vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Agenții de turism

vesperala
post Mar 12 2008, 04:45 PM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Voi ați apelat la agenții de turism pentru călătorii? La care? Ați fost mulțumiți ?

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Blue Sun
post Mar 13 2008, 02:30 AM
Post #2

RisingStar
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 22

Da am apelat la Air Tour Canada si am fost foarte multumit cind am m-a ajutat.

QUOTE (vesperala @ Mar 12 2008, 04:45 PM) *
Voi ați apelat la agenții de turism pentru călătorii? La care? Ați fost mulțumiți ?

User's Signature

Deși trepte osebite le-au ieșit din urna sorții,
Deopotrivă-i stăpânește raza ta și geniul morții;
La același șir de patimi deopotrivă fiind robi,
Fie slabi, fie puternici, fie genii ori neghiobi!

Mihai Eminescu
PM
+ Quote Post

scrinty29
post Mar 21 2008, 07:24 PM
Post #3

RisingStar
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 58

QUOTE (vesperala @ Mar 12 2008, 04:45 PM) *

Nu, eu mereu imi fac rezervarea direct la hotel. Asa sunt sigura ca Hotelul este de 3 stele si in locatia pe care mi-o doresc. In plus, este si mult mai ieftin asa.

User's Signature

Zambetele sunt sarutarile sufletului (Minna Thomas Antrim)
PM
+ Quote Post

bb girl
post Jun 25 2008, 01:51 PM
Post #4

FallingStar
Group Icon
**

Member No.: 219

cand mergem cu familia, tata face rezervari la ciel voyages si ne place foarte mult. cand ma duc cu scoala in excursii, profesorii apeleaza l diferite agentii. de ex, cand am mers in olanda am fost cu VELIMED. ce nu mi-a placut la ei a fost ca ziceau ca este cazare in zona frankfurt, si hotelul era la 60 km de frankfurt. la fel in amsterdam (hotelul era la 10 km de amsterdam, dar sa zicem ca era in zona orasului.)

User's Signature

PM
+ Quote Post

Asimetric
post Oct 30 2013, 05:14 PM
Post #5

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

CITEAZA(scrinty29 @ Mar 21 2008, 07:24 PM) *
Nu, eu mereu imi fac rezervarea direct la hotel. Asa sunt sigura ca Hotelul este de 3 stele si in locatia pe care mi-o doresc. In plus, este si mult mai ieftin asa.

O idee gresita. Stiu ca topicul e vechi de 5 ani, dar am dat din intamplare de el.
In primul rand, de cele mai multe ori e chiar invers. Agentiile de turism nu exista pentru a-ti lua banii, ele sunt pentru a te ajuta. Daca faci o rezervare pe internet, se poate intampla sa gasesti cu totul altceva decat in poze. Un agent de turism incearca sa gaseasca cea mai buna oferta, si este posibil ca acesta sa fi vizitat inainte locatia in care vrei sa mergi (inclusiv hotelurile) si iti poate spune exact unde e bine si unde nu (spre deosebire de site-urile de review-uri, unde gasesti informatii si pareri contradictorii). In plus, preturile de pe online nu sunt mai mici decat la o agentie de turism (sunt si exceptii). Sunt oameni care cred ca economisesc 20 de euro la un sejur, luandu-si vacanta de pe internet, dar ajung sa piarda mult mai mult.

User's Signature

Pot să fiu uitat, pentru că
nu țin la brațe, pot să-mi lipsească.
Pot fi părăsit, pentru că
nu-mi iubesc picioarele, pot merge
și cu aerul.
Pot fi lăsat singur, pentru că
sangele meu se varsă în mare
oricum.

http://mariuslupu.deviantart.com/

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Oct 31 2013, 10:20 PM
Post #6

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

CITEAZA(Asimetric @ Oct 30 2013, 05:14 PM) *
. Agentiile de turism nu exista pentru a-ti lua banii, ele sunt pentru a te ajuta.

Turism facut cu inima. smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Catalin X
post Nov 1 2013, 08:20 PM
Post #7

RisingStar
Group Icon

From: Rm. Valcea
Member No.: 325

CITEAZA(Asimetric @ Oct 30 2013, 07:14 PM) *
O idee gresita. Stiu ca topicul e vechi de 5 ani, dar am dat din intamplare de el.
In primul rand, de cele mai multe ori e chiar invers. Agentiile de turism nu exista pentru a-ti lua banii, ele sunt pentru a te ajuta. Daca faci o rezervare pe internet, se poate intampla sa gasesti cu totul altceva decat in poze. Un agent de turism incearca sa gaseasca cea mai buna oferta, si este posibil ca acesta sa fi vizitat inainte locatia in care vrei sa mergi (inclusiv hotelurile) si iti poate spune exact unde e bine si unde nu (spre deosebire de site-urile de review-uri, unde gasesti informatii si pareri contradictorii). In plus, preturile de pe online nu sunt mai mici decat la o agentie de turism (sunt si exceptii). Sunt oameni care cred ca economisesc 20 de euro la un sejur, luandu-si vacanta de pe internet, dar ajung sa piarda mult mai mult.

Te contrazic un pic . Chiar dacă vrei să cumperi de la agenții , dacă nu ești din București oricum ajungi sa cumperi on-line de la ei , pretul fiind același ca in varianta față-in-față .
Eu am cumpărat câțiva ani la rând de la agenții din București ( on-line , bineințeles ) , după care am cumpărat și mai mulți ani de la Hotels4u si Quickrooms pt concedii mai lungi , si de la Booking.com și Agoda pt ture de câteva zile prin orașe ( urăsc termenul de City break ) .Ba chiar am început să merg și prin țară cu Booking .
În toate cazurile prețurile erau binișor mai mici decât la orice agenție românească .
În 2009 am ales o destinație din Turcia - Oludeniz - nu foarte populară pt români , cu aproape o treime din banii pe care i-aș fi dat unei agenții românești . între timp prețurile de pe la agențiile străine au mai crescut , dar tot sunt mai mici decât la agențiile românești .
O să te contrazic și in legatură cu agenții de turism . Cu câteva excepții ( știu un tip care vinde concedii in Turcia care e tătic în domeniu ) marea masa a agenților n-au văzut destinațiile pe care le vând decât în poze . Și am intâlnit destui d-ăștia .
Saiturile de impresii sunt foarte bune , cu atât mai bune cu cât numărul de impresii este mai mare .
Una este să vezi și să trăiești experiențe intr-un anumit loc si alta să repeți ce ți-au zis alții , eventual unii interesați să-ți prezinte totul într-o lumină subiectivă .
Așa că sfatul meu pt turistul român este următorul : pune ochii pe o destinație ( țară-zonă-hotel ) , caută impresii cât mai multe despre aceasta , taie părerile cele mai proaste , taie-le și p-alea exagerat de bune ( cum se face media la patinaj ) , uită-te la poze - da' d-alea făcute de turiști și pune-te pe cautat agenții care vând destinația ( când zic destinație ma refer deja la hotel , vilă, pensiune , hostel , camping , etc ) . Gasește-o pe aia cu prețul care-ți convine și pune-te pe căutat referințe despre ea . Nu cumpara niciodată de la o agenție despre care nu poți afla mare lucru . Fii atent la clauze , holbeaza-te bine la ce dată ai trecut înainte să dai clickul final , ăla cu book now , că ți-au și dispărut banii de pe card și te trezești , cum m-am trezit eu , că pleci cu o săptămâna mai devreme in concediu . Dacă schimbam data mă costa vreo 150 de lire sterline în plus , că așa era clauza , așa că am plecat mai devreme . Am luat câteva înjurături de la niste prieteni atunci , dar n-au fost probleme până la urmă .
Încă o chestie , deloc neimportantă : nu uita că ntotdeauna există o corelație intre preț și ce vei găsi acolo . Nu-ți face iluzii că vei primi ( mult ) mai mult decât ai platit ...
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Feb 1 2014, 01:00 PM
Post #8

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

CITEAZA(Catalin X @ Nov 1 2013, 08:20 PM) *
Încă o chestie , deloc neimportantă : nu uita că ntotdeauna există o corelație intre preț și ce vei găsi acolo . Nu-ți face iluzii că vei primi ( mult ) mai mult decât ai platit ...

Sunt total de acord. Exista multe oferte de genul "Plateste unul si pleaca doi", sau oferte speciale care par prea bune ca sa fie adevarate. In foarte marea majoritate a cazurilor, asa si este. Am, destul de des, parte de clienti care spun "vreau... ceva ieftin si bun". Well... toti vrem. Dar nu gasesti asa ceva. "Pot sa-ti dau... ceva nu foarte scump si acceptabil".

CITEAZA(Catalin X @ Nov 1 2013, 08:20 PM) *
Te contrazic un pic . Chiar dacă vrei să cumperi de la agenții , dacă nu ești din București oricum ajungi sa cumperi on-line de la ei , pretul fiind același ca in varianta față-in-față .

Nu inteleg ce vrei sa spui aici. Exista agentii de turism in toata tara. Multe din ele au si rolul de revanzator pentru agentiile "mari", din Bucuresti, promovand si vanzand programele acestora (sejururi, circuite, etc.)

User's Signature

Pot să fiu uitat, pentru că
nu țin la brațe, pot să-mi lipsească.
Pot fi părăsit, pentru că
nu-mi iubesc picioarele, pot merge
și cu aerul.
Pot fi lăsat singur, pentru că
sangele meu se varsă în mare
oricum.

http://mariuslupu.deviantart.com/

PM
+ Quote Post

Diana_
post Feb 1 2014, 01:19 PM
Post #9

ShiningStar
Group Icon

From: My world
Member No.: 1,687

Acu niste ani, am luat printr-o agentie niste bilete in Creta.
12 zile, avion cu taxe, cazare si mic dejun cu 99 E.
A fost pomana curata.

Sunt cazuri cand gasesti oferte reale, sunt cazuri cand mai iei si tzeapa. Depinde la cine apelezi.

User's Signature

Și-oricât de-ngustă o fi calea,
Oricâte piedici m-or lovi din greu,
Eu sunt stăpânul sorții mele:
Sunt căpitanul sufletului meu.
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd April 2018 - 11:51 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum