vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Biografia Luceafarului

vesperala
post Jan 13 2010, 02:41 PM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Adunam de peste tot date legate de viata lui Mihai Eminescu.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea şi soarele-i fereasta/La temniţa vieţii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, până ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

BigDefender
post Jan 16 2010, 01:27 PM
Post #2

de la mine mai mult, de la altii mai putin
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Buzau-Romania
Member No.: 18

“- Ce reprezint Eminescu pentru Nichita Stnescu i care e puntea prin care v simii legat de poezia sa?
- Eminescu? – e foarte greu s respiri dup el, dar n clipa n care el ne-a devenit nou tuturor respiraie, va trebui ca noi nine, la rndul nostru, s fim respiraia nenscuilor. Eminescu este un aer pur, genuin, un aer curat”.
Nichita Stnescu

User's Signature

Pace celor ce vin, bucurie celor ce raman, binecuvantare celor ce pleaca!

PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 10 2010, 03:17 PM
Post #3

Miradoniz
Group Icon

Un prim pdf, referitor la familia Eminovici nainte de naterea lui Eminescu.
Ce aduce n plus fa de textul de mai sus? Imaginile ce nsoesc datele.

Attached File  bio1.pdf ( 376.68K ) Number of downloads: 36

Copilria lui Mihai Eminescu n imagini i date.

Attached File  bio2.pdf ( 213K ) Number of downloads: 26

Adolescena lui Eminescu
1864-1869
Attached File  bio3.pdf ( 196.26K ) Number of downloads: 24

Studenia 1869 - 1874
Attached File  bio4.pdf ( 317.77K ) Number of downloads: 24

Bibliotecar, revizor colar, jurnalist 1874 - 1877
Attached File  bio5.pdf ( 271K ) Number of downloads: 21

Eminescu jurnalist la Timpul
1877-1883
Attached File  bio6.pdf ( 392.72K ) Number of downloads: 21

Ultimii ani de via 1993 -1889
Attached File  bio7.pdf ( 433.74K ) Number of downloads: 26

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea şi soarele-i fereasta/La temniţa vieţii
Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Mar 11 2010, 08:20 PM
Post #4

crowded and cold
Group Icon

Group: Stars
From: Nicaieri
Member No.: 587

rolleyes.gif
Nu am putut intelege niciodata cum se pot imbina matematica si poezia. starry.gif
PM
+ Quote Post

pufonel
post Mar 11 2010, 11:17 PM
Post #5

StarGazer
Group Icon

From: ara pisicilor negre
Member No.: 246

Felicitari pentru uriasul efort de documentare pe care l-ai facut probabil de ani buni! E bine ca se gandeste cineva si la Poetul nepereche.

User's Signature

"Don't rush me, I'm a-thinkin'... and my head hurts..."
(Yosemite Sam)
PM
+ Quote Post

gargbird
post Mar 11 2010, 11:36 PM
Post #6

FallingStar
Group Icon
**

Member No.: 1,023

Practic am "devorat" topicul.
Felicitari si multumiri.
Stiu, stiu, te miri. Sau nu. emo-lol.gif

User's Signature

Weil die Toten reiten schnell...

PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 12 2010, 08:09 AM
Post #7

Miradoniz
Group Icon

CITEAZA(pufonel @ Mar 11 2010, 11:17 PM) *
Felicitari pentru uriasul efort de documentare pe care l-ai facut probabil de ani buni! E bine ca se gandeste cineva si la Poetul nepereche.

doi ani i cteva luni, cteva ore pe zi smile.gif
n ultimele luni am primit des ajutorul lui Asimetric la cutarea imaginilor sau la confirmarea unor date ce nu erau n concordan emo-thanks.gif

CITEAZA(gargbird @ Mar 11 2010, 11:36 PM) *
Practic am "devorat" topicul.
Felicitari si multumiri.
Stiu, stiu, te miri. Sau nu. emo-lol.gif

Nu m mir i m bucur. Cu mare plcere smile.gif

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

Mephisto
post Mar 12 2010, 09:13 AM
Post #8

ShiningStar
Group Icon

Member No.: 1,012

QUOTE (Lucareli @ Mar 11 2010, 08:20 PM) *
rolleyes.gif
Nu am putut intelege niciodata cum se pot imbina matematica si poezia. starry.gif

Si acum? franky.gif

User's Signature

The winds of change are always blowing
And every time I try to stay
The winds of change continue blowing
And they just carry me away...
PM
+ Quote Post

Ryddick
post Mar 12 2010, 03:19 PM
Post #9

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 878

Am vrut in viata mea sa zbor
Tintuit in vis fiind, de-al lumii dor .

User's Signature

"Cand alegi un tel, tinteste Luna! Chiar daca gresesti, oricum vei fi inconjurat de stele". --- Proverb Maia ---
PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 19 2010, 01:38 PM
Post #10

Miradoniz
Group Icon

Fragmente din corespondena lui Mihai cu Creang, Veronica Micle, Iacob Negruzzi i chiar cu Gheorghe Eminovici, adunate de pe tot netul.

Cu siguran completarea acestei corespondene va dura mai mult timp dect biografia nsi.
Attached File  corespondenta.pdf ( 722K ) Number of downloads: 12

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

vesperala
post Apr 29 2010, 02:52 PM
Post #11

Miradoniz
Group Icon

Zilele astea public Biografia Luceafrului (e drept c va avea tiraj redus deocamdat) i e o bucurie imens dup 3 ani de munc.
Dl Janet Nic mi-a fcut un Cuvnt nainte emoionant blush-1.gif
Spicuiesc:
CITEAZA
Mesajul crii este acela c Eminescu trebuie s fie cunoscut n amnunt, n clipa cea repede. Pe fundalul unui context istoric mustind de ambiguitate, deodat „un punct se mic”, devine prim-plan, apoi erou, mai apoi model exemplar i, n cele din urm, simbol. Este Mihai Eminescu! nceput de lume! Coloana vertebral a neamului romnesc.
Nu avem de a face cu o biografie romanat, plin de mistere i intrigi, mpletit cu igla narativitii. Frapeaz laconismul informaiei exacte, fr reverberaii conotative. Enciclopedia simirii este cioplit cu bisturiul ntelectului pn la ruul denotativ al dicionarului. [...]Un timp osos i etaleaz scheletul durativ, fr urm de carne afectiv. Vedem n faa ochilor un Eminescu desfrunzit de instincte, un soldat al idealului i al puritii. Anul, parafraful, evenimentul. Anul, paragraful, evenimentul. [...] Un instrument perfect pentru oamenii care nu au timp de alte timpuri. Fr zbav i adstare, fr intersecii i curbe, ritmul prinde vitez spre nnodmnt i deznodmnt. Replic indirect la „nvai limba francez fr profesor”, „ Biografia Luceafrului” este un manual de nvare rapid a vieii lui Eminescu. Tot fr profesor!

Mulumesc. emo-rose.gif

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

mesmerize
post Apr 29 2010, 09:21 PM
Post #12

SuperStar
Group Icon

Member No.: 989

QUOTE (vesperala @ Apr 29 2010, 03:52 PM) *
Zilele astea public Biografia Luceafrului (e drept c va avea tiraj redus deocamdat) i e o bucurie imens dup 3 ani de munc.

Felicitri, Vesperala!E o realizare minunat. emo-airkiss.gif

Edited by mesmerize: Apr 29 2010, 09:22 PM

User's Signature

101%
PM
+ Quote Post

Lucareli
post Apr 29 2010, 09:37 PM
Post #13

crowded and cold
Group Icon

From: Nicaieri
Member No.: 587

Vesp hug.gif , ma bucur foarte mult pentru tine. Cel mai probabil voi intra si eu in posesia unui exemplar. bighug.gif
PM
+ Quote Post

vesperala
post Apr 29 2010, 09:45 PM
Post #14

Miradoniz
Group Icon

CITEAZA(mesmerize @ Apr 29 2010, 10:21 PM) *
Felicitri, Vesperala!E o realizare minunat. emo-airkiss.gif

mulumesc frumos, chiar o simt ca pe o mare victorie blush-1.gif
aa va arta:
Attached File  BiografiaLuceafarului.doc ( 590K ) Number of downloads: 22

Poate ntr-o zi reuesc s i adaug i partea a doua, album cu fotografii ale oamenilor pe care Eminescu i-a cunoscut, cu locurile pe unde a trecut. Eventual la o viitoare reeditare, voi face i asta. Dar ce era mai important se realizeaz zilele acestea. starry.gif

O munc de vreo 3 ani i mai bine are n sfrit rezultatul dorit. Dar cutarea nu s-a sfrit smile.gif De fapt nu se va sfri niciodat, pentru mine.

CITEAZA(Lucareli @ Apr 29 2010, 10:37 PM) *
Vesp hug.gif , ma bucur foarte mult pentru tine. Cel mai probabil voi intra si eu in posesia unui exemplar. bighug.gif
bighug.gif

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

BigDefender
post Jun 5 2010, 02:48 PM
Post #15

Group Icon

Am descarcat-o si eu cu plecaciuni autorului! bravo.gif
O buna amica de a mea a facut un videopoem dintr-o scrisoare catre Veronica!
http://www.trilulilu.ro/luisa08/985bba9619f84b

User's Signature

PM
+ Quote Post

Barcelona
post Jun 5 2010, 02:51 PM
Post #16

ma mai gandesc ce sa scriu aici
Group Icon

Member No.: 1,053

Felicitari vespe!
Acum am aflat,scuze

User's Signature

tre s-am si eu o semnatura, nu?
PM
+ Quote Post

vesperala
post Oct 4 2010, 09:43 PM
Post #17

Miradoniz
Group Icon

CITEAZA(vesperala @ Jan 13 2010, 03:41 PM) *
iunie-iulie 1878 - Urmeaz vizita sa la Floreti , Dolj, la Nicolae si Zoe Mndrea, vizit despre care aflm din scrisori i din relatrile celor ce l-au vizitat (Vasile Conta i Slavici). Pana la Filiasi, a calatorit cu trenul pe linia Bucuresti-Pitesti-Varciorova,cu o oprire la Craiova, unde-i viziteaza pe fratii Feraru, amici din perioada vieneza. La Filiasi era asteptat de Sandu Patru-administratorul mosiei Mandrea.

„Era numai el la conacul mosiei, singur, adeca in foarte buna societate“ (Slavici)
(n 1888 va zice amintindu-i: „In peretele camerei mele era o crapatura adinca. Acum a fost astupata. Ce pacat, domnule Mndrea! In cte nopti de-a rindul n-am privit eu luna pe acolo“!)
Eminescu descrie locul impresionat: «Locul n care sunt e ct se poate de frumos. Ruri, codru, es, dealuri, munii n deprtare, frumos adec n puterea cuvntului, nct s fiu Bodnrescu a nenoroci poate Convorbirile cu amintiri de cltorie ale unui june. Dar numai grija asta n-o am, ci m mrginesc a mulumi zeilor ndeobte i d-lui Mndrea ndeosebi de ngduirea unui col de pdure care-mi d toane bune i sntate»(TS, IV, 152).

Traduce la Floreti Eudoxiu Hurmuzachi, Fragmente zur Geschichte der Rumnen, tomul I, lucrare ce i-a fost ncredinat de Academia Romn, n urma insistenelor lui Theodor Rosetti.
1 iulie 1878 - Eminescu i scrie de la Floreti lui Gheorghe Feraru (Craiova) ntrebnd de fratele su, Matei.
13 iulie 1878 - Eminescu scrie prietenilor de la Timpul, Caraieli (? Caragiale) i Ronetti-Roman ( 1853 - 1908)
«... vei ti c tot m ustur piciorul i v duc dorul i v trimit ciorilor n crucea hotarelor pentru c nu-mi scrii»
κi d adresa: „M. Eminescu, Filiai, Poste-restante”.

23 iulie 1878 - i scrie lui Rosetti

Se spune c la Floreti se ndrgostete de fata preotul Dumitri Popescu din Bulbuceni, Elena, pe care o va descrie n Freamt de codru.
Despre Elena i povestete Mihai lui Slavici: "fata popii cea oachee, cu care vara a fost nespus de frumoas, adic a trecut mai uor".

august 1878 - revine n Bucureti

legat de aceast var, pesemne cnd a vizitat pe fraii Feraru a mers i la teatrul Teodorini (ntre Teatrul Naional Marin Sorescu i Mercur).
Aici se pare c a vzut piesa Monte Cristo; despre care a i scris.

E un detaliu ce mi scpase. Pe un zid, o plac comemorativ mi-a atras atenia c pe acolo pise i el. E prima dat cnd gsesc un detaliu despre trecerea lui Eminescu prin Craiova, de fapt.
Attached File  SP_A0162.jpg ( 63.03K ) Number of downloads: 11

Am gsit apoi detalii:

La Craiova, Eminescu a vizionat piesa de teatru „Monte Cristo”, jucat la Teatrul Theodorini de o trup sub egida Crucii Roii, care strngea bani pentru rniii din rzboi. Eminescu scrie cronica de teatru, n care menioneaz c spectatorii craioveni au ovaionat minute n ir pe actori. Placa a fost amplasat pe strada Romul, vizavi de Primrie, unde a funcionat Teatrul Theodorini, ars n 1927.

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

BigDefender
post Jan 15 2012, 09:54 AM
Post #18

Group Icon

Despre Mihai Eminescu
„O literatura trainica, in stare sa ne placa noua si sa fie originala pentru altii, nu se poate intemeia decat pe graiul viu al poporului, pe traditiile, obiceiurile si istoria lui, pe geniul lui.” (Mihai Eminescu)

Citate despre Mihai Eminescu

„Eminescu este un Beethoven al graiului romanesc.” (Tudor Arghezi)
“Intr-un fel, Eminescu e sfantul preocupat al ghiersului romanesc […]. Pentru pietatea noastra depasita, dimensiunile lui trec peste noi, sus si peste vazduhuri. Fiind foarte roman, Eminescu e universal.” (Tudor Arghezi)
„Versul intreg pare scris pe metal gros. Are ascutisurile si limba scobita, impusa de materialul gros.” (Tudor Arghezi)
„Pentru muzica lui Eminescu sunt potrivite muzica lui Berlioz si paleta lui Delacroix.” (Bernad Shaw)
„Era o frumusete! O figura clasica incadrata de niste plete mari negre; o frunte inalta si senina; niste ochi mari - la aceste ferestre ale sufletului se vedea ca cineva este inauntru; un zambet bland si adanc melancolic. Avea aerul unui sfant tanar coborat dintr-o veche icoana, un copil predestinat durerii, pe chipul caruia se vedea scrisul unor chinuri viitoare.” (Ion Luca Caragiale)
„Asa l-am cunoscut atuncea, asa a ramas pana in cele din urma momente bune: vesel si trist; comunicativ si ursuz; bland si aspru; multumindu-se cu nimica si nemultumit totdeauna de toate; aci de o abstinenta de pustnic, aci apoi lacom de placerile vietii; fugind de oameni si cautandu-i; nepasator ca un batran stoic si iritabil ca o fata nervoasa. Ciudata amestecatura! – fericita pentru artist, nefericita pentru om!” (Ion Luca Caragiale)
“Eminescu este cel mai traditional poet, absorbind toate elementele si cele mai marunte ale literaturii antecedente.” (George Calinescu)
„Prin creatia sa, Mihai Eminescu ramane intr-adevar cel mai mare poet al neamului pe care l-a ivit si-l va ivi vreodata poate pamantul romanesc.” (George Calinescu)
„Fara Eminescu, neamul nostru ar fi neinsemnat si aproape de dispretuit. Daca n-am fi avut pe Eminescu, trebuia sa ne dam demisia. Eminescu este scuza Romaniei”. (Emil Cioran)
“Eminescu […] a fost si ramane cea mai coplesitoare marturie despre forma inegalabila pe care o poate atinge geniul creator romanesc atunci cand se alimenteaza din adancimile fertile si insondabile ale unui fond autentic.” (Stefan Augustin Doinas)
„Ce inseamna pentru noi toti, poezia, literatura si gandirea politica a lui Eminescu, o stim si ar fi zadarnic s-o amintim inca o data. Tot ce s-a creat dupa el, de la Nicolae Iorga si Tudor Arghezi pana la Vasile Parvan, Nae Ionescu si Lucian Blaga, poarta pecetea geniului sau macar a limbii eminesciene. Rareori un neam intreg s-a regasit intr-un poet cu atata spontaineitate si atata fervoare cu care neamul romanesc s-a regasit in opera lui Eminescu. Il iubim cu toti pe Creanga, il admiram pe Hasdeu, invatam sa scriem de la Odobescu, il respectam pe Titu Maiorescu si anevoie putem lasa sa treaca mult timp fara sa-l recitim pe Caragiale. Dar Eminescu este, pentru fiecare din noi, altceva. El ne-a relevat alte zari si ne-a facut sa cunoastem altfel de lacrimi.” (Mircea Eliade)
“El si numai el, ne-a ajutat sa intelegem bataia inimii. El ne-a luminat intelesul si bucuria nenorocului de a fi roman.” (Mircea Eliade)
“Pentru noi, Eminescu nu e numai cel mai mare poet al nostru si cel mai stralucit geniu pe care l-a zamislit pamantul, apele si cerul romanesc. El este, intr-un anumit fel, intruparea insasi a acestui cer si a acestui pamant, cu toate frumusetile, durerile si nadejdile crescute din ele. Noi cei de aici, rupti de pamant si de neam, regasim in tot ce-am lasat in urma, de la vazduhul muntilor nostri si de la melancolia marii noastre, pana la cerul noptii romanesti si teiul inflorit al copilariei noastre. Recitindu-l pe Eminescu, ne reintoarcemm ca intr-un dulce somn, la noi acasa.” (Mircea Eliade)
„Eminescu este incercat de gandul Mortii, dar si de speranta reintegrarii in Natura-Mama. Asteapta aceasta intoarcere in Cosmos ca pe o beatitudine finala.” (Mircea Eliade)
„Eminescu e intruparea literara a constiintei romanesti, una si nedespartita.” (Nicolae Iorga)
„Pe cat se poate omeneste prevedea, literatura poetica romana va incepe secolul al XX-lea sub auspiciile geniului lui si forma limbei nationale, care si-a gasit in poetul Eminescu cea mai frumoasa infaptuire pana astazi, va fi punctul de plecare pentru toata dezvoltarea viitoare a vesmantului cugetarii romanesti.” (Titu Maiorescu)
„Iubirea eminesciana este deopotriva cu a lui Tristan in drama lui Wagner. Un fir indoliat se intreteste cu bucuriile ei. Voluptatea se asociaza cu durerea, incat dulcea jale sau farmecul dureros fac parte dintre expresiile eminesciene cele mai tipice. Si poate ca tocmai acum, cand o doreste mai putin, poezia lui Eminescu atinge sensurile ei metafizice cele mai grave. In experienta iubirii a intuit Eminescu mai limpede resortul cel mai adanc al vietii, dorul nemarginit, dar si zadarniciile acestuia. Ceea ce s-a numit pesimismul eminescian este mai cu seama desteptarea brusca, in neampacata lumina conceptuala, a omului care a dus pana la capat experienta iubirii.” (Tudor Vianu)

User's Signature

PM
+ Quote Post

BigDefender
post Jan 16 2012, 05:29 PM
Post #19

Group Icon

Gazetarul MIHAI EMINESCU, incredibil de actual

Cititi tot aici:
http://gandeste.org/general/gazetarul-miha...de-actual/20292

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Nov 26 2012, 09:17 PM
Post #20

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

"Cnd vei fi n restrite i indoial, cnd vei avea suferin i boal, necaz sau bucurie, aprindei o lumnare, o singur lumnare i pentru sufletul lui Mihai Eminescu.”
Zoe Dumitrescu Busulenga

User's Signature

PM
+ Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th February 2018 - 11:52 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum