vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Doctor Love, sfaturi pentru inimi ranite

gargbird
post Feb 10 2010, 08:29 PM
Post #41

FallingStar
Group Icon
**

Group: Stars
Member No.: 1,023

CITEAZA(Unknown One @ Feb 10 2010, 07:48 PM) *
Doc, uneori universul personal al individului e distrus... iar reconstructia dureaza foarte mult, si de obicei cand reconstruiesti ceva, faci si mici modificari pentru a evita problemele care au generat situatia respectiva.
Ce pot sa spun... Sh*t happens every day. Mostly to me, so don't worry.
Acum trec printr-o perioada buna, ce-i drept, dar tot am sentimentul ca ceva sigur va merge prost.

Buna seara, Unknown One! Sunt Doctor Love.

O sa fii surprins, dar foarte multi semeni de-ai nostri (inclusiv eu boss.gif ) au acest presentiment de nesiguranta, in special atunci cand lucrurile merg cum ar trebui sa mearga. De altfel deviza mea (impropriu spus deviza, pentru ca nu e de natura sa incurajeze actiunea) este: "nu poti sa cazi de pe podea". Altfel spus, sa ne bucuram cu masura, sa nu cadem in extreme, sa nu ne asteptam la minuni, pentru ca viata din ziua de azi se duce intr-o directie pe cat de necunoscuta, pe atat de sumbra. Sentimentele si-au pierdut intensitatea, pana au ajuns sa devina din miez, din quintesenta existentei noastre, doar un invelis fragil de care ne debarasam la orice adiere de vant...
Timpul se grabeste. Ne grabim spre moarte fara sa ne dam seama, iar la sfarsitul unei zile grele rasuflam usurati, ne bucuram ca a trecut ziua. Eu regret ca a trecut, pentru ca stiu ca nu se va mai intoarce niciodata, s-a dus dracului.
Intrebarea e: tu faci ceva concret ca sa te poti bucura de o zi? Eu, de exemplu, evadez uneori (din ce in ce mai rar, ce-i drept) in natura. Ma sui pe motor si musc asfaltul.

Vad brazi, munti, simt vantul prin par, in ochi, motorul urla, beat de fericire, sub mine, ca un marinar batran navigand pe un ocean cald si linistit, iar eu fluier interior, alungadu-mi demonii departe, aproape pierzandu-i, aproape eliberandu-ma...
E bine si asa... desi niciodata nu vom scapa de demonii din sufletul nostru. Weil die Toten reiten schnell... caci mortii iute alearga.

Lucrurile s-ar putea sa mearga prost, allright, dar tu trebuie sa fii un pic mai destept decat ele, si atunci vei avea sperante sa fii fericit. Succes.

User's Signature

Weil die Toten reiten schnell...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Lucareli
post Feb 10 2010, 08:57 PM
Post #42

crowded and cold
Group Icon

From: Nicaieri
Member No.: 587

D-le garbird, sunteti foarte selectiv referitor la raspunsurile date.
PM
+ Quote Post

gargbird
post Feb 10 2010, 09:11 PM
Post #43

FallingStar
Group Icon
**

"Eu consider dragostea superficiala, complicata, greu de intretinut, nu mai vorbesc de prejudecati legate de varsta, statut social.
Nu e mai simplu sa nu iubesti? Asa se imputineaza belele.
Nu de alta, dar punand intr-o balanta, mai mult atarna partea negativa, lacrimi, suferinta, sinucideri, multe altele, si totul pentru ce? Pentru nimic, in fond. Din orgoliu vrem ca cineva sa stea la dispozitia noastra, sa fie al nostru."
Lucareli

User's Signature

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Feb 10 2010, 09:13 PM
Post #44

crowded and cold
Group Icon

blink.gif
M-ati contrazis si apoi v-am cerut o argumentare a raspunsului dat.
Nu mai conteaza oricum.
PM
+ Quote Post

Unknown One
post Feb 12 2010, 06:18 PM
Post #45

LittleStar
Group Icon
*

From: Up a tree...
Member No.: 664

da, doc... si eu ma urc la volan si uit tot, dar cand ma dau jos revine starea initiala
ar trebui sa stau numai la volan sau pe motor ca sa pot sa ma detasez

User's Signature

I can teach you wonders if you give me your soul...

Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 21 2010, 02:46 PM
Post #46

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Ce se-ntampla, doctore?! sad.gif huh.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

gargbird
post Feb 23 2010, 10:32 PM
Post #47

FallingStar
Group Icon
**

CITEAZA(Narcisa @ Feb 21 2010, 02:46 PM) *
Ce se-ntampla, doctore?! sad.gif huh.gif

Nimic...
Ma delectez cu un pahar cu vin si o melodie.

User's Signature

PM
+ Quote Post

gargbird
post Feb 25 2010, 06:54 PM
Post #48

FallingStar
Group Icon
**

CITEAZA(Lucareli @ Feb 7 2010, 05:32 PM) *
Eu consider dragostea superficiala, complicata, greu de intretinut, nu mai vorbesc de prejudecati legate de varsta, statut social.
Nu e mai simplu sa nu iubesti? Asa se imputineaza belele.
Nu de alta, dar punand intr-o balanta, mai mult atarna partea negativa, lacrimi, suferinta, sinucideri, multe altele, si totul pentru ce? Pentru nimic, in fond. Din orgoliu vrem ca cineva sa stea la dispozitia noastra, sa fie al nostru.
Totul se rezuma la singuratate, sa avem pe cineva langa noi. Suntem atat de egoisti...

Buna seara, Lucareli! Sunt Doctor Love.

Well
Ai dreptate. Strict din punctul tau de vedere, ai dreptate. Cineva (scuzata fie-mi ignoranta, habar nu am cine) spunea: "in dragoste si in razboi totul este permis". Eu spun: in dragoste orice definitie este corecta.
E bine?
Dragostea este cel mai complex sentiment din lume. Dragostea inglobeaza TOTUL. Binele si raul se contopesc, pana isi anuleaza reciproc identitatile.
Dragostea este paradoxul absolut, pentru ca definind-o din punctul tau de vedere esti obiectiva, dar definind-o la modul general, nu poti sa fii decat subiectiva.
Lucareli, te-ai gandit totusi ca sunt si oameni care aleg singuratatea tocmai din dragoste pentru cineva? Exista astfel de oameni, allright, la un moment dat am facut si eu parte din aceasta categorie.
Totusi, afirmatia ta conform careia din orgoliu vrem ca cineva sa stea la dispozitia noastra, sa fie al nostru, nu e corecta. Asta nu e dragoste, ci posesivitate. Iubind nu acaparezi, ci daruiesti, chiar daca acest lucru ar fi in dezavantajul tau.

Ar fi prea multe de spus, dar concluzia este una singura: viata nu ar fi posibila fara doi. Este nevoie de o pereche pentru perpetuarea vietii. Instinctul de reproducere este cel mai pregnant instinct din lumea asta. Poate singurul care a proliferat, in loc sa fie inhibat, cum se intampla cu celelalte instincte naturale. Dar exista un mic amanunt care face diferenta, si acesta se numeste dragoste. Dragostea, cu trairile ei, bune sau rele, ne separa de celelalte forme de viata si ne apropie de Divinitate, orice nume sau forma ar purta Divinitatea.

Suntem condamnati sa iubim, aceasta este, de fapt, pedeapsa pe care am mostenit-o de la Adam si Eva, si pe care o vom perpetua atata timp cat vom exista.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Feb 25 2010, 08:17 PM
Post #49

crowded and cold
Group Icon

CITEAZA(gargbird @ Feb 25 2010, 07:54 PM) *
Buna seara, Lucareli! Sunt Doctor Love.

Well
Ai dreptate. Strict din punctul tau de vedere, ai dreptate. Cineva (scuzata fie-mi ignoranta, habar nu am cine) spunea: "in dragoste si in razboi totul este permis". Eu spun: in dragoste orice definitie este corecta.
E bine?
Dragostea este cel mai complex sentiment din lume. Dragostea inglobeaza TOTUL. Binele si raul se contopesc, pana isi anuleaza reciproc identitatile.
Dragostea este paradoxul absolut, pentru ca definind-o din punctul tau de vedere esti obiectiva, dar definind-o la modul general, nu poti sa fii decat subiectiva.
Lucareli, te-ai gandit totusi ca sunt si oameni care aleg singuratatea tocmai din dragoste pentru cineva? Exista astfel de oameni, allright, la un moment dat am facut si eu parte din aceasta categorie.
Totusi, afirmatia ta conform careia din orgoliu vrem ca cineva sa stea la dispozitia noastra, sa fie al nostru, nu e corecta. Asta nu e dragoste, ci posesivitate. Iubind nu acaparezi, ci daruiesti, chiar daca acest lucru ar fi in dezavantajul tau.

Ar fi prea multe de spus, dar concluzia este una singura: viata nu ar fi posibila fara doi. Este nevoie de o pereche pentru perpetuarea vietii. Instinctul de reproducere este cel mai pregnant instinct din lumea asta. Poate singurul care a proliferat, in loc sa fie inhibat, cum se intampla cu celelalte instincte naturale. Dar exista un mic amanunt care face diferenta, si acesta se numeste dragoste. Dragostea, cu trairile ei, bune sau rele, ne separa de celelalte forme de viata si ne apropie de Divinitate, orice nume sau forma ar purta Divinitatea.

Suntem condamnati sa iubim, aceasta este, de fapt, pedeapsa pe care am mostenit-o de la Adam si Eva, si pe care o vom perpetua atata timp cat vom exista.

Da, este un sentiment complex, ce difera de la caz la caz. Cred ca sta si in puterea oamenilor de a iubi, dar nu dureaza, iar daca dureaza, cazurile sunt cu mult mai putine decat cele mentionate anterior. Eu cel putin la astfel de scene am asistat intreaga mea viata, parinti care au divortat si care au uitat ce inseamna dragostea fata de copiii lor in detrimentul unei pensii alimentare sau o preocupare deosebita fata de parintii celuilalt sau un parinte sa nu fie lasat sa-si vada propriul copil. Dragostea are bune si rele, ok, dar cate bune si cate rele?Intensitatea celor rele e cu mult mai mare fata de cea a celor bune. De ce in timp se simt mai mult cele rele decat cele bune? De ce un amintirea unui divort sau despartiri persista mai mult in viata unui om decat o tinere de mana, un sarut samd? Merita sa suporti toate cele rele pentru o amarata de traire?
De multe ori este un mit, o simpla prejudecata. Parerea mea...

Edited by Lucareli: Feb 25 2010, 08:18 PM
PM
+ Quote Post

vesperala
post Feb 25 2010, 08:37 PM
Post #50

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

CITEAZA(Lucareli @ Feb 25 2010, 08:17 PM) *
De ce un amintirea unui divort sau despartiri persista mai mult in viata unui om decat o tinere de mana, un sarut samd?

glaugh.gif

nimic nu e mai puternic dect amintirea a ceea ce ai iubit.

se vede c nu ai trecut nc prin toate.
nici nu i doresc s treci smile.gif

Merita sa suporti toate cele rele pentru o amarata de traire?

emo-imao.gif da.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea şi soarele-i fereasta/La temniţa vieţii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, până ce pier...

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Feb 25 2010, 10:27 PM
Post #51

crowded and cold
Group Icon

CITEAZA(vesperala @ Feb 25 2010, 09:37 PM) *
glaugh.gif

nimic nu e mai puternic dect amintirea a ceea ce ai iubit.

se vede c nu ai trecut nc prin toate.
nici nu i doresc s treci smile.gif

emo-imao.gif da.

Poate sunt eu altfel legat de asta. hatoff.gif
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 26 2010, 01:29 AM
Post #52

StarGazer
Group Icon

Merita sa suporti toate cele rele pentru o amarata de traire?
De multe ori este un mit, o simpla prejudecata. Parerea mea...

Nu merita, Luc. "Decat un vis searbad, mai bine nimic." Prea adesea este doar o iluzie. Ceea ce ti-ai dori , de fapt, sa fie. Dar rareori ii e dat omului sa fie fericit. Si nu suntem suficient de puternici sa renuntam la vise.

Maaaai, care puserati la Muzica "Dragostea e o salata?" emo-imao.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Mar 1 2010, 07:40 PM
Post #53

crowded and cold
Group Icon

CITEAZA(Narcisa @ Feb 26 2010, 02:29 AM) *
Nu merita, Luc. "Decat un vis searbad, mai bine nimic." Prea adesea este doar o iluzie. Ceea ce ti-ai dori , de fapt, sa fie. Dar rareori ii e dat omului sa fie fericit. Si nu suntem suficient de puternici sa renuntam la vise.

Maaaai, care puserati la Muzica "Dragostea e o salata?" emo-imao.gif

Ce nu pot eu, si nu reusesc, mai bine spus, sa accept faptul ca noi ramanem aceiasi.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 2 2010, 08:01 AM
Post #54

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(Lucareli @ Mar 1 2010, 07:40 PM) *
Ce nu pot eu, si nu reusesc, mai bine spus, sa accept faptul ca noi ramanem aceiasi.

Poate incercam, ne mai zvarcolim, ne mai zbatem, mai luptam cu propriul EU. Poate unii chiar reusesc. A iubi nu inseamna a fi fericit, poate nici implinit. Pe cat paradis, atata infern. O halta, mai multe, un refugiu efemer adesea, dar necesar pentru conditia umana- eterna noastra pedeapsa.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Mar 2 2010, 08:56 AM
Post #55

crowded and cold
Group Icon

CITEAZA(Narcisa @ Mar 2 2010, 10:01 AM) *
Poate incercam, ne mai zvarcolim, ne mai zbatem, mai luptam cu propriul EU. Poate unii chiar reusesc. A iubi nu inseamna a fi fericit, poate nici implinit. Pe cat paradis, atata infern. O halta, mai multe, un refugiu efemer adesea, dar necesar pentru conditia umana- eterna noastra pedeapsa.

Asta am incercat si eu sa spun, dar nu am reusit sa imi aleg cuvintele asa frumos, cand vine vorba de astfel de lucruri, eu scriu greu. As mai insira eu acum teoriile mele, dar o las pe altadata. rolleyes.gif
PM
+ Quote Post

Mephisto
post Mar 3 2010, 06:00 PM
Post #56

ShiningStar
Group Icon

Member No.: 1,012

QUOTE (gargbird @ Feb 25 2010, 06:54 PM) *
Instinctul de reproducere este cel mai pregnant instinct din lumea asta.

Suna bine. Dar e fals.

QUOTE (Narcisa @ Feb 26 2010, 01:29 AM) *

Nimeni nu se poate gandi fara putina tristete la fericire. -aproximativ Noica, Tutea, Cioran, unul din ei whatever.
Nu, decat sa fac pe desteptul si sa spun ca i-am citit pe toti si de-aia ii confund, mai bine recunosc ca n-am citit pe niciunul si ca am vazut treaba asta pe promterul de advertising dintr-un sediu de banca, in timp ce stateam la rand sa-mi platesc o rata. biggrin.gif

User's Signature

The winds of change are always blowing
And every time I try to stay
The winds of change continue blowing
And they just carry me away...
PM
+ Quote Post

gargbird
post Mar 3 2010, 06:54 PM
Post #57

FallingStar
Group Icon
**

CITEAZA(Mephisto @ Mar 3 2010, 06:00 PM) *
Suna bine. Dar e fals.

Ai dreptate.
Instinctul de reproducere este cel mai pregnant instinct din lumea asta. Parerea mea.
Acum nu mai este fals.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Unknown One
post Mar 3 2010, 08:53 PM
Post #58

LittleStar
Group Icon
*

From: Up a tree...
Member No.: 664

partea faina e ca ajungi incet incet sa te obisnuiesti... nu mai e totul asa tragic... e doar putin trist

User's Signature

I can teach you wonders if you give me your soul...

Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth.
PM
+ Quote Post

gbrgeorge
post Mar 3 2010, 09:00 PM
Post #59

SuperStar
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 1,055

Acum se pune accent 90% pe acest aspect. Trebuie sa recunoastem, nu mai suntem copii...nu avem de ce sa ne ferim.

User's Signature

Un cer senin ii asteapta....pe toti cei ce merg spre calea dreapta.
PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 3 2010, 09:05 PM
Post #60

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

CITEAZA(gbrgeorge @ Mar 3 2010, 09:00 PM) *
Trebuie sa recunoastem, nu mai suntem copii...nu avem de ce sa ne ferim.

grin.gif poate tu nu mai eti, eu tiu pe civa pe aici care mai sunt.

n rest nu, cred c nu se pune accent pe nimic...

omul modern e prea ocupat i destul de egoist. nu are timp de altcineva dect el nsui.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea şi soarele-i fereasta/La temniţa vieţii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, până ce pier...

PM
+ Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th October 2018 - 07:54 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum