vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Elevii de clasa a XII-a cer subiecte mai usoare la Bacalaureat

Vesperal News
post Mar 10 2008, 07:17 AM
Post #1

News Bot

Group: Bot
Member No.: 61

Petitie pentru subiecte mai usoare la bacalaureat, titreaza Evenimentul Zilei. Elevii de clasa a XII-a se plang de faptul ca subiectele propuse pentru Bacalaureat sunt prea dificile. Nemultumitii au intocmit si au semnat deja petitii adresate Ministerului Educatiei, in care cer refacerea subiectelor si publicarea de rezolvari. O astfel de cerere, postata pe site-ul petitieonline.ro stransese mai mult de 2.700 de semnaturi pana ieri dupa-amiaza, scri Evenimentul Zilei. Autorii arata ca...

vezi intregul articol

User's Signature

Acest cont este un BOT de știri, nu un user.

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Neo
post Mar 11 2008, 08:43 AM
Post #2

SuperStar
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 11

E na?
Dupa ce ca invatamantul se duce pe rapa mai vor si subiecte usoare.
PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 11 2008, 03:18 PM
Post #3

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Nu evaluarea e partea forte a unui sistem de învățământ... Simplificarea ei nu înseamnă devalorizare, ci condensarea informației. Au dreptate, subiectele sunt prost "dozate" ca nivel de dificultate. Mai precis se adresează toate elevilor de nivelul notei 8-9. Nu există nimic accesibil celor care la clasă au note de 5,6 , adică aceștia se pot trezi la Bac cu note de 2 foarte ușor. Pur și simplu toate întrebările au același nivel de dificultate (sau niveluri apropiate). În mod normal așa ceva nu permite evaluarea elevilor mai slabi.

Nu e vorba de a le face mai ușoare subiectele aici, ci de a se da ceva care să plece de la ușoare la grele.
Asta au pierdut din vedere.
Îmi pare că au început să evalueze unități de învățare, în loc să evalueze competențe.

Adică greșeala e ca de profesor debutant: numai un debutant ar vedea conținuturile și în funcție de ele ar alege competențele.
Indivizii care au făcut subiectele nu au avut nici o clipă în vedere ce trebuie să știe elevul să facă în general, ci ce capitole trebuie să cunoască.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

IDMAN
post May 21 2008, 08:03 PM
Post #4

10410214
Group Icon
**

Group: Stars
Member No.: 89

Ok, dar la fiecare subiect de bac, primele 10 probleme sunt aproape "banale" deci daca le faci la perfect iei 5.50....nota de trecere emo-vespe.gif Iar cine vrea mai mult.....sa aprofundeze

Nu toti trebuie sa mearga la facultate.....este nevoie de oameni din toate categoriile.

Si atata timp cat in scoli, licee, facultati....nu exista laboratoare dedicate pentru experimente, pentru ca in final...conteaza mai mult ce sti practic....nu teoretic.
Dupa mine as vrea 80% practica si 20% teorie.
PM
+ Quote Post

vesperala
post May 21 2008, 08:09 PM
Post #5

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

QUOTE (IDMAN @ May 21 2008, 09:03 PM) *
Ok, dar la fiecare subiect de bac, primele 10 probleme sunt aproape "banale" d

vrei să te uiți 10 minute pe cele de matematică...primele 10? smile.gif)

glumești.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Asimetric
post May 22 2008, 09:21 AM
Post #6

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

Probelemele de la partea I de anul asta sunt de nivelul partii III de anul trecut (la matematica). Si cand ma gandesc ca eu de-abia anul asta ar fi trebuit sa dau bacul...ce noroc am avut... biggrin.gif
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th August 2018 - 07:46 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum