vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Pa演ele catolic/ Pa演ele ortodox

vesperala
post Mar 19 2008, 04:10 PM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: n castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Am o lacun... chiar nu cred c am 演iut vreodat de ce nu cad 螽 acela槐 timp...

User's Signature

O racl mare-i lumea. Stelele-s cuie/Btute-n ea i soarele-i fereasta/La temni籟a vie籟ii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mrilor, ard deprtrilor, p璽n ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

rubens
post Mar 19 2008, 04:17 PM
Post #2

Qui triomphe de lui-meme, possede la force.Lao-Tseu
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 30

alors là, nici eu nu am habar ..... le fac pe am滱doua, in sensul ca fac m滱caruri si invit .... in rest, nici tu biserica, nici tu post .... confused.gif
PM
+ Quote Post

constantin
post Mar 19 2008, 07:38 PM
Post #3

*Membru de Onoare*
Group Icon

Group: Membru de onoare
From: suceava
Member No.: 20

. "S綖b綟oarea 姷vierii are loc la o dat schimb綟oare 螽c din anul 325, c螽d, la Sinodul I ecumenic de la Niceea, s‑au hot綖褾 trei legi de baz pentru calcularea datei Pa演elui: 1) Pa演ele se va serba totdeauna duminica. 2) Aceast duminic va fi cea imediat urm綟oare lunii pline de dup echinociul de prim綮ar (pentru c a榮 calculau 槐 iudeii data Pa演elui lor, de care era legat data Pa演ilor cre演ine). 3) C螽d prima lun plin de dup echinociul de prim綮ar cade duminic, Pa演ele va fi serbat 螽 duminica urm綟oare, pentru a nu se serba odat cu Pa演ele iudeilor, dar nici 螽aintea acestuia"

User's Signature

"Am mai v罳ut apoi sub soare, c nu cei iui alearg, c nu cei viteji c熇tig r罳boiul, c nu cei 螽elepi c熇tig p毃nea, nici cei pricepui bog裻ia, nici cei 螽v裻ai bun綮oina, ci toate at漷n de vreme 槐 螸prejur綖i."
Solomon

PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 19 2008, 07:42 PM
Post #4

Miradoniz
Group Icon

槐 de ce nu coincid calculele ortodoc槐lor cu ale catolicilor? cade luna plin altfel?

huh.gif

User's Signature

O racl mare-i lumea. Stelele-s cuie/Btute-n ea i soarele-i fereasta/La temni籟a vie籟ii
Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

constantin
post Mar 19 2008, 08:24 PM
Post #5

*Membru de Onoare*
Group Icon

Cele dou biserici cre演ine folosesc dou calendare diferite, 螽cep滱d din anul 1582 c滱d biserica apusean catolic a trecut la calendarul Gregorian, pe c滱d r綼綖itenii ortodoc槐 au r緆as la calendarul Iulian. Calculele celor dou momente celeste sunt 槐 ele diferite, apusenii bazai pe luna plin ecleziastic, pe c滱d r綼綖itenii observ luna plin astronomic, la fel cum privesc 槐 data real a echinoxului, 螽 timp ce catolicii se bazeaz pe o dat fix calculat din vreme pentru echinox.
Luna plin ecleziastic, 螽 acest context, este calculat din vreme conform unor tabele biserice演i, datele fiind prestabilite cu mult 螽ainte. Ortodoc槐i, 螽 schimb, urmeaz luna plin pascal, care este la o dat calculat pe baza observaiilor astronomice.

User's Signature

"Am mai v罳ut apoi sub soare, c nu cei iui alearg, c nu cei viteji c熇tig r罳boiul, c nu cei 螽elepi c熇tig p毃nea, nici cei pricepui bog裻ia, nici cei 螽v裻ai bun綮oina, ci toate at漷n de vreme 槐 螸prejur綖i."
Solomon

PM
+ Quote Post

BigDefender
post Mar 20 2008, 11:35 AM
Post #6

de la mine mai mult, de la altii mai putin
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Buzau-Romania
Member No.: 18

Trebuie spus insa ca BOR si BO greaca au adoptat noul calendar (spre deosebire de ortodocsii care au ramas "pe stil vechi"), alegand sa celebreze Pastele pe stil vechi pentru a fi celebrat Pastele de toti ortodocsii in aceeasi zi.
De observat ca BOR celebreaza Craciunul cu Roma (precum si grecii), nu cu restul lumii ortodoxe
(cu alte cuvinte, BOR merge pe decizia din 1924)

User's Signature

Pace celor ce vin, bucurie celor ce raman, binecuvantare celor ce pleaca!

PM
+ Quote Post

constantin
post Mar 20 2008, 12:08 PM
Post #7

*Membru de Onoare*
Group Icon

QUOTE (BigDefender @ Mar 20 2008, 11:35 AM) *
Trebuie spus insa ca BOR si BO greaca au adoptat noul calendar (spre deosebire de ortodocsii care au ramas "pe stil vechi"), alegand sa celebreze Pastele pe stil vechi pentru a fi celebrat Pastele de toti ortodocsii in aceeasi zi.
De observat ca BOR celebreaza Craciunul cu Roma (precum si grecii), nu cu restul lumii ortodoxe
(cu alte cuvinte, BOR merge pe decizia din 1924)

Binevenite precizarile colegului nostru.
Un crestin ortodox pe stil vechi mi-a spus ca initial biserica ortodoxa ar fi acceptat celebrarea Pastelui pe stil nou insa venirea Luminii la Sfantul Mormant ar fi venit in continuare la data calculata pe stil vechi, cauza din care s-ar fi revenit cu celebrarea Pastelui pe stil vechi.
Ce stie colegul nostru BiqDefender despre asta? Cat este adevar si cat legenda?

User's Signature

Solomon

PM
+ Quote Post

BigDefender
post Mar 20 2008, 04:47 PM
Post #8

Group Icon

Iata ce am aflat tot cu Sfantul Google:
http://www.credo.ro/lumina-sfanta.php
http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfanta_lumina.htm
http://www.sfaturiortodoxe.ro/filme-video/sfanta-lumina.php
http://ortodoxie.3x.ro/diverse/Carti/Apolo...mina_pasti.html

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 21 2008, 02:24 PM
Post #9

Miradoniz
Group Icon

c漮 e decalajul 螽tre catolic 槐 ortodox? e mereu acela槐?

mi s-a urat deja Pa演e fericit de c綟re amicii catolici, presupun c la ei a 螽ceput sau 螽cepe Pa演ele...
la noi mai e o lun...

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

constantin
post Mar 21 2008, 02:33 PM
Post #10

*Membru de Onoare*
Group Icon

QUOTE (vesperala @ Mar 21 2008, 02:24 PM) *
c漮 e decalajul 螽tre catolic 槐 ortodox? e mereu acela槐?

mi s-a urat deja Pa演e fericit de c綟re amicii catolici, presupun c la ei a 螽ceput sau 螽cepe Pa演ele...
la noi mai e o lun...

Nu nu e mereu acelasi deoarece luna plina apare la distante diferite in timp fata de echinoctiu!.

User's Signature

Solomon

PM
+ Quote Post

gabriel
post Jan 20 2009, 03:04 PM
Post #11

StarGazer
Group Icon

Member No.: 406

anul asta pastele catolic va fi pe 12 aprilie smile.gif atunci o sa fiu si eu acasa un pic
PM
+ Quote Post

BigDefender
post Jan 20 2009, 05:34 PM
Post #12

Group Icon

Si cel ortodox pe 19 aprilie, de aceea postez trei calendare religioase.
Si in plus ii citesc pe toti, aici cine vrea va gasi date despre octava de rugaciune pentru unitatea crestinilor, conlucrare intre BC si BOR:
Octava de rugaciune pentru unitatea crestina 2009
http://www.catholica.ro/stiri/show.asp?id=17066

User's Signature

PM
+ Quote Post

gabriel
post Mar 1 2009, 03:52 PM
Post #13

StarGazer
Group Icon

Cica sunt vreo cateva zile de cand sunt in post catolic huh.gif
Gata cu distractiile emo-crazy.gif mai ne abtinem de acum
PM
+ Quote Post

florin7franky
post Mar 1 2009, 03:57 PM
Post #14

Sapient
Group Icon

From: Italia
Member No.: 80

QUOTE (gabriel @ Mar 1 2009, 02:52 PM) *
Cica sunt vreo cateva zile de cand sunt in post catolic huh.gif
Gata cu distractiile emo-crazy.gif mai ne abtinem de acum

E de distrat mai merge cat de cat Invision-Board-France-653.gif

User's Signature

Origami
         
PM
+ Quote Post

BigDefender
post Mar 2 2009, 11:15 AM
Post #15

Group Icon

Urmariti calendarul: este si pentru ortodocsi si pentru catolicii de ambele rituri!

User's Signature

PM
+ Quote Post

BigDefender
post Mar 2 2009, 11:49 AM
Post #16

Group Icon

Postul Pastelui
Postul Pastelui (Postul Mare sau Postul Patruzecimii) este cel mai lung post din calendarul crestin-ortodox si dureaza sapte saptamani, adica 48 de zile, fiind unul dintre cele mai restrictive.
Postul nu este un scop in sine. Trebuie sa privim intotdeauna acest timp de penitenta in legatura cu Invierea lui Hristos. Un motiv de bucurie, bucurie pe care o putem trai si trebuie sa o traim in timpul Postului Mare. Invierea lui Hristos este cea mai mare sarbatoare a crestinatatii. Postul Mare, pregatirea primirii in inima curata a acestei sarbatori. Poti trai pentru o bucurie, bucurandu-te. Sa intelegem bine la ceea ce suntem chemati sa traim in aceasta perioada a Postului Mare. Sa traim timpul postului ca un timp in care, examinandu-ne constiintele, golim tot ceea ce este pacat pentru a ne umple de iubire si sfintenie.
Cei care nu au reusit sa posteasca ar putea 螽cerca sa faca acest lucru fie si pentru cateva zile, intrucat Postul 螽seamna exercitiu si poate fi interpretat drept cumpatare atunci cand este vorba de mancare si bautura, dar si bunatate, rabdare si 螽telegere in relatiile cu cei din jur.
Postul nu 螽seamna numai alimentatie fara carne, lapte, branza si oua, ci mult mai mult, respectiv iertare, 螸pacare, bunatate si rabdare. Postul vine din grecescul «asceza» si 螽seamna exercitiu. Deci, perioada postului este o perioada 螽 care oamenii trebuie sa faca exercitii pentru a fi mai buni, mai 螽telepti, mai blanzi, sa priveasca mai mult la ei si mai putin la cei din jur, sa nu fie lacomi la mancare chiar daca alimentele sunt fara carne sau lactate, pentru ca lacomia este un pacat. In plus, sunt scutiti de la post copiii, batranii, militarii, oamenii care calatoresc si bolnavii. Mai mult, este preferabil ca o persoana sa posteasca fie si o singura zi, daca nu poate mai mult, dar 螽 acea zi sa fie respectata traditia ortodoxa.
Postul propriu-zis este comparat cu calatoria de patruzeci de zile a poporului evreu in pustiu. De-a lungul acestei calatorii, Dumnezeu a savarsit mai multe minuni si, prin analogie, acelasi model de explicatie este data de Sfintii Parinti celor patruzeci de zile de Post. Ultima saptamina a Postului care precede sarbatoarea este Saptamana Mare, care incepe cu Duminica Floriilor si se termina cu Duminica Pascala. Sarbatoarea Pastelui incepe de fapt cu Duminica Floriilor, cind se sarbatoreste intrarea lui Hristos in Ierusalim.
In ziua de joi a Saptaminii Mari, clopotele inceteaza sa mai bata. Vor mai bate doar in Simbata Mare. Aceasta zi este, totodata, si inceputul chinurilor Mintuitorului. Vinerea este ziua rastignirii lui Hristos, cea mai mare zi de post. Ziua de vineri era considerata mereu zi fara noroc. In aceasta zi nu se obisnuiau muncile legate de cultivarea pamintului sau de cresterea animalelor, nu se aprindea foc si nu se cocea piine.
Regulile bisericesti au stabilit ca zilele randuite pentru ajunare, adica abtinerea totala de la mancare si bautura, sunt lunea si martea din prima saptamana a Postului, iar in ultima saptamana a postului, numita si a patimilor, se ajuneaza luni, marti, miercuri, vineri si sambata. In aceste zile se pot consuma seara paine si apa.
In zilele de miercuri din post se ajuneaza pana seara, cand se consuma paine si legume fierte, fara untdelemn.
In celelalte zile din saptamina, din tot timpul Postului Mare, se mananca o singura data pe zi, seara, hrana uscata, iar sambata, si untdelemn si putin vin.
In toata aceasta perioada sunt doua dezlegari la peste pe 25 martie, de Buna Vestire, si pe 16 aprilie de Intrarea Domnului in Ierusalim (Florii).
Postul alimentar trebuie insotit de abstinenta sexuala, dar mai ales de conduita morala. Spre sfirsitul Postului, credinciosii trebuie sa se spovedeasca si apoi, daca primesc dezlegare din partea parintelui duhovnic, sa primeasca Sfinta Impartasanie. Este importanta starea de spirit pe care o au credinciosii in aceasta perioada.
In Postul Pastelui nu se fac cununii religioase.
Recomandarile medicale
Din punct de vedere medical, postul este perceput ca o schimbare a regimului alimentar. Are loc trecerea de la o alimentatie bazata in principal pe alimente conservate, de origine animala, la o alimentatie in principiu de origine vegetala, bazata pe oferta de primavara, leguminoasa in special, care creeaza un aport de vitamine si minerale ce ajuta organismul sa treaca peste astenia de primavara. Este recomandata o alimentatie din care sa lipseasca carnea, ouale, untul si laptele. O data cu trecerea la alimentatia de post are loc o scadere a aportului de proteine si grasimi de origine animala. Acestea asigura o senzatie de satietate de durata mai lunga datorita digestiei mai greoaie. Astfel, poate aparea necesitatea ca de la un regim de 3-4 mese principale zilnic sa se treaca la 4-5 mese/zi, lucru absolut normal.. Se va urmari o dozare adecvata a portiilor din punct de vedere caloric, pentru a nu aparea o supra/subalimentare.
Alimente care nu se mananca:
oua
lapte
branza
carne
unt
smantana, toate produsele lactate

Alimente care se pot manca:
orice produs din soia: carne de soia, lapte de soia, iaurt de soia
legume si fructe
halva
biscuiti
produse de patiserie fara oua, lapte, branza, unt sau carne
miere, dulceturi
fulgi de orice fel: orz, ovaz, porumb
muraturi
mamaliga
zacusca
masline
fructe uscate

User's Signature

PM
+ Quote Post

gabriel
post Mar 2 2009, 07:45 PM
Post #17

StarGazer
Group Icon

Daca eu nu pot tine post cu mancarea nici macar vinerea , din cauza ca nu pot sa rabd , nu mai pot sa lucrez daca nu sunt bine alimentat
Se iarta ?
PM
+ Quote Post

BigDefender
post Mar 3 2009, 10:26 AM
Post #18

Group Icon

Spui la spovedanie lucrul acesta si preotul decide, de la post sunt iertati apriori copii, batranii si bolnavii!
Este recomandat sa tii post macar prima si ultima saptamana, si miercurile si vinerele celelalte!
Acest post este mai drastic decat cel de la Craciun, deoarece Domnul Nostru Isus Hristos a patimit, a suferit, a murit pentru noi toti si pentru pacatele noastre!
Postarea mea este un sfat prietenesc, nu litera de lege!

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Apr 10 2015, 07:28 AM
Post #19

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Vinerea Patimilor, Vinerea Seac sau Vinerea Neagr, r綼tignirea Fiului lui Dumnezeu pe cruce și punerea Sa 螽 morm滱t. Astazi nu vopsiti oua, daca nu le-ati vopsit ieri, le puteti vopsi maine.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th February 2018 - 09:58 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum