vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Pasta voastră de dinți

samsara
post Oct 25 2008, 07:59 PM
Post #41

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

CAUZE

Bolile gingiilor sunt cauzate de inmultirea bacteriilor de pe dinti si gingii. Ele sunt prezente in placa (o substanta clara, aderenta, produsa in cavitatea bucala). Neindepartata la timp, aceasta placa se transforma in depozit aderent pe dinti.
Bacteriile din placa se hranesc cu zaharul din alimente sau bauturi, producand toxine si alte chimicale.
Toxinele irita gingiile, cauzand inflamarea si sangerarea acestora.
Placa se poate transforma intr-un depozit mineral, numit tartru, care irita gingiile si duce la desprinderea lor de pe dinti.
In timp ce bacteriile sunt cauza directa a bolilor gingiilor, o serie de alti factori afecteaza sanatatea gingiilor. Riscul de a dezvolta boli ale gingiilor creste in urmatoarele cazuri:
- fumatori sau persoane care mesteca tutun
- prezenta de antecedente familiale de paradontopatii (alti membrii ai familiei au asemenea boli, exista o componenta genetica)
- femeile care trec prin schimbari hormonale la pubertate, menopauza sau sarcina
- anumite medicamente, precum anticonceptionale, antidepresivele sau medicamentele pentru boli cardiace
- boli care slabesc sistemul imun, acesta neputand lupta cu infectia (diabetul zaharat, SIDA, leucemia, nivel ridicat de stress, dieta saraca in nutrienti).

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

gabriel
post Oct 25 2008, 08:03 PM
Post #42

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 406

QUOTE (samsara @ Oct 25 2008, 08:59 PM) *
CAUZE
- fumatori sau persoane care mesteca tutun
- prezenta de antecedente familiale de paradontopatii (alti membrii ai familiei au asemenea boli, exista o componenta genetica)
- femeile care trec prin schimbari hormonale la pubertate, menopauza sau sarcina
- anumite medicamente, precum anticonceptionale, antidepresivele sau medicamentele pentru boli cardiace
- boli care slabesc sistemul imun, acesta neputand lupta cu infectia (diabetul zaharat, SIDA, leucemia, nivel ridicat de stress, dieta saraca in nutrienti).

nu am nici una din astea nea.gif ,trebuie sa fac ceva sa scap de asta

multumesc samsara, emo-rose.gif
PM
+ Quote Post

samsara
post Oct 25 2008, 08:05 PM
Post #43

StarGazer
Group Icon

QUOTE (gabriel @ Oct 25 2008, 09:03 PM) *
nu am nici una din astea nea.gif ,trebuie sa fac ceva sa scap de asta

multumesc samsara, emo-rose.gif

Pai nu e vorba numai despre asta, astea sunt cauze speciale daca le pot numi asa, principala cauza sunt toxinele, care din pacate sunt prezente la noi toti. Si apoi e si stresul chiar daca tu zici ca nu esti stresat kiss_the_star.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Oct 25 2008, 10:17 PM
Post #44

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Astfel de sangerari ale gingiilor trebuie repede rezolvate, ca nu-s de bun augur.
Detartrarea completa (de catre stomatolog), periajul corect al dintilor si un plus de vitamina C sunt cele mai simple masuri cu ajutorul carora putem inlatura aceste probleme. Se freaca gingiile cu lamaie, se clateste gura cu apa in care s-a pus zeama de lamaie si miere. Asta pentru ca , adesea, persoanele carora le sangereaza gingiile au lipsa de vitamina C . Cum a zis si Sam, gingivita netratata duce la paradontoza. Asa ca nu lasa lucrurile in voia sortii, mergi la medic.

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Oct 26 2008, 08:13 AM
Post #45

StarGazer
Group Icon

Nu stiam faza cu vitamina C, instinctiv ma mai spalam cu lamaie pe dinti emo-um.gif Mersi Narcisa emo-hugher.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

gabriel
post Oct 26 2008, 10:48 AM
Post #46

StarGazer
Group Icon

QUOTE (Narcisa @ Oct 25 2008, 11:17 PM) *
Astfel de sangerari ale gingiilor trebuie repede rezolvate, ca nu-s de bun augur.
Detartrarea completa (de catre stomatolog), periajul corect al dintilor si un plus de vitamina C sunt cele mai simple masuri cu ajutorul carora putem inlatura aceste probleme. Se freaca gingiile cu lamaie, se clateste gura cu apa in care s-a pus zeama de lamaie si miere. Asta pentru ca , adesea, persoanele carora le sangereaza gingiile au lipsa de vitamina C . Cum a zis si Sam, gingivita netratata duce la paradontoza. Asa ca nu lasa lucrurile in voia sortii, mergi la medic.

atunci sa imi cumpar niste vitamina C ,si o pasta si o periutta speciala pt dinti .,poate revine la normal.
sarut mana Narcisa ,multumesc pt sfat.
PM
+ Quote Post

samsara
post Oct 29 2008, 11:06 PM
Post #47

StarGazer
Group Icon

Pentru ca am observat si eu sangerari ale gingiei mi-am cumparat Lacalut aktiv si am sa folosesc si lamaia.

User's Signature

PM
+ Quote Post

gabriel
post Oct 29 2008, 11:07 PM
Post #48

StarGazer
Group Icon

QUOTE (samsara @ Oct 30 2008, 12:06 AM) *
Pentru ca am observat si eu sangerari ale gingiei mi-am cumparat Lacalut aktiv si am sa folosesc si lamaia.

pai ce e lacalut aktiv?
PM
+ Quote Post

samsara
post Oct 29 2008, 11:08 PM
Post #49

StarGazer
Group Icon

Pasta de dinti. Am vazut ca scrie si in engleza pe ea si in germana si doar pe cutie au scris si romaneste. Poate o gasesti si pe la tine

User's Signature

PM
+ Quote Post

gabriel
post Jan 6 2009, 07:36 PM
Post #50

StarGazer
Group Icon

nu mai am probleme cu gingiile , am folosit pasta de dinti sensodine pt gingii , si inca un tub de pasta mai mic de protectie a smaltului ,si cu apa dentara listerine, si totul e normal acum biggrin.gif sau mai si albit dintii de cand folosesc asa des periuta.
e foarte important sa periezi dintii cu o periuta scumpa si cu o pasta scumpa , prostiile astea iefitine distrug dintii biggrin.gif
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 14 2009, 07:49 AM
Post #51

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Pasta pentru albirea dintilor

Pasta pentru albirea dinților este cea mai bună și facilă modalitate pentru a vă asigura că aveți un zâmbet strălucitor. Aceste produse reușesc cu succes să îndepărteze petele de pe dinți și îmbunătățesc aspectul general al danturii. Partea cea mai bună este că nu afectează culoarea naturală a dinților. Pasta poate deschide nuanța danturii cu până la două tonuri, în funcție de gradul de decolorare. Spre deosebire de gelurile folosite de stomatologi, pastele de dinți pentru albire nu conțin înălbitori, ci doar substanțe chimice ușor abrazive, care îndepărtează petele, dar și agenți de lustruire și fluoridă, care protejează dinții împotriva cariilor.

Pe piață există si truse pentru albirea dinților, un produs relativ nou. În general, acestea conțin un gel pentru albire (gel peroxid) și un fel de suport pentru dinți, iar alte tipuri includ și fâșii speciale pentru albirea dinților. Gelul conține, printre altele, 1-10% peroxid de carbamidă pentru albirea dinților și glicerină. Rezultatele utilizării acestor truse „pentru acasă“ sunt similare cu cele ale unei vizite la un cabinet de estetică dentară. Avantajul este că prețul nu este la fel de piperat. Dezavantajul ar fi că pentru rezultate excepționale este nevoie de folosirea acestei truse de câteva ori consecutiv.
Fâșiile pentru albirea dinților sunt altă metodă pentru efectuarea acestei operațiuni acasă, întrucât produsele sunt eficiente, ușor de folosit și convenabile ca preț. Acestea îndepărtează petele de la suprafață, dar protejează și smalțul dinților împotriva pătării. Cele mai multe produse de acest fel sunt acoperite cu un gel pe bază de peroxid, care reușește să albească dinții cu una sau două nuanțe, cu condiția să fie folosite regulat.
GDS

User's Signature

PM
+ Quote Post

Cryss
post Mar 14 2009, 12:24 PM
Post #52

RisingStar

Group: Guests
From: Iasi
Member No.: 883

Gingivitele au ca factor principal placa bacteriana. Factorii favorizanti sunt locali si generali. Factorii locali care influenteaza retentia placii bacteriene sunt: cariile netratate, obturatiile deobordante si neadaptate sau lustruite corect, lucrarile protetice neadaptate corect marginal (adica la nivelul gingiilor), pot fi prea largi si atunci nu se produce autocuratirea si nici cu oeriajul nu se poate ajunge pana acolo. De asemenea coloratiile dentare produse de cafea, suc, ciocolata, ceaiuri, etc. Inclusiv tartrul dentar care retentioneaza si mai multa placa bacteriana. De asemenea incongruentele dento-alveolare influenteaza ft mult masticatia si implicit retentia placii bacteriene, care duce la aparitia gingivitei.Toate acestea influenteaza curatirea si autocuratirea. La acestea se adauga si factorii generali: pubertate, menstruatie, graviditate, menopauza, alte boli generale, sau obiceiurile vicioase cum ar fi fumatul. Trebuie mentionat ca factorii generali sunt secundari in producerea gingivitei.
Aici mi-as permite sa dau un sfat tuturor celor care au copii, sa fie atenti la eruptia dintilor copiilor, si sa ii duca la ortodontist atunci cand se pierde un dinte temporar inainte de vreme, in acest fel se pot evita incongruentele dento-alveolare. De asemenea sa nu lasati copii sa suga degetelul, obrajii, sa isi muste buzele, sau sa stea cu limba intre dinti, sau alte obiceiuri pe care le observatii la copii vostri. Toate acestea duc in timp la anomalii dento-alveoare care se trateaza mai greu apoi.
In legatura cu tehnica de periaj: periajul este bine sa se faca macar de 2 ori pe zi, intre 3-5 minute, curatandu-se toate fetele dintilor, printr-o miscare vibratorie orizontala (atentie vibrati, nu frecati ft tare orizontal pentru a nu irita gingiile). http://www.intercer.net/stoma/periaj.html . Aici explica ft bine aceasta tehnica, si sunt si poze. De asemenea incercati sa consumati alimente de consistenta medie si tare (de asemenea la copii vostri cu dinti temporari, aveti grija ca ei sa consume alimente de consistenta tare. Aceste alimente asigura autocuratirea, si masayl gingiilor si prin asta se asigura o sanatate a gingiilor.
Sper ca v-am fost de ajutor cu cateva sfaturi :D

User's Signature

foryouforyou
PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 14 2009, 12:57 PM
Post #53

StarGazer
Group Icon

Si ce pasta de dinti pentru albire recomandati?

User's Signature

PM
+ Quote Post

Cryss
post Mar 14 2009, 01:04 PM
Post #54

RisingStar

Group: Guests
From: Iasi
Member No.: 883

QUOTE (samsara @ Mar 14 2009, 12:57 PM) *
Si ce pasta de dinti pentru albire recomandati?

Eu.. nu stiu le-am folosit aproape pe toate. Ele nu au un efect de albire ca atunci cand mergi la dentist. Ele curata petele de pe dinti. E bine sa folosesti o pasta cu particule abrazive. Alea de la Blend-a Med mi-au placut mie.. Mai sunt si de la Colgate (am voie sa zic numele, oare?)

User's Signature

foryouforyou
PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 14 2009, 01:11 PM
Post #55

StarGazer
Group Icon

Da poti ca sa stim si noi din experienta altora cu ele. O sa vad ce sa-mi cumpar ... emo-um.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th November 2017 - 11:24 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum