vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Obiceiuri proaste la pisici

Orpheus
post Mar 3 2008, 06:05 PM
Post #21

.
Group Icon

Group: Stars
From: Bacovia's city
Member No.: 32

Nu stiu de muscat cum se face sa nu mai muste, insa constat cu surprindere ca in general motanii miauna de nebuni in continuu, eu am un motan, are vreo 4 ani, un siamez, vreau sa spun ca atata timp cat are ochii deschisi miauna, si intradevar pe sapte voci si o multitudine de tonuri. Sunt momente cand ne scoate pe toti din casa, practic nu mai stii ce sa faci, o iei razna, am discutat de nenumarate ori sa-i scoatem "viza" si sa-l trimitem de acasa undeva, dar nu pot renunta la el totusi, ca este frumos de pica si parca face parte din familie. Rubens cauta ceva impotriva muscatului, eu caut ceva, daca ar fi, impotriva mieunatului, este exclus sa fie in calduri ca asta ar insemna ca este in calduri continuu de cand s-a nascut, de acum patru ani. Intra si in calduri, insa atunci mieunatul se intensifica, dar in rest miauna continuu chiar daca nu la fel de tare ca in calduri. Ce as putea oare sa fac ?, toti fac oare asa sau numai al meu si al lui rubens, am avut si pisica inaintea lui dar parca nu era asa.
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

rubens
post Mar 3 2008, 06:19 PM
Post #22

Qui triomphe de lui-meme, possede la force.Lao-Tseu
Group Icon

Member No.: 30

a.... deci nu sunt singura innebunita de miorlaieli ... ma invinovateam cīteodata .... intr-adevar e asa penibil uneori ca-ti vine sa-i dai un sut, dar cīnd il iubesti (pentru noi chiar e copilul nostru) taci si rabzi
In privinta muscatului ... fie-mea e plina de cicatrici serioase, dar si ea il intarāta , recunoaste, a incercat sa-l dreseze de mic ca si cum ar fi fost cāine de atac ...hahah, acu' trage, dar cānd vezi fata la ops'pe ani cum tipa, sariti , ca ma rupe ... e de-a rāsu' plānsu .... cui sa-i dai una dupa cap, ei sau lui .... emo-tomato.gif
PM
+ Quote Post

Eonica
post Mar 3 2008, 11:51 PM
Post #23

SuperStar
Group Icon

From: jud. Covurlui
Member No.: 8

QUOTE (rubens @ Mar 3 2008, 05:19 PM) *
a.... deci nu sunt singura innebunita de miorlaieli ... ma invinovateam cīteodata .... intr-adevar e asa penibil uneori ca-ti vine sa-i dai un sut, dar cīnd il iubesti (pentru noi chiar e copilul nostru) taci si rabzi
In privinta muscatului ... fie-mea e plina de cicatrici serioase, dar si ea il intarāta , recunoaste, a incercat sa-l dreseze de mic ca si cum ar fi fost cāine de atac ...hahah, acu' trage, dar cānd vezi fata la ops'pe ani cum tipa, sariti , ca ma rupe ... e de-a rāsu' plānsu .... cui sa-i dai una dupa cap, ei sau lui .... emo-tomato.gif

Pai sa nu uitam ca pisica e un animal pradator, iar fiica ta nu a facut decat sa-i stimuleze aceste instincte, desi la pisicile de casa sunt putin mai atenuate. Deci cam greu cu dezvatatul dupa ce a prins obisnuinta. Am avut un pisoi care la un moment dat il apucase nebuneala cu muscatul, dar l-am dezvatat urmand sfatul unui veterinar care mi-a spus ca in nici un caz sa nu incep cu pedepse (cearta, bataie, trimitere in alta camera), ci pur si simplu sa-l ignor. Pisica va vedea ca metoda ei nu are efecte, deci va renunta. Asa am facut, desi a fost destul de greu. Oricum ramaneam cu semne, asa ca am rabdat si am ignorat-o. In doua saptamani uitase de prostul obicei cu muscatul.
O a doua varianta recomandata a fost sa sperii pisoiul in momentul in care musca, batand din palme puternic, sau facand un zgomot care sa-l surprinda si sa-l sperie, dar nu a fost nevoie sa-l mai incerc, deci nu stiu daca are efecte sau nu.

User's Signature

"Exista ceva mai rau decat oamenii rai, indiferenta oamenilor buni!"
PM
+ Quote Post

rubens
post Mar 6 2008, 06:38 PM
Post #24

Qui triomphe de lui-meme, possede la force.Lao-Tseu
Group Icon

Member No.: 30

am vazut pe net ca e recomandat pistolul cu apa, cum se infurie si vor sa atace, pist un jet pe cap si se linistesc imediat; se creeaza reflexul "fac rau" = apa peste mustati emo-rade.gif
eu una nu m-as fi gāndit .....
al nostru se mai linisteste cānd il inchidem in alta camera, urla de zici ca-i turbat, sare pe clanta, ca a vazut animalul de unde se deschide emo-rade.gif ,pe urma oboseste si e mielusel ....pāna la atacul urmator
PM
+ Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd April 2018 - 12:54 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum