vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Mierea și sănătatea

illudere
post Mar 2 2008, 09:29 PM
Post #1

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 108

Mierea de salcîm scade aciditatea gastrică

În gastrita hiperacidă, mierea de salcîm (1 lingură diluată în 100 ml apă caldă și luată cu 2 ore înainte de masă) diminuează aciditatea gastrică și se absoarbe repede, calmînd "arsurile".
În caz de ulcer, se iau 2 linguri de miere de salcîm diluată în 200 ml lapte. Remediul se consumă noaptea, bineînțeles, după ce ziua s-a urmat un regim alimentar adecvat.
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Neo
post Mar 3 2008, 10:26 AM
Post #2

SuperStar
Group Icon

Member No.: 11

Aparuse mai demult un articol in Adevarul parca despre miere.
E buna la orice !
PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 3 2008, 01:19 PM
Post #3

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

QUOTE (Neo @ Mar 3 2008, 10:26 AM) *
Aparuse mai demult un articol in Adevarul parca despre miere.
E buna la orice !

eu nu am reușit să fac pantofii cu ea...smile.gif dar cred că pot prinde muște..emo-rade.gif
nu serios, există afecțiuni în care chiar e indicată?

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Neo
post Mar 3 2008, 09:57 PM
Post #4

SuperStar
Group Icon

Ohoooo , in acel articol erau o multime insirate.
PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 3 2008, 09:59 PM
Post #5

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

QUOTE (Neo @ Mar 3 2008, 09:57 PM) *
Ohoooo , in acel articol erau o multime insirate.

woodpecker.gif nu știi tu cum aflu eu ce era înșirat?

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Neo
post Mar 3 2008, 10:01 PM
Post #6

SuperStar
Group Icon

http://www.terapii-naturiste.com/terapii_n...rapia/miere.htm
http://www.util21.ro/naturiste/apiterapia-...-tratamente.htm
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 13 2008, 06:07 PM
Post #7

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Mierea in amestec cu galbenusul de oua- remediu in tratarea ulcerului

Un remediu eficient pentru tratarea ulcerului, recunoscut de medicina naturista, este amestecul de miere si galbenusuri de oua de gaina. Preparatul se realizeaza din cinci linguri de miere si trei galbenusuri de oua. Dupa ce se amesteca bine, compozitia este pusa la pastrare timp de trei zile. In fiecare dimineata, inainte de masa, cu 40-50 de minute, se ia cate o lingura din preparat. Tratamentul se urmeaza pana cand bolnavul se simte bine. Amestecul, afirma medicii naturisti, a dat rezultate si in cazuri grave.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jun 8 2008, 11:33 AM
Post #8

StarGazer
Group Icon

Un kilogram de miere este echivalent sub raport caloric cu 1,680 kg carne de vacă, cu 50 de ouă, cu 5,675 l lapte si cu aproximativ 40 de portocale. Mierea este un aliment delicios si foarte util sănătătii. Ea se poate consuma ca atare, sau ca adaos la ceai, lapte, alte băuturi, sub formă de tartine. Cu ajutorul mierii se pot prepara prăjituri perfect tolerabile, care, după opinia nutritionistilor, pot inlocui prăjiturile obisnuite, care sunt ,in general ,stimulatoare ale aciditătii.

- Medicina populara recomanda mierea in tratamentul bolilor de inima, dar nu in cantitati mari si cu ceai fierbinte. Cel mai bine este ca mierea sa fie luata in cantitati mici (1-2 lingurite, de doua-trei ori pe zi) cu lapte, fructe sau alte produse.
- In caz de raceli, mierea (se recomanda mai ales miere de tei) se va lua, de asemenea, cu lapte cald (o lingura de miere la un pahar de lapte), cu suc de lamaie (sucul de la 1/2 lamaie la 100g miere). In scop profilactic, se prepara un amestec de miere, suc de ceapa si de hrean, in cantitati egale.
- In cazul unor afectiuni ale cailor respiratorii (laringite, faringite) guturai si sinuzita, se recomanda mestecarea timp de 15 minute, de1-2 ori pe zi, a unui figure de miere.
- In afectiuni ale sistemului nervos se recomanda cate 30 g de miere, de trei ori pe zi.

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Aug 9 2008, 03:55 PM
Post #9

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Un document interesant despre miere
Attached File(s)
Attached File  Honey_and_Cinnamon_rom.doc ( 78K ) Number of downloads: 16

User's Signature

PM
+ Quote Post

gabriel
post Feb 3 2009, 08:40 PM
Post #10

StarGazer
Group Icon

Member No.: 406

Eu mai am doar un stup , aveam 2 dar au murit albinele sad.gif , dar de abia astept sa mananc miere si faguri de anul asta smile.gif
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 12 2009, 09:07 AM
Post #11

StarGazer
Group Icon

Mierea este un remediu natural adjuvant, fără efecte adverse. Conține aproape toate mineralele și vitaminele necesare organismului. Prin prelucrarea polenului, albinele obțin din plantele polenizate un concentrat de substanțe active. Acestea sunt complet absorbite de corpul nostru într‑un timp foarte scurt, acționând imediat asupra organelor bolnave.

Când este consumată în scop terapeutic, doza zilnică recomandată pentru adulți este de două linguri/zi, iar pentru copii, de o linguriță/zi. Dacă este utilizată ca îndulcitor, trebuie alternat în permanență tipul de miere și nu este bine să se consume mai mult de 3-4 linguri/zi. Atenție, nu se recomandă administrarea sau consumul în cazul diabeticilor sau al persoanelor alergice la produse apicole.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 2 2010, 07:59 AM
Post #12

StarGazer
Group Icon

Mierea e elementul dulce care hrănește celula hepatică și e bine ca aceia care suferă de boli hepatice să înlocuiască zahărul din alimentație cu miere.

Ceaiul indulcit cu miere trebuie să fie călduț, aproape la temperatura camerei pentru a nu distruge elementele benefice ale mierii.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Yelle
post Jan 2 2015, 11:25 PM
Post #13

StarGazer

Group: Banned by Moderators
Member No.: 1,771

Trebuie indeplinite doua conditii pentru ca toate principiile active din miere sa poata fi folosite de organism. Cel mai greu de realizat este sa consumi mierea pe stomacul gol si cu nimic altceva, nici macar cu un pahar cu apa. Daca asta e prea greu si aveti obiceiul de a consuma miere cu ceai sau cafea, atunci acestea nu trebuie sa aiba temperaturi mai mari de 40 grade Celsius. Incalzita la peste 40 de grade, mierea devine cancerigena.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jun 1 2015, 02:29 PM
Post #14

StarGazer
Group Icon

Mierea hidrateaza tenul, chiar de la prima intrebuintare. Pentu o piele fina si moale, aplica pe fata miere. Las-o sa actioneze aproximativ 3 minute. Spala tenul cu apa calda si tamponeaza cu un prosop curat.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st September 2017 - 09:27 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum