Jump to content
Vesperala Forum

Football manager series


Barcelona

Recommended Posts

Salut impatimitilor acestui joc de manager.Este un joc in care iti faci tactica,transferi jucatori,ai posibilitati la finante,daca te place bordul(un fel de directori)s-ar putea sa iti dea bani pentru transferuri si cand n'ai bani pentru a plati jucatorii liga(gen liga1 etc)plateste..

Ai posibilitati la transferuri sa ii transferati pentru 6 luni sau mai mult.Daca te clasezi la finalul sezonului pe un loc bun vei juca in champions league unde,daca te califici in grupe primesti bani daca ai castigat un meci sau ai facut egal.daca promovezi vei primi mai multi bani pentru salarii si transferuri.Exista posibilitatea daca etsti antrenor de nationala sa votezi jucatorul anului.Alte premii sunt:portarul anului,aparatorul,golul sezonului,si in cl se face asa,golgheterul...aa.. si daca castigi Campionatul vei primi bani....

 

Daca mai joaca cineva ii invit sa vorbim despre jucatori,daca vor sa jucam in retea,meciuri cariere sau altele...

Eu inca mai joc 08...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu joc FM 2010. :D:

 

Am jucat cu Steaua, dar nu am avut satisfactii foarte mari. Am trecut o data de grupele Ligii, dupa 3 sezoane, dar in rest nu am reusit prea mult. Doar pe plan intern.

 

Apoi am inceput un joc nou. Nu voiam sa pierd avantajele de a avea niste jucatori cunoscuti si foarte buni. Am luat Liverpool. Acolo a trebuit sa astept 2 sezoane pentru a avea un buget consistent, pentru ca patronul tocmai se pregatea sa vanda echipa (si banii sunt putini in timpul asta, iar transferurile sunt, la un moment dat, oprite).

 

Am vandut multi jucatori din echipa originala. L-am vandut pe Dossena, care nu e un fundas foarte bun. Am considerat ca nu are valoare de Liverpool. L-am vandut pe Albert Riera, care era un mijlocas acceptabil, pe Benayoun, pe Skrtel, pe Ryan Babel, pe Insua si inca vreo 3 jucatori mai necunoscuti. Am obtinut 30 de milioane de euro din asta. Bineinteles, i-am vandut pe rand, in 2 ferestre.

Dupa ce am ajuns in finala Ligii (am pierdut cu R. Madrid), noua conducere mi-a oferit un buget de 90M euro. 90+30 = 120. Am reusit sa il iau pe Gareth Bale - LB (care creste foarte mult, e un copil-minune) cu doar 15M. Apoi Giorgio Chiellini - DC a costat 28M. Mai aveam nevoie de 3 mijlocasi. Unul central si doua aripi. Mijlocasul central, care cred ca e un viitor star, e Marek Hamsik, in realitate capitanul Slovaciei la 21 de ani. Se descurca excelent alaturi de Gerrard. 21M

In stanga a venit Stevan Jovetic, muntenegrean de 20 de ani, considerat si el un copil-minune. Viteza excelenta, centrare foarte buna si tehnica pe masura. M-a costat 16M plus alte rate, in total 25M. Mijlocas dreapta n-am mai putut cumpara, din lipsa banilor. Inca il aveam pe Benayoun.

Cam atat dupa sezonul al treilea, cand am si castigat Liga Campionilor.

Dupa asta am avut un buget de 120M. Nu am gasit un mijlocas dreapta care sa corespunda cererilor mele, asa ca mi-am calcat pe inima si l-am luat pe Messi, pe care am dat toti banii. Apoi, cu o ajustare a bugetului, am mai luat din banii de salarii cam 35M, cu care l-am luat pe Balotelli, un atacant italian tanar, foarte bun. Inalt, rapid, tehnic, si eficient in fata portii.

 

Acum, echipa mea arata asa, la jumatatea sezonului 4.

 

Reina (GK) -- Bale(LB) - Ciellini (DC) - Carragher (DC) - Johnson (RB) -- Jovetic (AML) - Gerrard (MC) - Hamsik (MC) - Messi (AMR) -- Torres (ST) - Balotelli (FC)

 

Cred ca am cea mai buna echipa din lume. :D:

Urmeaza, totusi, inca un fundas central...Carragher imbatraneste, iar Agger e doar o rezerva. Am pus ochii pe Gerard Pique. In plus, Glenn Johnson devine din ce in ce mai recalcitrant, si am bevoie de un fundas dreapta. Aici e foarte greu. Nu exista jucatori care sa se ridice la valoarea echipei.

 

A...si sper sa preiau nationala Spaniei. :)

Link to comment
Share on other sites

Pana acum am fost selectioner doar la Argentina cu care am luat conferation,m'am calificat,am castigat chestia aia cu cate 3 meciuri in grupe ....Saracu' cristiano ronaldo,n'a mai dat goluri,assist-uri,n'a mai fost chemat la nationala...si are 12 la pass si 13 la creativity....

 

A...la Steaua Stancu e de baza la mine.,..

Si Torres e belea,la mine are vreo 300 de goluri in in 300 si ceva de meciuri(il joc poacher)

Frate,i'al pe Kjaer(e la Palermo)!E super bun la cornere si nu face gafe!...pe gerrard sau carragher poti sa ii tii sa ii invete pe noi veniti...

Link to comment
Share on other sites

:hm: Cred ca scouterii mei mi l-ar fi recomandat deja pe Simon Kjaer, daca era atat de bun. Vreau ceva cu 16 Marking si Tackling, apoi valori bune la Positioning si Anticipation. Sau cel putin, daca nu are toate astea, sa aiba viitor. Imi place sa iau jucatori de 19 ani si sa-i vad cum cresc. :)

Cred ca Gerrard va juca pana in ziua retragerii. :D: Chiar daca o sa scada la antrenamente, o data la doua meciuri tot o sa-l bag, cand o avea 35 de ani.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca Mamadou Sakho (PSG) va fi tinta mea. :) Nu renunt totusi la gandul de a-l aduce pe Pique, desi am oferit deja 50M (sa vad daca accepta, nu aveam banii aia) si nu au acceptat.

 

Din pacate, in 2010, multi jucatori au alte atribute fata de 2008. Stiu ca Darjo Srna era un jucator extraordinar in 2008 si 2009, dar in 2010 e slab. Un exemplu. :)

 

Am la echipa de tineret un fundas de 17 ani, cu 14 Marking si Tackling, si care valoreaza deja 4.5M. :) :) In scurt timp probabil ca ma voi baza pe jucatori de genul lui. Am si antrenori foarte buni.

Link to comment
Share on other sites

Pique e "Jeniu"la cornere...

Ce spui de recomandarile mele?

Ar mai fi:Garay,cristian zapata,Richards..daca mai imi vine'n minte iti spun...

 

Acu' joc returu' cu mallorca in Cupa spaniei..in tur am batut'o cu 5-1...am bagat juniorii sa se mai distreze si ei...

LE:4-0 deci 9-1 general...cre' ca voi juca semifinala cu Sevilla...

Nu,o joc cu Espanyol...Cameny ala imi face mii de nervi :) :allwrong:

Edited by Barcelona
Link to comment
Share on other sites

Cred ca am atacanti foarte buni. Cand nu il voi mai putea folosi pe Torres, cred ca Aguero va fi urmatorul star. Si nu am nevoie de mijlocas central avansat, joc un fel de 4-4-2, cu aripile putin inaintate.

 

Am urmarit evolutiile lui Zapata si Micah Richards, dar nu sunt convins inca de ei. Nu sunt extraordinari, si nu cred ca se vor mai dezvolta.

Link to comment
Share on other sites

Sergio ramos?Sagna?Fillipo?

Deci,iti trebuie un full back sau defender cum ar fi left,right?ca sa stiu "cu adevarat"ce doresti...

GATA,VARGAS!

Rafinha,philip lahm,Marco Motta, Felipe, Antunes, Ivan Obradovic - Partizan, Fabian Monzon, Kolarov, Stefan Radu, Cesar Azipulcieta, Evra, Lahm, Dirk Marcellis, Maxwell, Khalid Belahrouz, Marcelo, Rafinha...

Uita'te aici si poate gasesti ceva...http://www.fm-base.co.uk/forum/f73/raikan007s-wonderkid-shortlist-for-fm10-t24990.html#post249524

Edited by Barcelona
Link to comment
Share on other sites

Aparator. Pentru ca stiu eu cum sa-l fac sa inainteze cand e cazul. :) Tackling si Speed / Acceleration bune. Plus positioning. Faptul ca am mijlocasi laterali ofensivi face ca sa nu fie nevoie de urcarea frecventa a fundasilor. In general, acestia se vor oxupa doar de aparare. Constructia mai putin.

 

Sergio Ramos e si el bun, dar nu cred ca pot indeplini cererile Realului.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat cu Lahm deja. Dar e stangaci. Acum il am pe Gareth Bale. Viitorul cel mai bun fundas stanga din joc.

 

Cezar Azpilicueta a intrat si el in vederile mele. :) E un tanar mai mult decat promitator. Nu stiu daca sa astept sa vad cum evolueaza sau sa-l iau pana nu e prea tarziu si nu mai poate creste.

Marcelo e jucator ofensiv. Nu prea le are cu apararea.

O sa caut si despre ceilalti.

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce termin meciu' cu Athletic, caut "marfa"si'ti spun ce'am gasit :D

Am gasit unu':Marvin Angulo...17 crossing,17 dribling,16 corners,marking 15,tackiling 17,passing 20 ...un fel de Jeniu,gen Ramos...

Eu vorbesc de la fm 08...deci nu stiu daca s'au mai "dezvoltat"

Edited by Barcelona
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...