si dragoste scopul scuza mijloacele emo-tongue.gif nu-l acuz pe Schumy first.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Rocozaur
post Jun 21 2009, 01:19 PM
Post #48

RisingStar
Group Icon

In dragoste nu, eu cel putin nu le scuz, pt. ca eu sunt cel care a trebuit sa inghita acele gesturi usor nesimtitie! Asa ca daca aici nu le scuz, imi pare rau, nici lui Schumy nu i le iert. Un Gilles Villeneuve ne-ar prinde bine tuturora smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

pinturicchio
post Jun 21 2009, 03:35 PM
Post #49

ShiningStar
Group Icon

eh, eu glumeam biggrin.gif mai ales cu dragostea...de Schumy mi-a placut prea mult ca sa ii reprosez ceva first.gif

Super Vettel azi, sper sa il vad la Ferrari cat mai repede...un bun loc 4 pentru Felipe, a scos maximul. Slabut Kimi, doar un punct, dar a avut o tactica gresita

User's Signature

PM
+ Quote Post

Orpheus
post Jun 21 2009, 04:39 PM
Post #50

.
Group Icon

Vettel castiga imperial cursa de la Silverstone!

Sebastian Vettel a triumfat fara niciun fel de emotie in Marele Premiu al Marii Britanii, iar Mark Webber a contribuit din plin la dubla realizata de Red Bull Racing. Jenson Button, liderul clasamentului general, a obtinut doar locul 6.

Cursa de la Silverstone a certificat progresele semnificative realizate de Red Bull Racing, dupa ce Vettel si Webber au dominat ostilitatile de o maniera categorica, victoria nefiind in niciun moment in pericol. Vettel consemneaza cea de-a treia victorie din cariera si prima pe un circuit neafectat deloc de ploaie.

In acelasi timp, Jenson Button si-a dezamagit cei aproape 200.000 de spectatori prezentui in tribune, britanicul terminand doar pe locul 6 la capatul unei curse in care s-a plans de multe ori de probleme in manevrarea monopostului.

Vettel a ramas pe locul 3 in clasamentul general, insa s-a apropiat la 25 de puncte de Button.

Brawn GP a fost nevoita sa se multumeasca doar cu ultima pozitie pe podium, obtinuta in extremis de Rubens Barrichello. Brazilianul l-a tinut o lunga perioada de timp in spate pe Webber, insa australianul l-a depasit la ultima schimbare de pneuri.

Formula1

Urmatoarea cursa este marele premiu al Germaniei de la Nürburgring, ce se va desfasura pe data de 12.07.2009
PM
+ Quote Post

Rocozaur
post Jun 21 2009, 05:03 PM
Post #51

RisingStar
Group Icon

Super Vettel azi, sper sa il vad la Ferrari cat mai repede... -> Eu sper ca Ferrari sa mearga la fel de repede ca si Vettel, si apoi sa-l vedem acolo convers.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

pinturicchio
post Jun 23 2009, 05:39 PM
Post #52

ShiningStar
Group Icon

Si asta e adevarat, dar uite cum a mers el de la inceputul sezonului cu o masina fara kers si fara difuzoarele alea care au facut atata valva... in schimb Kimi sta cu prietenii lui finlandezi la o vodca in loc sa discute cu inginerii ce mai e de facut.

Edited by pinturicchio: Jun 23 2009, 05:40 PM

User's Signature

PM
+ Quote Post

pinturicchio
post Mar 7 2010, 06:53 PM
Post #53

ShiningStar
Group Icon

Saptamana viitoare incalzim motoarele la Bahrain champion.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Rocozaur
post Mar 7 2010, 10:15 PM
Post #54

RisingStar
Group Icon

Da, si cu Schumi inapoi. Sincer, eu astept o cursa de ploaie anul acesta. Una singura cred ca o sa ajunga. Pentru ca avem asa :
Schumacher = Rain Master, care in ultimii ani nu mai risca nimic, dar acuma a venit cu pofta de a concura...incredibila
Vettel= Fantastic de bun pe ploaie. 3 victorii pana acuma pe ploaie.[dn 5 parca] Il lasa-n urma pe Hamilton.
Hamilton= Cel mai slab dintre cei mai buni pe ploaie. Era sa bata recordul lui Stig facut pe uscat, conducand prin balti si ulei varsat de un vauxall inaintea lui.
Alonso= Elementul de legatura intre cei care sunt foarte buni pe ploaie, si cei care conduc prudent. Nici bun, da nici rau.
O cursa pe ploaie cu foto-finnish ar fi rezultatul a ceea ce am descris mai sus rolleyes.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

pinturicchio
post Mar 7 2010, 10:54 PM
Post #55

ShiningStar
Group Icon

Chiar si fara ploaie ar trebui sa avem un sezon mult mai spectaculos avand in vedere noile reguli, atat de ordin tehnic cat si in ceea ce priveste punctajul.

Eu niciodata nu l-am putut suferi pe alonso si am fost cel mai suparat cand am auzit ca vine la Ferrari emo-cry.gif Asadar e pt prima data cand o sa tin cu jumatate din Ferrari biggrin.gif Si bineinteles o sa tin cu Schumy first.gif

Edited by pinturicchio: Mar 7 2010, 10:54 PM

User's Signature

PM
+ Quote Post

Rocozaur
post Mar 7 2010, 11:01 PM
Post #56

RisingStar
Group Icon

Ma intreb oare daca l-a putut suferi cineva pe Alonso. Eu in continuare nu-mi dau seama cum a castigat 2 titluri mondiale cu Renault. E adevarat ca aveau cea mai buna masina si.....cele mai bune cauciucuri. Si Ferrari a facut foarte urat anul trecut, racolandu-l pe Alonso, si dandu-l afara pe Kimi care inca mai avea contract cu ei inca 2 ani. Si de asemenea cel care le-a adus singura victorie in tot sezonul. Massa nu cred ca ar fi reusit. L-as fi preferat pe Sutil sa vina la Ferrari, intrucat are potential smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

pinturicchio
post Mar 7 2010, 11:05 PM
Post #57

ShiningStar
Group Icon

Eu l-as fi vrut pe Vettel la Ferrari biggrin.gif asa ar fi devenit cu adevarat urmasul lui Schumy. Dar nu e timpul pierdut grin.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Yelle
post Dec 1 2014, 08:16 PM
Post #58

StarGazer

Group: Banned by Moderators
Member No.: 1,771

Eu pe Vettel l-as vrea din ala de sta pe margine si schimba rotile. rolleyes.gif

Anul asta sunt fericita, Hamilton e unde-i e locul. N-am mai fost asa de fericita la f1 din 2008.

Mi-a placut tributul adus de McLaren anul asta lui Senna.

Edited by eytrs: Dec 1 2014, 08:25 PM
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Jul 19 2015, 03:54 PM
Post #59

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

La 9 luni dupa accidentul teribil de la Suzuka, atunci cand a pierdut controlul masinii sale, in conditii de ploaie, in a 7a curba a turului 43 cu o viteza de 212 km/h, francezul Jules Bianchi, pilotul echipei Marussia si fost pilot de teste la Ferrari, a murit alaltaieri, la numai 25 de ani, fiind primul astfel de caz nefericit, dupa decesul lui Ayrton Senna, in 1994. Incidentul s-a petrecut in acelasi loc in care, cu un tur inainte, Sutil isi avariase si el masina, la fel ca si Lewis Hamilton, la antrenamentele libere. sad.gif
Nici nu stiu cum a fost tinut in viata atat timp... Am vazut accidentul, si a fost unul extrem de violent. Bianchi a intrat cu o viteza incredibila sub tractorul care incerca sa scoata masina lui Sutil de pe pista. Daca imi amintesc bine, chiar si sasiul masinii lui Bianchi a fost smuls in momentul impactului.
PM
+ Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 24th October 2018 - 06:43 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum