vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> un sfat va rog. Sunt foarte confuza

vesperala
post Jan 29 2010, 08:42 PM
Post #21

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

eh, nu e lesne să te hotărăști.
smile.gif

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Lucareli
post Jan 29 2010, 08:46 PM
Post #22

crowded and cold
Group Icon

Group: Stars
From: Nicaieri
Member No.: 587

CITEAZA(vesperala @ Jan 29 2010, 09:42 PM) *
eh, nu e lesne să te hotărăști.
smile.gif

Nu putem hotari noi pentru ea.
Fiecare procedeaza in felul sau. Asta pot intelege.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 29 2010, 09:02 PM
Post #23

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

CITEAZA(Monica24 @ Jan 29 2010, 07:38 PM) *
Sunt dispusa sa-l ajut sa-si recapete increderea de sine,sa-l motivez sa se opereze(in luna aprilie) si sa-și schimbe look-ul.

Exact pe-asta a mizat si el. Cauta fete miloase, sentimentale. E barbat, sa se ajute singur. Tine minte, barbatii complexati ( presupunand ca acesta ar fi adevarul) sunt deosebit de dificili ca parteneri in cuplu, devin foarte usor gelosi, agresivi, violenti. Monica, destui lupi umbla imbracati in haine de oaie. Nu te arunca cu capul inainte, daca poti cauta sa capeti un minimum de informatii despre el. Cine stie de cine dai,nu te uita ca vorbeste frumos, ca vorbele s-au inventat nu numai pentru adevar , ci si pentru minciuna. Poate gresesc, poate judec gresit situatia, atat faptele cat si personajul, dar pe tine nu te costa nimic sa-ti iei masuri de prevedere , daca doresti sa inaintezi pe acest drum. Dar te poate costa scump daca n-o vei face. Sa dea Domnul, bine sa fie! bighug.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Jan 29 2010, 09:06 PM
Post #24

crowded and cold
Group Icon

CITEAZA(Monica24 @ Jan 29 2010, 08:38 PM) *
Buna Narcisa! Da,initial s-a intristat de refuzul meu,dar oarecum il inteleg,e obisnuit cu atitudinea asta din partea femeilor. Aseara insa am vorbit f mult la tel si pe mess,si i-am explicat motivele pt care, momentan nu pot avea o relatie cu el si a inteles. Am stabilit sa avem pt inceput doar o relatie de prietenie,fara obligatii, si sa lasam lucrurile sa vina de la sine...daca va fi sa fie ceva ok,daca nu-NU! Sunt dispusa sa-l ajut sa-si recapete increderea de sine,sa-l motivez sa se opereze(in luna aprilie) si sa-și schimbe look-ul. Nu stiu de ce,dar in ciuda fizicului,tipul ma atrage f mult ,mai ales dpdv intelectual și psihic.

Eu stiu ca relatiile incep pur si simplu, nu intai trebuie sa fim prieteni si apoi, nici un barbat normal nu ar accepta. Daca e sa fie relatie, atunci sa fie. Eu asa vad lucrurile.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 29 2010, 09:16 PM
Post #25

StarGazer
Group Icon

Un sfat mai bun , o parere mai aproape de adevar , ar putea sa vina de la colegii nostri, barbati , cu siguranta ei stiu mai bine ce si cum. clapping.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Monica24
post Jan 29 2010, 09:24 PM
Post #26

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 1,043

QUOTE (Lucareli @ Jan 29 2010, 08:41 PM) *
Monica24, ce vrei sa stii de fapt? Spune-i lui ce vrei, daca accepta, bine, iarasi bine.Ar trebui sa fie simplu. Am impresia ca iti place sa alegi calea cea mai grea.

A acceptat deja, sa fim prieteni, mi-a spus ca nu are resentimente pt ca l-am refuzat,ci dimpotriva isi da seama ca e totusi prea devreme pt a avea o relatie(mai ales ca eu am trecut de putin printr-o despartire). emo-console.gif
Doar ma supara faptul ca unii considera ca daca te intalnesti cu cineva cunoscut virtual,automat ala trbuie sa fie escroc/obsedat sexual. emo-doh.gif Din experienta mea personala pot afirma ca nu e deloc asa, sunt doar niste mituri! rolleyes.gif

QUOTE (Narcisa @ Jan 29 2010, 09:02 PM) *
Exact pe-asta a mizat si el. Cauta fete miloase, sentimentale. E barbat, sa se ajute singur. Tine minte, barbatii complexati ( presupunand ca acesta ar fi adevarul) sunt deosebit de dificili ca parteneri in cuplu, devin foarte usor gelosi, agresivi, violenti. Monica, destui lupi umbla imbracati in haine de oaie. Nu te arunca cu capul inainte, daca poti cauta sa capeti un minimum de informatii despre el. Cine stie de cine dai,nu te uita ca vorbeste frumos, ca vorbele s-au inventat nu numai pentru adevar , ci si pentru minciuna. Poate gresesc, poate judec gresit situatia, atat faptele cat si personajul, dar pe tine nu te costa nimic sa-ti iei masuri de prevedere , daca doresti sa inaintezi pe acest drum. Dar te poate costa scump daca n-o vei face. Sa dea Domnul, bine sa fie! bighug.gif

Ok, apreciez sfatul tau.Sunt constienta ca pot exista si riscuri de genul asta.O sa incerc sa fiu prudenta,si o relatie de prietenie e un pas inainte in a-l cunoaste mai bine. mersi. Vishenka_11.gif emo-flowers.gif

Edited by Monica24: Jan 29 2010, 09:22 PM
PM
+ Quote Post

vesperala
post Jan 29 2010, 09:27 PM
Post #27

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

un mit e probabil ideea de a avea relații dintre cei cunoscuți pe net.

să îți placă să vorbești cu un om e lucru simplu, să ți se mai și potrivească persoana e practic în categoria eveniment imposibil

stau des de vorbă pe net cu oameni ok, cu care aș putea petrece săptămâni fărp să mă plicitisesc, de aș avea timpul necesar

smile.gif vorbesc mult, zilnic cu aprig, cu stelistul...
dacă unul are anii mei, celălalt e muuuuult mai mic.
și tot așa mulți alți oameni

dacă îți place să vorbești cu acel om nu înseamnă că există și șanse să se întâmple mai mult și să mai și reziste. desigur, există procedeul încercare/eroare dar nu cred că te tentează

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 29 2010, 10:35 PM
Post #28

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(Monica24 @ Jan 29 2010, 09:24 PM) *
Doar ma supara faptul ca unii considera ca daca te intalnesti cu cineva cunoscut virtual,automat ala trbuie sa fie escroc/obsedat sexual. emo-doh.gif Din experienta mea personala pot afirma ca nu e deloc asa, sunt doar niste mituri! rolleyes.gif

Cred ca ai dreptate. Nu automat. Dar nici nu poti zice : "nu-i deloc asa" . Poate nu-i in cazul acesta, al tau, dar de intamplat se intampla tot felul de nenorociri. Pana la urma, tu ne ceri parerea, dar vei face cum te-ndeamna inima, ca asa e tineretea, " navalnica si iute de inima". Fata-n fata cu el, tu esti, deci esti singura in masura sa evaluezi cel mai bine situatia , in plan concret. Important ar fi sa te si pricepi. Succes, Monica, ai grija! emo-flowers.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Monica24
post Feb 1 2010, 09:09 AM
Post #29

LittleStar
Group Icon
*

QUOTE (Narcisa @ Jan 29 2010, 10:35 PM) *
Cred ca ai dreptate. Nu automat. Dar nici nu poti zice : "nu-i deloc asa" . Poate nu-i in cazul acesta, al tau, dar de intamplat se intampla tot felul de nenorociri. Pana la urma, tu ne ceri parerea, dar vei face cum te-ndeamna inima, ca asa e tineretea, " navalnica si iute de inima". Fata-n fata cu el, tu esti, deci esti singura in masura sa evaluezi cel mai bine situatia , in plan concret. Important ar fi sa te si pricepi. Succes, Monica, ai grija! emo-flowers.gif

Parerea mea e ca ma pricep cat de cat sa citesc un om, dar ai mare dreptate:intotdeauna trebuie sa fii prudent,nu stii peste cine poti da, cu ce fel de om ai de-a face!
Desi sper ca nu va fi cazul, mi-a facut o impresie buna si prima data si a 2-a oara cand ne-am intalnit... Are un job bun,apartament, masina personala... pot spune ca e un tip realizat dpdv financiar&profesional si nu prea il cred capabil sa se preteze la jocuri murdare....Doar pe plan sentimental se simte neimplinit si neacceptat... Ne-am vazut din nou in acest weekend, am iesit, ne-am plimbat si cu aceasta ocazie am incercat sa-l analizez...concluzia mea : in fara de acel complex , pare un om foarte echilibrat si matur. Sper sa nu ma insel si sa nu fie probleme pe viitor. emo-flowers.gif

Edited by Monica24: Feb 1 2010, 09:22 AM
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 1 2010, 09:52 AM
Post #30

StarGazer
Group Icon

Ok, Monica, ia-o incetisor si gandeste bine fiecare pas. emo-airkiss.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Mephisto
post Feb 1 2010, 10:13 AM
Post #31

ShiningStar
Group Icon

Member No.: 1,012

QUOTE (Narcisa @ Jan 29 2010, 07:24 PM) *
Pare un escroc sentimental, care racoleaza tinere pe internet folosind, printre alte arme si pe cea clasica, a autovictimizarii.
Lasa-l sa se duca . emo-airkiss.gif

hai sa fim seriosi! E un frustrat, un complexat sadea. In momentul in care reactionezi agresiv, de maniera "hai, nu imi dai si tu ignore, ca toate celelalte?" inseamna ca ai trecut demult de bariera obsesiei.
Faptul ca e destept sau manierat sau nu mai stiu cum, nu inseamna ca nu e si paranoic. Nu se exclud.
@Monica 24: du-te tu, nu el. Dar du-te asa...cum sa iti spun? Invartindu-te! Fara sa te mai uiti inapoi. Genul asta de indivizi ajung inevitabil o povara. Devin gelosi, incep sa te acuze ca le-ai dat sperante degeaba etc. Gandeste-te ca la cum arata si la cat e de complexat, e disperat sa isi gaseasca pe cineva care sa-l accepte asa cum e. Si ca probabil treaba asta i se intampla o data la 5 ani. Iar atunci cand in sfarsit da de una care pare ca il vrea, dar care de fapt o face doar pentru ca e vulnerabila (asa cum esti tu acum, dupa relatia aia), se indragosteste lulea. Cu tot cortegiul de consecinte care pot rezulta din a se indragosti de tine un tip frustrat, complexat, gelos si inteligent.

Fac pariu ca nu o sa ma asculti. Si ca ai sa iti amintesti de ce ti-am spus peste cateva luni sau un an.:D

User's Signature

The winds of change are always blowing
And every time I try to stay
The winds of change continue blowing
And they just carry me away...
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 1 2010, 01:03 PM
Post #32

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(Mephisto @ Feb 1 2010, 10:13 AM) *
Fac pariu ca nu o sa ma asculti. Si ca ai sa iti amintesti de ce ti-am spus peste cateva luni sau un an.:D

..., zise fiica lui Priam, frumoasa Cassandra. Dar nimeni nu o lua in seama , ca asa a fost ea ursita de zei, ca niciodata sa nu fie crezuta. Chiar daca adevar graieste.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Feb 1 2010, 02:05 PM
Post #33

crowded and cold
Group Icon

Parerea mea este ca mai poti gasi barbati, frumosi chiar, si destepti.
Ce te cramponezi aici?
Femeilor le place tot timpul calea cea mai complicata, bag seama.
PM
+ Quote Post

Mephisto
post Feb 1 2010, 02:23 PM
Post #34

ShiningStar
Group Icon

Member No.: 1,012

QUOTE (Narcisa @ Feb 1 2010, 01:03 PM) *
..., zise fiica lui Priam, frumoasa Cassandra. Dar nimeni nu o lua in seama , ca asa a fost ea ursita de zei, ca niciodata sa nu fie crezuta. Chiar daca adevar graieste.

Te rog sa nu ma compari cu mofturoasa aia, ok? emo-ang.gif Ca sa nu zic ca era batuta-n cap... Se indragostise de ea insusi Apollo, adica na, un fel de Brad Pitt + Florin Piersic al Olimpului. Iar ea...figuri. Toanta.

QUOTE (Lucareli @ Feb 1 2010, 02:05 PM) *

Asta e chiar o axioma, nu doar o parere... Intotdeauna ati fi putut gasi un altul mai frumos, mai destept, mai...

Exceptand-o pe Cassandra. emo-ang.gif

User's Signature

The winds of change are always blowing
And every time I try to stay
The winds of change continue blowing
And they just carry me away...
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 1 2010, 02:24 PM
Post #35

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(Lucareli @ Feb 1 2010, 02:05 PM) *

Repede, vreo adresa, ceva?ohmy.gif
Sunt luati toti, Luc. Ultimul a fost adjudecat acum doi ani. sad.gif

Si in secolul trecut, cand cautam eu, cam tot asa era situatia. glaugh.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Feb 1 2010, 02:51 PM
Post #36

crowded and cold
Group Icon

CITEAZA(Narcisa @ Feb 1 2010, 03:24 PM) *
Repede, vreo adresa, ceva?ohmy.gif
Sunt luati toti, Luc. Ultimul a fost adjudecat acum doi ani. sad.gif

Si in secolul trecut, cand cautam eu, cam tot asa era situatia. glaugh.gif

Care este acela luat acum 2 ani?
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 1 2010, 04:33 PM
Post #37

StarGazer
Group Icon

Monica, nu te supara pe noi, emo-airkiss.gif zicem si noi din traite si din auzite...fara a avea pretentia ca zicem si corect. Fiecare da un sfat in functie de experienta proprie, dar nu toate situatiile sunt identice, desi par a fi. Din ce spunem noi, tu alege si retine ce crezi ca-i bine pentru tine. Vad ca si tu constientizezi perfect ca trebuie sa fii cu ochii-n patru , asta e important. In rest, chestie de noroc, de destin, in ultima instanta. bighug.gif

Luc, l-am vazut la televizor. Un american. glaugh.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Monica24
post Feb 1 2010, 08:26 PM
Post #38

LittleStar
Group Icon
*

QUOTE (Lucareli @ Feb 1 2010, 02:05 PM) *
]Parerea mea este ca mai poti gasi barbati, frumosi chiar, si destepti.
Ce te cramponezi aici?
Femeilor le place tot timpul calea cea mai complicata, bag seama.

Nu e vorba ca ma cramponez de el pt ca nu pot gasi unul la fel, cu aceleasi calitati si frumos pe deasupra.Nu,dimpotriva, as putea agata si tipi frumosi, desi nu-s chiar o frumusete, iertata-mi fie falsa modestie... rolleyes.gif Dar tipul asta ma atrage teribil, ma fascineaza si culmea nu e nici pe departe genul de barbat fatal,dupa care intorc toate femeile capul pe strada...Si totusi ma atrage foarte mult felul sau de a fi,dpdv intelectual.Intr-o prima faza m-am gandit ca e doar compasiune...dar NU , e mult mai mult decat asta. De fapt cred ca nici macar nu-l privesc cu mila,asta a fost mai mult la inceput. emo-tongue.gif smile.gif

De acord cu prima parte.Din proprie experienta am observat ca gasesti cam rar indivizi frumosi si cu reale calitati. In schimb vin la pachet cu un orgoliu cat casa, vanitosi,plini de sine , superficiali, insipizi si tot tacamul demn de ...Cutia Pandorei! rolleyes.gif emo-lol.gif

Edited by Monica24: Feb 1 2010, 08:39 PM
PM
+ Quote Post

Lucareli
post Feb 1 2010, 09:42 PM
Post #39

crowded and cold
Group Icon

CITEAZA(Monica24 @ Feb 1 2010, 09:26 PM) *
Nu e vorba ca ma cramponez de el pt ca nu pot gasi unul la fel, cu aceleasi calitati si frumos pe deasupra.Nu,dimpotriva, as putea agata si tipi frumosi, desi nu-s chiar o frumusete, iertata-mi fie falsa modestie... rolleyes.gif Dar tipul asta ma atrage teribil, ma fascineaza si culmea nu e nici pe departe genul de barbat fatal,dupa care intorc toate femeile capul pe strada...Si totusi ma atrage foarte mult felul sau de a fi,dpdv intelectual.Intr-o prima faza m-am gandit ca e doar compasiune...dar NU , e mult mai mult decat asta. De fapt cred ca nici macar nu-l privesc cu mila,asta a fost mai mult la inceput. emo-tongue.gif smile.gif

De acord cu prima parte.Din proprie experienta am observat ca gasesti cam rar indivizi frumosi si cu reale calitati. In schimb vin la pachet cu un orgoliu cat casa, vanitosi,plini de sine , superficiali, insipizi si tot tacamul demn de ...Cutia Pandorei! rolleyes.gif emo-lol.gif

Hai sa incetam cu ideile astea feministe cum ca pe lumea asta barbatii se numara pe degetele de la o mana. Acelasi lucru se poate spune despre femei, care au devenit niste materialiste.
Daca tu crezi cu adevarat tot ce ai scris mai sus, mergi sanatoasa.
Am impresia ca expui doar ce iti convine dumitale din toata povestea asta, demna de romanele lui Sandra Maro.
PM
+ Quote Post

Eonica
post Feb 1 2010, 09:58 PM
Post #40

SuperStar
Group Icon

From: jud. Covurlui
Member No.: 8

CITEAZA(vesperala @ Jan 29 2010, 08:27 PM) *
un mit e probabil ideea de a avea relații dintre cei cunoscuți pe net.

să îți placă să vorbești cu un om e lucru simplu, să ți se mai și potrivească persoana e practic în categoria eveniment imposibil

stau des de vorbă pe net cu oameni ok, cu care aș putea petrece săptămâni fărp să mă plicitisesc, de aș avea timpul necesar

.......................................
dacă îți place să vorbești cu acel om nu înseamnă că există și șanse să se întâmple mai mult și să mai și reziste. desigur, există procedeul încercare/eroare dar nu cred că te tentează

Never say never. Nu stiu de ce spui asa ceva. De ce descurajati fata.
Stii ce am patit eu de pe urma unei intalniri cu un tip pe care l-am cunoscut pe net dupa ce am vorbit cu el in virtual vreo luna?? Cand ma gandeeesc si acum mi se pune un nod in gat...am ajuns sa ma marit, sa am si un copil cu el si culmea, chiar dureaza chestia asta numita casnicie de cativa ani buni. Si ca sa fie imposibilul posibil, mai am inca 2 colegi de servici si un prieten de familie care toti au patit acelasi lucru ca si mine. Jur. Nu spun gogorite. Problema ca majoritatea celor care au ajuns in aceesi situatie, relatii de lunga durata incununate cu succes de o logodna sau casnicie....culmea recunosc cu greu in fata celorlalti unde s-au cunoscut: pe net.
Mie nu mi-e rusine sa recunosc asta. Chiar sunt mandra si fericita. E un mediu la fel de bun sau de rau precum un club, un bar, pe strada, in parc, la cinema, etc.
Peste obsedati, bolnavi "cu capul", perversi, betivi, vicleni, poti da oriunde. Chiar si in vizita la vecina.

Bineinteles ca trebuie sa fim precaute oricum, deci GO PLANET Monica. Ai destui ani incat sa stii deja ce ai de facut si cum sa te feresti de rele.

User's Signature

"Exista ceva mai rau decat oamenii rai, indiferenta oamenilor buni!"
PM
+ Quote Post

8 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th August 2018 - 09:44 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum