vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Singurătatea

RoAp
post Aug 23 2008, 12:22 PM
Post #41

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 31

QUOTE (Narcisa @ Aug 23 2008, 01:10 PM) *
...exista soacre emo-ha.gif

Sa spunem ca mi-ar placea sa-mi rasfat soacra.

Sa dansez cu ea, sa comunic cu ea. Asta cat timp nu are pareri.

Zic si eu. emo-flowers.gif
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

vesperala
post Aug 23 2008, 12:23 PM
Post #42

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

QUOTE (RoAp @ Aug 23 2008, 01:22 PM) *
Asta cat timp nu are pareri.

păreri? woodpecker.gif

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

RoAp
post Aug 23 2008, 12:28 PM
Post #43

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

QUOTE (vesperala @ Aug 23 2008, 01:23 PM) *
păreri? woodpecker.gif

Ii ceva personal, sa spun asa.

Chestie de principiu.
PM
+ Quote Post

raul
post Aug 23 2008, 12:47 PM
Post #44

StarGazer
Group Icon

Member No.: 305

RoAp ai spus mai sus ca iti place sa fii singur ,dar apoi,mai jos ai completat ca nimeni nu e singur.

E ok,cred ca si mie imi place sa fiu singur ,probabil ca in majoritatea zilelor din an biggrin.gif dar cred ca nimeni nu vrea cu adevarat sa fie singur, singur, singur. Sa caut o sinonimie la situatia asta ... aaa i-as spune o incompatibilitate pe care o simti fata de ceilalti.O chestie necontrolata.

Eu cand ma gandesc la singuratate definesc momentele in care ma simt singur macar ca sunt intr-un anumit cerc de persoane Ma simt singur desi nu sunt singur si ce e mai rau e ca lucrul asta se intampla fara voia mea.Si ca sa analizez cauza trebuie sa fiu singur.Pare un cerc vicios.

Cred ca multi pe care ii cunosc ar rade de mine daca as spune ca sunt singur. Ai zis si tu ca nimeni nu e singur.Si sunt intru totul de acord.Dar eu am vorbit mai sus de o singuratate interioara care ne desparte de noi insine,creeza anxietate ,nelinisti ,omoara vointa de a trai ,de a spera .In fine poate ne face multe rele.

Incerc sa fiu mai pe inteles cu "ne desparte de noi insine" .Adica anuleaza capacitatea noastra de a ne face intelesi de catre ceilalti .

User's Signature

"Tu nici nu știi a ta apropiere
Cum inima-mi de-adânc o liniștește,
Ca răsărirea stelei în tăcere;"
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Aug 23 2008, 01:43 PM
Post #45

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

QUOTE (vesperala @ Aug 23 2008, 01:23 PM) *
păreri? woodpecker.gif

Roap stie el ce stie...97% dintre soacre au pareri, principii, concepte, prejudecati si mentalitati complexe si excelent conservate. Si, ce e mai neplacut, nu stau intr-un ungher, acolo unde fericitul cuplu incearca cu disperare sa le fixeze...nu, se cramponeaza cu o indarjire aproximativ egala , incearca si ele sa se afirme si sa-si delimiteze clar teritoriul...Ca au dublu rol. Nu stiu cum se face, dar fiecare dintre ele este si mamica. huh.gif Inevitabil, urmeaza dansul despre care vorbea RoAp . Acesta caveman.gif sau acesta emo-handbags.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

vall
post Jan 10 2009, 08:12 AM
Post #46

LittleStar
Group Icon
*

From: valcea
Member No.: 339

Singuratatea e de cele mai multe ori o stare de spirit....Nu prea are legatura cu ceea ce e in jur...Se simt singuri indeosebi cei care au deficiente in comunicare...sau care cred ca a comunica insemneaza a fi neaparat inteles suta la suta...Vedem ca spunand ceva ..la mai multi ..fiecare va intelege in felul sau mesajul si va actiona in consecinta..diferit...

User's Signature

be human and learn to be human... donn`t believe ``homo homini lupus est `` fight against bad things ...
PM
+ Quote Post

Blue Sun
post Jan 10 2009, 08:33 AM
Post #47

RisingStar
Group Icon

Member No.: 22

pur și simplu: crezi că singurătatea și fericirea sunt incompatibile?
[/quote]

sint cel mai compatibile ... dar trebui sa alungi timiditaea ...ca sa-le implinesti give_heart.gif

User's Signature

Deși trepte osebite le-au ieșit din urna sorții,
Deopotrivă-i stăpânește raza ta și geniul morții;
La același șir de patimi deopotrivă fiind robi,
Fie slabi, fie puternici, fie genii ori neghiobi!

Mihai Eminescu
PM
+ Quote Post

daniela
post Jan 10 2009, 08:57 AM
Post #48

RisingStar
Group Icon

Member No.: 638

mi se pare ca acest sentiment numit singuratate ...e un mic monstru de egocentrism.
Esti singur pentru ca fie vrei sa te izolezi...pretuindu-te foarte tare pe tine,ceilalti ramanind undeva in urma
sau esti singur pentru ca tocmai ai suferit o deceptie...e o stare trecatoare.
Singuratatea are mai multe fatete.Depinde in ce imprejurare o constientizezi.
PM
+ Quote Post

Lucareli
post Jan 10 2009, 10:07 AM
Post #49

crowded and cold
Group Icon

From: Nicaieri
Member No.: 587

De multe ori singuratatea e binevenita la mine.Depinde acum de stilul de viata al fiecaruia.Bineinteles ca nu o vreau permanent, dar duc o viata destul de agitata si nu o data am simtit nevoia sa fiu lasata in pace.
PM
+ Quote Post

blue eyes
post Jan 10 2009, 10:12 AM
Post #50

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
From: Loc cunoscut
Member No.: 59

cred ca... poti... si te poti simti singur, chiar daca esti inconjurat de o multime de persoane.
intradevar e o stare de spirit...............care trebuie alungata cu orice mijloace.........stand aici de exemplu si aruncand cu bulgari.

Edited by blue eyes: Jan 10 2009, 10:18 AM

User's Signature

PM
+ Quote Post

malitzia
post Jan 10 2009, 10:22 AM
Post #51

StarGazer
Group Icon

Member No.: 172

In filmul Cast Away , Chuck Noland (Tom Hanks ) naufragiaza pe o insula si incearca sa supravietuiasca in conditiile date. Pentru a face ca singuratatea sa nu fie atat de apasatoare, el deseneaza chipul unui om pe o minge cu care incepe sa poarte conversatii si de care efectiv se atatseaza.

Este foarte induoisatoare aceasta imagine si ea sugereaza totodata ca omul este programat sa traiasca in societate. Sunt de parere ca orice izolare mai lunga de societate duce la salbaticire. Este adevarat ca uneori avem nevoie si de singuratate pentru a ne pune in ordine gandurile sau pentru a crea (in cazul artistilor). Dar este bine ca aceste perioade sa alterneze cu cele in care sa avem relatii cu societatea. In toate trebuie sa existe echilibru .
PM
+ Quote Post

Lucareli
post Jan 10 2009, 10:20 PM
Post #52

crowded and cold
Group Icon

QUOTE (malitzia @ Jan 10 2009, 11:22 AM) *
In filmul Cast Away , Chuck Noland (Tom Hanks ) naufragiaza pe o insula si incearca sa supravietuiasca in conditiile date. Pentru a face ca singuratatea sa nu fie atat de apasatoare, el deseneaza chipul unui om pe o minge cu care incepe sa poarte conversatii si de care efectiv se atatseaza.

Este foarte induoisatoare aceasta imagine si ea sugereaza totodata ca omul este programat sa traiasca in societate. Sunt de parere ca orice izolare mai lunga de societate duce la salbaticire. Este adevarat ca uneori avem nevoie si de singuratate pentru a ne pune in ordine gandurile sau pentru a crea (in cazul artistilor). Dar este bine ca aceste perioade sa alterneze cu cele in care sa avem relatii cu societatea. In toate trebuie sa existe echilibru .

Am vazut si eu acest film si e chiar emotionant atunci cand pierde mingea pe apa in incercarea de a scapa pe o pluta, plange acel chip ca si cum ar fi fost o fiinta...are multe intelesuri ascunse acel film
PM
+ Quote Post

gabriel
post Jan 19 2009, 07:45 PM
Post #53

StarGazer
Group Icon

Member No.: 406

cred ca in unele momente ma pot simti bine cand sunt singur
dar in general nu cred ca se poate simti implinit un om singur
PM
+ Quote Post

Gliphy
post Jan 19 2010, 02:50 PM
Post #54

StarGazer
Group Icon

From: Medias
Member No.: 956

CITEAZA(vesperala @ Mar 1 2008, 10:52 PM) *
se poate simți împlinit un om singur?

Da.
Daca personalitatea lui e una rece, se poate simti implinit chiar daca e singur.

User's Signature

Stiu ca nu ma consideri atat de talentata la arte plastice, dar sa pictez sufletele in rogvaiv este hobby-ul meu. Nu poti sa-mi iei asta. Recunoaste ca la final imi ies niste lucrari reusite!
P.s : I love you..
PM
+ Quote Post

gbrgeorge
post Mar 19 2010, 07:41 PM
Post #55

SuperStar
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 1,055

Gliphy, cazul asta este 1 la 1 MILIARD. Este greu sa focalizezi asupra problemelor si sa gasesti solutii viabile de unul singur. Majoritatea oamenilor, inaintea unei decizii importante se inspira din ceva sau cineva AUTOMAT si bag mana'n foc si nu ma ard. Si asta inseamna ca nu esti singur.

User's Signature

Un cer senin ii asteapta....pe toti cei ce merg spre calea dreapta.
PM
+ Quote Post

piko
post Mar 19 2010, 09:12 PM
Post #56

StarGazer
Group Icon

From: Constanta
Member No.: 141

QUOTE (gbrgeorge @ Mar 19 2010, 09:41 PM) *
Gliphy, cazul asta este 1 la 1 MILIARD. Este greu sa focalizezi asupra problemelor si sa gasesti solutii viabile de unul singur. Majoritatea oamenilor, inaintea unei decizii importante se inspira din ceva sau cineva AUTOMAT si bag mana'n foc si nu ma ard. Si asta inseamna ca nu esti singur.

Adevarat.

In orice caz, singuratatea din punctul meu de vedere poate fi privita din 2 perspective. Singuratatea fizica,propriu-zisa:atunci cand nu ai prieteni,familie,rude, vecini cu care sa te intelegi, cu care sa comunici,cu care sa iesi.In general aceasta singuratate apare la adolescentii care se adapteaza destul de greu, sau refuza sa interactioneze cu grupul pentru ca se simt inferior,si astfel prefera sa se izoleze in fata calculatorului.
Si mai este singuratatea sufleteasca,sau interioara:desi ai prieteni in jurul tau garla, ai familie, ai prietena, iesi in oras, te distrezi, ai mereu activitate....dar...totusi....te simti neimplinit,te simti plictisit de prietenii tai,te plictisesc parintii tai, refuzi sa scoti prietena la suc pentru ca nu asta iti face tie placere, de fapt....ai impresia ca viata ta nu e ceea ce iti doresti,ca oamenii din jurul tau nu sunt destul de buni pentru tine, ca nu iti gasesti pe cineva care sa te inteleaga asa cum ar trebui....E o chestie ciudata, sa ai atata lume in jurul tau si totusi sa te simti singur. Parca si Raul a pomenit ceva despre chestia asta....

Edited by piko: Mar 19 2010, 09:21 PM

User's Signature

Ridicați drapelu’ sus, sus, să se vadă… Scrieți pe el “România e de pradă!"Că merg oamenii cu capu’ plecat pe stradă, apăsați de o viață de corvoadă…Bravadă în mass-media, guvernu’ face media. Trăim bine, să mor eu, asta-i concluzia...Europeni... Da’ pentru cine nu știa, europenii, pe la noi, au spor de lumea-a-treia…
PM
+ Quote Post

gbrgeorge
post Mar 19 2010, 09:14 PM
Post #57

SuperStar
Group Icon

Piko, astea sunt probleme ce le putem caracteriza de ordin psihic, nu ? Probabil din cauza unui teribilism exagerat sau al unei marginalizari interioare exagerate. Toate astea se regleaza (cred) cu ajutorul lui psiholog, nu ?

User's Signature

PM
+ Quote Post

piko
post Mar 19 2010, 09:20 PM
Post #58

StarGazer
Group Icon

From: Constanta
Member No.: 141

QUOTE (gbrgeorge @ Mar 19 2010, 11:14 PM) *
Piko, astea sunt probleme ce le putem caracteriza de ordin psihic, nu ? Probabil din cauza unui teribilism exagerat sau al unei marginalizari interioare exagerate. Toate astea se regleaza (cred) cu ajutorul lui psiholog, nu ?

Corect.
Dar crezi tu, ca o persoana care simte aceste lucruri se simte "bolnava" in vreun fel,se simte el de vina pentru ceva? crezi ca va accepta vreodata ajutorul unui psiholog? Un adolscent care are aceste conceptii,va refuza orice discutie cu parintii lui despre chestia asta,sunt sigur.

Edited by piko: Mar 19 2010, 09:20 PM

User's Signature

Ridicați drapelu’ sus, sus, să se vadă… Scrieți pe el “România e de pradă!"Că merg oamenii cu capu’ plecat pe stradă, apăsați de o viață de corvoadă…Bravadă în mass-media, guvernu’ face media. Trăim bine, să mor eu, asta-i concluzia...Europeni... Da’ pentru cine nu știa, europenii, pe la noi, au spor de lumea-a-treia…
PM
+ Quote Post

gbrgeorge
post Mar 19 2010, 09:34 PM
Post #59

SuperStar
Group Icon

Stii cum e proverbul ala : gaina batrana face ciorba buna. Cred ca, odata cu trecerea timpului si inlaturarea primului strat de "suprematie" adolescentina , se pot vindeca si aceste stadii de "nevoi de singuratate". Primul/a iubit/a...conteaza foarte mult in pasii de viitor. O persoana deschisa la suflet si cu ganduri pozitive te poate indruma pe drumul bun. Esential este sa si asculte.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Mar 19 2010, 09:35 PM
Post #60

crowded and cold
Group Icon

O persoana care se simte sau vrea sa fie singura nu are neaparat o problema. Singuratatea e un scut foarte eficient.
PM
+ Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th September 2018 - 03:25 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum