vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Imprumuturile la banci

RoAp
post Oct 23 2008, 05:58 PM
Post #21

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 31

Mi-a venit in cap acum o chestie. Prevad ceva falimente in domeniu(nu cel bancar, e o tampenie sa-mi dau eu cu parerea despre asta, desigur) sau pliere pe noile cerinte ale clientilor doritori de credite. Fizici sau juridici ca persoane.

Ma gandesc la intermediarii de credite. Zeci de firme cu o gramada de angajati mai isteti sau nu.

Firmele de care spun(de consultanta, bla, bla) is sau erau pana deunazi platite de catre banci. Comision de aducere de client. Plus
preluarea a unei parti din balamucul intocmirii unui dosar de credit.

Care ii istet trece in barca clientului, contra unui comision bineinteles. Comision care la un calcul sumar este mai mare decat cel oferit de banci
pentru ceea ce am scris mai sus.

Si mult mai mic decat il percepea banca la deschiderea unui cont de credit.(avantaj, cred pentru client) De unde si ii plateau pe intermediari la acordarea creditului.

Se stie ca e greu de negociat cu banca, practic imposibil, la nivel singular. Insa la nivel superior, cazul acelor intermediari care au un numar mai mare
de clienti grupati in portofoliul lor, is alte reguli.

Tare is curios cati vor mirosi schimbarea. Banuiesc deja un razboi surd cu fostii parteneri(bancile). Teoretic intermediarii trebuie sa gaseasca solutia optima pentru client, nu pentru banca, asa cum s-a intamplat pana acum.

Pana la urma tot raul spre bine.

Consider asta o oportunitate. Cu una bucata de creier limpede si desigur pregatire in domeniu in doi ani ajungi lider de piata. Te cauta bancile, altfel decat era pana acum. Cand plangeai si spaguiai pe la usa lor ca le aduci clienti si nici cu posteriorul nu se uitau la tine. Discut(repet) despre intermediarii
creditelor.

Nu pot sa ma abtin si scriu din nou despre PR. Fara asta esti mort. Glumesc, desigur. emo-vespe.gif
Dar tot mort esti. Iarasi glumesc.

Bat campii, iertare bunii mei colegi. d1.gif
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

RoAp
post Oct 27 2008, 07:51 PM
Post #22

StarGazer
Group Icon

Criza personalului din banci. Sau mai bine spus spaima, spaima... Vremea scadentei, cred eu.

Si a venit momentul... Cine moare, cine se preda, cine rezista?

Discut doar despre ceea ce mi se intampla mie. Bun.

Telefoane azi ca la gara. Si curieri.

BCR anunta politicos ca suplimenteaza fara documentatie suplimentara orice linie de credit existenta.
Avem la slujba in stand-by o linie de ani de zile. Rar de tot ne folosim de ea.

Fara comisioane sau modificari de clauze. Interesant. Mai ales ca un tip de rang doi, adica un ametit care pana deunazi nu
catadicsea sa discute cu cineva fara minute bune de asteptare si-a facut drum sa incerce marea cu degetul. Fara masina de serviciu, fara aere, fara nimic. Doar cu spaima ca-si pierde slujba. El era cel putin actionar Erste Bank in mintea lui si muritorii nu stiau. Bleah.

In fine. Nu e cazul meu neaparat. Subliniam un anume tip de comportament.

Is prieten la catarama cu seful unei sucursale BCR. Tipul e profesionist si-l stiu de ani de zile. Nu avem contul la ei. Putem opera prin ei dar ne leaga doar prietenia. Atat. Am scris la topicul despre camasa roz despre el. Discutii la o bere am mai avut cu el si desi contesta a ajuns sa-mi dea dreptate.

Tipii is disperati. Pierd clienti si nici d*cu nu-i scoate din rahat.

Revin. BCR ne-a oferit, doar ca sa ramanem clientii lor facilitati pe care un muritor nici nu le-ar fi visat vreodata.

Pe noi ne-a amuzat chestia asta. Mai ales ca ne doare fix in talpa de ei.

Concluzia, ma rog ideea, este ca referentul care pierde clienti e concediat pe loc. Si nu numai asta. Devine din privilegiat la credite in derulare, muritor de rand. Si asta e mai mult decat poate duce un tampit arogant ramas fara slujba.

Is in stare sa-si vanda si sufletul pentru a se mentine pe slujbe. Dar oamenii uita greu. Greu al naibii.

Traim si vedem.

Ii interesant cum scot camasa damele din sistem. Daca vreuna s-a ratoit la sef in ultimul timp? Merge la un sef mai mare?
Are si ala nevasta. Care e tot din sistem. Glumesc.

Iar bat campii. Dar e interesanta conjunctura.

Toate bune dumneavoastra. d1.gif
PM
+ Quote Post

RoAp
post Oct 28 2008, 07:10 PM
Post #23

StarGazer
Group Icon

Gainarie pe fata la creditele cu bun ipotecat in spate. Pana unde poate sa mearga disperarea.

Inainte sa scriu trebuie sa lamuresc ceva.

Si in postul anterior am subliniat inceputul. Nu is titluri preluate. Is chestii de peste zi la care ma mai gandesc si opinia despre ele este strict personala. Bun.

La un credit obisnuit, neincarcat cu tone de comisioane si asigurari scumpe s-a saltat rata lunara de la 500 euro la 850 euro.
Realizati ca asa ceva poate distruge ireparabil un buget al unei familii sa spunem.

Creditul este garantat cu bunuri palpabile. Imobil in speta, desigur subevaluat in mod grosolan. Dar trecem peste asta.
La asa ceva nu exista comisioane ascunse si alte cheltuieli. Asigurari, bla, bla.

Scandal la greu. E un raport ucigator aparent 850/500. Si acum motivatia bancii.

Cresterea este doar la o parte din suma lunara de plata. Gratie unei clauze mai nevinovata decat ar parea la prima vedere.

Ponderea sumei rambursate lunar. Asta e o componenta a sumei totale de plata. Dobanda se modifica cu doua procente pe an, frectie la piciorul de lemn.

Si de ce spun ca e o gainarie... Pentru ca unilateral ei forteaza aducerea de bani in banca. Cinismul merge pana acolo incat anunta ca pe o mare
favoare faptul ca nu percep comision de rambursare anticipata. Elementar, doar vine de la ei gaselnita.

Creditul fiind garantat, ca doar de-aia a fost ieftin, apare factorul santaj. Santaj ordinar dar absolut legal.

Nu faci ca noi initiem procedurile de executare a garantiei... Diabolica manevra.

Totul se rezuma la nevoia de bani adusi in banca acum si nu peste cativa ani.

Este inatacabila practica. O solutie decenta ar consta in credit de refinantare cu alta banca. Dar asta deja e folclor.

Iar bat campii.
PM
+ Quote Post

RoAp
post Oct 29 2008, 07:57 PM
Post #24

StarGazer
Group Icon

Ce inseamna presiunea bancii

Sau mai bine spus inceputul suveicii. Suveica e un termen nu tocmai academic care inseamna achitarea unui imprumut cu banii luati din alta parte(nu neaparat ulterior), tot imprumutati. Nu ma refer la creditele de refinantare de care pomeneam intr-un post anterior. Alea, desi is in momentul asta o utopie nu-s rele ca definitie. Platesc un credit scump facand unul ceva mai ieftin. Asta e teoria. Pana acum doua luni erau la mare moda. Deocamdata nu-s de actualitate dar vor reveni. Concurenta intre banci, ca sa rezum.

Revin. Doua exemple. Din nefericire is mai reale decat mi-as dori. Cunosc persoanele in cauza.

Intaiul. Familie, slujbe bune, el in sistemul bancar, ea asistent universitar. Credit acum doi ani oarecum decent pentru o locuinta. Rate 20 de ani.
Cumparat si masina destul de scumpa(aici e buba), deh imaginea. Venit copil pe lume, deci unul dintre venituri redus la 800 RON. Absolut insignifiant
la acea data. Suficient venitul sotului. In crestere pana deunazi.
Si a venit dezastrul. De o luna incoace. Practic tipul e pe faras de la munca. E istet, o sa-si revina. Dar pana atunci presat de rata la banca a fost nevoit sa vanda masina. Renault Laguna 2006 pret de achizitie 20000 Euro. Platita cu bani imprumutati. Tot din cauza ratelor ucigatoare de la leasing. Intamplator bani de la parinti, fara dobanda. In disperare de bani a vandut-o. A incercat cu anunturi in ziare si nu a avut succes.

A vandut-o ieri la o societate de profil cu... 8000 Euro. Masina cu sub 20.000(doua zeci mii) de km rulati, in perfecta stare. Pierderea e usor de estimat.

Al doilea. Renault Clio, 2005, 10.000(zece mii) km vandut cu 5000 Euro. Achizitionat cu 11.000 Euro. Tot pentru rata la banca. Tot familie cu copil sub un an. Totusi aici e doar pierderea la masina de subliniat. Slujba e ok. Dar nevoia de siguranta pentru plata ratelor macar jumatate de an e rezolvata.
Teama ca e posibil sa te zboare banca din casa a dus la asta. Is si ceva bani imprumutati pentru masina in al doilea caz dar nu-s presiuni.

Realizati sumele pierdute?

Si inca is ani buni la mijloc.

In alta ordine. Cred ca e mai mult o spaima de a nu face fata noilor gaselnite ale bancilor.
Bancile au evaluat ipotecile la 1/2 din valoarea de piata a bunurilor in cauza. Va dati seama ca isi scot banii oricand.
Cu toata asa zisa criza.

Mari magari. De data asta ma duce gandul la marimile tarii. Avem cea mai imbecila si permisiva legislatie in domeniul bancar.
Inca is fan Mugur Isarescu insa el e doar subordonat.

Tot e bine ca obsesia lui e inflatia. Probabil si sefii tarii, indiferent care se perinda au inteles ca functia dumnealui trebuie sa aiba suficient de
lunga durata incat sa incalece alegerile.

Chiar? Mi-a venit in minte ceva. Stiti rangul sefului trezoreriei USA. In ordine ierahica.

Iar am luat-o pe aratura.

Tot binele dumneavoastra. d1.gif
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Oct 31 2008, 09:19 AM
Post #25

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

'Români, petrecerea s-a terminat! Trăitul pe datorie nu mai merge. Urmează criza!“. Theodor Stolojan

User's Signature

PM
+ Quote Post

RoAp
post Oct 31 2008, 06:24 PM
Post #26

StarGazer
Group Icon

QUOTE (Narcisa @ Oct 31 2008, 09:19 AM) *
'Români, petrecerea s-a terminat! Trăitul pe datorie nu mai merge. Urmează criza!“. Theodor Stolojan

In ce context a spus asta? Si mai ales cand? Iz electoral la prima vedere.
PM
+ Quote Post

RoAp
post Oct 31 2008, 07:34 PM
Post #27

StarGazer
Group Icon

QUOTE (RoAp @ Oct 27 2008, 07:51 PM) *
Revin. BCR ne-a oferit, doar ca sa ramanem clientii lor facilitati pe care un muritor nici nu le-ar fi visat vreodata.

Pe noi ne-a amuzat chestia asta. Mai ales ca ne doare fix in talpa de ei.

Si totusi se poate. In plina criza desigur.

"In baza bunelor relatii, bla, bla... BCR nu considera oportuna folosirea comisionului la licitatia valutara... Iarasi bla, bla..."

0,4% era comisionul lor. Realizati la cati bani renunta tampitii indiferent de suma in joc doar la o tranzactie.

Incepe sa ne placa din ce in ce mai mult criza.

Iar mi-a venit o idee. Ia sa sap. Curand o sa-si subtieze logistica si nu numai ei. Si au doar trufandale. La auto ma refer. Par vulnerabili idiotii.

Ma rog, oamenii care s-au lasat mituiti sa faca achizitii exagerate. spiteful.gif
PM
+ Quote Post

RoAp
post Oct 31 2008, 09:23 PM
Post #28

StarGazer
Group Icon

Am sa ma exprim o idee mai plastic.

Luati-o cum doriti. Is trecut prin asa ceva mai mult, cu mult mai mult decat va inchipuiti. Desigur n-am caftit preotul. Doar groparii.

Nu se vrea lipsa de respect. Dimpotriva. Insa...

Ingroparea la romani si cate datorii lasa mortul in urma... Chestie de logistica.

Si mai interesant e modul in care se... manifesta mortul. Nu prea ii place postura.

Sa nu va aud cu interpretari tampite. Luati ca atare, va rog.

Cred ca avea datorii tampitul, bag seama. Prea l-au rasturnat cu foc groparii...

http://uk.youtube.com/watch?v=mFORRePIfFI&...feature=related

Poate era bancher tipul? Astia se lasa greu ingropati.
PM
+ Quote Post

RoAp
post Nov 1 2008, 06:23 PM
Post #29

StarGazer
Group Icon

O chestie decenta.

https://www.bcr.ro/sPortal/sportal.portal?_...l=LABEL_POPUP_1

Exista si o forma de refinantare tot in conditiile de mai sus. Dar ala-i pasul doi in cadrul politicii bcr. Nu e inca mediatizata intens.
Isteti tipii.

Asta combinat cu schimbarea la fata, adica excluderea din bcr a generatiei de referenti din garda veche, genul functionar nesimtit de stat si
in contextul actual cand toti urla ca e criza dar nimeni nu crapa, e lovitura de arta in materie de atras clienti.

Si pana la urma trebuia sa inceapa o banca cu asa ceva. Imi pare rau ca nu am pariat o bere pe pasul asta. Castigam.

Bcr mai are un avantaj imens. E ca CEC-ul legat de seriozitate(conteaza mai mult decat va inchipuiti) doar ca de foarte multe zeci de ori mai
puternica financiar. Si mai e ceva. Jongleaza cu imprumuturi in situatii limita, imprumuturi de o zi sau pana intr-o saptamana luate de la BNR.

Bancile is cam fudule de obicei si sefii lor din orgoliu NU prea se imprumuta la BNR. Cica e rusinos. E asa ca un soi de traditie.
Tehnic e cel mai rentabil imprumut. Asta e si scopul BNR-ului dealtfel. Fac si bani pentru stat si regleaza derapajele pe termen foarte scurt.

Is curios in ce relatii mai is cu intermediarii de credite.

PM
+ Quote Post

RoAp
post Nov 2 2008, 02:22 PM
Post #30

StarGazer
Group Icon

QUOTE (RoAp @ Nov 1 2008, 06:23 PM) *
Is curios in ce relatii mai is cu intermediarii de credite.

Tot a dat napasta peste mine si mi-am pierdut dimineata bantuind ca fantoma prin market.
Cat am stat ca prostul pe acolo, nu intrebati motivul, emo-lol.gif am sunat un cunoscut care lucreaza la o societate de intermedieri bancare.

Si din vorba in vorba am aflat ceva interesant legat de ceea ce am citat din postul meu anterior.

Intermediarii de credite, (astia-s ca oile, au politica de turma) nu mai platesc referentii pentru asa zisa operativitate.
Nu mai au motiv. Stiti bine ca un dosar de credit operat prin intermediar(fara costuri, atunci) avea prioritate zero.
Adica luai banii in zece minute de cand aveai ok-ul. Nu mai stateai ca prostul la cozi interminabile.

Aici aveau coada bagata referentii. Daca erai muritor de rand te respingea de cate ori era nevoie cu chestii stupide. Aveau si de ce idiotii.

Plata venita de la intermediar era cauza. Bancile au acceptat practica aceasta. Nu au considerat-o conflict de interese legat de angajatii lor.

Totul era stabilit prin contracte de munca, ma rog colaborari, in fine legal. Nu se juca nimeni cu asa ceva. Is bani la mijloc si catusele is cu atat mai
stralucitoare cu cat suma e mai mare... In situatii de fraude.

Nimic ilegal. Poate o idee lipsit de etica dar "pinguinii" nu au, sau asa le place sa anunte, cuvantul asta in vocabular.

Si sa concluzionez. Pinguinii din banci au ajuns la mana intermediarilor. Putini cati mai sunt. Tipi care au asudat ani de zile si si-au facut mana
in gasirea clientilor.

Totusi inca nu s-au pliat pe clienti cum scriam intr-un post mai vechi. Nu au mirosit ca bancile o sa-i sunteze la bani cat de curand. Lacomia, bat-o vina.
Cel putin cei de la societatea unde lucreaza cunoscutul meu pe care l-am sunat dimineata.

Toate bune dumneavoastra! d1.gif

Iar bat campii. Cred ca am luat vreun microb de la shopping.(Ptiu drace) emo-lol.gif
PM
+ Quote Post

RoAp
post Nov 4 2008, 08:34 PM
Post #31

StarGazer
Group Icon

Ma gandeam azi la o chestie. Intr-o pauza de draci. Asa spun eu cand opresti o activitate dar nu poti brusc ci trebuie sa mai rumegi ceva.
Orice, numai sa nu iesi din priza dar nici sa nu o iei razna. Razna in decizii pripite.(Exact ca la masinile de putere cu turbosuflante performante la care nu opresti motorul dupa ce ai parcat, imediat, ci le mai lasi sa toarca cateva minute. Altfel le distrugi din cauza lipsei racirii asigurata de functionarea motorului.)

Ma gandeam la marfa pe care o vand bancile in contextul actual. Sau mai bine spus la ceea ce vor vinde in momentul in care isi vor reface stocul de lichiditati. De aici cred ca a plecat totul. Ma refer la spaima asta patologica ce i-a cuprins pe toti.

Ideea de credit nu poate sa dispara. Ii obiectul muncii unei banci. Si ceva ce se cere.
Insa, la reguli noi, atitudini noi.

M-am gandit la asta facand o legatura intre pretul petrolului si pretul unui credit. Ala, al petrolului a picat la jumatate fata de asta vara.
Asta-i partea buna din raul actual. Se blocheaza cresterile preturilor. Asta pe langa lipsa de cerere. Ma rog, nu insir acum toata sarabanda...

Cred ca si costul creditelor va avea aceeasi soarta. In scurt timp bancile vor avea de oferit un produs aproximativ necautat. Necesar, precum petrolul dar necautat.

Aici mi-ar trebui parerea unui economist cu mirosul fin. Ii sau nu generatoare de inflatie lipsa consumului? Care lipsa genereaza somaj. Somajul este alternativa la inflatie. Dar is altfel datele fata de un manual clasic. La asta ma refer.

Cred ca vor exista creditari ieftine in curand dar cu garantii diabolice. Adica profit mai putin insa sigur si constant. Pentru banci.
Dobanda unui credit cred ca nu este factor destabilizator. Nu marimea ei. Gaselnitele bancilor(vezi comisioane nou inventate la credite in derulare)
cat si spaima de executie is factori destabilizatori.

Exista si ceva rau, nu cred ca semnificativ pentru noi, astia din estul Europei, inca. Somajul. Dar is offtopic. Si stiti ca tin la reguli. emo-lol.gif

Aiurea. Habar nu am care naiba e solutia la asa ceva. Dar nu e de joaca. Din nefericire azi m-am lovit de asa ceva. Intamplator is viitori someri de lux cei despre care scriu. Adica tembeli. Isi merita soarta. Genul care te stropesc cand merg cu masina printr-o balta si iti arunca sau aruncau un: e roata de mertan, fraiere. Ei bine a venit vremea sa-l vanda la pret de Logan.
Iar bat campii. Tot binele dumneavoastra. d1.gif
PM
+ Quote Post

gabriel
post Nov 4 2008, 09:56 PM
Post #32

StarGazer
Group Icon

Member No.: 406

eu citesc ce scrii aici Roap! smile.gif , am 3 credite la 3 banci diferite ,nu am somn noaptea din cauza lor , am intarziat si cu rata si ma aflu in departamentul de rau platnici,
vreau sa scap cat mai repede posibil de imprumuturi ca tare greu imi e , parca am un nod in gat ohmy.gif
e interesant ce zici,era bun daca aflam asta inainte de a face imprumuturile,dar asta e
emo-hi.gif
PM
+ Quote Post

RoAp
post Nov 4 2008, 10:02 PM
Post #33

StarGazer
Group Icon

QUOTE (gabriel @ Nov 4 2008, 09:56 PM) *
eu citesc ce scrii aici Roap! smile.gif , am 3 credite la 3 banci diferite ,nu am somn noaptea din cauza lor , am intarziat si cu rata si ma aflu in departamentul de rau platnici,
vreau sa scap cat mai repede posibil de imprumuturi ca tare greu imi e , parca am un nod in gat ohmy.gif
e interesant ce zici,era bun daca aflam asta inainte de a face imprumuturile,dar asta e
emo-hi.gif

Tu nu ai credite cu bunuri ipotecate. Asa-i?

Deci nu-ti face griji. Ai slujba, esti zdravan, esti tanar. Restul is amanunte.

d1.gif
PM
+ Quote Post

gabriel
post Nov 4 2008, 10:11 PM
Post #34

StarGazer
Group Icon

Member No.: 406

QUOTE (RoAp @ Nov 4 2008, 11:02 PM) *
Tu nu ai credite cu bunuri ipotecate. Asa-i?

Deci nu-ti face griji. Ai slujba, esti zdravan, esti tanar. Restul is amanunte.

d1.gif

Nu am nici o proprietate pe numele meu ca sa girez pe asa ceva , sper sa le termin cat de curand
multumesc hatoff.gif
PM
+ Quote Post

RoAp
post Nov 13 2008, 07:45 PM
Post #35

StarGazer
Group Icon

O chestie interesanta. Mie imi suna a dezastru in ograda bancii.

Am vazut azi o reclama electorala. De la PNL. Poza premierului si o insiruire de promisiuni.

Printre ele dar nu in ultimul rand ceva despre cresterea capitalului social al CEC Bank. Ordin de marime enorm.

Ori sa anunti asa ceva in sirul de masuri viitoare, intre crearea de locuri de munca, crestere economica, etc... e precum nuca
in perete. Practic prostesti pe fata electoratul. CEC-ul a devenit oarecum popular in ultimul timp datorita dobanzilor mici si a schimbarii de
atitudine fata de clienti. Inca mai trebuie sa curga apa pe rau pana se vor vedea efectele. Multa.

Totusi declaratia asta ii poate duce la faliment. Admitand ca nu-s deja pe faras. Doar ca nu o stiu inca.

Majorarile de capital social is in general un instrument de razboi intre actionari. Legislatia tempereaza asta pentru protejarea micilor
actionari.

Insa in cazul unei banci e bomba cu ceas. Datorita faptului ca actionar e statul roman. Reprezentat politic. Aici e buba fata de BNR.

Este incredibil pana unde se poate ajunge. Periclitezi un activ solid si grasut doar pentru nevoia de putere.

Se speculeaza cred pozitia nu tocmai confortabila a bancilor in relatia cu populatia.

Iar CEC-ul e taman bun de sacrificat.

Traim si vedem, pardon... votam!

Includ aici si pe sefi. Pe aia rai sau doar pe cei buni? Glumesc. hm.gif

Oftopic.

Rugaminte catre sef. Generic scriu.

"Sefu, puteti face ceva pentru mine?
Desigur, orice...

Va rog sa faceti un infarct... yahoo.gif
"

Auzita azi la radio. Era sa cad pe jos de ras.
PM
+ Quote Post

RoAp
post Nov 24 2008, 06:24 PM
Post #36

StarGazer
Group Icon

Ceva ce intuiam mai sus acum ceva timp si care se confirma. Insa nu imi imaginam modul asta de a ocoli regulile BNR-ului legat de protectia clientilor.

Am vazut in presa azi opinia unei cucoane cu functie prea greu de retinut.

Stiu doua banci care au anuntat asta deja. Reevaluarea ipotecilor aferente contractelor in derulare.

Daca ai inca ceva cu care sa garantezi, scapi si le razi in nas. Daca nu, ai pus-o!

Se reevalueaza in jos desigur, ipotecile. Pe cheltuiala bancii. Nu e ilegal. Inca. Nu le-a scapat la smecheri.

Buba este ca o ipoteca slab cotata activa fiind duce la cresterea la greu a costului creditului in derulare(aici e mizeria).

Asigurari noi, comisioane de risc noi (nu-s ilegale), in doua cuvinte mai scump. Si absolut legal.

Eu mi-am permis sa banuiesc de viitoarele ipoteci ca vor fi date in jos fata de ce era inainte. Chiar la cele in derulare nu m-am gandit.
Am zis ca este paguba bancii in situatie limita(vezi SUA). Acolo cam plang bancile. La noi se reorienteaza.

E varza legislatia noastra. Nesimtiti. Indiferent de culoare. Culori deschise, desigur. Glumesc.

Toate bune dumneavoastra.
PM
+ Quote Post

RoAp
post Dec 2 2008, 07:46 PM
Post #37

StarGazer
Group Icon

QUOTE (RoAp @ Nov 1 2008, 06:23 PM) *
Jongleaza cu imprumuturi in situatii limita, imprumuturi de o zi sau pana intr-o saptamana luate de la BNR.

Bancile is cam fudule de obicei si sefii lor din orgoliu NU prea se imprumuta la BNR. Cica e rusinos. E asa ca un soi de traditie.
Tehnic e cel mai rentabil imprumut. Asta e si scopul BNR-ului dealtfel. Fac si bani pentru stat si regleaza derapajele pe termen foarte scurt.

BNR a anuntat cresterea de 28 de ori(douazecisiopt) a imprumuturilor facute de banci la ea in ultima luna, fata de tot intervalul de la inceput de an.

Anunta 14 si un pic dobanda. Ii dobanda perceputa bancilor.

Pentru cineva, in alta ordine, fizic sau juridic ca persoana, sugerez initierea unui credit sau a unei linii de credit acum.

Is comisioane zero, inca.
N-am vazut niciun studiu. Mizez pe tranzitia intre doi ani electorali.

Ceva inflatie dura pana in mai iunie si ulterior relaxare.

Ii momentul de investitii. Pe credit. Desigur creditul cere o ipoteca. Dar la sume decente merita.

Cred. Ma gandesc mai mult la rafinantare de credite scumpe.

Am sa revin cu o eventuala calculatie. Bancile is in postura ingrata acum de a face rabaturi de la reguli. Altfel crapa.
O gura de oxigen au prins si legat de coborarea de catre BNR a depozitelor de siguranta.

Discut despre bancile supuse legislatiei romanesti. Bancile mama nu finanteaza dar nici nu se ating de puii din Ro.

Asa ca puii se folosesc de BNR. Buba este ca e mult, insa nu greu de dus, plecarea de la 14%.

Se ajunge la client undeva la 22, 23%. Dar fara comisioane. Aici ii cheia.

Cred, repet.

Mi-ar placea opinia unui economist.

d1.gif
PM
+ Quote Post

RoAp
post Dec 9 2008, 06:59 PM
Post #38

StarGazer
Group Icon

Doua chestii.

Intai pentru cei cu credite in derulare. Credite dezavantajoase. Se poate initia o comunicare
cu banca in care sa se sustina intentia de a returna tot creditul. Subliniati faptul ca sunteti refinantati
de o alta banca. Intuiesc avantaje mari. Postura de client al bancii este esentiala.
Nu fiti comozi, incercati varianta aceasta. Veti obtine un alt punct de vedere al bancii si de aici restul.

A doua chestie, mult trambitata in mass media. Asta e doar o idee de-a mea.

Initiati cateva carduri de credit. Comisioanele is zero.
Folositi-va exact ca in reclame de linia de credit. Dobanda zero in limita perioadei de gratie.
Chiar asa este. Daca returnati lovelele in cele 2-3 luni(functie de banca) nu platiti nimic in plus.

Insa ideea este sa folositi sistemul suveica. Cu cumpatarea de rigoare, desigur.

Achitati prima banca la scadenta cu linia de credit de pe a doua. Si asa mai departe.
Totul este sa evitati insolvabilitatea. Vin dobanzi oarecum mari dar nu ucigatoare.

Efortul este doar de o zi. Sau folositi o mica rezerva tampon.

Is perioade peste an cand cheltuielile is o idee mai mari. In situatia propusa de mine cu doua, trei linii de credit se pot depasi elegant si fara costuri.

Toate bune dumneavoastra!
PM
+ Quote Post

RoAp
post Dec 15 2008, 06:36 PM
Post #39

StarGazer
Group Icon

Am auzit acum cateva zile intamplator de opinia unui papleaca de la finante.
Spusa cu un ton de parea inventatorul abacului.

Se minuna individul cum de bancile isi permit asemenea dobanzi la depozite. Cum le acopera saracutele fara functia numita creditare?

In mintea lui seaca inflatia nu exista. Ca bancile au redescoperit finantarea BNR iarasi nu exista.
Avem somaj n-avem inflatie. Buba este ca noi nu avem ceva somaj ...
Noi curand o sa avem doar somaj. Si nu pe bugetul de stat. Ci la privat, adica la direct aducatorii de valoare adaugata. Si contribuabili cu greutate in ultima instanta.

De-asta imi trebuia opinia unui economist. Ca sa ma lamuresc daca medicamentul somaj mai are relevanta acum.

Ca sa revin la ideea de baza a topicului. Cred ca is de evitat ofertele bancilor de economisire.
Cel putin pana in primavara. Tipii merg pe inflatie.

In perioada imediat urmatoare as folosi la maximum creditele amintite de mine mai sus un post.
Asta, repet, cu multa cumpatare. Faceti-va treburile acum si nu economisiti aiurea in ideea ca mai strang bani si fac la primavara.
Indiferent de cheltuiala. Constructie, afaceri, bunuri, taxe scolare, orice va trece prin cap.

O treaba interesanta este ca bancile cam folosesc in oferte termenul de patru luni.
Is boi, nu-s boi menajerii lor? Cred ca nu-s.
PM
+ Quote Post

RoAp
post Jan 13 2009, 07:51 PM
Post #40

StarGazer
Group Icon

Azi chiar am auzit de o nefacuta la BCR.

Is de apreciat ai de-au gasit sursa asta de finantare dar e prea de tot.

Un coleg a platit rata sotiei. Suma mica. Sub 200 ron.

Stia exact. Ghiciti ce i s-a comunicat la ghiseu?

N-o sa reusiti. emo-lol.gif

I s-a cerut comision de 4 ron pentru ca nu este efectuata plata de catre titularul de cont. Sotia adica.
E in al treilea an de rate la creditul asta. Si numai el a platit pana acum. Apare pe chitanta bine definita operatia.

I-au fluturat, cu jena(pana si casierei ii era rusine), mi-a spus, directiva de la conducerea bancii.
Este inadmisibil.
PM
+ Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th September 2018 - 02:35 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum