vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Atunci vs acum, comparație

Aprig
post Jan 14 2010, 09:33 PM
Post #1

Ce avem noi aici?
Group Icon

Group: Stars
From: București
Member No.: 55

Era un topic despre comunismul în RSR, în care mulți comparau vremurile. Am făcut un topic de comparat vremurile, în care să discutăm despre comunism.

Încep eu.

Tot înainte era mai bine. Sau cel puțin așa se spunea înainte. Sînt unii care spun că Ceaușescu a făcut metrou, ăștia de acum nu fac nimic. Am două probleme mari cu chestia asta. 1. "Ăștia de acum" cine sînt? Nu e treaba guvernului să facă metrou, nici a primarului; treaba lor e să asigure condițiile ca niște întreprinzători să facă metrou; eventual, să finanțeze o parte din lucrări, la capitolul infrastructură. Pentru asta ne trebuie o economie pe care n-o avem, și încă cîteva chestii care țin mai mult de oameni, pe care de asemenea nu-i avem. Tot ce le pot reproșa e că nu se bagă dacă nu le iese și lor ceva substanțial și că sînt incompetenți. Și 2. Am avut norc că Ceaușescu a vrut metrou. Dacă în loc de metrou ar fi vrut canal Scornicești-Bacău, acum am fi avut deja un tunel pe sub Carpați.

User's Signature

I sensed a great disturbance in the FOSS, as if millions of voices suddenly cried out in terror and were suddenly silenced.

(source)
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Lucareli
post Jan 17 2010, 07:53 PM
Post #2

crowded and cold
Group Icon

From: Nicaieri
Member No.: 587

Eram prea micuta in acele timpuri, la revolutie aveam doar 6 ani, insa mi-am amintit foarte bine si ani buni imaginea executiei celor doi, vazusem atunci pe la televizor, m-a marcat atunci profund.
Ce stiu de la ai mei este ca dpdv economic, lucrurile mergeau excelent, Romania era un puternic exportator de marfuri, in schimb in ceea ce priveste celelalte aspecte, cum ar fi libertatea de exprimare s.a.m.d, lucrurile nu stateau tocmai pe roze.
Ce pot spune, din proprie experienta chiar, este ca in prezent lumea este mult mai rea, superficiala, iar valorile s-au diluat mult.
PM
+ Quote Post

NightShift
post Jan 18 2010, 12:58 AM
Post #3

Scârțar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

QUOTE (Aprig @ Jan 14 2010, 09:33 PM) *
Sînt unii care spun că Ceaușescu a făcut metrou, ăștia de acum nu fac nimic.
[...]
Am avut norc că Ceaușescu a vrut metrou. Dacă în loc de metrou ar fi vrut canal Scornicești-Bacău, acum am fi avut deja un tunel pe sub Carpați.

Acelor "unii" explica-le ca pe vremea lui Ceausescu, partea de manopera a lucrarilor de genul --> metroul din Bucuresti, Transfagarasanul, sau Canalul Dunare-Marea Neagra, nu se platea CU BANI, ci se rezolva in mare parte prin MUNCA SILITA. (patriotica, pardon).

Si mai aminteste-le ca nu doar in constructii se lucra asa, ci si prin alte domenii. De exemplu, o buna parte a lucrarilor agricole cadea in atributiile profesorilor, elevilor, militarilor in termen, detinutilor, etc. welcome1.gif

GRATIS e simplu! Asa oricine poate sa ""faca""

... bine,, clar ca nu asa chestii marete ca Ceausescu. first.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 18 2010, 08:19 AM
Post #4

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

CITEAZA(NightShift @ Jan 18 2010, 12:58 AM) *
nu se platea CU BANI, ci se rezolva in mare parte prin MUNCA SILITA. (patriotica, pardon).

Si mai aminteste-le ca nu doar in constructii se lucra asa, ci si prin alte domenii.

GRATIS e simplu! Asa oricine poate sa ""faca""

Acum nu se mai munceste pentru patrie, se munceste ca la galere, tot aproape gratis, pentru patroni. Cei care mai au un loc de munca, "norocosii".

Acum nu se mai lucreaza deloc, pe-asta am rezolvat-o. Primim ajutoare sociale si taiem frunze la caini, avem timp pentru toate . Nu tocmai ortodoxe.

Gratis e simplu. Si e rau. Dar cu bani, de ce nu se face? Regimul trecut ne obliga la munca patriotica pentru ca nu erau bani. Acum , sunt? Si dupa ce-au vandut tot ce se putea vinde , dupa toate imprumuturile facute , dupa ce-a plecat in afara un sfert dintre noi, se plang guvernantii ca nu-s bani si locuri de munca.

Difera doar forma, raul a ramas. Vorba poetului. Atunci un rau, acum alt rau.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Marius-Doru
post Jan 18 2010, 08:47 AM
Post #5

SuperStar
Group Icon

From: Bucuresti - undeva prin nord
Member No.: 44

Toata lumea castiga, nimeni nu mai munceste.... franky.gif emo-ping.gif

User's Signature

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.
(Jack Penn)
PM
+ Quote Post

NightShift
post Jan 18 2010, 02:45 PM
Post #6

Scârțar
Group Icon

QUOTE (Narcisa @ Jan 18 2010, 08:19 AM) *
Acum nu se mai munceste pentru patrie, se munceste ca la galere, tot aproape gratis, pentru patroni.

Narcisa, nimeni nu munceste pentru binele patronului si familiei lui, ci pentru BANI. smile.gif Eu nu stiu de ce sunt atat de multi care percep administratorii firmelor prvate (deci PATRONII) ca pe niste tirani, niste inamici ai angajatilor. Faptul ca economia merge prost si NU SE POT da salarii mai mari nu e nici vina muncitorilor, dar nici vina patronilor. Piata muncii este asa cum o vedem toti,, si asta nu e altceva decat rezultatul diletantismului la nivel inalt.

Acum nu se mai lucreaza deloc, pe-asta am rezolvat-o. Primim ajutoare sociale si taiem frunze la caini, avem timp pentru toate

Deci cum ramane? "se munceste ca la galere", sau "taiem frunze la caini"?
???
"avem timp pentru toate" si "primim ajutoare sociale"
.... pai asta e lux curat! smile.gif Parca am si vazut un caine cu colaci in coada. smile.gif

....se plang guvernantii ca nu-s bani si locuri de munca.

Pai eu ce zic? smile.gif Sunt niste incompetenti. Deacord.
Daca de exemplu, statul ar concesiona constructia autostrazilor catre firme private, 50, 100, 300 de firme.. deci atatatea cate ar fi necesare,, ar crea locuri de munca, ar absorbi somerii proveniti din minerit, din CFR, din .. habar n-am ce alte domenii apropiate. Plus ca statul nu ar plati ajutoare sociale ci ar incasa impozite pe venit, CAS, +++ alte taxe.
Ba pe deasupra, am ramane si noi cu niste autostrazi. smile.gif

Si sunt convins ca s-ar gasi investitori imediat ce guvernul ar pronunta parola: "garantie de stat". Dar nu, ei folosesc parola asta doar cand se duc sa se imprumute de la bancile comerciale, care sigur ca prefera statul ca si client. Nu isi mai bat capul cu persoanele fizice sau juridice, cu garantii imobiliare, cu dosare de evaluare, si tot tacamul.

QUOTE (Marius-Doru @ Jan 18 2010, 08:47 AM) *
Toata lumea castiga, nimeni nu mai munceste.... franky.gif emo-ping.gif

Hai,, lasa-ma! emo-lol.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Aprig
post Jan 18 2010, 03:27 PM
Post #7

Ce avem noi aici?
Group Icon

From: București
Member No.: 55

CITEAZA(Lucareli @ Jan 17 2010, 07:53 PM) *
Ce stiu de la ai mei este ca dpdv economic, lucrurile mergeau excelent, Romania era un puternic exportator de marfuri, in schimb in ceea ce priveste celelalte aspecte, cum ar fi libertatea de exprimare s.a.m.d, lucrurile nu stateau tocmai pe roze.

Economia nu mergea deloc excelent, ba era chiar aproape pe butuci, complet ineficientă. Iar exportatorul puternic e un mit. România exporta niște chestii, dar reușea asta doar pentru că vindea lucruri de calitate îndoielnică sau proastă la preturi foarte mici, de multe ori sub costurile de producție. Exportul se făcea pentru a intra valuta în țară, nu conta la ce preț sau prin ce mijloace, pentru că leul era un rahat. Ar fi putut să ne plăteasca la fel de bine în scoici. Dacă o uzină reușea să exporte ceva, ale două uzine lucrau ca să acopere pagubele.

Asta e una din aberațiile economiei planificate. Planificau să facă x tone de oțel pîna la sfîrșitul anului, și apoi era datoria altcuiva să planifice ce să facă cu atîta oțel. Așa ne-am ales cu flota, cred că e cel mai bun exemplu, feblețea mea. Facem tone peste tone de oțel pe cap de locuitor, iar cu oțelul ăla facem vapoare pe care le trimitem să aducă minereu de fier, pentru că nu avem suficient minereu pentru cît oțel putem produce, și descoperim că avem prea mult oțel, deci cu excesul de oțel facem flotă de pescuit oceanic, iar pentru excesul de pește pe care nu vrea nimeni să-l cumpere facem celebrele reclame cu nicio masă fără pește, sau îl vindem obligatoriu ca garnitură la restaurant (nu, nu e glumă). Ca să plătim minereul de fier tre' să exportăm ceva, pentru că porcii ăia capitaliști nu vor să ni-l dea pe lei. Ce exportăm? Ce avem: haleală. De unde avem haleală? Cum mai toate cooperativele merg pe pierdere, instituim cote pentru țărani, gen ouă pentru pîine, mai confiscăm un vițel sau un porc, și ce strîngem vindem afară la preț mai mic. Rezultatul? Sîntem exportatori model și ne-am ales cu cîteva tone de pește stricat.

User's Signature

I sensed a great disturbance in the FOSS, as if millions of voices suddenly cried out in terror and were suddenly silenced.

(source)
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 18 2010, 05:19 PM
Post #8

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(NightShift @ Jan 18 2010, 02:45 PM) *
Deci cum ramane? "se munceste ca la galere", sau "taiem frunze la caini"?
???
"avem timp pentru toate" si "primim ajutoare sociale"
.... pai asta e lux curat! smile.gif Parca am si vazut un caine cu colaci in coada. smile.gif

Nicio contradictie. Ca la galere muncesc cei care muncesc la anumiti patroni, care au un loc de munca, ceilalti , o foarte mare masa de oameni, neavand de munca , se ocupa, in cel mai bun caz, de frunzele alea. In cel mai rau, nu-ti mai spun. Nu zic ca toti, dar foarte multi , ca sa fie un aspect nesemnificativ. Nici toti patronii, evident. Dar sunt multi de carton, care profita de disperarea oamenilor. Eu n-am afirmat ca cineva munceste de dragul patronului, evident ca o face pentru BANI. Dar pentru cati bani si-n ce conditii? Cunosc oameni care au muncit "de proba" la patroni 1-2 luni (si munca, nu gluma) si-apoi, sub pretext ca nu corespund, au fost dati afara, multi si c-o tinichea de coada, pusi sa aduca bani de acasa, pentru a acoperi niste asa-zise prejudicii, inexistente in realitate. Am un caz foarte aproape de sufletul meu. Poate l-am mai povestit. Fata unei bune prietene s-a angajat la un patron , o firma de amanet. Dupa o perioada scurta de timp a fost nevoita sa plece, datorita conditiilor impuse de patron, care facea tot posibilul s-o determine sa plece. I-a pus in carca 1 miliard si ceva de lei vechi, in solidar c-o alta colega de-a ei. El un om versat, ele niste copii. Caz mediatizat de mass-media, ca el umbla pe la televiziunile la care are acces, fiind un om cu bani si relatii. Mama ei a platit numai la avocati si pentru tot felul de expertize 80 milioane lei vechi, e imprumutata in banci si pe la toti prietenii. Si procesul e de-abia la inceput. Mama unei colege a muncit cateva luni la o brutarie, la un privatizat, cate 10 ore/zi, cu promisiunea ca-i face carte de munca, nici vorba n-a mai fost, o platea cu mai nimic, a rasuflat usurata cand a plecat. Nu zic ca nu sunt si patroni onesti, sigur ca sunt.
Da, din lipsa de locuri de munca, avem timp pentru toate. Inclusiv pentru toate relele si atrocitatile. Pentru degradare morala, sub toate aspectele, si nu-s putine.
In orasul meu, foarte multi primesc ajutoare sociale, nu mai zic cine si cum, sa nu comit un anume delict. Nu ma refer la ajutoare pentru intretinere , caldura, nu. Ci la cei pentru care aceste ajutoare constituie singura sursa de venit. Daca zici ca-i un lux, sa fie la altii. Eu nu asociez aceasta stare de fapt cu cainii si covrigii din cozile lor. M-ar durea foarte tare, bine ca n-am suficienta imaginatie.
NightS, de la mine asa se vede. Ma bucur ca prin alte parti e mai multa lumina.

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Jan 19 2010, 01:45 AM
Post #9

Scârțar
Group Icon

OK, exista si angajatori nemernici, eu sunt de acord cu asta. Dar nici pe departe nu se poate generaliza situatia. Mai degraba as generaliza insa lenea muncitorului roman si inventivitatea cu care stie sa-si 'fure' angajatorul cu ore aparute misterios prin pontaj, cu materiale disparute, cu ciubucuri facute din materialul firmei, cu curentul firmei, pe ore de lucru platite de firma, etc.

Uite, eu nu ma pot pronunta in cazul celor doua fete si patronul casei de amanet. Poate tipul e dintradevar un nemernic, insa eu stiu un caz (defapt mai multe, similare) in care patronul nu a avut bani fix in ziua de salar, iar una dintre angajate a luat din casa de marcat suma egala cu leafa ei, bani cu care a plecat bine-mersi, direct acasa. Din punctul ei de vedere, a procedat corect. Din punct de vedere moral, are dreptul la banii aia. Dar luati in felul acela inseamna furt calificat. Sorry.

Narcisa, nu uita,, MULTI isi percep locul de munca intr-un mod mai "interesant" sa zic asa. Tamplarul duce acasa lemne de foc, face rost de cuie, suruburi si aracet pentru toti prietenii. Brutarul vinde faina prin cartier si in fiecare zi la ora 4 iese pe poarta cu minim doua franzele in plasa. Soferul de camion vinde motorina la negru. ..... etc, etc, etc.
Acu' sincer.... Tu chiar bagi mana in foc pentru fetele alea de la amanet?

QUOTE (Narcisa @ Jan 18 2010, 05:19 PM) *
In orasul meu, foarte multi primesc ajutoare sociale [...].
Eu nu asociez aceasta stare de fapt cu cainii si covrigii din cozile lor.

[offtopic] : In copilarie, urmaream la TV un serial despre un extraterestru care a venit sa studieze locuitorii Terrei. Luand o forma umanoida, in fiecare episod observa punctiform cate un fenomen dupa care tragea o concluzie si trimitea rapoarte catre seful lui de pe planeta "X". smile.gif Evident, fiind un film de comedie, el surprindea ba un caz atipic, ba un caz din care lipsea un element aparent minor dar... esential smile.gif dupa care, urmarind un rationament simplu (absolut logic de altfel), ajungea la o concluzie foarte funny. emo-imao.gif

Acum spune-mi ce concluzie ar fi tras vazand asta:
Cei care lucreaza platesc impozit, CAS, somaj, fond de pensii, etc.
Cei care lucreaza mult si castiga bine, platesc mult_impozit, mult_CAS, mult_somaj, si desigur, ""mult_etc"".
Cei care freaca menta, ATENTIE!!! ----> PRIMESC bani de la stat. emo-doh.gif

PS:
Cu discutia despre patroni vs. angajati ne indepartam de subiect, dar nu-i nimic. convers.gif
Daca se mai aduna postari, voi face split si nu vom mai fi offtopic.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 19 2010, 10:09 AM
Post #10

StarGazer
Group Icon

Ase e, NightS. , mereu binele este amestecat cu raul. In proportii mereu diferite.

Nu vad de ce-am fi off, ne incadram si la "atunci" si la "acum". In ambele e vorba despre patroni si angajati. Cu deosebirea ca , atunci , patron era numai statul. Poate fi unul dintre aspectele interioare temei. In fine, tu decizi. bighug.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

pufonel
post Jan 22 2010, 12:39 AM
Post #11

StarGazer
Group Icon

From: țara pisicilor negre
Member No.: 246

Si eu cred ca ar trebui facut un "split" pe aceasta tema, pentru ca si eu am de spus cate ceva despre unele persoane care primesc pensie de boala si ajutor de la stat desi sunt bine mersi si ar putea sa munceasca emo-hammer.gif Ei sunt una din cauzele pentru care noua, contribuabililor, ne merge prost. Din pacate e destul de greu sa schimbi acum sistemul, mai ales ca totul se bazeaza pe "sfanta spaga"

Edited by pufonel: Jan 22 2010, 12:40 AM

User's Signature

"Don't rush me, I'm a-thinkin'... and my head hurts..."
(Yosemite Sam)
PM
+ Quote Post

Eonica
post Feb 2 2010, 05:20 PM
Post #12

SuperStar
Group Icon

From: jud. Covurlui
Member No.: 8

Eu zic ca cine a ales cele 7 minuni de mai jos, tare bine a mai ales. Este cu adevarat chintesenta comunismului din Romania.

Cele 7 minuni ale comunismului
1. Toata lumea avea de lucru.
2. Desi toata lumea avea de lucru, nimeni nu muncea.
3. Desi nimeni nu muncea, planul se facea peste 100%.
4. Desi planul se facea peste 100%, nu puteai cumpara nimic.
5. Desi nu gaseai nimic de cumparat, toata lumea avea de toate.
6. Desi toata lumea avea de toate, toti furau.
7. Desi toti furau, niciodata nu lipsea nimic.

User's Signature

"Exista ceva mai rau decat oamenii rai, indiferenta oamenilor buni!"
PM
+ Quote Post

Blue Sun
post Feb 2 2010, 07:43 PM
Post #13

RisingStar
Group Icon

Member No.: 22

emo-lol.gif

User's Signature

Deși trepte osebite le-au ieșit din urna sorții,
Deopotrivă-i stăpânește raza ta și geniul morții;
La același șir de patimi deopotrivă fiind robi,
Fie slabi, fie puternici, fie genii ori neghiobi!

Mihai Eminescu
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 9 2010, 01:05 PM
Post #14

StarGazer
Group Icon

Nicio dezbatere pe aici? Vespeeeee, Cataliiiin, Luuuuuc, RooooAAAp, cum va mai eeeeee?
Quo vadiiiiis? confused.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Catalin X
post Feb 9 2010, 07:01 PM
Post #15

RisingStar
Group Icon

From: Rm. Valcea
Member No.: 325

Azi n-am chef de dezbateri in contradictoriu . Ma invaluie o senzatie de multumire provocata de binefacerile capitalismului si nu vreau s-o stric ...
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 9 2010, 08:09 PM
Post #16

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(Catalin X @ Feb 9 2010, 07:01 PM) *
Azi n-am chef de dezbateri in contradictoriu . Ma invaluie o senzatie de multumire provocata de binefacerile capitalismului si nu vreau s-o stric ...

Stai asa, ca nu-i vorba de dezbateri contradictorii, emo-non.gif din contra, intram intr-un consens plin de armonie si petale de trandafir. Intre timp , mi-am dat seama de eroarea pe care-am comis-o si mi-am corectat radical convingerile emo-sorry.gif Acum plutesc si eu pe valurile racoroase si imbietoare ale acestei mirifice perioade , insa, nu stiu cum se face, ca ma tot trage abisul ! Sa se fi inventat zborul in jos? confused.gif
Buuuun, deci nu te bagi? Ei, atunci mai fac o strigare catre ceilalti ! emo-shout.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Alexandros
post Feb 9 2010, 08:22 PM
Post #17

RisingStar
Group Icon

Member No.: 855

Nu am trăit în era comunismului, dar știu că atunci rata șomajului în Scornicești era 0%.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 9 2010, 09:24 PM
Post #18

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(Iskander @ Feb 9 2010, 08:22 PM) *
Nu am trăit în era comunismului, dar știu că atunci rata șomajului în Scornicești era 0%.

Iote , na, pacatele mele, cat pe-aci sa zic expresia aia a lui gargbird! glaugh.gif
De cine te feresti si peste cine dai! ohmy.gif Iskaaaa, cum de te purtara pasii pe un teritoriu minat?

emo-lol.gif Inteleg ca esti apologet al capitalismului romanesc , cu totul atipic si cu atat mai plin de mister, ca asa-i sta lui cel mai bine. Cu tine nu ma bat in argumente, ca atata minte oi mai avea si eu, sa nu incerc marea cu degetul! Cum ziceam , tocmai voiam sa plec, convinsa fiind ca nimeni nu doreste sa ma retina. biggrin.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Feb 9 2010, 09:35 PM
Post #19

crowded and cold
Group Icon

From: Nicaieri
Member No.: 587

CITEAZA(Eonica @ Feb 2 2010, 06:20 PM) *
Eu zic ca cine a ales cele 7 minuni de mai jos, tare bine a mai ales. Este cu adevarat chintesenta comunismului din Romania.

Cele 7 minuni ale comunismului
1. Toata lumea avea de lucru.
2. Desi toata lumea avea de lucru, nimeni nu muncea.3. Desi nimeni nu muncea, planul se facea peste 100%.
4. Desi planul se facea peste 100%, nu puteai cumpara nimic.
5. Desi nu gaseai nimic de cumparat, toata lumea avea de toate.
6. Desi toata lumea avea de toate, toti furau.
7. Desi toti furau, niciodata nu lipsea nimic.

Nu sunt deloc de acord cu asa ceva.
Pe atunci oamenii erau ingraditi din toate punctele de vedere, stiu de la mama si bunicii mei care au trait vremuri foarte grele pentru ca au refuzat sa se inscrie in partid.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 9 2010, 09:47 PM
Post #20

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(Lucareli @ Feb 9 2010, 09:35 PM) *
Nu sunt deloc de acord cu asa ceva.
Pe atunci oamenii erau ingraditi din toate punctele de vedere, stiu de la mama si bunicii mei care au trait vremuri foarte grele pentru ca au refuzat sa se inscrie in partid.

Pai, Luc, din postarea Eonicai nu rezulta c-ar fi adepta comunismului, as zice ca , dimpotriva, il persifleaza. smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

19 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st September 2018 - 08:04 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum