vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Depresiile

blue eyes
post Dec 27 2008, 01:45 PM
Post #21

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
From: Loc cunoscut
Member No.: 59

QUOTE (Narcisa @ Dec 27 2008, 01:34 PM) *
blue, depresia este una dintre cele mai frecvente boli. Principalul simptom: alterarea drastica a intregului psihism. Cauza principala: perceperea planurilor, viselor, aspiratiilor noastre ca fiind nerealizabile. Comparativ cu ale celor din jur, cu anume criterii si standarde pe care le avem bine intiparite in constiinta noastra. Discrepanta acut interiorizata dintre dorinte si realizari . Adesea exacerbata. In general, depresia este asociata cu un nivel de cultura si sensibilitate mai ridicat . Asta , daca vorbim de un om sanatos, in plan fizic.
Orice boala ( organica sau functionala) este generatoare de depresii, nevroze, psihoze. In special bolile de natura endocrina fac ravagii in plan psihic.
Depresiile se trateaza, dar este nevoie de intelegerea mecanismului bolii , vointa, tratament medicamentos. Ideal ar fi sprijinul celor apropiati, in mod deosebit al familiei, prietenilor. Dar, paradoxal, adeseori , tocmai cineva foarte apropiat ne da lovitura de gratie, cea care declanseaza depresia. Pentru ca nu loviturile sau vorbele grele venite de la un strain dor cel mai tare ci rautatea sau indiferenta celor pe care-i iubim. De-abia atunci se prabuseste cerul. Si trebuie, urgent, sa cautam un punct de sprijin. Adica un alt tel, poate mai apropiat de posibilitatile noastre concrete. Si un apel la ratiune.

sad.gif .......unde gasesc .............un punct de sprijin ?

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

vesperala
post Dec 27 2008, 01:50 PM
Post #22

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

QUOTE (blue eyes @ Dec 27 2008, 01:45 PM) *
sad.gif .......unde gasesc .............un punct de sprijin ?

în tine în primul rând, străduindu-te să alungi gândurile negre..emo-console.gif
și în tot ceea ce îți place: o mâncare bună, o floare, un copil, o rochie, o drumeție, o carte, o vizită la prieteni...
orice îți poate abate gândurile

plus, o vizită la medicul de familie, pentru că există și tratament...important e să nu abuzezi de el.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

blue eyes
post Dec 27 2008, 01:56 PM
Post #23

StarGazer
Group Icon

QUOTE (vesperala @ Dec 27 2008, 01:50 PM) *
în tine în primul rând, străduindu-te să alungi gândurile negre..emo-console.gif
și în tot ceea ce îți place: o mâncare bună, o floare, un copil, o rochie, o drumeție, o carte, o vizită la prieteni...

plus, o vizită la medicul de familie, pentru că există și tratament...important e să nu abuzezi de el.

punctul de sprijin mi-l doream............... nu in medicul de familie............el mi-a dat deja recomandarea (si nu e vb de medicamente) cu mult timp in urma............iar eu nu am tinut cont de ea.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Dec 27 2008, 06:26 PM
Post #24

StarGazer
Group Icon

Member No.: 9

QUOTE (blue eyes @ Dec 27 2008, 01:56 PM) *
punctul de sprijin mi-l doream............... nu in medicul de familie............el mi-a dat deja recomandarea (si nu e vb de medicamente) cu mult timp in urma............iar eu nu am tinut cont de ea.

Uita-te in jur, cu siguranta il vei gasi. Blue, scumpa mea, tu esti un om puternic. Si inteligent. Depinde ce fel de punct de sprijin ti-ai dori. Un bilant facut la rece, cu sinceritate, ar ajuta. Evaluarea exacta a "resurselor". De orice natura, cu precadere ale domeniului afectat. Cel care produce suferinta. Trebuie vazut la ce sau la cine trebuie sa renunti. Ce fel de compromisuri trebuie facute. Ce planuri , ce proiecte trebuie revazute si reajustate. Pentru a fi evitate nisipurile miscatoare, pe care n-are sens sa cladesti. Anul 2009 este un an foarte bun in plan afectiv pentru aproape toate zodiile. Sper din tot sufletul ca si pentru tine va fi un an norocos. hug.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

EM!L
post Dec 27 2008, 06:55 PM
Post #25

RisingStar
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 296

Eu "rătăcesc" cu mașina...
QUOTE (rubens @ Jan 3 2008, 06:11 PM) *
iau un pahar , imi pling de mila ...

User's Signature

Curiozitatea a omorât pisica...
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Dec 27 2008, 08:35 PM
Post #26

StarGazer
Group Icon

QUOTE (EM!L @ Dec 27 2008, 06:55 PM) *
Eu "rătăcesc" cu mașina...

Fiecare avem momentele noastre de insingurare , de deznadejde, de constientizare dureroasa a propriilor greseli, a propriilor esecuri , mereu cautam , mereu renuntam...cadem, speram, ne ridicam, neosteniti in zbuciumul nostru , o continua zbatere pentru un strop de fericire iluzorie...asta pare sa fie conditia umana.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Dec 28 2008, 03:53 AM
Post #27

StarGazer
Group Icon

QUOTE (vesperala @ Dec 27 2008, 01:50 PM) *

Plus niste raspunsuri . Ca sa putem ierta ce este de iertat si sa recapatam increderea pierduta. Si respectul de sine. In general , vorbind. Valabil, in special, atunci cand suntem victima propriilor noastre decizii neinspirate . Sau a propriei noastre credulitati care ne-a condus spre o investitie afectiva dezastruoasa.
Daca este vorba despre o boala care a declansat depresia , trebuie sa vorbim despre ea, nu s-o ascundem. Pentru ca nu se stie de unde putem primi un sfat, o mana de ajutor.
La teorie, Narcisa e tare priceputa. Pentru ca ...si ea a fost in Arcadia. Doar in trecere, ce-i drept. N-a reusit sa si ramana acolo. Si ceea ce nu este in acte, nu exista de fapt . Decat in suflet. Poate ca ar trebui sa fie suficient.

User's Signature

PM
+ Quote Post

blue eyes
post Dec 28 2008, 09:28 AM
Post #28

StarGazer
Group Icon

QUOTE (Narcisa @ Dec 28 2008, 03:53 AM) *
Plus niste raspunsuri . Ca sa putem ierta ce este de iertat si sa recapatam increderea pierduta. Si respectul de sine. In general , vorbind. Valabil, in special, atunci cand suntem victima propriilor noastre decizii neinspirate . Sau a propriei noastre credulitati care ne-a condus spre o investitie afectiva dezastruoasa.
Daca este vorba despre o boala care a declansat depresia , trebuie sa vorbim despre ea, nu s-o ascundem. Pentru ca nu se stie de unde putem primi un sfat, o mana de ajutor.
La teorie, Narcisa e tare priceputa. Pentru ca ...si ea a fost in Arcadia. Doar in trecere, ce-i drept. N-a reusit sa si ramana acolo. Si ceea ce nu este in acte, nu exista de fapt . Decat in suflet. Poate ca ar trebui sa fie suficient.

Narcisa e foarte priceputa....................
Cauza principala: perceperea planurilor, viselor, aspiratiilor noastre ca fiind nerealizabile
Discrepanta acut interiorizata dintre dorinte si realizari .
Adesea exacerbata.
ai pus degetul pe rana,desi nu stiu unde e limita referitoare la dorinte exacerbate.
E foarte greu sa iei decizii.

Edited by blue eyes: Dec 28 2008, 09:34 AM

User's Signature

PM
+ Quote Post

malitzia
post Dec 28 2008, 11:08 AM
Post #29

StarGazer
Group Icon

Member No.: 172

Unele dorinte chiar sunt nerealizabile. Cel mai bine este sa fim sinceri cu noi si sa incercam sa ne dorim lucruri la care putem ajunge.

Daca ajungem la punctul in care ni se pare ca am facut alegeri gresite si nu mai exista cale de intorcere, respiram adanc si incercam sa vedem partile bune ale situatiei in care am ajuns. Niciodata nu trebuie sa disperam si sa vedem intr-un capat de linie sfarsitul fericirii noastre.

Mereu o putem lua de la capat. Mereu exista sanse sa redobandim ceea ce credeam ca am pierdut pentru totdeauna, chiar daca unori poate lua alta forma , dar cu aceleasi caracteristici.

Cel mai important este sa credem in fortele noastre si niciodata sa nu ne abandobam disperarii. Din toate experientele pe care le traim putem trage invataminte pretioase care ne vor ajuta pe viitor sa facem alegeri mai inspirate. Este adevarat ca si familia sau prietenii joaca un rol important in restabilirea increderii in propria persoana.

Niciodata sa nu asteptati ca altcineva sa vina sa va rezolve conflictele interioare. Singura persoana in masura sa rezolve aceste conflicte sunteti dvs prin acceptare, intelegere, iertare si incredere in propria persoana.

Edited by malitzia: Dec 28 2008, 11:09 AM
PM
+ Quote Post

EM!L
post Dec 28 2008, 11:10 AM
Post #30

RisingStar
Group Icon

Member No.: 296

QUOTE (malitzia @ Dec 28 2008, 11:08 AM) *
Unele dorinte chiar sunt nerealizabile.

Tocmai pentru că se pleacă de la ideea asta smile.gif
Nimic nu e irealizabil/imposibil.

User's Signature

Curiozitatea a omorât pisica...
PM
+ Quote Post

malitzia
post Dec 28 2008, 11:20 AM
Post #31

StarGazer
Group Icon

QUOTE (EM!L @ Dec 28 2008, 11:10 AM) *

Eu cred ca da. De exemplu, daca mi-as dori foarte mult sa devin cantareata , cand eu n-am pic de voce, asta este o dorinta irealizabila. Atunci stau si gasesc alte alternative. De exemplu sa devin compozitor sau sa cant la un intrument muzical. Asta mie mi se pare o reactie sanatoasa. Una nesanatoasa ar fi accea in care as simti ca traiesc fara niciun rost, ca n-am sanse niciodata sa fiu fericita decat daca devin cantareata.

Nu stiu daca m-am facut inteleasa. smile.gif Am vrut sa exprim un mod sanatos de gandire.
PM
+ Quote Post

samsara
post Dec 28 2008, 11:21 AM
Post #32

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

QUOTE (EM!L @ Dec 28 2008, 11:10 AM) *

Si eu sunt convinsa de asta ... dar pentru a realiza acest lucru trebuie sa fi o persoana foarte puternica. Si ca sa realizezi imposibilul ca om e cam greu. Suntem oameni si cadem, adesea. Ce interesant e sa atingi imposibilul ca fiinta supusa atatora greseli

User's Signature

PM
+ Quote Post

malitzia
post Dec 28 2008, 11:25 AM
Post #33

StarGazer
Group Icon

QUOTE (samsara @ Dec 28 2008, 11:21 AM) *
Si eu sunt convinsa de asta ... dar pentru a realiza acest lucru trebuie sa fi o persoana foarte puternica. Si ca sa realizezi imposibilul ca om e cam greu. Suntem oameni si cadem, adesea. Ce interesant e sa atingi imposibilul ca fiinta supusa atatora greseli

Samy, chiar m-ai atins. emo-flowers.gif
PM
+ Quote Post

samsara
post Dec 28 2008, 11:32 AM
Post #34

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

QUOTE (malitzia @ Dec 28 2008, 11:25 AM) *
Samy, chiar m-ai atins. emo-flowers.gif

Si acum imi amintesc ce mi-a scris un profesor in album la sfarsitul clasei a 12-a

" ... o persoana deosebita traieste prin ceea ce a realizat atunci cand nimeni nu-i oferea bunavointa."

In timp a capatat multe intelesuri pentru mine

User's Signature

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Dec 28 2008, 03:24 PM
Post #35

crowded and cold
Group Icon

From: Nicaieri
Member No.: 587

In timp starea psihica a unui om creeaza in final o realitate
Mai bine sa fii optimist si sa nu ai dreptate decat sa fii pesimist si sa ai dreptate
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 15 2010, 10:47 AM
Post #36

StarGazer
Group Icon

Cele mai multe depresii isi au originea in SINGURATATE. Poate ca cel mai bun medicament împotriva singurătății este…acceptarea ei si a tot ce presupune ea, acceptarea melancoliei, acceptarea tristeții ca pe un experiment util de autocunoaștere și control, o șansă de a înfrunta fără menajamente si de-a invinge modul nostru de a gândi și simți.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Jan 15 2010, 08:56 PM
Post #37

crowded and cold
Group Icon

From: Nicaieri
Member No.: 587

CITEAZA(Narcisa @ Jan 15 2010, 11:47 AM) *
Cele mai multe depresii isi au originea in SINGURATATE. Poate ca cel mai bun medicament împotriva singurătății este…acceptarea ei si a tot ce presupune ea, acceptarea melancoliei, acceptarea tristeții ca pe un experiment util de autocunoaștere și control, o șansă de a înfrunta fără menajamente si de-a invinge modul nostru de a gândi și simți.

La mine este invers, mie oamenii imi fac rau, multimea, aglomeratia, singuratatea imi place.
PM
+ Quote Post

Blue Sun
post Jan 15 2010, 09:12 PM
Post #38

RisingStar
Group Icon

Member No.: 22

singuratate nu exista ... ne autocompatim si sintem compatimiti de alti ...ce singuri sintem noi ... emo-cold.gif

User's Signature

Deși trepte osebite le-au ieșit din urna sorții,
Deopotrivă-i stăpânește raza ta și geniul morții;
La același șir de patimi deopotrivă fiind robi,
Fie slabi, fie puternici, fie genii ori neghiobi!

Mihai Eminescu
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 15 2010, 09:35 PM
Post #39

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(Lucareli @ Jan 15 2010, 08:56 PM) *
singuratatea imi place.

Sunt fan Singuratate. Dar nu poate fi deplina, nici nu poate dura toata viata. Ar fi si pacat, sunt atatea lucruri frumoase in jur! Am zis lucruri, dar , daca vei privi cu atentie , sigur vei gasi si niste oameni cu suflet frumos.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Blue Sun
post Jan 16 2010, 08:12 AM
Post #40

RisingStar
Group Icon

Member No.: 22

"sigur vei gasi si niste oameni cu suflet frumos." asa zice si o colega de a mea de lucru...dar nici ea nu crede in basme din astea emo-lol.gif

User's Signature

Deși trepte osebite le-au ieșit din urna sorții,
Deopotrivă-i stăpânește raza ta și geniul morții;
La același șir de patimi deopotrivă fiind robi,
Fie slabi, fie puternici, fie genii ori neghiobi!

Mihai Eminescu
PM
+ Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th September 2017 - 05:42 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum