vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dureri abdominale și senzații ciudate, Îmi este frică.

KyKy
post Dec 28 2018, 12:01 AM
Post #1

Take your place inside the fire with her!
Group Icon

Group: Moderator
From: București
Member No.: 813

Salutare!
Știu că medicina nu se face pe internet, dar sunt curios dacă cineva a mai pățit ce pățesc eu și spre ce soluții s-a axat. Mă voi duce la doctor prin ianuarie după ce rezolv niște erori la CASMB, ANAF ȘI facultate.
Pe data de 23 m-am trezit cu o o ușoară durere (de genul când îți pui telefonul pe mână) în partea stângă (vezi în imagine punctul roșu). A ținut așa până pe 24 la mijlocul zilei când a început să se manifeste o durere la fel ca prima puțin mai jos (vezi punctul albastru) și seara a apărut o a treia la fel (vezi punctul mov). Am zis că o fi de alimentație și mi s-a recomandat de către farmacist Spaverină. Am luat vreo 3 capsule timp de 3 zile, dar durerile creșteau după 30 minute de la administrare. Ieri am observat că am o senzație de scaun aproape permanentă (voi explica mai jos) de scaun și rareori senzație de scaun incomplet. Am verificat pe hârtie (de obicei mă spăl după ce termin) și nu am observat sânge, ci doar mici cantități de mucus. În ultima vreme, scaunul și-a modificat aspectul: e mai subțire, mai moale și iese întrerupt. Astăzi am observat același lucru: La fel de subțire doar că diferența dintre scaunul de dimineață și cel de seară este că primul a fost maro închis, iar aceasta galben.

Am spus că „aproape permanentă” pentru că dacă mă mișc (mers) mai mult de 5 minute senzația dispare, la fel și dacă stau pe un scaun sau pe șaua bicicletei. Senzația apare în primele 5-6 minute de la modificarea poziției corpului (stat/ridicat).

Când stau în pat cu fața-n sus, durerile dispar, dar când mă pun pe burtă, ele reapar. Dacă mă pun pe partea stângă, apare „punctul albastru” și invers apare cel „mov”.

Pe scaun simt o mică durere, ca o bilă, în zona „roșie”.

Mai simt durerile când merg cu tramvaiul din cauza balansului, dar când oprește, ușor, ușor dispar.

În timpul „schimbului” de dureri între „roșu” și „albastru” a apărut durerea testicul. Am observat că apărea și o durere pelviană în timpul urinării și puțin (3-4 secunde) după, dar astăzi nu am mai simțit.

Astăzi am început să am și mici arsuri gastrice, greață, senzație de vomă cu o mică durere ascuțită ce se duce spre stânga la nivelul mușchiului diafragm ce dispare după vreo 10 minute.

Menționez că în urmă cu vreo lună am plimbat o fată-n spate, iar la o coborâre m-a arcuit pe spate și am simțit o usturime (nu prea pot descrie senzația) pe linia chilotului. Nu am bășici, roșețuri sau semne ale unei hernii inghinale (o asistentă pe care o cunosc a spus că este posibil ca mușchiul să nu fie rupt complet și de aceea să nu iasă intestinul).

În urmă cu vreo două luni am făcut o enterocolită cu diaree severă. Ajunsesem să mănânc, iar în 6 minute să am scaun și vomă. A trecut de la sine după trei zile. Atunci am avut prima dată senzația de scaun incomplet sau de scaun fără să fac ceva. După trei zile a dispărut senzația și totul a revenit.

Am aproape 25 ani, la fumat am renunțat în urmă cu 5 sau 6 ani, îmi place să mănânc picant, aproape în fiecare seară (cam 4 zile/săptămână) merg pe jos peste 10000 pași (conform aplicației de pe telefon), seara mai mănânc banane la calculator și îmi plac mâncărurile de la fast-food. Ultima masă de la fast-food a fost una destul de copioasă (pizza), dar scaunul a fost normal. Înainte de aceasta, am avut o săptămână constipație, dar și aceasta a trecut de la sine. Îmi plac ciorbele mamei de la care nu am avut niciodată probleme.
Pe linie directă nu cunosc să fi avut în familie istoric de cancer colo-rectal. Alte tipuri da, dar nu și acesta.
Alcool am băut mult când eram mai tânăr, dar acum doar ocazional.
Îmi place mult Pepsi și apa minerală (carbogazificată).
Din martie și până în noiembrie am fost ținut sub stres continuu din cauza unui proces penal, dar care s-a terminat cu bine. În acest timp am început să mănânc mult, printre care și multe prostii. Acum am terminat cu el și m-am relaxat. Să fie și pe fond nervos ceva?

Ce părere aveți?
Attached File(s)
Attached File  human_body_man_21276902.jpg ( 170.4K ) Number of downloads: 5

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Dec 28 2018, 08:30 AM
Post #2

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Kiki, in primul rand , linisteste-te, stresul indus de obsesia unei boli grave accentueaza simptomele oricarei boli. Nu cred ca e ceva grav, nu te duce cu gandul la cancer. Eu as zice ca e vorba fie de o hernie incompleta, fie de o infectie a stomacului si intestinelor. O analiza coproparazitologica complexa s-ar impune. Poate fi vorba despre Giardia, sau mai degraba despre Helicobacter, aceasta nenorocita bacterie cand devine activa si cand sistemul imunitar scade pe fond de stres prelungit- zici c-ai trecut printr-un proces- da dureri difuze de stomac si celelalte simptome pe care le acuzi tu- arsuri gastrice, greata, diaree , constipatie, scadere inexplicabila in greutate... Se rezolva cu tratament. Poate fi vorba si despre o alta bacterie .
Tine-ne la curent.

User's Signature

PM
+ Quote Post

KyKy
post Dec 28 2018, 11:43 AM
Post #3

Group Icon

Mă voi duce la doctor. Am cerut o idee.
Mai întâi trebuie să rezolv birocrația cu asigurarea medicală pentru că din 2012 nu mai este valabilă.

User's Signature

PM
+ Quote Post

KyKy
post Dec 28 2018, 04:01 PM
Post #4

Group Icon

Astăzi am avut iar un episod cu senzație de scaun. La toaletă nu a fost nimic.
Asta mă sperie cel mai tare. Simt că trebuie să iasă, dar nu e nimic.

Dimineață a ieșit un scaun, ceva mai grosuț decât celelalte. Fără mucus și fără sânge.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Dec 28 2018, 04:59 PM
Post #5

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(KyKy @ Dec 28 2018, 04:01 PM) *
Astăzi am avut iar un episod cu senzație de scaun. La toaletă nu a fost nimic.
Asta mă sperie cel mai tare. Simt că trebuie să iasă, dar nu e nimic.

Dimineață a ieșit un scaun, ceva mai grosuț decât celelalte. Fără mucus și fără sânge.

Mda. Totusi nu te speria. Poate fi o colita , tot de cauza infectioasa. Sau un sindrom de colon iritabil, intestin iritabil. Au simptome asemanatoare. Las-o incolo de asigurare daca vezi ca e treaba de durata , mergi la privat pentru inceput, nu mai amana. Poti merge la urgenta si poți să fii internat în spital dacă ai o urgenţă medico-chirurgicală care îţi (poate) pune viaţa în pericol. Medicul de garda va aprecia. În acest caz, vei primi gratuit tratament şi vei fi gratuit spitalizat doar până când vei fi stabilizat. Tot e ceva. La medicul de familie, persoanele neasigurate pot beneficia de asistenţă medicală în caz de urgenţă medicală, de consultaţii pentru boli infecto-contagioase . Macar ai niste pareri avizate si te mai linistesti.

Cat despre fast-food, uita. Pana una-alta, tine un pic de regim de crutare. Fara prajeli, rantasuri, carne grasa, dulciuri concentrate, legume crude tari.

User's Signature

PM
+ Quote Post

KyKy
post Dec 29 2018, 11:25 AM
Post #6

Group Icon

Astăzi voi face o ecografie.
Am găsit undeva să fac o ecografie cu bani.

User's Signature

PM
+ Quote Post

KyKy
post Dec 29 2018, 07:38 PM
Post #7

Group Icon

Am fost azi la ecograf și s-au văzut:
- piatră de 8,5 mm în vezica biliară;
- nisip în vezica urinară;
- colită.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Dec 30 2018, 10:51 AM
Post #8

StarGazer
Group Icon

Curios ca n-ai avut si probleme urinare, de obicei in cazul nisipului si pietrei acestea domina tabloul clinic.

Deci, totalmente tratabil. Nici vorba de teama ta cea mare. Sanatate si bafta multa in viata, c-o ai pe toata inainte, sefule KyKy bighug.gif !

User's Signature

PM
+ Quote Post

KyKy
post Dec 30 2018, 05:52 PM
Post #9

Group Icon

Mulțumesc pentru încurajări! smile.gif

Da, dar eu tot am senzația de scaun, mai ales seara.
Dimineața am avut un episod de diaree, mult scaun, apos. Am verificat cu hârtia și nimic anormal. Și eri seară și azi seară am avut senzația că trebuie să merg la toaletă. Pe mine mă îngrijorează acest simptom. Încă am o durere mută în abdomenul inferior, care ce-i drept m-a mai lăsat.
Pe 3 voi suna la medic și voi programa o consultație.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 2 2019, 04:12 PM
Post #10

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(KyKy @ Dec 30 2018, 05:52 PM) *
Pe 3 voi suna la medic și voi programa o consultație.

Neaparat. Insista pentru o programare cat mai apropiata ca data.

User's Signature

PM
+ Quote Post

KyKy
post Jan 10 2019, 06:30 PM
Post #11

Group Icon

Am fost la doctorul de familie, dar nu a vrut să mă asculte, insistând că din cauza colecistului am aceste probleme. Nu a vrut să-mi dea tratament, spunând că nu mă va ajuta și spunând că după ce voi rezolva asigurarea mă va trimite la chirurgie.
Am rezolvat cu birocrația, dar vreau să consult alt medic să văd ce părere are. Cel mai probabil joi mă voi duce la altă clinică pentru discuția cu un medic imagist (tot ecograf ce mi-a dat să țin un anumit regim înainte de ecografie).
Simptomele de senzație de scaun au mai dispărut, dar nu complet (mai apar pentru puțin timp la 2 sau 3 zile), la scaun încă iese mucus. Durerea din partea stângă a reapărut, dar acum este mai mereu prezentă. Zilele trecute am simțit ca o arsură (sau ca o zgârietură) în acel loc.
Încă nu am observat sânge pe lenjerie, vasul de toaletă sau pe materiile evacuate. Materia este acum galbenă (aproape galben deschis).

Ideea este că nu m-a durut niciodată colecistul. Gust amar aveam doar dimineață.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 10 2019, 07:30 PM
Post #12

StarGazer
Group Icon

Kyky, nu strica sa ceri o a doua opinie medicala, dar presupun ca medicul de familie stie despre ce e vorba, nu e deloc exclus ca problemele de digestie pe care le ai sa fie de la fiere. Nu ezita sa faci operatia , de preferat laparoscopic, scapi mult mai usor si eviti eventuale complicatii. O zi si gata , ai plecat acasa. E o boala foarte des intalnita, nu e de speriat, te recuperezi repede. Sa vezi ca o sa fie bine, sperietura e mare.

User's Signature

PM
+ Quote Post

KyKy
post Jan 10 2019, 08:50 PM
Post #13

Group Icon

Mai devreme am văzut două pete roșiatice pe o bucată de scaun.
Sper să conving medicul să îmi dea analize amănunțite

Roz spre roșu

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 11 2019, 08:59 AM
Post #14

StarGazer
Group Icon

Acele pete despre care vorbesti tu pot fi de la alimentele ingerate, ai fi mancat ceva care a dat culoarea respectiva in scaun. Chiar sange daca ar fi, cauzele sunt multiple, nu neaparat grave, nu intra in panica. Ai facut o obsesie , nu e cancer, cancerul presupune o suferinta indelungata netratata, nu e cazul tau, stai linistit si mergi la gastroenterolog pentru analize specifice.

La multi ani plini de lumina emo-JC_handshake.gif bighug.gif !

User's Signature

PM
+ Quote Post

KyKy
post Jan 14 2019, 10:06 PM
Post #15

Group Icon

Astăzi am avut o întrevedere cu medicul de familie. I-am spus ce mă supără și pe lângă analizele de sânge, urină și scaun, mi-a dat și o analiză la coproparazitologie.
Mi-a mai zis că după ce termin, să vadă ce iese și apoi o să-mi dea trimitere la chirurgie (da, tot insistă cu colecistul) și pentru colonoscopie.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 15 2019, 05:59 AM
Post #16

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(KyKy @ Jan 14 2019, 10:06 PM) *
mi-a dat și o analiză la coproparazitologie.

E de prima alegere coproparazitarul. Musai trebuie facut. Analizele astea nu dureaza mult, o zi-doua, asteptam rezultatele.
Insista cu colecistul pentru ca piatra aflata acolo este destul de mare si poate da complicatii, cu timpul poate afecta pancreasul, de exemplu.

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Jan 15 2019, 09:37 AM
Post #17

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Oh, sanatate multa, in primul rand. Apoi, cand ai facut tu 25 de ani? eek.gif

Sa bei multa apa, multa, multa, asa vreo 3 l ca sa elimini nisipul de la rinichi. Apa plata. Nu minerala. Si da-le naibii de Pepsi si de fast-food.
Ti-as recomanda si o cura interna cu argila de cateva luni, ceva naturiste pentru vezica biliara.

User's Signature

PM
+ Quote Post

KyKy
post Jan 15 2019, 08:01 PM
Post #18

Group Icon

Au ieșit o parte din analizele de probe (sânge și urină)
Printre altele, cele marcate sunt:
Leucocite (WBC): 11,30 mii/uL;
Trombocite (PLT): 468 mii/uL;
Colesterol (HDL): 35 mg/dL;
Corpi cetonici: 5 mg/dL

Coprocultura și copropazitologic sunt încă o în investigație.

CITEAZA(samsara @ Jan 15 2019, 09:37 AM) *
Oh, sanatate multa, in primul rand. Apoi, cand ai facut tu 25 de ani? eek.gif

Sa bei multa apa, multa, multa, asa vreo 3 l ca sa elimini nisipul de la rinichi. Apa plata. Nu minerala. Si da-le naibii de Pepsi si de fast-food.
Ti-as recomanda si o cura interna cu argila de cateva luni, ceva naturiste pentru vezica biliara.

Mulțumesc!
Pe 11 ianuarie
Nu prea mă ține stomacul să beau ceva foarte mult. Nu am mai băut Pepsi în exces din 28 decembrie. Fast-Food am mai mâncat, cam o dată la două săptămâni.
O să văd ce mai zic doctorii, iar joi să merg la alt ecograf, unde mi-a dat un regim alimentar și anumite medicamente pentru a vedea mai bine interiorul.

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Jan 16 2019, 09:29 AM
Post #19

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Credeam ca ai vreo 15 ani, tot mic ai ramas pentru mine emo-lol.gif
Musai apa, musai, e esentiala pentru rinichii tai si nu numai, dar in perioada asta trebuie multa apa. Altfel nu scapi de nisipul ala. Invata-te, e obisnuinta, sa stii. Umbla cu sticluta de 500 ml dupa tine. E pentru sanatatea ta, trebuie sa poti. E doar apa biggrin.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

KyKy
post Jan 17 2019, 01:02 PM
Post #20

Group Icon

Am făcut un alt ecograf.
De data aceasta, piatra o vede mai mică, de 6,5 mm. A zis că nu trebuie operată, doar în cazuri extreme. A zis să încep un tratament și un regim pentru a o elimina.
A zis că suspectează o infecție cu helicobacter pylori și sindromul intestinului iritabil. Mi-a dat analize pentru helicobacter pylori, dar abia peste două săptămâni mă pot duce.
Aerocolita încă este prezentă, chiar dacă m-am îndopat cu carbocit.

User's Signature

PM
+ Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd August 2019 - 03:30 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum