vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Prejudecățile: felul în care ne conducem viața în funcție de ele

vesperala
post May 12 2009, 07:55 PM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

E drept că uneori plecăm de la idei preconcepute în tot ceea ce facem. Unele provin din propria experiență, altele sunt gata rumegate de alții și doar dobândite de noi. În ce măsură prejudecățile ne conduc viața?

Mi-am pus această întrebare citind ceva care ar trebui să ne facă să analizăm totul fără să apelăm la analogii atât de ușor cum o facem. Cel care a conceput acest text a intenționat a glumi, dar e o glumă amară:

CITEAZA
Raspunde sincer la 2 întrebări:
1. Prima intrebare:
Sa presupunem ca stii o femeie insarcinata care deja are 8 copii. Trei dintre ei sunt surzi, doi sunt orbi si unul este dezechilibrat mintal.
Femeia are sifilis. Ai sfatui-o sa faca un avort?

2. A doua intrebare :
Este momentul alegerii presedintelui lumii si votul tau va determina cine este alesul!
Iata-i pe cei trei candidati:

-Candidatul A are legaturi cu politicieni corupti si crede in
astrologie. A avut doua amante. Fumeaza ca o locomotiva si bea 8 pana la 10 pahare pe zi.

-Candidatul B a fost concediat de doua ori, doarme pana dupa pranz, in
facultate se droga si bea un sfert de litru de whisky in fiecare noapte.

-Candidatul C este un medaliat si un erou de razboi. Este un vegetarian
convins, consuma doar bere si asta ocazional si nu a avut nicio data
legaturi extraconjugale.

Dintre acesti trei candidati, pe care l-ai alege (sincer)? Alege, nu trisa si citeste raspunsul de mai jos:

Candidatul A este Franklin D. Roosevelt .
Candidatul B este Winston Churchill.
Candidatul C este Adolf Hitler. ...

Trebuie sa fii intotdeauna atent cu cei care traiesc prea ..sanatos !!!

Apropo, daca la intrebarea despre avort ai raspuns afirmativ, tocmai l-ai omorat pe Beethoven!

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Narcisa
post May 12 2009, 08:34 PM
Post #2

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

E vorba despre exceptii. Nu dau regula. Beethoven a suferit enorm din cauza handicapului instalat la nici 30 ani. Gloria a compensat in mica masura drama lui. A daruit mult semenilor , dar el a fost nefericit. Ce cantarim de fapt? Depinde din ce unghi privesti.
Eu cred ca si prejudecatile trebuie luate in seama, sunt totusi niste concluzii rezultate in urma unor experiente de viata .

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post May 12 2009, 08:37 PM
Post #3

Scârțar
Group Icon

Group: Stars
From: Paradise City
Member No.: 110

QUOTE (Narcisa @ May 12 2009, 09:34 PM) *
Eu cred ca si prejudecatile trebuie luate in seama, sunt totusi niste concluzii rezultate in urma unor experiente de viata .

Sunt perfect de acord. Eu ii numesc "dezorientati" pe cei care nu acumuleaza experienta de viata, sau nu tin cont de ea.
Daca prejudecatile se bazeaza pe aceasta experienta, sunt cat de cat obiective si nu merg in exagerari,, eu zic ca e bine sa le ai si sa tii cont de ele.

hatoff.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

burvi2001
post May 12 2009, 09:15 PM
Post #4

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 968

In aceasta situatie e de stiut urmatorul lucru :

Un om destept invata din greselile proprii, un om intelept invata din greselile altora.

De notat ca prejudecatile sint mai accentuate in Provincie, nu spun asta ca sa fac delimitari, este doar o observatie.

User's Signature

Mediocritatea nu accepta si nu recunoaste valorile.

O armata de lei condusa de un magar este mai slaba decit o armata de magari condusa de un leu.

It's nice to be important, but it's more important to be nice.
PM
+ Quote Post

Rocozaur
post May 23 2009, 02:23 PM
Post #5

RisingStar
Group Icon

Member No.: 260

La pareta cu Beethoven nu sunt tocmai de acord. Oricine inaintea lui nasuct putea sa fie la fel de mare muzician ca si el. Sau urmatorul lui fratior. In ordinea aceasta de idee nimeni nu ar fi trebuit de fapt sa faca avort, pt. ca cine stie cati Beethoveni s-ar fi nascut. Insa ceilalti, deja nascuti, nu pot face o diferenta? Eu de exemplu de ce nu pot fi Beethoven? sad.gif De ce trebuie sa fie luata o decizie limita si sa se evite un avort ca sa apara el? sad.gif Ma simt mic si inutil. sad.gif Si daca mai adaugam si partea cu Hitler, la stilul cuminte de am duce viata...e clar....voi ajunge ca el emo-sorry.gif resent.gif emo-cry.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th September 2018 - 12:43 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum