vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Vis lucid

samsara
post May 10 2009, 09:33 AM
Post #21

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Nu stiu ce sa insemne, dar asta nu e vis lucid, gabriel rolleyes.gif

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

gabriel
post May 10 2009, 09:44 AM
Post #22

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 406

n-a am zis si eu .
PM
+ Quote Post

Ruth
post Jun 29 2009, 02:17 AM
Post #23

LittleStar
Group Icon
*

Group: Stars
From: Clouds
Member No.: 1,011

De cand ma stiu 'visez'intens. Toate trairile mele in vise sunt extrem de puternice astfel incant astept cu nerabdare somnul pentru ca sa vad ce surpriza ma asteapta, ce locuri minunate vizitez sau ce oameni noi cunosc! Eu nu doar visez noaptea eu traiesc fiecare clipa de magie!

Imi amintesc visele de cand eram copila primul vis care m-a socat l-am avut pe la 4 ani visam ca trebuia sa merg la toaleta (na eram copil) si in vis ma contrazicam imi ziceam 'nu ma duc la wc ca e vis si ma fac de rusine' apoi tot eu imi ziceam ' nu e vis, e realitate pot merge ' apoi rusinea cand m-am trezit si mi-am zis'na ca aveam dreptate, era vis!' Mail apoi o visam pe mama ranita si plangeam apoi tot eu realizam si-mi spuneam 'asta e doar un vis' apoi imi vedeam mai departe de vis...

De-a lungul timpului nu pot spune ca a fost o binecuvantare sa 'visez' mai ales ca nimeni nu stia sa-mi explice ce se intampla cu mine, de ce visele ma inflenteaza, de ce visele-mi influenteaza viata! Daca aveam un vis urat eram foarte afectata si lipsita de vlaga uneori aveam stari depresive din cauza asta, daca era un vis placut eram in culmea fericirii si simteam ca am aripi (m-am si indragostit in vis pe la 14 ani iar acum daca inchid ochii ii vad chipul...) asa ca ma simteam rupta intre 2 lumi ce-a reala si ce-a a viselor, uneori faceam confuzie nu eram sigura daca am visat sau a fost 'real' . Azi daca ma intrebi despre trecut nu-mi amintesc orice detaliu in schimb imi amintesc visele in cele mai mici detalii.... Ii invidiam pe cei care spuneau ca nu viseaza sau nu-si amintesc ce viseaza si ma intrebam de ce nu pot fi si eu precum ei.

Pe la 16 ani aflasem ca daca te privesti in oglinda des de dimineata , de cum te-ai trezit uiti ce ai visat. Tinad cont ca lumea ma considera 'dusa' nu-mi doream nimic mai mult decat sa fiu 'normala' si sa las visele acolo unde credeam ca le e locul in lumea viselor. Uneori tinea si uite cum ani intregi m-am chinuit sa uit! Totul era relativ! Incepusem sa pot face diferenta intre vise 'importante' pentru ca mi le aminteam indiferent de cat de mare era oglinda in care ma priveam si vise 'aiurea' pe care nu mi le aminteam.

Pe la sfarsitul facultatii m-am confruntat pentru prima daca cu insomnia (eu care deobicei adorm in max 5 min dupa ce ma asezam in pat si 'dorm ca valiza in gara') incepusem sa am vise importante care mereu luau o intorsatura marcabra si se repetau.Cand tensiunea era prea mare imi spuneam 'e doar un vis, nu e real' si schimbam cursul visului , mergeam sa ma plimb pe un camp....

Azi traiesc o viata mai linistita (vreau sa cred) abia acum am aflat si eu tainele viselor si incerc sa le stapanesc mai bine zis directionez! Visele mele sunt inca o parte foarte importanta din viata mea, merg mereu cu placere in pat pentru ca stiu ca mereu am ceva nou de descoperit!
Recent am aflat informatii despre vietile mele anterioare (imi doream de mult sa stiu cine sunt, unde am fost ) apoi am atins norii si erau asa cu ii dorisem si ma rugasem mereu sa fie -nu exista cuvinte care sa redea nici macar 1% din ceea ce am simtit si am auzit- 'asta nu e vis, e prea frumos sa fie vis, asta e rai....'

Inca sunt la inceput dar stiu ca sunt pe drumul cel bun...Acum ma scuzati, e noapte si e tarziu sunt in pat si ma pregatesc sa plec 'acasa' da...cred ca asta e cuvantul cel mai potrivit pentru ceea ce simt cand pun capul pe perna, plec 'acasa'. hatoff.gif
PM
+ Quote Post

Yelle
post Jan 3 2015, 08:12 PM
Post #24

StarGazer

Group: Banned by Moderators
Member No.: 1,771

Vise lucide am foarte rar, insa atunci cand le am, exista o singura cale ca sa scap de ele. Ma trezesc, aprind lumina, televizorul, ma plimb prin casa, orice, numai pentru a ma trezi de-a binelea. De-abia dupa ce chiar ma trezesc, ma culc la loc si nu mai am nici pe naiba.
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Jan 3 2015, 08:14 PM
Post #25

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

Really?
Toata ideea visului lucid este sa incerci sa il mentii cat mai mult. Ca sa il poti controla. It's awesome, actually.

User's Signature

Pot să fiu uitat, pentru că
nu țin la brațe, pot să-mi lipsească.
Pot fi părăsit, pentru că
nu-mi iubesc picioarele, pot merge
și cu aerul.
Pot fi lăsat singur, pentru că
sangele meu se varsă în mare
oricum.

http://mariuslupu.deviantart.com/

PM
+ Quote Post

Yelle
post Jan 3 2015, 08:27 PM
Post #26

StarGazer

Group: Banned by Moderators
Member No.: 1,771

Ale mele sunt chinuitoare.

Edited by Yelle: Jan 3 2015, 08:27 PM
PM
+ Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th February 2018 - 05:49 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum