Jump to content
Vesperala Forum

Prieteni şi prietenie


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

aici sunt de acord cu tine...dar sunt asa de rari prietenii...si trebuie sa-i alegi cu cea mai mare atentie! :)

eu pur şi simplu consider prieteni pe cei ce se bucură de prezenţa mea...

atât timp cât nu simt răutate din partea lor...

încrederea nu poate fi deplină niciodată, dar nu înseamnă că nu am încredere..:)

Link to comment
Share on other sites

eu pur şi simplu consider prieteni pe cei ce se bucură de prezenţa mea...

atât timp cât nu simt răutate din partea lor...

încrederea nu poate fi deplină niciodată, dar nu înseamnă că nu am încredere..:)

hmmm...nu prea sunt de acord, dar prefer sa nu comentez ...in conceptia mea un prieten e cu totul altceva, dar ma rog...oricand imi place sa vad si alte puncte de vedere! :hugs:

Link to comment
Share on other sites

hmmm...nu prea sunt de acord, dar prefer sa nu comentez ...in conceptia mea un prieten e cu totul altceva, dar ma rog...oricand imi place sa vad si alte puncte de vedere! :hugs:

eu cred că acel soi de prieteni de care zici sunt rari, şi căutarea prea îndelungată...

eu mă bucur şi de prezenţa celui de-al doilea "soi"... pentru că în timp relaţiile pot deveni durabile...

şi pentru că în felul lor şi ei aduc multă bucurie vieţii, chiar dacă nu te cunosc cu de-amănuntul

Link to comment
Share on other sites

da, sunt de acord...da pana nu devine durabil eu nu numesc asta prietenie...cel mult cunostinte... :mousquetaire:

eu dau mai puţină importanţă literelor...:)

 

aş putea să o numesc oricum... dar aduce atâta bucurie per total, încât merită toată preţuirea.

şi chiar blazonul de prietenie...

 

cunoştinţe sunt secretarele şi contabilele de la serviciu, cărora le dau bună ziua săptămânal...

:)

Link to comment
Share on other sites

asta incerc sa zic...orice relatie care nu e profunda si nu se bazeaza pe altceva in afara de "buna" si "buna ziua" nu se numeste prietenie...

prietenia e ceva atat de fragil...un om ori iti devine prieten ori nu... :giveheart:

 

:blink: ce păţişi? :woodpecker:

fiecare cu ce-l doare...cum se spune...

orph, am atins vreun punct sensibil? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

"buna" si "buna ziua" nu se numeste prietenie...

bună ziua dau unor oameni cu care abia schimb două vorbe...

 

cu voi pe forum schimb mult mai multe.. deci îmi sunteţi prieteni. :giveheart:

chiar dacă nu la nivelul de care vorbeşti..:)

Link to comment
Share on other sites

sa stii ca inteleg si punctul tau de vedere si-l respect...sper ca si tu pe al meu! :star:

de înţeles ţi-l înţeleg...

doar că la anii mei, eu cred că tu numeşti prietenie o utopie.

poate mă înşel.

poate cred asta pentru că eu nu am găsit încă prietenia de care zici şi am tras concluzia că nu există..

 

e sublimă, dar lipseşte cu desăvârşire...

la un moment dat nu am mai căutat-o...:) nu sunt perfectă, deci ce aş putea oferi eu unor astfel de prieteni desăvârşiţi?

 

ps: o să dau split la postări ca să fac topic nou... e păcat de conversaţia asta să rămână pe chat

Link to comment
Share on other sites

consider ca prietenia ca si iubirea nu are varsta...iar o prietenie care nu se intretine si care nu se bazeaza pe incredere mai devreme sau mai tarziu va disparea...si tare rau ne va parea...

bine...sunt cazuri in care si intretinuta si cu incredere iti este aruncata la cos...sunt patita... :polish:

Link to comment
Share on other sites

De acord cu amandoua. Si cu Orpheus. Filozof mare este. As zice ca prietenia are la baza niste interese comune impletite cu anume afinitati. Pe o perioada determinata sau pentru toata viata. De extreme trebuie sa ne ferim. Adesea, dinspre cei pe care-i consideram prieteni ne pot veni mari deziluzii. In cel mai bun caz. De aici cunoscutul proverb "Fereste-ma Doamne, de prieteni..." Scuze, este umila mea parere.

Link to comment
Share on other sites

De acord cu amandoua. Si cu Orpheus. Filozof mare este. As zice ca prietenia are la baza niste interese comune impletite cu anume afinitati. Pe o perioada determinata sau pentru toata viata. De extreme trebuie sa ne ferim. Adesea, dinspre cei pe care-i consideram prieteni ne pot veni mari deziluzii. In cel mai bun caz. De aici cunoscutul proverb "Fereste-ma Doamne, de prieteni..." Scuze, este umila mea parere.

 

si ce deziluzii... :uf:

Link to comment
Share on other sites

E ceva in neregula. Cred.

 

Toata lumea are pareri. Am sa imi permit si eu cateva.

 

De cand naiba un prieten dezamageste?

 

De cand naiba un prieten sufera evaluare?

 

De cand naiba prietenii se contabilizeaza?

 

De cand naiba se numara prietenii?

 

Nu-mi vine sa cred ceea ce am citit.

 

Cred ca e o neintelegere lagata de termen.

 

Am folosit modul "spam" intentionat.

 

Departe de mine lipsa de respect.

 

Dumneavoastra chiar aveti prieteni? Serios intreb.

Link to comment
Share on other sites

De acord cu amandoua. Si cu Orpheus. Filozof mare este. As zice ca prietenia are la baza niste interese comune impletite cu anume afinitati. Pe o perioada determinata sau pentru toata viata. De extreme trebuie sa ne ferim. Adesea, dinspre cei pe care-i consideram prieteni ne pot veni mari deziluzii. In cel mai bun caz. De aici cunoscutul proverb "Fereste-ma Doamne, de prieteni..." Scuze, este umila mea parere.

 

corect...pacat ca atunci cind ne trezim uitam sa invatam din ele :goodnight:

Link to comment
Share on other sites

RoAp, la primele patru intrebari iti voi da un raspuns unic: De cand e lumea si pamantul.

La cea de-a cincea intrebare raspunsul ar fi: Am . Doar patru. Buni. Illudere este unul dintre ei. I-am tot cernut de-a lungul timpului. M-au cernut si altii pe mine.

In propozitie era vorba de persoane care, sub masca de prieten , iti pot face mult rau.

De vigilenta fiecaruia in a-si alege prietenii. Daca nu ai intalnit astfel de prieteni ,esti un fericit. Asta nu inseamna ca nu exista. Inseamna numai ca esti la inceput de drum. Si exceptiile nu le neaga nimeni.

Link to comment
Share on other sites

E ceva in neregula. Cred.

 

Toata lumea are pareri. Am sa imi permit si eu cateva.

 

De cand naiba un prieten dezamageste?

 

De cand naiba un prieten sufera evaluare?

 

De cand naiba prietenii se contabilizeaza?

 

De cand naiba se numara prietenii?

 

Nu-mi vine sa cred ceea ce am citit.

 

Cred ca e o neintelegere lagata de termen.

 

Am folosit modul "spam" intentionat.

 

Departe de mine lipsa de respect.

 

Dumneavoastra chiar aveti prieteni? Serios intreb.

Cele câteva nu sunt păreri, ci întrebări. Părerile proprii iarăşi îţi lipsesc sau sunt subînţelese. Întrebările nu sunt puse tocmai elegant.

Şi dacă nimeni nu te-a dezamăgit, eşti un fericit. Şi dacă nu ai avut nevoie să îi numeri e pentru că nu ai fost niciodată în situaţia de a-i număra pe degete.

Tonul tău jigneşte. Dar nu e prima dată când spun asta.

Încetează.

 

 

ps: Nu e nevoie să ai prieteni ca să ai o părere despre prietenie.

Pentru că poate exista un om care nu are prieteni. Dar nu există om care nu a avut niciodată.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...