vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Eckhart Tolle, - ghid spiritual -

raul
post May 17 2009, 12:38 AM
Post #1

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 305

Mi-ar face placere sa postez aici o carte intitulata "Puterea prezentului" ,scrisa de Eckhart Tolle ,un faimos ghid spiritual. Am sa o postez pe capitole, asemeni unei editii foileton, incepand cu nota venita din partea autorului.

INTRODUCERE

Cum a aparut aceasta carte

Trecutul nu-mi folosește prea mult și rareori mă gândesc la el; cu toate acestea, aș vrea să vă spun pe scurt cum am ajuns să fiu învățător spiritual.

Până la vărsta de 13 ani, am trăit într-o stare aproape continuă de anxietate, întreruptă de perioade de depresie suicidală. Acum am sentimeintul că vorbesc despre o viață anterioară sau despre viața altei persoane.

Într-o noapte, la puțin timp după ce împlinisem 29 de ani, m-am trezit spre dimineața cuprins de un sentiment de panică totală. Mă mai trezisem de nenumărate ori înainte cu acest sentiment, dar de data asta era mai intens ca niciodată. Liniștea nopții, contururile vagi ale mobilei în camera întunecată, zgomotul îndepărtat al trenului care trecea pe lăngă casa mea ---- totul părea atât de străin, de ostil și de lipsit de orice sens, încât mi-a produs o aversiune profundă față de lume. Cel mai odios lucru era., totuși, propria mea existență. Ce rost avea să continui această luptă permanentă ?
Simțeam cum o profundă dorirință de autodistrugere, de nonexistență devine mult mai puternică decât dorința, instinctivă de a continua să trăiesc.
sursa

Edited by vesperala: May 17 2009, 07:44 AM

User's Signature

"Tu nici nu știi a ta apropiere
Cum inima-mi de-adânc o liniștește,
Ca răsărirea stelei în tăcere;"
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

vesperala
post May 17 2009, 07:42 AM
Post #2

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

raul, după spusele wikipedia autorul e în viață și cărțile mai au și copyright...
postarea pe un forum nu înseamnă discuție, așa că mai bine postezi pasajele care îți plac și despre care dorești să discuți

în plus, e nevoie de links spre locul de unde le iei, pentru că presupun că nu ai stat să tastezi kilometrul de deasupra...

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th September 2018 - 05:33 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum