vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tratamente naturiste

kg70
post Jan 11 2008, 10:36 AM
Post #21

DOCTOR-MEDIC
Group Icon

Group: Moderator
From: Athens
Member No.: 2

Dupa cum descrii cel mai probabil ai o blefarita eritematoasa si ar fi bine sa mergi la oftalmolog ca sa iti prescrie unguent de antibiotic sau cortizon daca e nevoie.Cea ce pot sa iti spun eu este ca trebuie o igiena foarte riguroasa a pleoapelor,trebuie spalate de multe ori pe zi,iar inainte de a se spala pleoapele,este bine sa se aplice,pentru 10-15 minute,comprese CALDE (daca e cazul de blefarita eritematoasa dupa cum cred eu) cu ceai de musetel.

Edited by kg70: Jan 11 2008, 10:44 AM

User's Signature

"Life is short,the Art long,opportunity fleeting,experience treacherous,judgement difficult".
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

kg70
post Jan 11 2008, 10:52 AM
Post #22

DOCTOR-MEDIC
Group Icon

Mai vreau sa iti spun ca n-as recomanda sa pui mierea la ochi,ca daca ai o blefarita de origine microbiana,mierea va constitui hrana pentru microbi care o sa creasca in numar.

User's Signature

"Life is short,the Art long,opportunity fleeting,experience treacherous,judgement difficult".
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 11 2008, 11:40 AM
Post #23

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Asa ca ,fuguta la oftalmolog sa-ti precizeze diagnosticul.Daca e vorba de alergen,nu ai nicio sansa pana nu schimbi substanta cu care lucrezi.

User's Signature

PM
+ Quote Post

constantin
post Jan 11 2008, 11:53 AM
Post #24

*Membru de Onoare*
Group Icon

Group: Membru de onoare
From: suceava
Member No.: 20

Multumesc Narcis!
Multumesc Kg 70!
Totusi nu m-am putut abtine si am incercat apa, mierea si musetelul.Am plans putin, si pentru prima data lacrimile au fost nici sarate nici amare.Efectul este grozav, dar sa vedem ce se intampla pe termen mai lung. Tind sa cred ca totusi nu e de la vopsele deoarece s-a reactivat in timpul sarbatorilor perioada in care cam trei saptamani nu m-am apropiat de sevalet.Parea sa se intensifice atunci cand serveam bauturi care contineau alcol. Cu precadere cele provenite din comert.

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

PM
+ Quote Post

puiu.t
post Jan 11 2008, 01:18 PM
Post #25

Banned
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 14

mda.....vezi daca servesti cu alcool din comert
serveste doar cu cafea de exemplu...si ascunde scrumierele
NU se mai fumeaza in localuri emo-lol.gif
acum si serios:
alergiile pot fi provocate de alcool destul de rar. as cauta si alte motive ce tin de mediu, obiceiuri, etc
sanatate maxima! costica emo-yeap.gif

Edited by puiu.t: Jan 11 2008, 01:20 PM

User's Signature

This user is no longer a member of vesperala*forum
PM
+ Quote Post

constantin
post Jan 12 2008, 01:39 PM
Post #26

*Membru de Onoare*
Group Icon

QUOTE (Narcis @ Jan 11 2008, 11:40 AM)
Asa ca ,fuguta la oftalmolog sa-ti precizeze diagnosticul.Daca e vorba de alergen,nu ai nicio sansa pana nu schimbi substanta cu care lucrezi.

Ochii mei sunt mai bine astazi!
Cred... emo-flowers.gif emo-flowers.gif

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

PM
+ Quote Post

Floarea Soarelui
post Jan 12 2008, 01:48 PM
Post #27

StarGazer
Group Icon

Member No.: 52

Peste puţin timp va începe tăierea viţei de vie... Lacrimile ei sunt minunate pentru ochi... Se prind sticle de cordiţe şi seva se foloseşte în toate afecţiunile oculare...

User's Signature

PM
+ Quote Post

constantin
post Jan 12 2008, 01:57 PM
Post #28

*Membru de Onoare*
Group Icon

QUOTE (Floarea Soarelui @ Jan 12 2008, 01:48 PM)
Peste puţin timp va începe tăierea viţei de vie... Lacrimile ei sunt minunate pentru ochi... Se prind sticle de cordiţe şi seva se foloseşte în toate afecţiunile oculare...

Multumesc!
Voi tine minte.

User's Signature

Solomon

PM
+ Quote Post

puiu.t
post Jan 12 2008, 02:05 PM
Post #29

Banned
Group Icon

Member No.: 14

QUOTE (constantin @ Jan 12 2008, 11:39 AM)
Ochii mei sunt mai bine astazi!
Cred... emo-flowers.gif emo-flowers.gif

la mai.......bine!

User's Signature

This user is no longer a member of vesperala*forum
PM
+ Quote Post

constantin
post Jan 14 2008, 04:52 PM
Post #30

*Membru de Onoare*
Group Icon

Problema mea s-a rezolvat!
Lovitura de gratie :
Unguent "Advantan".
Ramane intrebarea ,ce anume a produs aceasta "eczema".Whitespirit-ul ar putea fi o cauza?
Si astept, cu recunostinta, sfaturi pentru intretinere.
Narcis, ce stii, de "albastrele"?

User's Signature

Solomon

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 14 2008, 05:49 PM
Post #31

StarGazer
Group Icon

Constantin, stiu ca albastrelele au certe proprietati astringente,diuretice, antiinflamatorii.In dermatologie si in cosmetica se utilizeaza ca infuzie. Infuzia de albastrele e buna in tratarea eczemelor,a unor leziuni cutanate,a ulcioarelor, revigoreaza tenul, ochii si parul. Pentru ochi se foloseste sub forma de comprese.
Ceaiul se bea inaintea meselor principale, cam cu o jumatate de ora. Ceaiul are si efect tonic asupra sistemului nervos. emo-flowers.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 21 2008, 09:52 AM
Post #32

StarGazer
Group Icon

Miraculoasa miere
Medicul si filozoful arab Avicena recomanda ,inca din antichitate, mierea ca remediu in bolile de inima. Medicina moderna recomanda mierea pentru asigurarea necesarului de glucoza,avand in vedere efortul pe care il face inima in 24 ore. Mierea este un aliment care ofera inimii energia necesara, fara a imbolnavi celelalte organe- ficat,stomac,rinichi.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 23 2008, 11:07 AM
Post #33

StarGazer
Group Icon

Zeama de varza

Zeama de varza, care este un reconfortant, are efecte curative deosebite. Este foarte utila pentru eliminarea toxinelor din intestinul gros. Efecte rapide are si in cazul constipatiei. In acest caz, zeama de varza, putin incalzita se combina cu apa (pana la jumatate) si se consuma pana la trei pahare pe zi.
Despre zeama de varza circula si o anecdota. Se spune ca intr-o toamna , un taran s-a imbolnavit grav, ajungand sa nu se mai dea jos din pat. Medicul care l-a consultat, nestiind prea bine romaneste,a zis doar atat:
-Mooare...
Sotia lui n-a inteles ca pentru omul sau nu mai este scapare. Intoarsa acasa, a inceput sa-i dea in fiecare zi zeama de varza. Taranul s-a insanatosit ca prin minune.

User's Signature

PM
+ Quote Post

constantin
post Jan 23 2008, 11:30 AM
Post #34

*Membru de Onoare*
Group Icon

Inteleg din anectota ca e vorba de zeama de varza murata (moare).
Asa este, Narcis?

User's Signature

Solomon

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 23 2008, 05:50 PM
Post #35

StarGazer
Group Icon

Da, Constantin, e vorba de zeama de varza murata.

User's Signature

PM
+ Quote Post

constantin
post Feb 14 2008, 06:34 PM
Post #36

*Membru de Onoare*
Group Icon

Mă încearcă o răceală-gripă.
Unde sunt vindecătorii?

User's Signature

Solomon

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 15 2008, 06:31 PM
Post #37

StarGazer
Group Icon

Vezi , daca n-ai fost cuminte si-ai frecventat locuri publice , nu te-ai imbracat corespunzator, ai...si ai...si te-ai...? Ai luat gripa,uite...Treci fuguta pe ceaiuri calde ( de preferat de tei, musetel) ,frectii cu tuica tare, spirt sanitar, otet ( precis are cine ti le face ,daca nu fa rost , ca ajuta), caldura, bai fierbinti la picioare/in apa cu sare, paracetamol daca ai febra. Regim alimentar usor. Daca vezi ca leacurile mele nu ajuta si mai mult te-ncurca, treci repede pe la kg70, ca se ingroasa gluma :brancard:

User's Signature

PM
+ Quote Post

kg70
post Feb 15 2008, 07:04 PM
Post #38

DOCTOR-MEDIC
Group Icon

QUOTE (Narcisa @ Feb 15 2008, 06:31 PM) *
Vezi , daca n-ai fost cuminte si-ai frecventat locuri publice , nu te-ai imbracat corespunzator, ai...si ai...si te-ai...? Ai luat gripa,uite...Treci fuguta pe ceaiuri calde ( de preferat de tei, musetel) ,frectii cu tuica tare, spirt sanitar, otet ( precis are cine ti le face ,daca nu fa rost , ca ajuta), caldura, bai fierbinti la picioare/in apa cu sare, paracetamol daca ai febra. Regim alimentar usor. Daca vezi ca leacurile mele nu ajuta si mai mult te-ncurca, treci repede pe la kg70, ca se ingroasa gluma :brancard:

E suficicient sa faca tot ce ati spus.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 10 2008, 12:06 PM
Post #39

StarGazer
Group Icon

Pentru scaderea tensiunii arteriale, se recomanda a se bea, in fiecare dimineata, pe stomacul gol, cate un pahar cu apa in care au fost pusi la macerat peste noapte, 2-3 catei de usturoi, faramitati in prealabil.
S-a dovedit ca incidenta cancerului este mult mai mica in familiile care consuma mult usturoi in mancare.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 13 2008, 06:23 PM
Post #40

StarGazer
Group Icon

Grapefruitul, o sursa importanta de vitamina C si E , este un fruct racoritor, care stimuleaza pofta de mancare. In plus, acesta contine minerale- calciu, fosfor, fier- si proteine. Daca este mancat proaspat, inlatura constipatia. Fructele garanteaza sanatatea intestinelor si feresc de diaree, dizenterie si alte boli infectioase ale tractului digestiv. Fructul s-a dovedit util si in diverse boli ale ficatului. O dieta de trei zile, folosind exclusiv suc si pulpa de grapefruit , este o metoda excelenta de curatire a stomacului si a intestinelor, datorita faptului ca in procesul de postdigestie, aceste fructe produc reziduuri alcaline. Sucul de grepfruit este o bautura racoritoare de primavara, iar fructul poate fi folosit inclusiv la prepararea salatelor, impreuna cu rosii, salata verde si ceapa.

User's Signature

PM
+ Quote Post

19 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 17th October 2017 - 07:02 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum