vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tratamente naturiste

Narcisa
post Mar 14 2008, 10:49 AM
Post #41

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Negi
Masati-i in mod regulat cu o jumatate de ceapa rosie.

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 15 2008, 12:11 PM
Post #42

StarGazer
Group Icon

Conjuctivita alergica
Gel "Aloe Activator"-deosebit de eficient, bun si pentru rinite si sinuzite.

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 15 2008, 01:26 PM
Post #43

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

QUOTE (constantin @ Jan 12 2008, 01:39 PM) *
Ochii mei sunt mai bine astazi!
Cred... emo-flowers.gif emo-flowers.gif

e mai bine acum? sau problema persistă?

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

constantin
post Mar 15 2008, 01:54 PM
Post #44

*Membru de Onoare*
Group Icon

Group: Membru de onoare
From: suceava
Member No.: 20

QUOTE (vesperala @ Mar 15 2008, 01:26 PM) *
e mai bine acum? sau problema persistă?

Reapare periodic.
Sunt oarecum ingrijorat! confused.gif

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 20 2008, 10:08 AM
Post #45

StarGazer
Group Icon

Constantin, ai incercat sau nu procedura de care-ti vorbeam ( cu apa rece "aruncata" pe ochii intredeschisi, de cca 3 ori/zi) ? La mine s-a dovedit eficienta. Cu gelul de mai sus, ai incercat?

Afinele corecteaza vederea. Este f. utila folosirea acestor fructe de catre cei care nu vad bine noaptea si in amurg. Consumul de afine este util si pentru cei ai caror ochi obosesc ca urmare a muncii prelungite la lumina artificiala.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 21 2008, 11:09 AM
Post #46

StarGazer
Group Icon

Baie cu sare - tratament la domiciliu al bolilor reumatice.

Pentru realizarea acestei proceduri ,respectivul bolnav trebuie sa aiba la dispozitie o cada in care sa fie atata apa incat sa-l acopere complet, in pozitie culcat. Aceste bai sa se faca, de preferinta vara, cand e cald. Apa din cada trebuie sa aiba 37- 38 grade, adica sa fie calduta. Pentru o baie completa, se dizolva 6-10 Kg sare de bucatarie in cativa litri de apa fierbinte, apoi se strecoara printr-o panza si se adauga in apa din cada. Pentru o baie partiala se pot folosi vase mai mici, cantitatea de sare necesara fiind de 1-2 kg. Durata baii este de 15-20 minute. Pentru o cura completa sunt necesare 18-20 bai.
Se mai pot folosi cu succes baile cu flori de musetel, cu flori de fan, cu extract de brad.

User's Signature

PM
+ Quote Post

constantin
post Mar 21 2008, 12:49 PM
Post #47

*Membru de Onoare*
Group Icon

QUOTE (Narcis @ Jan 9 2008, 07:25 PM) *
Constantin, mi-am amintit si o alta reteta:

Se amesteca: 200g miere, 200 ml ulei de masline, 200ml votca de struguri.
Se bea 1 paharut,de 3ori pe zi. Are efecte benefice.
Sanatate!

Cred ca ar fi o problema cu votca din reteta.
Iritatia apare aproape de fiecare data cand consum alcool.Si nu mai mult de 50 ml.Dar voi incerca!
Merci!

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Apr 1 2008, 10:07 AM
Post #48

StarGazer
Group Icon

Pentru conjuctivite

Se pun una-doua lingurite de flori de albastrele intr-un vas si se oparesc cu 200 ml apa in clocot. Se lasa o ora, apoi se strecoara.Cu aceasta infuzie se pun comprese pe ochi.

Peste o jumatate pahar de coaja de castravete verde, proaspat decojita, se toarna 300 ml apa in clocot.
Se adauga si o jumatate lingurita bicarbonat de sodiu.
Cu preparatul rezultat se pun comprese pe ochi.

Ce NU trebuie sa se faca intr-o conjunctivita? - Nu trebuie sa se lege ochiul, pentru ca pansamentul duce la stagnarea secretiei si la imbolnavirea corneei, complicatie grava care poate provoca pierderea vederii .Conjunctivita este inflamarea conjunctivei ochilor, ca urmare a patrunderii bacteriilor, virusilor sau ciupercilor in ochi.
De asemenea, se pot produce conjunctivite alergice, ca urmare a iritarii ochilor cu praf, polen sau unele substante chimice (vapori, aerosoli etc.).

Reducerea cantitatii de alimente consumate, renuntarea la orice efort, chiar si la miscarile bruste cu capul.
De asemenea, nu trebuie sa se bea alcool de nici un fel si sa se renunte la alimentele sarate, acre sau picante.

User's Signature

PM
+ Quote Post

constantin
post Apr 2 2008, 07:38 PM
Post #49

*Membru de Onoare*
Group Icon

Informatii foarte utile.Cel putin pentru mine!
Multumesc Narcisa! emo-flowers.gif

User's Signature

Solomon

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Apr 5 2008, 06:37 PM
Post #50

StarGazer
Group Icon

Sa fii sanatos, prietene! emo-airkiss.gif

Un sfat pretios dat de un medic:
O zi pe saptamana in care mancam numai fructe este salutara atat pentru tenul cat si pentru organismul nostru.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Apr 8 2008, 05:38 PM
Post #51

StarGazer
Group Icon

Tarate de grau

Se fierbe un pahar de tarate de grau sau de secara in 2 litri de apa, la foc mic, timp de 30 de minute. Se adauga 200 gr. de miere si se fierbe totul inca 5 minute.
Se pastreaza la rece. Se consuma cate o jumatate de pahar de amestec, de 2 ori pe zi. Tonifica organismul aflat in convalescenta.
- Se bea apa de tarate, incalzita, care ajuta in tratarea unor boli de gat, a laringitelor, faringitelor si tusei.
- Furunculii si cosurile pot fi vindecate prin aplicarea de comprese obtinute din tarate calde, stropite cu otet.
- In cazul afectiunilor renale este bine sa se consume de 3 ori/ zi, inainte de masa, cate o lingurita de tarate incinse, amestecate cu aceeasi cantitate de miere.
- In caz de inflamare a splinei, se va opari un pahar de tarate cu putina apa, aplicandu-se calde asupra splinei. Procedura va fi continuata pana la insanatosire.

- Se fierb tarate de grau pana la obtinerea unei paste dense. Se infasoara intr-o panza de bumbac, avand grija sa nu fie prea fierbinti. Se aplica pe ganglionii limfatici umflati. Se infasoara cu un sal de lana.
Compresa se aplica de 3-4 ori/zi. Tratamentul se tine 5-6 zile, pana la retragerea umflaturilor, taratele fiind inlocuite cu altele noi, zilnic. In locul lor poate fi folosit si orez fiert.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Apr 10 2008, 10:03 AM
Post #52

StarGazer
Group Icon

Zerul

Zerul scade colesterolul, creste imunitatea organismului, stopeaza evolutia sau chiar ajuta la remisia tumorilor, favorizeaza cresterea masei musculare in detrimentul tesutului adipos, regleaza greutatea.

Indicatii:

Valori ridicate ale colesterolului; infectii bacteriene; imunitate slabita, sensibilitate la infectii respiratorii; boli tumorale (maligne si benigne); anemie; guta; eczeme; degeratur

Doua-trei pahare de zer consumate zilnic reduc valoarea colesterolului din sange, scad procentul de colesterol din ficat si protejeaza sistemul cardio-vascular.
Infectii bacteriene
Jumatate de litru de zer consumat zilnic creste capacitatea de aparare a organismului si distruge direct bacteriile.

Imunitate slabita, sensibilitate la infectii respiratorii
Consumul zilnic de urda, 100 de grame minimum, creste in timp capacitatea naturala de aparare a organismului, care devine mult mai rezistent la infectiile virale si bacteriene.

Boli tumorale (maligne si benigne) - o cantitate zilnica de 30 de grame de concentrat de proteine din zer (echivalentul a un litru - un litru si jumatate de zer), timp de 6 luni.

Anemie
Un tratament de o luna, in care se bea cate o jumatate de litru de zer pe zi, elimina aceasta afectiune.

Guta
Zerul are pe termen lung efect drenor si depurativ, fiind de un real folos pentru tratarea acestei afectiuni. Se fac cure de 2-3 luni, in care se beau 3 cani de zer pe zi, cu 30 de minute inainte de masa

Eczeme
Se pun comprese cu zer pe zonele afectate, se lasa vreme de 60 de minute, dupa care se indeparteaza si se lasa zona tratata sa se usuce. Tratamentul se repeta zilnic, vreme de doua saptamani.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post May 3 2008, 02:58 PM
Post #53

StarGazer
Group Icon

Pentru tenul deshidratat sau pielea obosita se foloseste uleiul de masline aplicat sub forma de comprese. Pentru tenul ridat si uscat se va realiza o masca dintr-un ou crud batut bine si amestecat cu o lingura cu miere si o lingura cu ulei de masline, la care se adauga si putin suc de fructe sau legume, adica lamaie, pepene, morcovi sau castraveti. Masca se aplica pe ten timp de 15-20 de minute, dupa care se spala bine cu apa calduta. Tratamentul se repeta de trei ori pe saptamana.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post May 6 2008, 10:44 AM
Post #54

StarGazer
Group Icon

Pentru a pastra luciul parului , acesta se spala o data pe saptamana cu zer.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Marius-Doru
post May 6 2008, 10:55 AM
Post #55

SuperStar
Group Icon

Group: Stars
From: Bucuresti - undeva prin nord
Member No.: 44

QUOTE (Narcisa @ May 6 2008, 11:44 AM) *
Pentru a pastra luciul parului , acesta se spala o data pe saptamana cu zer.

Interesant... multumim mult pentru sfaturi. emo-airkiss.gif

User's Signature

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.
(Jack Penn)
PM
+ Quote Post

Narcisa
post May 9 2008, 08:16 AM
Post #56

StarGazer
Group Icon

Frunzele de nuc pot fi folosite sub formă de infuzie pentru spălarea ochilor, îndepărtând iritațiile din jurul acestora și pentru stimularea poftei de mâncare. Infuzia are efecte și în tratamentul extern, în cazul eczemelor, zgârieturilor și al rănilor, grăbind vindecarea.
Frunzele sunt folositoare pentru persoanele care suferă de acnee, eczeme sau pecingine. Taninul astringent este un important ingredient care pătrunde în piele, conferindu-i rezistență împotriva alergiilor și bolilor produse de microbi. Același tanin protejează împotriva transpirației excesive, curățând porii și reducând secreția glandelor sudoripare

Tot în compoziția frunzelor se află substanțe cu proprietăți antibacteriene (iuglona) și vitamina C, o armă eficientă pentru întărirea sistemului imunitar.

Coaja nucilor verzi are, de asemenea, efecte terapeutice. Ea se poate folosi sub formă de infuzie pentru tratamentul diareei cronice sau pentru stoparea căderii părului. Chiar și persoanele cu anemie pot folosi infuzie preparată din coji verzi de nuci.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post May 13 2008, 05:35 PM
Post #57

StarGazer
Group Icon

Pentru indepartarea oboselii si enervarii, incercati sa faceti 60 de apasari in podul palmei ,cu degetul mare (30 la mana stanga, 30 la mana dreapta).

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post May 16 2008, 06:59 AM
Post #58

StarGazer
Group Icon

Tot despre otetul de mere.

Este un produs natural pentru multe probleme de sănătate, fiind deosebit de apreciat de cunoscători. Persoanele care doresc să slăbească pot să folosească oțet de mere la masă. Sunt femei care au reușit să slăbească trei-cinci kilograme în două săptămâni, după o cură cu oțet de mere. Pentru aceasta se bea în fiecare zi, în timpul sau înainte de mesele mai importante, o lingură de oțet de mere diluată într-un păhărel de apă.

Cura cu oțet de mere este eficientă și în ameliorarea altor probleme de sănătate, cum ar fi obezitatea asociată cu tulburări cardiovasculare, tensiunea arterială, durerile de cap, anemiile și oboseala cronică.

Pentru înlăturarea oboselii cronice, se administrează în amestec cu miere câte două lingurițe înainte de culcare. Pentru tratarea durerilor de gât se recomandă gargara cu soluție obținută dintr-o linguriță de oțet la un păhărel de apă, la intervale de o oră.
Calmează și iritațiile produse de înțepăturile de insecte (țânțari, albine), precum și durerile provocate de arsurile ușoare. În acest din urmă caz, se tamponează zona cu oțet pentru calmarea durerilor și prevenirea infecției microbiene.

Cura de oțet este recomandată în intoxicații alimentare, nevralgii faciale, arterite ale articulațiilor mici de la mâini și picioare, în ateroscleroză, scleroza țesuturilor și vaselor de sânge, nevroze, în combaterea insomniilor, anchiloza încheieturilor, în relaxarea și calmarea sistemului nervos, varice, dureri musculare și articulare.

Oțetul de mere reține din fructe diferite elemente nutritive ca fosforul, clorul, sodiul, magneziul, calciul, sulful, fierul, potasiul etc., fiind din acest motiv un aliment cu deosebite calități nutritive. Înlocuiți oțetul alimentar obișnuit cu cel de mere și veți vedea în scurt timp avantajele.

Oțetul de mere poate fi cumpărat din comerț, însă nu este atât de bun precum cel preparat în casă.

Iată rețeta. Se spală merele și se dau pe răzătoare fără să fie decojite. Terciul obținut se introduce într-un vas de sticlă și se adaugă apă caldă, care a fost în prealabil fiartă. Se folosește un litru de terci la un litru de apă. Pentru fiecare litru de amestec obținut se adaugă 100 g de zahăr sau miere, 10 g de drojdie de bere și 20 g de pâine neagră uscată.
Vasul neacoperit de păstrează într-o cameră întunecoasă, uscată, la temperatura de 20 de grade Celsius, timp de zece zile. Compoziția se amestecă de trei ori pe zi cu o lingură de lemn, după care se strecoară printr-o pânză de tifon. La fiecare litru de suc obținut se adaugă apoi 50-100 g de zahăr, se amestecă bine până se dizolvă zahărul și se astupă vasul cu o bucată de tifon, pentru ca lichidul să poată să fermenteze în continuare. El se limpezește după una-două luni și atunci oțetul este gata. Se toarnă în sticle și se păstrează, închis etanș, la răcoare, în cămară sau, cel mai bine, în pivniță.

( Gazeta de Sud)

User's Signature

PM
+ Quote Post

constantin
post May 16 2008, 07:06 AM
Post #59

*Membru de Onoare*
Group Icon

QUOTE (Narcisa @ May 9 2008, 09:16 AM) *
Frunzele de nuc pot fi folosite sub formă de infuzie pentru spălarea ochilor, îndepărtând iritațiile din jurul acestora și pentru stimularea poftei de mâncare. Infuzia are efecte și în tratamentul extern, în cazul eczemelor, zgârieturilor și al rănilor, grăbind vindecarea.
Frunzele sunt folositoare pentru persoanele care suferă de acnee, eczeme sau pecingine. Taninul astringent este un important ingredient care pătrunde în piele, conferindu-i rezistență împotriva alergiilor și bolilor produse de microbi. Același tanin protejează împotriva transpirației excesive, curățând porii și reducând secreția glandelor sudoripare

Tot în compoziția frunzelor se află substanțe cu proprietăți antibacteriene (iuglona) și vitamina C, o armă eficientă pentru întărirea sistemului imunitar.

Coaja nucilor verzi are, de asemenea, efecte terapeutice. Ea se poate folosi sub formă de infuzie pentru tratamentul diareei cronice sau pentru stoparea căderii părului. Chiar și persoanele cu anemie pot folosi infuzie preparată din coji verzi de nuci.

Am folosit infuzia de frunze de nuc pentru tratarea ochilor.Am combinat cu ceai de musetel.Rezultatele sunt excelente.
Multumesc, Narcisa!

User's Signature

Solomon

PM
+ Quote Post

Narcisa
post May 16 2008, 06:35 PM
Post #60

StarGazer
Group Icon

QUOTE (constantin @ May 16 2008, 08:06 AM) *
Am folosit infuzia de frunze de nuc pentru tratarea ochilor.Am combinat cu ceai de musetel.Rezultatele sunt excelente.
Multumesc, Narcisa!

Ma bucur ca ti-a fost de folos, Constantin. Periodic, mai repeta, pentru mentinerea efectului. Nu strica. emo-flowers.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

19 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th September 2017 - 05:42 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum