vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Pescuitul <°))))><, Capturi si secrete pescaresti. Nade si momeli.

danco
post Aug 29 2008, 05:23 PM
Post #21

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
From: arad
Member No.: 115

Cred ca mă duc la pescuit, sâmbătă, peste noapte la Mureș. Am cumpărat plumbi. căci "trec" ca pâinea caldă biggrin.gif. Momeală specială: mămăligă, râme, cucoți (viermișori), porumb...n-am confused.gif Când am cumparat plumbii, o întreb pe vânzătoare: - Aveți și cârlige gata legate ? Doamna dă grațios din cap în semn de "Nu". Pe limbă mi-a fost s-o întreb : Și nu știți să legați ? emo-crazy.gif
Hai să vă spun o scurtă povestesc cum am scapat pestele cel mare.
Era o zi minunata de vara. Soarele stătea să răsară când ajunsem noi, 3 pescari + subsemnatul, la baltă (o pescărie de fapt, in Ungaria). Balta nu era mare...cam vreo sută de metri lungime și vreo 40 metri lățime. Pe alocuri, stuful dădea un farmec aparte locului, aveam un sentiment de sălbăticie controlată. Apa era liniștită. Nu bătea vântul deloc.
Aici e de mine îmi spun. Momeli..aveau colegii, eu ca de obicei o undiță cu două cârlige. Până să-și dezmeticeasca amicii numeroasele lor bâte de pescuit, eu deja lansasem. Priveam țintă la vârful bățului fiind pe fază. Nu trecuseră nici zece minute și îmi făcusem n' planuri de cum voi scoate captura din apă. Cu coada ochiului trăgeam la minciog.. oare e destul de aproape de mine emo-um.gif .
Și-ncepură amici mei cei dichisiți în ale pescuitului să prindă, ba somn pitic, ba..nu știu ce.. una, două, trei, bucăți... Eii... gândesc eu, las că imi vine mie unu' cât toți aștia ai voștrii !
Și venii... ! Mai întâi paznicu' după bani., Apoi un prunc de vreo cinci ani care începu să dea cu pământ în apă, iar eu ma uitam la el cu o față îngăduitoare și îi zâmbeam părintește...nu de alta, dar tat'su era lângă noi și era al naibii de solid. Treacă de la mine don-t_mention.gif
Și orele treceau..și nu știu de ce, aveam impresia ca pescuiesc în cadă la mine acasă.
Totul s-a întâmplat fulgerător. Țac pac, undița mea s-a scuturat violent o fracțiune de secundă. Am cazut langa ea în genunchi mai ceva ca în fața unei icoane. Nu mai respiram... Brusc, prinse a se scutura din nou. Am smuls bâta (de pe jos,nu îmi plac crăcanele alea speciale) strângand-o bine în mâini. Amici mei se agitau în jurul meu proliferând încurajări...oare de ce nimeni nu se gandi să aducă minciogul ? În fine... după vreo cinci minute de luptă cu bestia feroce, reusesc s-o aduc până lângă mal unde, calm si simplu, predau bâta prietenului meu ca să scoată el monstrul din apă ( vechea mea fobie de pești mari). Fatal !!! Imensa creatura, se zvârcoli puternic odata ce firul nu mai era întins, plescăi apa și dispăru spre abiss. Nu mai are rost să spun ce comentarii am auzit de la numeroșii pescari care se adunaseră curoși...nu de alta, dar oricum n-am înțeles nimic căci vorbeau pe ungurește.
Nici măcar nu știu ce pește a fost emo-sorry.gif ..sau să fi fost fishing1.gif ..nuu, nu cred...bocancu' nu se zbate, nu ? Sau ...?
Cam asta a fost. Sper că nu v-am plictisit si sper că e ok că am postat aici o întreagă povestioară. Nu e off topic, nu ?
Fir întins dragi prieteni. hatoff.gif

User's Signature

Singura prietenie de preț este cea care s-a născut fără motiv (Arthur von Shendel)
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Orpheus
post Aug 29 2008, 07:30 PM
Post #22

.
Group Icon

From: Bacovia's city
Member No.: 32

Naratiunea folosita, vine sa compenseze acea pierdere. Si eu am pierdut multi pesti, insa niciodata nu am reusit sa-mi zamislesc atat de frumos intamplarile.

emo-hi.gif
PM
+ Quote Post

danco
post Aug 29 2008, 07:40 PM
Post #23

StarGazer
Group Icon

QUOTE (Orpheus @ Aug 29 2008, 08:30 PM) *
Naratiunea folosita, vine sa compenseze acea pierdere. Si eu am pierdut multi pesti, insa niciodata nu am reusit sa-mi zamislesc atat de frumos intamplarile.

emo-hi.gif

Dragă prietene, lasă, va veni și ziua noastră. hatoff.gif

User's Signature

Singura prietenie de preț este cea care s-a născut fără motiv (Arthur von Shendel)
PM
+ Quote Post

RoAp
post Aug 29 2008, 07:44 PM
Post #24

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

QUOTE (danco @ Aug 29 2008, 08:40 PM) *
Draga prietene, lasă, va veni și ziua noastră. hatoff.gif

Profesore lasati-ma sa va completez.
Va veni si... conserva... noastra.
Is(adica sunt) in the same oala cu dumneavoastra. Invision-Board-France-653.gif

hatoff.gif
PM
+ Quote Post

danco
post Aug 29 2008, 07:49 PM
Post #25

StarGazer
Group Icon

QUOTE (RoAp @ Aug 29 2008, 08:44 PM) *
Profesore lasati-ma sa va completez.
Va veni si... conserva... noastra.
Is(adica sunt) in the same oala cu dumneavoastra. Invision-Board-France-653.gif

hatoff.gif

Dragă RoAp.. măcar să vină file (de merlucius, pangaskis, cod, somon) de preferință. Și gata condimentat, dacă nu cer prea mult. emo-imao.gif

Apropo, am fost să-mi vizez permisul..m-a costat 81 de lei. Mauridia_42.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

RoAp
post Aug 29 2008, 08:06 PM
Post #26

StarGazer
Group Icon

QUOTE (danco @ Aug 29 2008, 08:49 PM) *
Dragă RoAp.. măcar să vină file (de merlucius, pangaskis, cod, somon) de preferință. Și gata condimentat, dacă nu cer prea mult. emo-imao.gif

Apropo, am fost să-mi vizez permisul..m-a costat 81 de lei. Mauridia_42.gif

E decenta taxa. Ma rog, is taxe de balta ulterioare.

Am o singura nedumerire. Sa nu se supere niciun impatimit.

Cum impacati timpul petrecut la pescuit cu consoarta? d1.gif
PM
+ Quote Post

danco
post Aug 29 2008, 08:53 PM
Post #27

StarGazer
Group Icon

QUOTE (RoAp @ Aug 29 2008, 09:06 PM) *
E decenta taxa. Ma rog, is taxe de balta ulterioare.

Am o singura nedumerire. Sa nu se supere niciun impatimit.

Cum impacati timpul petrecut la pescuit cu consoarta? d1.gif

Dragă RoAp, apropo de ultima întrebare...când merg la pescuit cam de 10 ori pe an și când stau cel mult 5 ore pe baltă ( în afară de momentul când stau peste noapte, caz ce s-a întâmplat până acum o dată pe an ), consoarta nici nu-mi observă dispariția. Când mă întorc ma pot aștepta la o întrebare de genul : - Unde ai fost, după ziar ? ( glumesc...) . Nu, e ok, nu abuzez de aceasta relaxare..din păcate smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

RoAp
post Aug 29 2008, 08:59 PM
Post #28

StarGazer
Group Icon

QUOTE (danco @ Aug 29 2008, 09:53 PM) *
Dragă RoAp, apropo de ultima întrebare...când merg la pescuit cam de 10 ori pe an și când stau cel mult 5 ore pe baltă ( în afară de momentul când stau peste noapte, caz ce s-a întâmplat până acum o dată pe an ), consoarta nici nu-mi observă dispariția. Când mă întorc ma pot aștepta la o întrebare de genul : - Unde ai fost, după ziar ? ( glumesc...) . Nu, e ok, nu abuzez de aceasta relaxare..din păcate smile.gif

Eu ma gandeam la... cum reusiti. Spuneti de zece ori pe an.
Eu is singur "oficial" opt luni din doauspe. Curios.

Ma las de conserve si ma apuc de pescuit. Glumesc, Profesore.

Toate bune dumneavoastra. d1.gif
PM
+ Quote Post

danco
post Aug 29 2008, 09:15 PM
Post #29

StarGazer
Group Icon

QUOTE (RoAp @ Aug 29 2008, 09:59 PM) *
Eu ma gandeam la... cum reusiti. Spuneti de zece ori pe an.
Eu is singur "oficial" opt luni din doauspe. Curios.

Ma las de conserve si ma apuc de pescuit. Glumesc, Profesore.

Toate bune dumneavoastra. d1.gif

Dacă aș putea beneficia de o mașină după bunul plac, probabil că aș merge mai des la pescuit,dar așa... rămân la file-uri emo-imao.gif
Respectele mele RoAp. mousquetaire.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

danco
post Aug 31 2008, 04:48 PM
Post #30

StarGazer
Group Icon

Da...am fost la pescuit, dar binențeles, fiind un iubitor al naturii nu am facut nici o paguba faunei. Am prins un crap de 7 kile', dar l-am aruncat imediat înapoi, era pui... emo-pardon.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Folderaș
post Sep 3 2008, 01:15 PM
Post #31

YAN
Group Icon

From: WWW
Member No.: 368

As merge si eu la pescuit cu cineva care stie meserie . Macar sa stau pe malul baltii cu batul in mana .

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Dec 26 2008, 11:59 AM
Post #32

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

a pescuit cineva vreodată iarna? sunt curioasă dacă se folosesc altfel de momeli când apa e rece ca gheața

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

MiG
post Dec 26 2008, 04:39 PM
Post #33

FallingStar
Group Icon
**

From: ..so close and yet so far..
Member No.: 693

eu am pescuit iarna, fără să vreau însă pentru că nu mă așteptam ca lacul să fie încă inghețat unsure.gif
deși nu am avut nici o momelă "specială" pt. iarnă tot am prins câțiva rolleyes.gif

din câte știu eu e aceeași momelă in funcție de pește și iarna și vara, diferă sculele folosite.

User's Signature

Vreau două vieți ca să fac tot ce mi-am propus
Și-atunci când mor să pot să vă privesc de sus,
Vreau două aripi ca să zbor până la nori
Căci numai dacă visezi înveți să zbori!
PM
+ Quote Post

maddy86
post Mar 30 2009, 01:31 PM
Post #34

FallingStar
Group Icon
**

From: istanbul turkey
Member No.: 911

CITEAZA(vesperala @ Dec 26 2008, 11:59 AM) *
a pescuit cineva vreodată iarna? sunt curioasă dacă se folosesc altfel de momeli când apa e rece ca gheața

pescuitul iarna este o placere , la copca , se folosește o momeala universala LARVA DE LİBELULA ,și se da numai cu vırful de la bat . ınainte am pescuit mult la copca , dar de cınd am venit la turci ma-m reprofilat pe peștele de mare , este o adevarata placere sa-l prinzi și sa-l manınci ,are un gust total diferit fata de cel de apa dulce și e fara oase. exemple de pește care-l prind eu aici sınt: stavridul zargan,lufar cel mai mult ,cinecop și pești de noapte ,dar nu le știu denumirea ın romana , decıt ın turca.hai ca ma duc pına la BOSFOR sa prind de-o tigae
PM
+ Quote Post

LIVIA
post Mar 30 2009, 02:27 PM
Post #35

SuperStar
Group Icon

From: Giurgiu
Member No.: 263

ma tata, am pescuit niste papura ultima data, de cea mai mare frumusete franky.gif

User's Signature

Dacă vrei odihnă - crede. Dacă vrei adevărul - caută și suferă.
PM
+ Quote Post

Lucareli
post Mar 3 2010, 11:14 AM
Post #36

crowded and cold
Group Icon

From: Nicaieri
Member No.: 587

Sunt innebunita sa pescuiesc. Ma relaxeaza nespus, cand merg, plec dimineata la ora 5 si stau pana seara tarziu si in acel timp nu mi se face foame, nu ma intereseaza ceasul, mai mult, uit de toti si toate.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 3 2010, 12:52 PM
Post #37

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Nu rezist nici macar sa vad pe cineva pescuind, nu pot suporta sa vad pestii zbatandu-se dupa o gura de oxigen.
Ieri am fost sa cumpar niste peste si vanzatoarea tocmai ii punea unui cumparator niste peste proaspat , intr-o plasa. Pestele pe care-l avea in mana se misca, in agonie. Am iesit afara, simteam ca lesin acolo.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Eonica
post Mar 3 2010, 03:55 PM
Post #38

SuperStar
Group Icon

From: jud. Covurlui
Member No.: 8

Eheeei dragilor, familionul nostru abia asteapta sa mearga la pescuit. Cel putin dupa o iarna lunga, cheful e nebun. De cum se incalzeste afara, mergem aproape sambata de sambata pana vinedin nou frigul. De altfel asta va spuneam si la deschiderea topicului. Daca acum doi ani am rupt la buza crapii din balta de la Lozova la boaba de porumb, anul trecut am schimbat locurile, insa a mers mai bine la rama. Spre toamna am descoperit o balta aproape secata de caldurile de vara trecuta, dar la care am avut mare bafta la stiuca.
Sa vedem ce o fi anul asta...

User's Signature

"Exista ceva mai rau decat oamenii rai, indiferenta oamenilor buni!"
PM
+ Quote Post

Alexandros
post Dec 15 2012, 01:37 PM
Post #39

RisingStar
Group Icon

Member No.: 855

A se privi cum pescuiește această pasăre nebună.
PM
+ Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th September 2019 - 06:27 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum