vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Ar trebui sa se studieze religia in scoli?
Studiul religiei in scoli ar trebui
Studiul religiei in scoli ar trebui
sa fie facultativ [ 12 ] ** [66.67%]
sa fie obligatoriu [ 3 ] ** [16.67%]
sa nu existe [ 3 ] ** [16.67%]
Total Votes: 18
Guests cannot vote 

radu
post Dec 22 2008, 10:44 PM
Post #21

LittleStar
Group Icon
*

Group: Stars
From: Timisoara
Member No.: 159

facultativ
categoric!

sunt atatea culte la noi, chit ca ortodoxia domina, incat solutia morala, realista si corecta ar fi: facultativ!

nu au decat bisericile sa-si organizeze scolile de sambata-duminica.
nu au decat sa investeasca daca vor profit (contribuabili).

eu cred in Dumnezeu, fara sa fiu insa un ,,fan" preoti.
asta ca sa ma exprim plastic.
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

NightShift
post Dec 22 2008, 10:49 PM
Post #22

Scârțar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

QUOTE (csifer @ Dec 22 2008, 12:14 AM) *
rostul religiei in scoli este inodctrinarea si asigurarea continuitatii veniturilor bisericii crestine....

csifer, ti se pare tie ca as fi EU vreun fundamentalist crestin? crede-ma ca si eu sunt unul dintre cei care ii arata cu degetul cand vine vorba de venituri. De indoctrinare nu mai vorbesc.

daca s-ar preda istoria religiilor in scoli numarul oamenilor ce in loc sa caute solutii practice la problemele ce le intalnesc se roaga la norisori ar fii grav afectat....

Gresesti. Cunoasterea oricarei religii, sau a istoriei religiilor, nu inseamna a te ruga la norisori emo-ha.gif .

Istoria religiilor este un subiect de cultura generala. Iar ca sa ai habar de istoria religiilor, ESTE INEVITABIL sa inveti despre religie. .. macar despre religii in general. Desi as generaliza la tot domeniul cunoasterii, hai ca nu ma indepartez de subiect...
Ceva de asemenea complexitate nu face altceva decat sai iti deschida niste sinapse, care nu au neaparat efect imediat in viata de zi cu zi, ci in functie de mediul in care te invarti, te pot ajuta,, sau nu. Poate nu face altceva decat sa ntelegi si tu un banc mai special, nu doar pe cele cu Bula biggrin.gif

de ce un copil nu poate ramane nebotezat? ce dovezi ai ca asta e un lucru rau? a stai...nu ai....

Nu inteleg. huh.gif Ai pus o intrebare, la care ai si dat raspuns.
Mai precis, un raspuns pe care il presupui doar.

... Deci cum ramane?

User's Signature

PM
+ Quote Post

RoAp
post Dec 23 2008, 12:28 PM
Post #23

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

QUOTE (csifer @ Dec 22 2008, 01:36 AM) *
adica esti de acord ca invatamantul sa fie o forma de dictatura fara ca cei care ar trebuii sa beneficieze de acest sistem sa aiba ceva de spus....misto abordare n-am ce zice

Beneficiarii sa aleaga intre una sau alta. Se si practica dealtfel. Dar dictatura sa ramana.
Trebuie sa inveti. Spun general, nu legat de religie. Asa suna in postul citat.
PM
+ Quote Post

pufonel
post Dec 27 2008, 12:21 AM
Post #24

StarGazer
Group Icon

From: țara pisicilor negre
Member No.: 246

Eu as fi de acord cu studiul facultativ, dar numai la liceu, cand elevii sunt destul de mari ca sa poata lua o decizie in cunostinta de cauza. Pana atunci dreptul de a alege sa revina parintilor. In principiu nu e rau sa se studieze religia, dar sa se evite fanatismul, ceea ce e foarte greu, nu doar pentru ortodocsi.

Daca sunt in aceeasi clasa elevi de mai multe confesiuni, se pot imparti pe grupe, dar daca sunt doar 1-2 de la un anumit cult, ei sunt incurajati sa stea in clasa la orele de religie, chiar daca nu sunt notati de profesorul care preda religie ortodoxa. Corectitudinea politica dusa la extrem poate da nastere unor situatii absurde, asa ca trebuie sa se faca si compromisuri.

User's Signature

"Don't rush me, I'm a-thinkin'... and my head hurts..."
(Yosemite Sam)
PM
+ Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 11th December 2018 - 12:07 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum