vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages V  « < 9 10 11 12 13 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tratamente naturiste

Narcisa
post May 1 2009, 06:15 AM
Post #201

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Varza murată contribuie la însănătoșirea intestinelor si la activarea metabolismului.
Aplicate pe pielea arsa de soare, foile de varza murata ne scapa de senzatiile neplacute de usturime si de arsura, hidratand pielea uscata in urma arsurii solare.

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 13 2010, 05:55 PM
Post #202

StarGazer
Group Icon

Iata o combinatie curativa care ajuta in tratarea multor tipuri de afectiuni: miere si scortisoara.

Daca presarati scortisoara pudra peste doua linguri de miere adiminstrate inainte de masa, inlatura aciditatea si ajuta la digestia mancarurilor grele.

Pentru dureri de dinti: faceti o pasta dintr-o lingurita de miere cu putina scortisoara si aplicati-o pe dintele care doare. Solutia se poate aplica de mai multe ori pe zi.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 17 2010, 06:21 PM
Post #203

StarGazer
Group Icon

Tratamente naturiste, din batrani, pentru varice:

Otetul de mere: se toarna pe palme si se freaca picioarele de jos in sus, dimineata si seara, in fiecare zi timp de 1 - 2 luni. Dupa fiecare frectionare picioarele se invelesc in servetele imbibate in otet de mere, se leaga apoi cu un prosop si se sta in pat sau in fotoliu, cu ele ridicate, timp de 30 de minute. In timpul Tratamentului trebuie sa beti de doua ori pe zi cate un pahar de apa cu doua lingurite de otet de mere. Otetul de mere folosit trebuie preparat in casa si nu procurat din comert.

- O felie de paine alba se inmoaie in otet de mere, se presara cu bicarbonat de sodiu, se aplica pe locul bolnav si se tine pana apare senzatia de arsura.
- Compresa cu otet se alterneaza peste noapte cu o alta compresa preparata din pelin pisat, amestecat in proportie de 1:1. in loc de pelin se poate folosi si feriga.

- Se prepara o alifie dintr-un galbenus de ou crud, amestecat cu aceeasi cantitate de miere de albine si de vodca. Se unge pe un servetel de in, se aplica pe locul bolnav iar pe deasupra, se inveleste cu celofan si cu un fular sau basma de lana. Procedura se repeta timp de 10 zile iar dupa o pauza de 10 zile se repeta din nou.

- Comprese cu decoct de palamida. Se foloseste planta in intregime - inclusiv radacina - se spala bine si se taie marunt. Intr-un ceaun umplut pe jumatate cu plante, se toarna apa, se fierbe 40 - 60 minute, se inveleste bine cu o plapuma si se lasa 4 ore. In fiertura se inmoaie fasii de bumbac sau in nevopsite, cu care se panseaza usor picioarele, de jos si pana sus. Lichidul nu se stoarce. Deasupra pansamentului se leaga celofan si o basma calda sau un fular de lana si se lasa timp de 2 - 4 ore.

- Strabunii nostri foloseau si alte metode in tratarea varicelor. Dimineata, adunau cu o bucata de in roua de pe iarba din poiana si isi infasurau picioarele.

- Pe locurile bolnave se aplica branza de vaci sau lapte acru. Venele umflate se ung cu smantana si deasupra se presara cu pulbere de creta.

- Vara si toamna puteti folosi pelin sau feriga. Imediat dupa ce culegeti una din plante, le tocati pana obtineti o masa uniforma, amestecati-le cu o cantitate egala de lapte acru. Se unge pe o fasa de tifon cu care se panseaza locurile bolnave. Dupa 5 zile de Tratament se face o pauza de 5 zile, dupa care Tratamentul se repeta, pana dispar varicele.

- 3 frunze de ficus se taie sau se toaca marunt, se adauga 0,5 1 de vodca, se astupa bine si se tin la intuneric timp de 7 zile. Se inmoaie in solutia obtinuta un prosopel, se aplica peste venele umflate, se infasoara cu un fular de lana si se lasa 4 - 5 ore, sau mai bine peste noapte. Compresele se fac zilnic, timp de 10 -15 zile.

- Luati cateva frunze de varza (cate trebuie pentru acoperirea locurilor afectate), stropiti-le cu agheazma, sau chiar apa curata, puneti-le intr-o punga de plastic, inchideti-o bine pentru a nu patrunde aerul si puneti-o la frigider, timp de 24 de ore, la 3 * 5 °C. A doua zi, inainte de culcare, spalati picioarele afectate de varice, cu apa rece fara sapun, dupa care stergeti-le bine. Frunzele de varza din punga de plastic se aseaza pe locurile afectate, se fixeaza cu un strat de fasa de tifon ca sa nu patrunda aerul si bolnavul se culca. Dimineata, frunzele se scot iar seara, inainte de culcare, procedura se repeta. Tratamentul dureaza 2 - 4 saptamani. Neaparat se tine regimul alimentar , fara grasimi, exces de dulciuri.

-La dilatatia varicoasa a venelor trebuie sa se manance cate 4 kiwi pe zi sau cate 1-2 fructe de grepfruit pe stomacul gol.

- De doua ori pe an, timp de o luna, se bea de trei ori pe zi ceai din frunze de patrunjel. Peste 10 crengute de patrunjel verde taiate marunt, se toarna 2 pahare de apa clocotita, se acopera bine sau se pastreaza in termos timp de 10 - 15 min., apoi se strecoara si se consuma cate 100 ml.

- Cate 30 de min. inainte de culcare efectuati urmatorul exercitiu: va culcati pe spate, langa perete, ridicati picioarele in sus si le sprijiniti cu calcaiele de perete. Schimbati pozitia picioarelor din 5 in 5 min., le desfaceti la 45 °, le impreunati si le tineti cu calcaiele si genunchii stransi, puternic.

- Daca seara, dupa orele de lucru, apar dureri de picioare sau de talpi insuportabile, se fac bai pentru picioare cu sare (o lingura cu varf de sare la 31 de apa), dupa care picioarele (talpile, genunchii si ingeneral toate locurile dureroase), se sterg cu otet. Dupa uscarea otetului, picioarele se infasoara intr-un prosop incalzit si se tin ridicate o ora. Metoda descrisa inlatura si crampele musculare.

- 0 felie de paine alba se inmoaie in otet de mere, se presara cu bicarbonat de sodiu si se aplica pe venele bolnave pana apare senzatia de arsura.

- Pentru imbunatatirea circulatiei sanguine, se foloseste un exercitiu simplu: stand in picioare va ridicati in varful picioarelor, dar nu mai mult de 1 - 2 cm, si apoi va lasati pe calcaie. Exercitiul se repeta de 20 de ori cu pauza de 10 sec. intre miscari (altfel exercitiul nu are rost, intrucat buzunarele venoase nu au timp pentru a se umple cu sange). Exercitiile pot fi repetate de 3 - 4 ori pe zi.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 22 2010, 07:56 AM
Post #204

StarGazer
Group Icon

Nu uitati ca omul isi sapa groapa cu dintii. Nu mancati alimente prea reci sau prea fierbinti , nu beti lichide prea reci sau prea fierbinti. Mestecati bine atunci cand mancati, fara graba, fara stres. Mancati variat si cu moderatie, evitati excesele , oricat de mult ati prefera un anume fel de mancare.
Nu uitati de ceaiul verde, conține substanțe antioxidante care protejează celulele de îmbătrânire. Conține, de asemenea, cofeină, un alcaloid care se găsește și în cafea, nucile de cola sau cacao, și care are rol de stimulent al sistemului nervos central.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 28 2010, 06:12 AM
Post #205

StarGazer
Group Icon

Un renumit medic italian, oncolog si diabetolog sustine ca numeroase forme de cancer sunt declansate de ciuperca Candida Albicans. Aceasta ciuperca actioneaza la slabirea sistemului imunitar.

"Simoncini sustine ca bicarbonatul de sodiu anihileaza celulele canceroase. El sugereaza cateva solutii la indemana tuturor pentru tratarea cancerului (bucal, esofagian, rectal etc.): amestecarea unei lingurite de bicarbonat de sodiu intr-un pahar cu apa calduta, apoi barbotarea in gura sau inghitirea solutiei, in functie de afectiunea bolnavului.

Testati-va pentru Candida
Simoncini propune un test pentru cei care vor sa afle daca au Candida in organism. Concret, dimineata puneti intr-un pahar perfect transparent apa plata, apoi scuipati (nu va fortati, e de ajuns putina saliva) in apa respectiva.
Daca apa ramane limpede, nu sunteti infectati, dar daca se tulbura sunt semne pentru o posibila prezenta a ciupercii in organism. Simoncini sustine ca, daca parti din saliva se lasa spre fundul paharului, este un semn clar de infectare cu Candida.

User's Signature

PM
+ Quote Post

danco
post Jan 29 2010, 09:26 PM
Post #206

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
From: arad
Member No.: 115

Spuneți-mi vă rog. Cum dă frigul, mai ales când bate și vântul îmi crapă buzele.. M-am dat și cu strugurel și cu ecran solar si cu lip infusion si tot un draq. Un sfat simplu și bun vă rog.
Mulțumesc emo-cold.gif

User's Signature

Singura prietenie de preț este cea care s-a născut fără motiv (Arthur von Shendel)
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 30 2010, 09:27 AM
Post #207

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(danco @ Jan 29 2010, 09:26 PM) *
Spuneți-mi vă rog. Cum dă frigul, mai ales când bate și vântul îmi crapă buzele.. M-am dat și cu strugurel și cu ecran solar si cu lip infusion si tot un draq. Un sfat simplu și bun vă rog.
Mulțumesc emo-cold.gif

danco, incearca sa ungi buzele, seara la culcare , cu ulei de masline sau miere( ( atentie, sa fie miere curata) . Cumpara si un unguent de galbenele, cu acesta iti ungi buzele ziua, in strat subtire, in special cand ai de gand sa iesi din casa.

Daca nu rezolvi procedand asa (dar eu cred ca vei rezolva) s-ar putea sa fie vorba de-o lipsa a vitaminei B.
In niciun caz sa nu-ti umezesti buzele cu saliva, exista aceasta tentatie, agraveaza situatia.

User's Signature

PM
+ Quote Post

danco
post Jan 30 2010, 12:14 PM
Post #208

StarGazer
Group Icon

From: arad
Member No.: 115

CITEAZA(Narcisa @ Jan 30 2010, 09:27 AM) *
danco, incearca sa ungi buzele, seara la culcare , cu ulei de masline sau miere( ( atentie, sa fie miere curata) . Cumpara si un unguent de galbenele, cu acesta iti ungi buzele ziua, in strat subtire, in special cand ai de gand sa iesi din casa.

Daca nu rezolvi procedand asa (dar eu cred ca vei rezolva) s-ar putea sa fie vorba de-o lipsa a vitaminei B.
In niciun caz sa nu-ti umezesti buzele cu saliva, exista aceasta tentatie, agraveaza situatia.

Mulțumesc, Narcisa. Îmi cumpăr chiar azi unguent de gălbenele. Am miere, cred că e curată...voi unge deseară și las așa peste noapte. În special buza de jos e sensibilă
Mulțumesc încă o dată, Narcisa emo-flowers.gif

User's Signature

Singura prietenie de preț este cea care s-a născut fără motiv (Arthur von Shendel)
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 2 2010, 08:27 AM
Post #209

StarGazer
Group Icon

Oranjada este o băutură foarte hrănitoare, care poate fi savurată de întreaga familie, întrucât are un conținut ridicat de vitamina C, vitamina A și calciu și nu conține deloc grăsimi sau colesterol.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 12 2010, 09:16 AM
Post #210

StarGazer
Group Icon

Daca aveți mâinile și picioarele reci, indiferent dacă este sau nu frig în încăperea în care stați , este posibil să suferiți de o tulburare a circulației sângelui la nivel periferic, care poartă denumirea de sindrom Raynaud, boala care poate avea o evolutie grava.
Evitați să stați pe scaun picior peste picior dacă aveți probleme cu circulația sângelui la nivel periferic. Această problemă a circulației sangvine, care se manifestă prin mâini și picioare reci, amorțeală și uneori dureri, apare, de regulă, la femei, în jurul vârstei de 30 de ani. Dacă vă confruntați cu aceste simptome, trebuie să luați măsuri din timp, căci boala se poate agrava. Feriți-vă de frig, purtați mănuși și ciorapi groși, evitați să stați picior peste picior, consumați multe legume și fructe, eliminați carnea de porc din alimentație, cafeaua, alcoolul și, pe cât puteți, sarea.

Fumatul dăunează , nicotina traumatizează vasele de sânge.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 19 2010, 08:28 AM
Post #211

StarGazer
Group Icon

Mestecarea de frunze de pătrunjel eliberează cantități importante de clorofilă, care are efecte detoxifiante, antibacteriene și de eliminare a mirosului neplăcut al gurii.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 20 2010, 03:04 PM
Post #212

StarGazer
Group Icon

Pentru ochii umflați

Conservați în frigider pungile de ceai folosite, de preferință cele prevăzute cu un fir de ață, și aplicați-le peste pleoape vreme de cinci minute. Ele nu numai că vă vor dezumfla ochii, ci vă vor și liniști.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 27 2010, 05:12 PM
Post #213

StarGazer
Group Icon

Pentru herpes , nu este nevoie să dați o grămadă de bani pe produse care v-ar putea ajuta să scăpați de el. Pur și simplu, aplicați o picătură de ulei esențial de arbore de ceai (se găsește la Plafar și nu costă prea mult). Herpesul va dispărea cât ați clipi.

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Feb 27 2010, 05:21 PM
Post #214

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

nu stiam, o sa pot recomanda si clientilor smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Apr 27 2010, 06:25 AM
Post #215

StarGazer
Group Icon

Ceaiul verde aduce beneficii sănătății ochiului, protejând aceste organe și vederea împotriva stresului oxidativ.

User's Signature

PM
+ Quote Post

EM!L
post Apr 27 2010, 05:57 PM
Post #216

RisingStar
Group Icon

Member No.: 296

Dar "contraindicații" are (în afară de "insomnie")? Eu consum ~2l/zi...

User's Signature

Curiozitatea a omorât pisica...
PM
+ Quote Post

Mithras
post Apr 27 2010, 06:53 PM
Post #217

StarGazer
Group Icon

Member No.: 10

CITEAZA(EM!L @ Apr 27 2010, 03:57 PM) *
Dar "contraindicații" are (în afară de "insomnie")? Eu consum ~2l/zi...

2l numai de ceai verde e cam mult. deregleaza tensiunea arteriala si produce malabsortia fierului si calciului.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post May 13 2010, 07:15 AM
Post #218

StarGazer
Group Icon

Pătrunjelul , datorită proprietăților de intensificare a circulației sanguine , este un remediu excelent pentru pete și puncte negre. Dacă tenul vostru are astfel de probleme, zdrobiți pătrunjelul până obțineți o pastă pe care o aplicați pe față. Amestecul se va lăsa să acționeze 10-15 minute, după care tenul se va clăti cu apă din abundență. Nu uitați nici de efectul miraculos al sucului de castraveți, care împrospătează pielea și o hidratează.

User's Signature

PM
+ Quote Post

EM!L
post May 15 2010, 09:51 AM
Post #219

RisingStar
Group Icon

Member No.: 296

QUOTE (Mithras @ Apr 27 2010, 06:53 PM) *
2l numai de ceai verde e cam mult. deregleaza tensiunea arteriala si produce malabsortia fierului si calciului.

Mulțam frumos!

User's Signature

Curiozitatea a omorât pisica...
PM
+ Quote Post

Narcisa
post May 15 2010, 09:52 AM
Post #220

StarGazer
Group Icon

Daca aveti pielea întărită pe talpă sau călcâie e bine sa stiti ca poate fi îndepărtată cu ușurință dacă aplicați un tratament cu aspirină. Pentru aceasta, zdrobiți cinci-șase tablete pe care să le amestecați apoi cu o jumătate de linguriță de zeamă de lămâie și o jumătate de linguriță de apă. Aplicați pasta astfel formată pe zonele unde pielea s-a întărit, înveliți-vă piciorul într-un prosop încălzit în prealabil și apoi într-o pungă de plastic. Lăsați miraculoasa aspirină să acționeze cel puțin zece minute, dați jos punga și prosopul, apoi îndepărtați pielea cu ajutorul unei pietre ponce. Veți constata că rezultatele se vor ridica la nivelul așteptărilor.

User's Signature

PM
+ Quote Post

19 Pages V  « < 9 10 11 12 13 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st September 2017 - 09:17 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum